Jump to content
Pexus

Photo composing

Recommended Posts

Hvala na kritikama.

I meni smeta što nema druge noge, ali u momentu snimanja, na dvorištu je bilo toliko sunce da se malo šta videlo na displeju, tako da nisam primetio da se ni na jednoj fotki ne vidi druga noga.

Boje jesu jače nego što je normalno, ali celu scenu sam zamislio komičnom, pa mi uz to ide i ta preterana saturacija.

Tutorijala za "composing photography" ima dosta po netu i oni nude osnove za ovakve scene. Dalje razradjujete sami.

Konkretno, za ovi fotku workflow ide otprilike ovako:

- Osmislite scenu

-Postavljen tripod nisko na travu, na njemu Canon 550d i 10-18 objektiv @10mm f/10

-Ispod kosilice letvica koja podigne prednje točkove

-Slikati 3 do 5 fotografija same kosilice i dvorišta i to, kasnije, složiti u HDR i dodatno preterati :) sa klizačima u LR-u (minus Highlight + shadows, dehaze, saturacija WB..... ..... ..... .... ...

- Zatim sa istiog mesta i sa istim parametrima (ovoga puta bez Burst-a za HDR) fotografisati dete kako se (dok ga ja izuvenog, držim vodoravno na rukama, istovremeno držeći i jednom dlanu i daljinac za okidanje :) ) drži za kosilicu. Pre toga sam na merdevine , sa strane, naslonio žilbericu kojom sam osvetlio lice deteta koje je bilo u senci

-Zatim slikati i patiku koju držite u ruci, pa je kasnije iseći i u free transform okretati-rotirati-smanjivati po potrebi

-HDR pozadine i sliku sa detetom i patiku otvoriti kao slojeve u PS-u )dole pozadina, pa dete, pa patika

- pomoći maski izbrisati sebe i sve ostalo, osim deteta, sa layer-a na kome držite dete 8pozadina je ista, pa to nije komplikovao)

- podesiti patiku (izbrisati okolinu, uraditi rotacije, resize, ispomerati do željenog nesta...)

- sa adjusment lejerima odraditi korekcije

- sa free transform odraditi korekcije-dostorzije perspektive :)

-preoštriti kroz High pass... :)

- dodge and burn kroz adjusment curve layer-e

-stamp and heal brush....

- nacrtati ćetkicom travu koja pšti oko kosilice

-dodati radijal blur na točkove u moušn blur na travu koja leti oko kosilice kao i malo moušn blura na samu kosilicu jer je previše u fokusu i odvlači pažnju :)

... šta vam još padne na pamet

-Vratiti u LR i ponovo preterati sa klizačima :) :)

export...

^Da.

To sam zabrljao pokušavajući da sa dodge&burn dodam malo dinamike i dodatno iskarikiram facu, kako bih nadomestio to što nije odglumio scenu baš kako sam ja zamišljao :) . Pratim i radove John Wilhelm-a, i uvek sam "ljubomoran" kako ta deca "sarađuju" na snimcima. :)

termin je ako se ne varam compositing.

Na stranu to, odlicna ideja, ali meni finalni deo realizacije tj obrada ne pije vodu.

Jednostavno mi deluje jeftino i prljavo, previse HDR-oliko, u onom negativnom kontekstu.

Stvarno ne vidim potrebu da cela fotka bude potpuno flat zbog tone mappinga i dizanja senki u nebesa.

Meni je ovo jako dobro :)

E sad, malo sam razocaran sto je montaza, prvo sam mislio da je mali skakao u vis i tako jedno 10-20 puta dok nisi uhvatio savrsen momenat :)

Inace preterana obrada mi bas dobro lezi za ovu scenu, nekako je cini jos ludjom.