Jump to content

Dizajn vatrogasnog helikoptera

NenadGojkovicDZ
 Share

Recommended Posts

Kao 3D model izgleda odlicno, ali kao real life objekat mislim da mu landing gear nije bas najbolje osmisljen. Ono kul izgleda kao sportski auto nizak, ali taj rep tolko nisko moze da bude veoma veliki problem pri sletanju. Sada jos kada tome dodas da heli treba da ima mogucnost da slece i izvan piste, na neku poljanu gde nije ravan teren, onda mu taj landing gear nije uopste funkcinoalan.

Kao 3D model izgleda odlicno, ali kao real life objekat mislim da mu landing gear nije bas najbolje osmisljen. Ono kul izgleda kao sportski auto nizak, ali taj rep tolko nisko moze da bude veoma veliki problem pri sletanju. Sada jos kada tome dodas da heli treba da ima mogucnost da slece i izvan piste, na neku poljanu gde nije ravan teren, onda mu taj landing gear nije uopste funkcinoalan.

Prvo, drago mi je da ti se svidja. Jeste, jedan od razloga sto mozda izgleda mocno je taj sto je nizak. E sad, sto se tice landing gear-a,...nema kod ovog dizajna sletanja van piste, znaci poleti sa piste, odradi sta treba, vrati se na pistu, nikakvo sletanje na poljane i slicno, nema razloga za to osim ako zamislimo neke retke situacije gde mora prunudno da sleti negde van piste na nekom ne tako ravnom terenu. U tom slucaju da, unistio bi rep koji jeste nizak i ko zna sta jos. Posto je ovo ipak namenjeno za igre, a ne realan svet, bitno je da izgleda cool, a funkcionalanost manje vise. Rep je mogao da ide uvis kao kod vecine helikoptera ali to mi je kvarilo siluetu i jednostavno isao bi dosta vislje od zemlje i sigurno da bi losije izgledao. To je taj zeznuti balans koji nije lako postici, ili ne uvek, kod dizajna za video igre, izmedju estetike i funkcije. Inace, dizajn ovog vozila nije isao bas najbolje, u principu sam skratio rad na njemu da bih krenuo nesto drugo.Sve u smevu, za prvi helikopter dosta sam zadovoljan, voleo bih barem jos jedan da odradim, mnogo veci...

Heh, da sam znao da ces da postavis ovde rad, ne bih komentariso na Artstationu :)

Landing gear, izgleda slabasno za tu tezinu, 6 tona vode + sva skalamerija od pumpi i koznacega, no sto kazes to je za igru, pa moz' da projde. Nego kako mislis da to cudo leti, bez repnog stabilizatora on bi se vrteo oko svoje ose, tj. ose rotora.

Vecinom se koristi elisa, ali neki modeli koriste potisak iz turbine motora. Americki panduri imaju takve modele, jedina mana je sto bas nisu zgodni za parkiranje u skucenom prostoru, jerbo iz repa bije vreo vazdu.

Kako god mogao bi to da uklopis u dizajn narednih modela, moze mocno da izgleda ako dodas vektorsko upravljanje kao na borbenim aveonima ^_^

http://www.pixstel.com/belgian-police-md90...cs245-24545.jpg

Vidis alekba ovde gresis, ako bolje pogledas on ima dva reda elisa gore, ne mogu se setim ime ruskog naucnika koji je to pokrenuo, ali takve letilice nemaju taj zadnji stabilizator.

Fotka

Ovo je najbolji vojni heli na svetu, moze da radi mrtvu petlju i ima neverovatne manevarske sposobnosti. Ne secam se tacno podataka ali za neverovatno vreme on moze da se vine 1000m na gore, to ni jedan drugi na svetu ne moze.

Tip koji je razradio sistem se zavao Kamov sada se i taj institut zove po njemu. Zbog svog out of the box razmisljanja i resenja imao je problem da ideju probije i ozivi pa je na pocetku radio neke heli za poljoprivredu. Sada sam video da neka privatna firma u RU radi mali dvosed za civilstvo koji koristi ovu tehniku.

Sto se tice gore navedenog modela i funkcionalnosti pogledaj i ovu sliku slika 2 ako vidis sve njegove letilice imaju na repu ovo dvojno cudno krilo, njaverovatnije zbog neke stabilizacije, pa bi mogao i to da dodas. Takodje razmak izmedju prve i druge elise je dosta veci, jer one monjaju ugao pri upravljanju.

Opet cela ova prica je o vise realnosti i funkcinalnosti, inace u igrici moze kako god ga dizajnirao.

hah, koje mimoilazenje, Nesa mi vec odgovorio na Artstationu :)

Kad sam to procitao proguglao sam, i kad sam video onaj debeljuskasti ruski heljikopter setio sam se. Davno sam negde citao o tome, opisali su kao kul ali prekomplikovan sistem. A mislim i da sam video neke koji imaju dva rotora i repni pride, pa sam sklavirio da se odustalo od tog sistema... eto covek svaki dan nesto ( ponovo ) nauci i tako naperuje svakim danom sve vise.... :lol:

Heh, da sam znao da ces da postavis ovde rad, ne bih komentariso na Artstationu :)

Landing gear, izgleda slabasno za tu tezinu, 6 tona vode + sva skalamerija od pumpi i koznacega, no sto kazes to je za igru, pa moz' da projde. Nego kako mislis da to cudo leti, bez repnog stabilizatora on bi se vrteo oko svoje ose, tj. ose rotora.

Vecinom se koristi elisa, ali neki modeli koriste potisak iz turbine motora. Americki panduri imaju takve modele, jedina mana je sto bas nisu zgodni za parkiranje u skucenom prostoru, jerbo iz repa bije vreo vazdu.

Kako god mogao bi to da uklopis u dizajn narednih modela, moze mocno da izgleda ako dodas vektorsko upravljanje kao na borbenim aveonima ^_^

http://www.pixstel.com/belgian-police-md90...cs245-24545.jpg

:-) Pa ono, slabo kacim radove na DZ, samo na Artstation-u u principu, ali odlucio sam da krenem, barem ovako neke interesantnije radove da ljudi vide. Da, landing gear jeste "mrsav", probao sam vece realnije tockove medjutim bas mi ruzno izgledalo i ostavih ove manje. 6t vode je mozda preterana brojka ovde ali dobro. U svakom slucaju, sa sledecim (3D) dizajnom helikoptera cu vecu paznju obratiti na funkcionalnost, kako sam i inace postupao sa ostalim tipovima vozila. Inace sistem koji si spomenuo je NOTAR, i to mozda bude u opticaju za sledeci neki helikopter...

NOTAR

Sto se tice gore navedenog modela i funkcionalnosti pogledaj i ovu sliku slika 2 ako vidis sve njegove letilice imaju na repu ovo dvojno cudno krilo, njaverovatnije zbog neke stabilizacije, pa bi mogao i to da dodas. Takodje razmak izmedju prve i druge elise je dosta veci, jer one monjaju ugao pri upravljanju.

Opet cela ova prica je o vise realnosti i funkcinalnosti, inace u igrici moze kako god ga dizajnirao.

Da da, primetio sam ta peraja pozadi na referencama nekim koje sam skinuo, medju kojima je i ta slika, sigurno nisu tu kao ukras. Razmak izmedju rotora jeste dosta mali na mom dizajnu ali mozda bi funkcionisalo, ima mesta za menjanje ugla koliko toliko. Videcu to lepo da istrazim sve za sledeci dizajn, ovo sad je dosta haoticno islo i sa nedovoljno istrazivanja referenci.

Evo cisto jos jedan primer coaxialnog helikoptera Russian_Air_Force_Kamov_Ka-50.jpg