Jump to content

Prelazak na GPU sa Cpu?

lukaboskovic
 Share

Recommended Posts

Konkretno, planiram da se prebacim na GPU rendering. Ono sto ne znam, a ne mogu da izguglam, jeste da li je Vrat RT konacno uspeo da bude istog kvaliteta kao i obican vray. Posto sam upoznat samo sa radom Vray. Planiram da ulozim u opremu, pa gledam da li da prosirujem sa novim procesorima, ili da uglavim par jakih grafickih kartica. Pre bih presao na Gpu posto po onome sto sam nasao, deluje mi da je desetostruko brze.

Ovo sam nasao zanimljivo za gpu. *posto bi je bucet za prosirenje nekih 1500-1700

https://geizhals.at/evga-geforce-gtx-980-ti...r-a1275061.html

To je samo stvar tvoje vestine i ponekad konkretne situacije. Na netu postoji zilion srendera u Octane ili Redshift-u, pa ako ne mozes sam da prosudis poslusaj Grant Warwick-a koji je zesce nahvalio Octane u jedom od svojih Vray tutorijala.

Skoro sam citao jedan Octane vs Redshift post, barem sudeci po onome sto kazu oni koji koriste oba Redshift je ubedljivo bolji.

Gledao sam kako lik manta auto sa 4x GTX 980 u Octane..... to je bezobrazno i perverzno :P A sto se tice grafike, mozda da se malo strpis.... http://www.engadget.com/2016/05/17/nvidia-...tx-1080-review/

i obvezo se raspitaj da nemas slucajno koju tetku u Ameriku, kod nas su cene bezobrazno viske, skuplji smo bre i od Indije ( bez zezanja ).

Kao sto ti je rekao Alekba...sve zavisi od tvojih vestina, tipa projekta itd...Probao sam nekoliko render e. i u svakome dobijao malte ne identicne rezultate. Dugo sam koristio mray koji je sa novijim verzijama postojao sve sporiji i sporiji, slaba dostupnost i podrska pluginova itd...Danas koristim vray koji sam pljuvao i ni sam ne znam iz kog razloga nisam zeleo da probam...pa jednostavno je brzi od mray, ima bolju podrsku i da ne pisem sta vec...ali to ne znaci da on pravi bolje ili ti kako svi volimo da kazemo realisticne rendere :) isto to moze da se dobije i u mrayu, coroni, octan i svim ostalim r.e

Prosto nece ti RT praviti kvalitetnije rendere, vec kadriranje, materijalizacija, svetlo, dinamika, dobar model i da ne pisem dalje. Moj zakljucak je da neces dobiti kvalitetnije rendere prelaskom na gpu, a ti svakako ako zelis i voljan si da probas samo cepaj ;)

Kao sto ti je rekao Alekba...sve zavisi od tvojih vestina, tipa projekta itd...Probao sam nekoliko render e. i u svakome dobijao malte ne identicne rezultate. Dugo sam koristio mray koji je sa novijim verzijama postojao sve sporiji i sporiji, slaba dostupnost i podrska pluginova itd...Danas koristim vray koji sam pljuvao i ni sam ne znam iz kog razloga nisam zeleo da probam...pa jednostavno je brzi od mray, ima bolju podrsku i da ne pisem sta vec...ali to ne znaci da on pravi bolje ili ti kako svi volimo da kazemo realisticne rendere :) isto to moze da se dobije i u mrayu, coroni, octan i svim ostalim r.e

Prosto nece ti RT praviti kvalitetnije rendere, vec kadriranje, materijalizacija, svetlo, dinamika, dobar model i da ne pisem dalje. Moj zakljucak je da neces dobiti kvalitetnije rendere prelaskom na gpu, a ti svakako ako zelis i voljan si da probas samo cepaj ;)

A nisam ja ni rekao da je RT bolji, bas naprotiv, pitao sam da li moze da izvuce isti kvalitet kao cpu. A ono sto mene zanima jeste brzina rendera, nista vise, a koliko vidim GPU je visestruko brzi. Zato razmisljam da li da ulazem pare u graficke i naucim novi render engine, ili da ostanem na vray i kupim par kompova *ali opet skuplja varijanta nego graficke.

Pa reko' ti Rembrant ^_^ moze..... Redshift je kako to kazu production ready, rade u njemu velike stvari za probirljive musterije, sta vise treba reci. Ipak ljudovi koriste vise renderera ( CPU-GPU ), zavisno od specificnog projekta..... samo to su vec sitna crevca onih iz gornje loze. Za nas obicne smrtnike, GPU render je vise nego dovoljno dobar.

Iskreno pokusavao sam da nadjem post u kojem su nadugacko o tome drvili, sa sve gomilom linkova, pa da sam prosudis.... ali hebi ga, ono sto nije u bukmarku, ne moz se vise najde :P Jedan savet kojeg se secam, kupi stvarno DOBRO napajenje i SSD gde ce ti biti softver i sve vezano za projekt. Brzina nije bas 10x, barem ne cesto... ali je razlika drastićna, tesko da ces u uobicajenom radu naici na ogranicenja renderera. Memorija kartica se ne sabira, znaci ako imas dve sa 4GB i dalje ces imati 4GB ukupno, samo ce brzina rendera biti veca, ako imas dve sa razlicitom kolicinom memorije, racuna se ona sa manjom, to su poznate stvari, al' za svaki slucaj da spomenem.

Rade ljudi u Vray RT, nije da nije, samo nekako su u manjini verovatno postoji razlog za to... da toliko valja vise bi ga ljudi koristilo i pricalo o njemu, ima neka kvaka.

Inace i sam autor Octane-a kaze da je prava stvar hibridni render jerbo CPU ima svoje prednosti nad GPU..... neka tehnicka zvaka oko algoritama, quanta, suvih sljiva itd. :lol: Probaj da instaliras Thea render... on je hibrid, pa onda renderuj neki od primera sa njihovog sajta na razllicite nacine CPU, CPU+GPU... pa vidi koja je razlika, mozda ti cucne takvo resenje.

Pa reko' ti Rembrant ^_^ moze..... Redshift je kako to kazu production ready, rade u njemu velike stvari za probirljive musterije, sta vise treba reci. Ipak ljudovi koriste vise renderera ( CPU-GPU ), zavisno od specificnog projekta..... samo to su vec sitna crevca onih iz gornje loze. Za nas obicne smrtnike, GPU render je vise nego dovoljno dobar.

Iskreno pokusavao sam da nadjem post u kojem su nadugacko o tome drvili, sa sve gomilom linkova, pa da sam prosudis.... ali hebi ga, ono sto nije u bukmarku, ne moz se vise najde :P Jedan savet kojeg se secam, kupi stvarno DOBRO napajenje i SSD gde ce ti biti softver i sve vezano za projekt. Brzina nije bas 10x, barem ne cesto... ali je razlika drastićna, tesko da ces u uobicajenom radu naici na ogranicenja renderera. Memorija kartica se ne sabira, znaci ako imas dve sa 4GB i dalje ces imati 4GB ukupno, samo ce brzina rendera biti veca, ako imas dve sa razlicitom kolicinom memorije, racuna se ona sa manjom, to su poznate stvari, al' za svaki slucaj da spomenem.

Rade ljudi u Vray RT, nije da nije, samo nekako su u manjini verovatno postoji razlog za to... da toliko valja vise bi ga ljudi koristilo i pricalo o njemu, ima neka kvaka.

Inace i sam autor Octane-a kaze da je prava stvar hibridni render jerbo CPU ima svoje prednosti nad GPU..... neka tehnicka zvaka oko algoritama, quanta, suvih sljiva itd. :lol: Probaj da instaliras Thea render... on je hibrid, pa onda renderuj neki od primera sa njihovog sajta na razllicite nacine CPU, CPU+GPU... pa vidi koja je razlika, mozda ti cucne takvo resenje.

Hvala matori..

.Videcu jos.. Vidim da uskoro izlazi nova gpu kartica 1080 Nvidia... Mislim da ce ipak biti 10x :D ako uklopis dve a da ne pricam vise... Malo pre sam gledao o Otane renderu i zaista impresivne stvari postize. Naravno da se sve vrti oko podesavanja, ali ono sto mene zanima jesu arhitektonske vizuelizacije, znaci klasika, enterijer, eksterijer i to je to. A da ne pominjem ukoliko bih zeleo animaciju neku da odradim. Sad zelim da povecam brzinu kao sto rekoh jedno tri puta do sada. :D I ostaje da vidim da li da idem na cpu poboljsanje ili gpu. A nemam novca da eksperimentisem previse, nego za sta se odlucim to je to. Barem neki naredni dolazeci period. Pa sam mislio da neko svoja iskustva napise ukoliko je testirao neko.

nvidia-geforce-gtx-1080-performance-and-efficiency-640px.png

nemoj ovo da te zavara, nece to u praksi biti baaaas tako. To su benchmarci za igre, VR, rekao bih. Ima tu dosta podjebancija, cak ni oni koji koriste GPU ne mogu da se u svemu sloze..... razliciti pristupi istoj stvar, vorkflovi. Uglavnom gejmerske kartice su bolje za rendering, sto je i Nvidia shvatila pa je malo ustrojila novije kartice po tom pitanju, tako da ponekad starije-slabije GTX kartice rade isto ako ne i bolje.

Bice kako kazu bolja za nekih "bijednih" 30-40% najvise, sto se renderinga tice. Igranje najnovijih igara u fulu fulova na 4k monitorima ili VR je druga stvar.

Uglavnom nema tu prenemaganja, dobices isti-slican kvalitet za manje vremena. Silwerwing napr. koristi masu stvari, Cinema AR, Vray, Octane, Corona, sad je odneo nagradu na Thea takmicenju i u svima postize odlicne rezultate i sve renderere hvali....

https://vimeo.com/110193348

Juraj Tacik je odlican... mada on je vise CPU tip https://corona-renderer.com/forum/index.php...3.html#msg77753 i prizeljkuje phy koprocesor za jooos snage :lol: Samo on je zver, mali zidic u dnu prostorije napravi od 500k poligona, pa na to lepi hi-res displacment i normal texture, nema kompromisa bato moj, udri gi za sve pare

• 2 months later...

Pa u zadnje vreme razlike su sve manje i manje. ipak nije isto. Gpu rendereri su jos uvek osakaceni za neke render mogucnosti koje cpu jos uvek bolje radi. npr. SSS, negde i volume s, itd. Naravno u zadnje vreme se te razlike brisu. problem je sto je mnogo lakse isprogramirati renderere za cpu nego za gpu. nije isto kad renderer koristi 4,8 32 jezgra na cpu ili oko 1024 pa i vise na gpu. paralelno programiranje je malko teze od linearnog.

Probaj vise gpu engina pa vidi. Octane, Cycles, Keyshot, IndigoRT, LUX renderer gpu deo, VrayRT, Maxwell gpu... itd. Ima i dosta eperimentalnih ali nebih da ih nabrajam. Mitsuba renderer recimo.

Radim i sa Redshiftom i Oktanom i Arnold i Mray i Vray... Sto se tice brzine, Redshift je ubedljivo najbrzi, ali je biased render. Oktan, drugi po brzini, ima najkvalitetniji render, sto i nije cudno jer je unbiased spectral render, kao i Maxwel.

I to su dva najkvalitetnija gpu rendera. Redshift ima odlicnu integraciju u aplikacije i produkcijski je malte ne spreman i za velike projekte, Oktan je fenomenalan kao standalone i ja ga tako i koristim (alembic export...) no nekima to smeta (naravno postoje i pluginovi za aplikacije). Oktan izbacuje najkvalitetniju sliku na trzistu (ne poredeci samo gpu rendere vec i cpu), Redshift je neznatno brzi ali mu u slici nesto smrdi, nesto fali. No, ako bih bio u nezgodnoj situaciji i morao da odlucim kako na brzinu da zavrsim projekat, odabrao bih Redshift zato sto je za produkciju svestraniji (generalno u celom pisaniju najvise mislim na video).

Novost na trzistu je fStorm, koji je free i u razvojnoj fazi. Pravi ga onaj Rus sto je napravio madCar, multiscatter i slicne pluginove za Max. Jos je u razvoju, no ono sto je fantasticno kod njega je fenomenalan denoiser. Rus je inace, zadnjih godina radio Oktan plugin za max, tako da ima iskustva.

Onomad sam cuo za fstorm, pogledao sajt video da tamo imaju neku bencmark scenu ( 1024x1024 ), koju su renderovali sa kojekakvim zmajovima i azdahama... no nekako mi prolazno vreme nije bilo impresivno, a i zrnasto nekako ^_^

a i najavljena cena..... $eratorski pretplatnicki sistem od 20$ mesecno :mellow: mislem, decko se malo zaneo, nema sanse da on ili mali tim najednom napravi zaokruzen, zreo render endzin, al' zato je udario cenu kao da jeste.

No, svaka.... ima svoje veselje, evo par clanaka na tu temu

http://www.ronenbekerman.com/unbaised-gpu-...el-reutersward/

http://www.ronenbekerman.com/unbaised-gpu-...s-the-big-deal/