Jump to content

Помоћ око одабира апарата.

Dakz
 Share

Recommended Posts

Kupi telo Canon 700D i 85mm 1.8. i sigurno za tvoje potrebe neces pogresiti. Ako i dalje budes eksperimentisao sa portretima onda je tvoj izbor plus 50mm STM. Oba objektiva su ti FF. E kad budes hteo da predjes na taj nivo onda sutnes telo i kupis drugo koje je FF. Trenutno kod Canona je najpovoljnije 6D i kosta oko 1,2K.

• Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Todos_d -> jako pogresno je nekome reci "kupi taj i taj aparat sa tim i tim objektivom" govoreci iskustvom koje se meri satima.

Za potpunog pocetnika najbolja moguca kupovina je da za polovinu predvidjenog budzeta kupi i tjelo i objektiv, a drugu polovinu ostavi sa strane i nakon nekog vremena iz licnog iskustva kupi ono sto mu najvise odgovara prema izrazenim afinitetima.

Kao sto vec rekoh polovan sa malo snimaka, tu ti se uklapa recimo Nikon D5200 sa kit objektivom i da ti ostane koja parica kao sto Isidor rece.

Pomenuti Nikon je naveden kao primer, moze on a moze i neki drugi, recimo Canon 600D ili jos bolje 60D ili Nikon D7000, bitno je i da li zelis cvrsto telo ili za iste pare vise piksela a fizicki nesto slabije telo.

OK razumeo sam ali iz mog iskustva je potpuno pogrešan savet 18-55 STM i 55-250 II IS, može samo prvi u kitu. Prvo za drugi mu treba stativ jer će se u startu razočarati dobivenim fotografijama. Čovek je lepo rekao portrete, i za to dobio adekvatan odgovor za pare koje poseduje kroz to da da je bolje novo telo nego polovno jer ko zna šta može da dobije. Drugo daleko bolje će proći u servisu ako zabrlja ogledalo kao što sam ja to uradio jer je vrlo teško neiskusnom korisniku kao što sam i ja da sačuva sve to da bude čisto. Evo sad već i ja vodim računa o tim stvarima. Sa aparata ne skidam Tamrona 90mm di u rezervi uvek imam 85mm 1.8. A ostali skoro da skupljaju prašinu među kojima su 60mm 2.8, pomenuta gore dva i neki helios 44M-4.

Kako sam primetio on upravo dobija predlog za kupovinu kao što je i meni bio ali pre oko 17 meseci. Eto ako se prikloni Canonu nek pokuša da uzme nešto novije telo poput 750 ili 760 bar zbog AF tačaka i rezolucije. Ako mu ispliva talenat u startu te tačke mogu da mu olakšaju život kao što meni otežvaju na 700D. A EF objektivi samo mogu da mu uštede pare ako pređe na FF.

Upravo obratno.

Imas li ti odgovor sta je to dobar objektiv? Kako on da zna sta je dobar objektiv?

Dobar objektiv ne znaci nuzno da je to onaj koji njemu bas treba. Mozda mu bas treba Canon EF-S 60mm macro, a mozda mu treba Canon EF-S 10-18mm ili ce mu mozda samo trebati EF 35mm f/2 i nista vise.

Dobar objektiv je preširok pojam da bi sada razglabali, a ja sam prvenstveno mislio na dobar objektiv u odnsu na sistem za koji se odluči - jer ja ne volim da preporučujem konkretne proizvođače ili firme koje prodaju njihovu opremu, niti da mantram njihove modele kroz svoje postove ...

Ja ne mislim da će pogrešiti ako se odluči za bilo kog proizvođača koji se njemu svidi - Fuji, Olympus, Panasonic, Sony, Pentax, Nikon, Canon ... nebitno je.

Njemu sad ne pravi razliku da li ima 7d ili 550d... d7000 ili sta vec. Ali ce mu mnogo znaciti da ima ceo raspon,

Moje lično mišljenje je da je za nekoga ko razmišlja da se ozbiljno bavi fotografijom bolje imati makar jedan dobar prajm i manuelni blic nego "ceo raspon", jer to će naterati čoveka da koristi mozak prilikom fotografisanja i usput ponešto o značaju svetla za fotografiju.

Polovan Nikon D7000+ tamron 17-50 2.8 + neki prajm 50 ili 35mm 1.8

I jos da malo i ostane para

Do bar prijedlog

Nemora biti Nikon moze I u nemoj drugoj aromi. Ja sam sa slicnom kombinacijom dugo uzivao.

Au covece.

Prvo predlozis da neko kupi dobar objektiv, a onda kazes da ne bi diskutovao na tu temu, predlazuci konkretan objektiv ili model aparata, da ne pravis reklamu. Covek i hoce da kupi najbolje sto moze za izdvojen novac, a ne zna sta ce, pa je dosao ovde da pita ljude sta da kupi. Znaci, slobodno mozes da kazes sta da kupi, a neko ce vec prodiskutovati sa tobom na tu temu.

Onda...

Kazes da je bolje da ima "dobar prajm", a svi znamo da je malo onih koji to nisu. Predlazes coveku koji do sada nije koristio nijedan objektiv da kupi prajm, a pritom ne zna ni koja mu ziza treba. Blenda naravno da bude sto veca.

Kaze covek da mu treba za portrete, ali kakve. Jel bi ti ono standardno Head & shoulders ili bi do pola tela...?

Zato lepo ako se odlucis za Canon onda neko telo + 18-135

A, ako se odlucis za Nikon onda neko telo + 18-105 ili 18-140, koji je skuplji, ali ne i toliko bolji da ces da primetis razliku.

Većinom ovde razmišljaju kao profesionalci i ne stavljaju se u kožu početnika. Početnik ne da ne zna da koristi prajmove, već neće sa njima ništa ni naučiti, a možda i dići ruke od svega ako mu ne krene :D Tako meni jedan lik negde prišao (pošto je video da fotkam) sa pričom kako je uzeo 50-ku 1.8 jer je pročitao na netu da je super, a kad je navrnuo na telo skontao da "ništa ne vidi", eventualno nečiju glavu u krupnom planu... ljudi ne poznaju žižne daljine i u realnim uslovima neće znati ni koliko treba da se približe/udalje, niti šta će time dobiti.

Takođe se početnik ne kreće, ne zamišlja u glavi kadar, već je fiksiran i kad vidi u tražilu šta ima, onda zumira. Prajmovi dolaze nakon nekog iskustva, kad ti već prvrnineš objektiv na određenu žižu a da nisi ni pogledao u tražilo jer već znaš šta ti i za šta treba.

Ja bih pre preporučio nešto bolje telo, koje neće koristiti narednih par meseci da se uči, već narednih godina (npr. N d7000/7100 ili C 60/70D) i neki što jeftiniji zum, po mogućnošću sa većim rasponom (N 18-105 ili C 18-135), da nauči da radi i da nauči o žižnoj daljini, blendi, DOF-u, FOV-u itd.

Lako će kasnije objektiv od 60-100e zameniti/dopuniti skupljim, nego što će se otarasiti nekog jeftinog i amaterskog tela... No, to sam ja, ne razmišljamo svi isto...

Au covece.

Prvo predlozis da neko kupi dobar objektiv, a onda kazes da ne bi diskutovao na tu temu ...

Omašila te poenta mog posta za kilometar al' nema veze ...

Dečko je pitao:

...Већ неко време "озбиљније" се посвећујем фотографији и свему везано за исту, оно што је дошло на ред јесте куповина пристојног апарата.. Мој неки буџет је 700-850е у суштини. ..

Ja sam samo pokušao da kažem da se fokusira na objektiv i blic, a ne na aparat, a ne želim da ulazim u raspravu dal' je bolji ovaj Canon, Sony, Fuji, Olympus ili Nikon objektiv ili sistem jer ne želim da polazim od sebe ...

A stojim iza napisanog jer znam gomilu ljudi (početnika/noobova/dunstera, kako hoćeš ...) koji su kupili DSLR-ove sa kit objektivima, slikali sa ugrađenim blicom i nikad nisu ni shvatili čemu to sve služi ... a i pravim razliku između početnika koji hoće ozbiljnije da se bavi fotografijom od početnika domaćice koja hoće bolje slike dece u parku ... i kojoj treba Sony RX1 ili Panasonic FZ1000 da ne gleda dalje i pravi najjače fotke u kraju, a ima i "ceo raspon" ...

Većinom ovde razmišljaju kao profesionalci i ne stavljaju se u kožu početnika. Početnik ne da ne zna da koristi prajmove, već neće sa njima ništa ni naučiti, a možda i dići ruke od svega ako mu ne krene :D

Oj digitalna generacijo

nemaš pojma koliko griješiš, generacije i generacije fotografa su započele učenje sa fiksnim objektivom. Najbolji savjet ikad ikome tko želi da se bavi fotografijom upravo jeste.

Kupi si odmah fiksni objektiv

Sa fiksnim objektivom ili ti prajmom se uči a sa zumom koristi naučeno. Može i obratno ali puno teže i uz već izgubljeno vrijeme.

Ja bih zakonom uveo obavezu prodaje 35ica za APSC i 50ki za FF uz svako prvo tijelo.

I na kraju, ljudi ovdje pitaju za savjet pri kupovini, a ja ne želim da ih lažem i moram im reći. Htjeli ili ne, sa čime god počeli, nakon kratkog vremena poželit će te da mijenjate raspon za blendu.

Homere,

Apsolutno se slažem sa tobom, čak lično preferiram i češće koristim prajmove, ali imam takvo iskustvo sa početnicima (nisam ni ja profi, al za njih jesam :D) da jednostavno ne možeš da ih nateraš da "šetaju" i razmišljaju o popunjenosti kadra na taj način. Pomalo podučavam jednu drugaricu, ma nećeš je naterati da ti priđe blizu, nema tih para, zum pa zum... i većina sa kojima sam se sretao su isto razmišljali....verovatno je u pitanju strah od blizine subjekta (čoveka), ulaženje u intimnu distancu i sl... u stvari, kad malo bolje razmislim, i sam sam lično u samim počecima bio malo distanciran i rezervisan, što je verovatno i normalno.

Prema tome, slažem se da su prajmovi pun pogodak i da se najbolje uči sa njima, ali to važi za nekoga ko je već prošao prve bebine korake u fotografiji... Znači po meni je možda i neki kit dobar za početak, čisto da se dobije osećaj za prostor i distancu... kao što rekoh, ja mogu na slepo da odredim koliko mi treba mm za koji kadar i u kom prostoru, ali početnik ne.

Ja koristim Pentaxa pa se neću upuštati u konkretne preporuke za neki specifični Nikon ili Canon (mislim da je danas stvarno teško kupiti loš aparat), elem, da bih rešio neke svoje potrebe, a iste kit 18-55mm objektiv nije bio u stanju da adekvatno isprati (F/3.5-5.6) nedavno sam kupio Sigmu 17-55mm F2.8. Kod Axelphoto-a se reklamira za 289€ (doduše, za Pentaxa sam morao da se snalazim preko granice) ali koliko znam, Nikon i Canon su pokriveni. Po meni, početnik prvo treba da se upozna sa aparatom i da istraži mogućnosti i limite koje mu pruža kombinacija sa kit objektivom. Iako imam nekoliko prime (fiksnih) objektiva ima situacija kada sam u nemogućnosti da se pomeram (npr baletska ili pozorišna predstava) a nema priče o upotrebi blica, slabo/loše/prigušeno osvetljenje, odsustvo stativa, brzi pokreti izvođača i bez F2.8 ne treba se ni nadati nekim pažnje vrednim rezultatima. Tu Sigma 17-50mm F2.8 savršeno upada kao odlična solucija. Nije malo para, ali to je to. Glomazan i težak da (više nego duplo teži od kit objektiva) ali oštar i veoma brz kroz ceo opseg. Otkako ga imam, ni ne skidam sa tela, osim ako baš imam vremena da se igram sa fiksnim 50mm (F1.7 ili F1.8) ili pak bauljam loveći sitne bubice i cvećke sa Tamronom 90mm (Macro F2.8). Sa tim Tamronom i 50mm objektivom se takođe mogu raditi odlični portreti ali onda kako je već napisano, ne zumira se rukom nego nogama. A to se onda prvo uči i stiče se navika... A za to treba vremena i strpljenja i odvikavanje od igranja sa zumom...

O istom objektivu već je bilo spomena u skorije vreme: http://www.dizajnzona.com/forums/index.php...p;#entry1350905

Sa fiksnim objektivom ili ti prajmom se uči a sa zumom koristi naučeno. Može i obratno ali puno teže i uz već izgubljeno vrijeme.

Polazis od pogresne pretpostavke - da prosecan kupac foto aparata zeli nesto da nauci :D

Salu na stranu, i ja se slazem da svako ko ima zelju/potrebu da se bavi fotografijom, mora da poseduje bar jedan prajm objektiv.

Evo ja kao neko ko vama nije dorastao i koji je ispucao 10000 fotografija sa objektivima koje sam već pominjao.

1. U fazi sam da težim ka dobroj fotografiji.

2. Nisam je još dostigao!

3. Koristio sam 18-55 i zoom 55-250

4. korektan 18-55 is stm i više od toga, lično ne volim panoramu i nisam ispitivao druge mogućnosti.

5. razočaran sa zoom 55-250 osim kad sam koristio stativ ali nema dovoljno svetla. Prodao sam već neke fotografije sa njim ali isključivo fotografisane sa stativom.

6. 60mm nedovoljan za insekte odličan za cveće poželjno dodatno svetlo, traži stativ.

7. 85mm hahahaaaahahaaaaaa, ima problem kad se u obradi zumira fotografija zbog nekih sitnica kako li ih već stručno zovu...duhovi...ne znam trenutno stručni pojam za to.

8. helios 44m-4 total manuelac od 1000 dinara plus adapter od 1000 pravi izuzetan bokeh samo treba stativ i strpljenje.

9. Tamron 90mm Di mnogo nudi ali mu nisam dorastao, treba mu za njega još učenja i slobodnog vremena. Izuzetno oštar, bistar ili kako već...

Todose, bez nekog vredjanja ili omalovazavanja, ali trebalo bi da batalis aparat ako je sve ovo sto si napisao tacno.

Pa nasao bi manu i high end staklima.

Jel ti se tresu ruke ili je nesto drugo po sredi. 55-250 samo sa stativa, 60mm uglavnom sa stativa, 85mm ima duhove, helios opet sa stativa... Jesi ti siguran da nisi zveknuo neku Tomovacu vise ili pojeo neku lepu pecurkicu?

Uostalom, kakva su ti podesavanja na aparatu ako ti za sve treba stativ?

todose,

Da li to što pišeš važi za neku stock fotografiju ili i uobičajeno fotkanje?

Moji objektivi su svi bez stabilizacije, a ni za jedan od njih mi nije potreban stativ ;) ...a nije baš da mi se nikad ne tresu ruke, ali gledam da to ignorišem tokom fotkanja i maksimalno čvrsto držim grip i objektiv... ne budu mutna u telepodručju do 1/30, a u uw području i do 1/15 (dok sa blicem i slow-syncom može i duže od toga)

Sve pročitano sa foruma neke anomalije se rešavaju u Lr to koristim. Pričam iz ruke početnika. Kako misliš zoom da je bistar iz ruke ako se objekat približi na određenu daljinu? Možda to nisi ni držao mislim na kit objektive u rukama verovatno mnogo znaš. Ja probleme uviđam i rešavam u hodu uz pomoć Vas, Kelbija i drugih foruma. Propale su mi dobre fotografije zbog blende, propale su mi druge fotografije zbog stabilizacije, neke zbog svetla, do sad sam valjda nešto naučio. Ali retko kad priđem fotografiji na pravi način jer uvek fali neki deo opreme da bude bolja.

Pazite ovo, terate čoveka da kupi polovno telo a verovatno će naići na đubre debelo plaćeno a kad bude u servisu plakaće ko malo dete. 18-55 bilo koje ili bilo čije 17-50-55 ne znam kakve su oznake po vama i drugima je tata ako ima para. Jer bilo govora u vezi Canona 18-135 da ima problema? Bilo ovde? Ako uzima Canon bilo bi mu najbolje zbog širine ili zuma to ste vi predlagali. Ali ako to uzme bolje nikon 5300, 5500 i 18-140 jer i papagaji su pročitali na forumu da je to ok.

Moj predlog je taj koji sam izneo iz ugla naprednog početnika a ne iskusnog korisnika.

p.s. Maća mi je radila u foto miki čačak70-80-90 godina ni ja nisam sisao vesla samo da znate.

todose,

Da li to što pišeš važi za neku stock fotografiju ili i uobičajeno fotkanje?

Moji objektivi su svi bez stabilizacije, a ni za jedan od njih mi nije potreban stativ ;) ...a nije baš da mi se nikad ne tresu ruke, ali gledam da to ignorišem tokom fotkanja i maksimalno čvrsto držim grip i objektiv... ne budu mutna u telepodručju do 1/30, a u uw području i do 1/15 (dok sa blicem i slow-syncom može i duže od toga)

OK, ovo rečeno, mislim na stock jer mi je to parametar kvaliteta a ne turizam ili svadba fotografija.

Pa i moji omiljeni 85 1.8 i 90 2.8.

Na uobičajenom fotografisanju sam i zaradio, ene i to mobilnim telefonom.

Pazite ovo, terate čoveka da kupi polovno telo a verovatno će naići na đubre debelo plaćeno a kad bude u servisu plakaće ko malo dete.

Ako se kupi aparat sa malo snimaka a jos uvek u garantnom roku, ne vidim u cemu moze da bude problem.

Homere,

ali imam takvo iskustvo sa početnicima (nisam ni ja profi, al za njih jesam :D) da jednostavno ne možeš da ih nateraš da "šetaju" i razmišljaju o popunjenosti kadra na taj način. Pomalo podučavam jednu drugaricu, ma nećeš je naterati da ti priđe blizu, nema tih para, zum pa zum... i većina sa kojima sam se sretao su isto razmišljali....verovatno je u pitanju strah od blizine subjekta (čoveka), ulaženje u intimnu distancu i sl... u stvari, kad malo bolje razmislim, i sam sam lično u samim počecima bio malo distanciran i rezervisan, što je verovatno i normalno.

Upravo obrnuto. Pocetnicima treba zabraniti da kadriraju dupetom, sedeci u stolici kafica i vrteci zoom prsten, vec to iskljucivo da rade nogama. tj. onako kako treba. To sto tvoja drugarica ima porblem, ne mora nuzno da znaci da je na osnovu 1 obradjenog pojedinca to sada praksa. Pocetnici ne znaju i zato pitaju, pa i trbea predloziti ono iz cega ce najvise da nauce.

Usput... todose, ja bih se na tvom mestu jos neko vreme uzdrzao od davanja predloga jer ti iskreno imas jos podosta da gulus ne bi li dosao do nivoa da nekog drugog ucis. Ovo ti pisem krajnje dobronamerno. Moz' da se ljutis koliko god hoces, ali ti jednostavno nemas iskustva, niti fotografskog kvaliteta za to, te je bolje da slusas nego sto dajes predloge. Iskreno.

Takoodje, ne razumem zsto uvek polazite od toga da je sve polovno iskljucivo prevara? Jal to nesto autobiografski ili...? Pitam posto sam gomile stvari kkupio polovne i nikada nisam imao niti jedan problem.

Upravo obrnuto. Pocetnicima treba zabraniti da kadriraju dupetom, sedeci u stolici kafica i vrteci zoom prsten, vec to iskljucivo da rade nogama. tj. onako kako treba. To sto tvoja drugarica ima porblem, ne mora nuzno da znaci da je na osnovu 1 obradjenog pojedinca to sada praksa. Pocetnici ne znaju i zato pitaju, pa i trbea predloziti ono iz cega ce najvise da nauce.

Usput... todose, ja bih se na tvom mestu jos neko vreme uzdrzao od davanja predloga jer ti iskreno imas jos podosta da gulus ne bi li dosao do nivoa da nekog drugog ucis. Ovo ti pisem krajnje dobronamerno. Moz' da se ljutis koliko god hoces, ali ti jednostavno nemas iskustva, niti fotografskog kvaliteta za to, te je bolje da slusas nego sto dajes predloge. Iskreno.

Takoodje, ne razumem zsto uvek polazite od toga da je sve polovno iskljucivo prevara? Jal to nesto autobiografski ili...? Pitam posto sam gomile stvari kkupio polovne i nikada nisam imao niti jedan problem.

Malo mi je žao da Tebi odgovaram naročito na ovom forumu jer mi je želja od tebe da nešto naučim.

Ti nikada nećeš biti na nivou kupovine polovnih stvari kao što sam ja trenutno, od mene možeš samo da naučiš. A što se same fotografije tiče ja od tebe tehnikalije...upijam ti od mene aparate koje verujem želiš iskreno... eto to...Evo već sam zatrpan ponudama da prodam http://www.kenrockwell.com/leica/screw-mount/iiif.htm ali onaj sa dugačkim objektivom. Iskreno voleo bih da dođeš kod mene i vidiš istoriju od novih video kaseta, tdk, kamera saba , leica, agfa, jvc, yashica i drugih propalih starinskih firmi.