Jump to content

Prijava opreme na carini

Recommended Posts

Treba mi savjet. Nocas putujem iz Crne Gore za Bugarsku (Sofija). Posto imam prilicno vrijednu opremu, interesuje me da li i na kojoj sve granici treba da prijavim svoju opremu. Da li treba da nosim racune od te opreme (nemam sve racune, nesto je davno kupljeno)? U slucaju da ne prijavim opremu a nadju, sta me sleduje?

Hvala unaprijed na savjetima!

Zavisi da li nosiš jedan foto ranac sa sobom ili opremu za snimanje Gospodara prstena. Ako je ovo prvo onda nemoraš ništa da prijavljuješ, naravno oni mogu da te cimaju ali ponesi taj neki račun i to je to.

Ako nosiš puno puno opreme onda bi trebao da imaš Ata karnet.

Zavisi da li nosiš jedan foto ranac sa sobom ili opremu za snimanje Gospodara prstena. Ako je ovo prvo onda nemoraš ništa da prijavljuješ, naravno oni mogu da te cimaju ali ponesi taj neki račun i to je to.

Ako nosiš puno puno opreme onda bi trebao da imaš Ata karnet.

Sta je ata karnet?

Da napomenem da putujem kolima, preko Srbije.

p.s. Viska opreme nece biti, nosim ranac, d750 (sa gripom), 85icu 1.8g, sigmu 35 art, 70-200mm i blic (ovo nabrajam cisto otprilike da znate o kakvoj je vrijednosti rijec)..

Na carini (aerodrumu) trazis papir na kome ces upisati sta nosis, svaku kimad opreme sa serijiskim brojem, carinik ti to overi, i pokazujes ga prilikom povratka, kao dokaz da nisi nista kupio u inostrnstvu, ako pozele da ti naplate carinu. Ata ti ne treba

Nece te niko cimati za to, mene nikad nisu, a sve se brze zavrsi kada kazes da imas fotoaparat i par objektiva, nego kada moraju da te pecatiraju i zavode po knjigama :)

Jos ako stavis ranac na zadnje sediste, a ne u gepek, ide sve kao po loju.

Ako hoces da se osiguras, ovaj obrazac je za Srbiju, pa ga ispuni kod kuce, a overi na granici. Ako si drzavljanin CG, onda gledaj da nadjes slican CG dokument, jer te u Srbiji kao "stranca u tranzitu" nece cimati.

http://www.carina.rs/lat/Dokumenti%20i%20o...0robe%20lat.pdf

(hvala Djou za link)

Na carini (aerodrumu) trazis papir na kome ces upisati sta nosis, svaku kimad opreme sa serijiskim brojem, carinik ti to overi, i pokazujes ga prilikom povratka, kao dokaz da nisi nista kupio u inostrnstvu, ako pozele da ti naplate carinu. Ata ti ne treba

+1

ATA karnet je papir za privremeni izvoz opreme. Nesto kao pasos za tehniku, tako da ona moze da napusti maticnu zemlju bez placanja carine ali u roku od najvise 12 meseci mora da se vrati. Deluje jako primamljivo dok ne shvatis koja je procedura za pribavljanje karneta...

Ukratko, isplati se samo ako nosis ozbiljnu opremu za ozbiljnu produkciju.

Ja sam manje vise uvek isao na neki stariji papir, dok me prije jedno dve godine nije jedan carinik na granici sa hrvatskom fino i uljudno rekao da taj vise ne vazi nego da ima neki novi (koji lici na ovaj s ovo gore linka), i covjek mi fino dao jos dva kom rezerver za drugi put. Za neverovati kako pristojan covjek.

I iste te godine idem ja za Makedoniju i nas carinik samo s druge strane - mrcina neopevana - me tako izmaltretirao, aj sto mene izmaltretirao nego izvredjao ovog gore pomenutog pristojnog kolegu da je to cudo jedno.

Znaci dolazim ja kod njih sa torbom punom opreme i sa tim papirom i kazem e ko ce da mi ovjeri ovo idem sa nekom opremom pa eto. Uzima on papir i kaze odakle ti ovaj papir. Ja reko od tvog kolege s te granice. Kaze on taj moj kolega nema pojma i .... da ne nabrajam. Dobro reko daj mi ti neki drugi papir. Ne moze drugi papir treba ti ata karnet, Reko care gdje ja da izvadim ovdje ata karnet, kaze on u Beogradu :D. I povuci nategni, napise on meni papir neki i ja u auto i aj zdravo. Kad sam se vracao samo sam prosao.

Znas ti koliko to kosta a vidi i koliko je. Da je mali fotoaparat pa aj. Pa reko care jel to granicu ne smije da predje niko ko ima puno para (mislim nije da ja imam puno nego mi bre cudna prica bila totalno). Reko, zamisli da ja kupim sat od 20K Evra jel bi me ti zbog njega maltretirao ovako ili da sam u odijelu od 5000 E dal bi i tad morao da vadim ata karnet. Na kraju mi moj tast kaze (koji je radio na granici pola radnog vijeka) ma sto mu nisi dao 10 evra i sve sredjeno, tad mi ni na kraj pameti nije palo da on oce pare.

Tako da sa carinicima je izgleda kako ti se zalomi.

Uh popizdim kad god se sjetim, odo na miru da popijem kafu.

Dakle pre par godina, na granici sa Madjarskom, nas trojica, tri torbe sa po dslr-om, po par objektiva, jedna kamera i jedan video stativ. Kad se otvori gepek cudo! Po savetu ovde sa Zone, sastavio sam jos kuci spisak opreme sa serijskim brojevima i poneo ga odstampanog u par primeraka. Probudim carinika na Kelebiji (bilo oko 2 ujutru), on pita sta treba, ja mu objasnim. Kaze otvori gepek, kad je video smorio se, pita gde cete sa tom. Ja reko' imam spreman spisak opreme, on se ozario, kaze ajd samnom. Usli u kucicu, lupio mi pecat na spisak, i kaze super da si se spremio i teraj. Na ulasku nas niko zivi pogledao nije.

Svakako treba insistirati na overi spiska, relativno često prelazim granicu i svaki drugi put je u fazonu "ma šta to da ti overavamo, nije to ništa". Nemam nameru da u povratku platim carinu na rođenu opremu i neću da gledam u pasulj na koga ću naleteti. Do 100 ojra se ne plaća carina, na sve preko toga ima pravo da je naplati i zašto bih brinuo oko toga ako ne moram.

Istina, pre par godina sam na Brodarevu imao debilnu situaciju, spremio sam popunjen papir, ovaj skinut sa neta. Dajem liku da ga overi, on mi vadi neki formular iz FNRJ i kaže prepiši to na ovaj papir. Kažem mu da sam obrazac skinuo sa sajta Uprave carina i da mi ne pada na pamet da prepisujem 9 stavki, ako mu se prepisuje neka ih on prepiše. Lik se grbavio dok nisam popizdeo i tražio šefa smene. Onda mi je overio papir.

Ima raznih likova. nekima se ne radi posao za koji su plaćeni, neki vole da leče komplekse, većina ih je OK, sve u svemu treba biti uporan i završiti posao da posle ne bi bilo češanja po glavi. Samo jednom mi je na ulazu carinik tražio da otvorim foto ranac, dao sam mu prvo papir i posle ga nisam ni otvarao.

^^ +1

Kompakti i prosumeri, skrominiji DSLR sa jednim il' dva objektiva, još ako se vidi da je korišten, ne treba ništa.

Ozbiljniji DSLR komplet, sa više objektiva, obavezno prijava i upis na taj papir prilikom izlaska.

Mobilni fotostudio, velika količina profesionalne opreme i rasvete, vi ste firma koja ide na ozbiljnu tezgu preko, obavezan ATA karnet.

.

.

.

Gde je granica gornje tri varijante, do kada ne treba ništa, od kada je bolje imati papir, a kada je bolje ATA karnet, moraćete da prosudite sami. Zvanična procena ne postoji, i prepušteno je slobodnoj volji konkretnog službenika na kojeg natrčite.

I ja sam imao raznih dogodovstina. I pozitivnih i negativnih

Jednom sam imao dve kamere Sony PD170 sa profi stativima, mikrofonima, rasvetom, pun gepek od kombija i prihvatili su mi bez problema overen spisak od firme na Batini.

Drugi put kod Loznice nece da overe za D700 plus 2 objektiva. Nece da overe ni papir za licno prenosenje. Odem na Zvornik. Tamo siu me cimali sat vremena i nema papira. Slali me da vadim ATA karnet. Ja poludim i sednem u kola i odem. To im je i bio cilj ili da uzmu pare, ili da ne rade nista.

E sad posto je moja sestra direktorica jedne carine ispricam njoj, a ona kaze zapretis da ces ih tuziti kontroli.

Ako nemas papire ladno moze sve da ti oduzme ako ne prijavis ili da ti naplati carinu.

• 2 weeks later...

Da se pohvalim, crnogorski skotovi od carinika nam uzeli po 10 evra mita. Imali smo uredno popunjen obrazac za privremeno iznošenenje foto opreme overen od srpskih carinika. Tražili su nam ata karnet. Mogli smo da biramo: da probamo drugi granični prelaz ili da im damo tih 10 evra. Posle 500 km vožnje bilo je lakše dati mito ali zaista ću razmisliti da li ću ponovo otići u njihovu ekološku...

PS Prošao sam pola sveta sa tom foto opremom i nikada nisam imao problem sa carinom ali... uvek ima prvi put.

Jeste bzvz situacija, ali pošto si već pitao, evo da razmišljamo kao carinik...

Nebitno da li si stranac ili domaći, u zemlju unosiš "veću količinu" neke opreme i on se sada želi osigurati da ti to tamo nećeš prodati i izneti ruske devize iz zemlje. Ili to, ili hoće da ga častiš da ima za burek sa višnjama i jogurt, jer kapira da se nećeš vraćati kući kad si već dotle potegao, kao i da si fin da se sada tu nešto cimaš i pretiš da ćeš se nekome žaliti.

Edit: Dakle, ne radi se ni o kakvom prekršaju.

Molim?

Kakve veze crnogorski carinik ima veze sa tvojom ličnom opremom koju iznosiš i vraćaš u zemlju? Koji prekršaj si napravio?

Nije Geza baš bio jasan, pa da "posredujem".

Izašli su iz Srbije, popunili i overili onaj papir kod našeg carinika, dakle na izlasku.

Odmah potom, došli na ulaz CG. CG carinik vid'o opremu.

Tražio AtaCarnet.

Njak'o, 'rk'o, kenj'o...

Carinik dobio 20€. (Nisam baš skontao koliko je tu ko kome platio...)

Lupio carinik neki pečat na taj naš papir sa spiskom opreme.

Naši drugari ušli u CG.

U povratku, na izasku iz CG i ulasku u SR, prošli bez problema.

U principu, koliko sam skontao, utripovao je da ovi idu da slikaju svadbe, (dakle rade ilegalno, uzimaju lebac vrednom narodu u Crnu Goru) i onda je rešio da i on zaradi dnevnicu.