Jump to content

UHD 4K Monitori

dedadrda
 Share

Recommended Posts

Намеран сам да купим за рад један 4К монитор (3840х2160 пиксела, величине31-32"), већ сам направио и неки ужи избор а онда сам се сетио да нисам проверио најважније:

да ли и како то изгледа и функционише у пракси? Да ли неко има и користи за рад (моделовање у 3d maxu превасходно) 4к монитор и каква су му искуства?

Помогло би ми свако мишљење, препорука, савет.. и унапред хвала.

Ja koristim 30" Dell, mada stari, tako da nije 4K, ali sam razmisljao bio da uzmem jedan (odustao jer sam pre godinu dana kupio EIZO, pa se bas ne isplati njega stavljati kao sekundarni). Sve u svemu, odlicno je uz dobru graficku.

(Ono sto meni licno smeta je upravo ta rezolucija, koliko god smesno zvucalo :) )

Ja koristim 30" Dell, mada stari, tako da nije 4K, ali sam razmisljao bio da uzmem jedan (odustao jer sam pre godinu dana kupio EIZO, pa se bas ne isplati njega stavljati kao sekundarni). Sve u svemu, odlicno je uz dobru graficku.

(Ono sto meni licno smeta je upravo ta rezolucija, koliko god smesno zvucalo :) )

Ја већ добрих 10 година користим EIZO FlexScan 24" и ради ко змај, презадовољан сам. Мој проблем је вид који ми је од оволиког бечења и буљења у монитор добрано страдао. Зато сам и помислио да би ми решење са већим монитором и великом резолуцијом олакшао посао

Upravo to je jedna od stvari koje me brinu jer ne mogu nigde da nadjem necije iskustvo. Moze sve da bude zaista sitno i pitanje je da li se kroz setovanje monitora moze to da izbegne i kako i koliko. Problem je sto su sve recenzije koje sam uspep da nanjem i procitam (na nemackom) uglavnom vezane za performanse kod gledanja filmova ili kod video igara. Nista iz oblasti koja mene interesuje.

Ja isto imam malo nekih problema sa ocima (zeznuo sam ih pre nekoliko godina) i meni smeta opasno. Primer, kada bih kupovao 27", verovatno bih uzeo sa 1920x1200, koliko god glupo bilo. Tako da... nije lose negde pogledati pre kupovine ako je moguce.

Смешно. сад баш гледам (http://geizhals.at - понуда у Аустрији и Немачкој), уопште нема монитора 1920х1200 величине 30-32-34"!!! Максимална дужина дијагонале у тој резолуцији је 25" (!!!)а мени то не значи ништа .

Тешко је и наћи негде где човек може да провери, погледа. Осим пар робних кућа сви остало продавци не држе такве ствари на лагеру него кад се појави купац, наручују из Немачке. Али, пробаћу, нешто ћу да измувам :) .

Onomad sam procitao jedan poduzi trejd gde su ljudovi raspravljali upravo o ovome. Ako ostavimo po strani gamute i ostale tehnikalije, jedina bitna razlika je sto vise ne vidis pixele, racunajuci neku prosecnu udaljenost od nosa koristnika. Ponekad se zavisno od OS ( win 7,8,10 ) i softvera moze pojaviti problem da je interjfejs suvise sitan, pominjali su masu programa 2-3D, za neke nisam ni cuo, uglavnom se to moze resiti. Ostali argumenti su bili pro$eravanje i cesljanje jezika, sto bi mi ovde rekli.

Tako.... iskustva su subjektivna, u svakom slucaju ako si mozes priustiti sto da ne... a to da ces sacuvati ocinji vid sa 4k monitorom, paaaaa ne znam ja sam mislio da to resavaju obloge od persuna, setnja u prirodi i te stvari.

Pa ako pare nisu problem onda dolby u protivnom ima i neki novi dell 4k za one sa jeftinijim ulaznicima, na papiru sasvim solidan, ima siroki gamut ko i eizo i povelik je, ostavicu link ako nadjem.

Јел то неки виц. шала? 40.000$ за монитор? :rolleyes:

Мени не треба монитор за гледање филмова или за видео игре. Треба ми за рад. Монитори већи од 32-34 " ми не требају јер је то превелико. А и оно што се продаје (један Philipsov i 2 Iiyama 40" немају неке убедљиве рецензије).

Ја сам мој избор сузио на:

Eizo FlexScan EV3237 31.5"

Samsung U32D970Q, 31.5" и

LG Electronics 31MU97-B, 31"

Сва ова три монитора су 4К (38409х2160, 16:9) и имају одличне рецензије и више него добре резултате на тестовима у Немачкој. Сва три су, у може се рећи у истој категорији цена - око 1.200€, горе, доле.

Који год да узмем вероватно не бих пооигрешио што се квалитета тиче.

Питање је да ли ја са 4К монитором олакшавам себи посао, чувам већ нарушен вид или стварам себи непотребан проблем? Зато сам и поставио тему надајући се да можда има чланова на зони који имају већ искуства таквим мониторима.

п.с.

Тог Dolby Professional PRM-4220 и уопште Dolby производа нема, бар нема на Geizhalsu (http://geizhals.at, .de, .eu) а то је највећи интернет сервис на коме се продаја првенствено компјутерска техника па онда остало. Видим да имају презентацију и на немачком али ништа конкретно.

п.п.с.

Највећи Dell модел који може да се набави овде (Аустрија, Немачка) је Dell UltraSharp UP3214Q, 31.5" - 38409х2160; 16:9 а цена му почиње од 1499 а завршава се са 2399,90€, зависи од понуђача.

На http://www.testberichte.de/ добио је оцену "gut, 2,2" углавном су му и код осталих који су га тестирали оцене изнад 2. Највећа оцена је 1.

Eizo је добио оцену 1,7; Samsung 1,2 LG Electronics 31MU97 -1,5

Cao deda,

moja preporuka je da ne kupujes 4k nego da uzmes Dell UltraSharp U3014 (2560 x 1600) ili neki stariji ako ima jeftiniji U3011 (taj imam 4god)... Nemoj da ides preko 30' i to je gornja granica velicine... u suprotnom svaki veci ces morati prilicno da udaljis... Meni je recimo trebalo dosta vremena da se naviknem na 30''.

Sa 4k neces sigurno poboljsati nista za tvoje potrebe...

Pozdrav!

Користим тај Philips BDM4065UC 40" UHD монитор више од 6 месеци за моделовање и могу да кажем, прво, да не купујеш ништа веће од 27 инча(или ове 31, 32, 34 са 21:9(10) су чини ми се баш како треба). Пре тога сам имао две 23-ке и промена је фина. Али...

1. Успорио ми је рад. Брате, све грешке и пропусти су ми 3-4 пута веће. :D Значи не могу да се напоправљам. :D

2. Antialiasing(Maya) видљив и без 8x нема лепог приказа сцене и мреже. За то би добро дошла једна лепа графичка картица.

3. Такође рад на целом екрану не користим често. Maya ми није преко целог екрана јер ми се смањује брзина рада(FPS ) ако нешто захтевније вртим, а и отворено ми је још неколико прозора (програма) стално.

4. Боје ми нису примарне али јесу важне некада. Кажу да панел није баш најбољи за тачан приказ боја, али ја сам више него задовољан. Црна је као ОLED(скоро), а Dell IPS ми је пожутео поред њега.

5. Седим на мање од метар од њега и немам никаквих проблема Имам још и Dell-a U2311H поред тако да мало радим главом лево десно али ништа страшно.

6. Teamviewer или skype screen share не ради баш најбоље. :)

Простора колико хоћеш, лепо и пространо кад се Maya рашири преко целог екрана, много ствари отворено и видљиво, мени су боје одличне и наспрам Dell-a много боље.

Наравно, нисам мислио озбиљно да се не купи, али, ко воли, нек изволи. Ја сам више него задовољан(да не кажем да је око 700е).

Поздрав

Pre koju godinu kada su 30" bili skuplji nego sada, citao sam kako se ne preporucuje nista vece od 23-24" za rad. Bili su tu i dijagrami, koji su naućno objasnjavali da je covekovo polje ostrog vida takvo da mu je ta velicina optimalna, tj. bolje dva monitora nego jedan od 27-30, manje zamara i steti. Cini se da su sada dosli do novieh otkrica :P pa je 30" postao maltene standard.

Kako god, ako imas problema sa vidom onda vise obrati paznju na osvetljenje u prostoriji, pravi pauze, postoje vezbe za "opustanje" ociju. Pin Hole naocare sam samo probao, ono sto mogu da kazem je da sa njima nemam potrebu za dioptrijskim corama. Drugar koji ih ima i koristi tvrdi da mu pomazu, on ako ne zuri u monitor bleji u TV po ceo dan. Bolje da problemu pridjes sa te strane nego da se nadas da ce neko cudo od monitora da ti resi problem, a da ti nista drugo ne preduzmes.

Kakav god monitor da uzmes i dalje ces buljiti u blestavu povrsinu, ckiljeci u sitna slovca i brojeve, nije to da si komotno zavaljen par metara od ekrana dok gledas neki akcioni ili pikas igru.

ericmilos,

elenksn ,

alekba

извињавам се што касним са одговором и што овако одговоарам свој тројици али заиста, у таквој сам гужви да једва било шта стижем.

Јуче сам успео да скокнем до Saturna, ланац роб. кућа које продају технику (http://www.saturn.at/) да погледам 4К мониторе у живо да бих стекао какву какву представу и о величини а и ако је могуће да видим каква је то слика у 3840х2160.

На веб страни имају доста велики асортиман 4К монитора, али у радњи од свега (што је мене интересовало а то су монитори30-34") имали су само један BENQ BL 3201 PT 32" и један PHILIPS BDM4065UC 39.5" 4K (као elenksn-ov). Већина осталих монитора је била мања или ако су већ 30-32" најчешће су 21:9.

Оно што је мене изненадило је да ми се 32"-инчни BENQ учинио малим а ни 40" PHILIPS ми није изгледао тако велики како сам мислио да ће бити. PHILIPS има фину, јасну слику али у таквим условима нема начина да се направи нека провера. Saturn је на веб страни истакао рецензије тестова и мишљења купаца које је обрадио немачки сајт alaTest (http://alatest.de/) по коме је PHILIPS BDM4065UC од могућих 100 поена добио 97 (!), боље оцењен него Eizo, Samsung иLG из мог ужег избора.

Ја пак из поста elenksn-а не могу да закључим да ли он препоручује PHILIPS или не. Што се других коментара тиче, хвала свима, имаћу 10 дана да о избору размислим па ћу онда водети шта ћу.

Оно што је мене изненадило је да ми се 32"-инчни BENQ учинио малим а ни 40" PHILIPS ми није изгледао тако велики

Ne zaboravi da si ih gledao u ogromnoj prostoriji :). Ja kada udjem u takve radnje, za 24" pomislim da su 19" :D

Ne zaboravi da si ih gledao u ogromnoj prostoriji :). Ja kada udjem u takve radnje, za 24" pomislim da su 19" :D

Bas to htedoh da pomenem :)

Dugo sam radio na 2x 24, posle nekog vremena kada sam hteo da uzmem nesto vece uopste nisam razmisljao da moze da bude veliki-preveliki monitor (sto vece to bolje)...

Video sam tu 30'' od dell-a i to je bilo to... e kada je stigao u studio bila skroz druga prica :)

Рећи ћу ти из мог коришћења неколико ствари у вези тог монитора.

По мени(3д моделар)

предности:

слика, величина, боје, резолуција, цена, display port(јер је тада била дилема то или тв од 40+инча) --- све пресудно

лепо изгледа(рефлектујућа предња страна и танак оквир)

мане:

благе сенке неуниформност чини ми се да се тако зове око оквира једно 2-3 цм, color bleed светлијих боја ваљда ако се тако зове на високим вредностима осветљења(код мене је око 40-50 и једва се види), буђење је рецимо дупло спорије(око 10 секунди не знам зашто), лоша ергономија(фиксни сталак и довиђења, узео сам други држач монитора и то решио, мада нема ни потребе за тим јер где год седнеш, испред њега си :D ), тежак је ------- ово све за мене ништа страшно

Препоручујем

• 3 weeks later...

Купио сам, добио и већ га користим пар дана: Eizo FlexScan EV3237 31.5". За сада сам задовољан избором. Ма уопште, врло сам задовољан!

Не могу нешто много сад да кажем, оно што је битно је да ми одговара величина монитора, да су боје ок, осветљеност... нисам ништа мењао у фабричком сетовању. То нисам радио ни на старом Еizu 24" који савршено и сад ради (10 година).

Постоје проблеми који нису кривицом монитора већ произвођача софтвера који не прати темпо промена у хардверу. Конкретно, кад прикључите овакав монитор па стартујете рецимо win 7 (као ја) онда је све толико ситно да вам треба лупа!

Кад отворите мах 2012 или 2014, photoshop исто се дешава. Део проблема се може решити кроз сетап win 7 повећавањем величине икона на 150% или 200% (као ја) онда команде постају солидно видљиве, читљиве али то не значи и да је то крај и да је проблем решен.

Нпр, у маху 2012 команде из командне линије у врху монитора су видљиве и читљиве као раније али ако било коју стартујете и отвори се падајући прозор онда је сви текстови и иконице исувише ситни. Исто је са текстовима и тастерима у Command Panelu и то збиља постаје проблематично. И још нешто, код маха 2012 су имена погледа (Top, Front, Left..) једноставно невидљиве, просто су изгубљене испод подеоних линија поља. Код маха 2014 то већ није случај, тамо се имена виде али се све исто понавља као код 12-це.

Упркос свему (јер верујем да ће се наћи решења за проблеме које побројах) ја најтоплије препоручујем свакоме ко је у прилици да користи 4К мониторе за рад. И још једном, хвала свима који су се јавили и помогли ми мишљењима и саветима.