Jump to content

Preporuka za dvogled

STELLANOVA
 Share

Recommended Posts

Trebalo bi da kupim dvogled za neka duza putovanja u skorijoj buducnosti pa mi treba savet od ljudi koji su ih koristili ili ih koriste.

Sledeci modeli su u opciji:

Nikon Monarch 5 8x42 ~$300

Zeiss Terra ED 8X42 ~$370

Swarovski CL COMPANION 8X30 - ~$1000

Ovaj poslednji je samo kao opcija ako vredi dati 3X vise novaca (mada koliko sam citao razlika nije bas tolika u kvalitetu...).

Hvala unapred.

Mislim da Swarovski, s obzirom na svetlosnu moć, ne vredi tih para. Što se samih dvogleda tiče, dok se god držiš dotičnih marki, nema greške, s tim da ja ne bih išao na prečnik manji od 42, mada je idealno i preko toga. Sve zavisi šta si spreman da žrtvuješ - svetlosnu moć (bolja vidljivost kad svetla ima manje) ili prenosivost. Veći prečnik prednjeg elementa = veća masa. Znaš i sam.

Pozdrav

Swarovski su užasno precenjeni. K'o Leica aprati npr. Sa Nikon ne možeš pogrešiti. I Olympus i Pentax imaju sjajne modele.

Treba da smisliš 'oli ćeš neki glomazan i težak, ali svetlosno jak, ili neki kompaktan. A onda, skoro da je svejedno dal' će biti Nikon/Zeiss/Oly/Pentax. Ako su na papiru slični (svetlo i uvećanje), to je to onda.

Pogledaj i ovde npr: http://forum.astronomija.co.rs/astroberza/ Astronomi mnogo koriste dvoglede, a njima treba što bolji optički kvalitet, i svetlosna moć.

Eto već na početku imaš dva Pentax-a na prodaju. Doduše u Hrvatskoj, ali astronomi su povezani ko crevca pa vidi dal' imaju neku kombinaciju da se dostavi kod nas.

Nekada je kod nas bilo jeftinih a vrlo dobrih ruskih dvogleda. Imam jedan ogroman, dobio sam za neki rođendan. Radi izvrsno, a star je bar 30-ak godina. Doduše, nije mnogo korišćen.

Ruski su odlicni a u odnosu na pobrojane kostaju k'o kikiriki.

Ja imam jedan 8x30 koji koristim od 1981. godine i jos uvek je u upotrebi, samo dosta retko.

Ne bih mogao da ga poredim sa pobrojanima jer ih nisam nikada imao u rukama ali ja sam uvek sa njim bio veoma zadovoljan.

Mislim da su u Nisu na buvljaku novi bili oko 30 do 40 eura,pre par godina ( sa kvalitetnom koznom torbicom), ovakav.

1 od boljik kroz koji sam ja pogledao bio je asahi pentax pre mnogo godina na praksi na radiju. koristili smo ga da recimo gledamo seks tamo po nasipu dunavskom u blizini predajnika. i tu i tamo kad piče gromovi u antenu :)

*vidi neki lovački forum - moguće da oni imaju dobar odgovor - a i raje koja je fakat koristila kojekakve dalekozore.

reče mi jedan ubica nedužnih životinja da swarovski optika koja ide na pušku nije precenjena, t.j. da je trip kao i sa bilo čim drugim kvalitetnim - plačeš samo jednom - dok plaćaš - posle uživaš koristeći to nešto, i praviš se važan.

Trebalo bi da kupim dvogled za neka duza putovanja u skorijoj buducnosti pa mi treba savet od ljudi koji su ih koristili ili ih koriste.

Sledeci modeli su u opciji:

Nikon Monarch 5 8x42 ~$300

Zeiss Terra ED 8X42 ~$370

Swarovski CL COMPANION 8X30 - ~$1000

Ovaj poslednji je samo kao opcija ako vredi dati 3X vise novaca (mada koliko sam citao razlika nije bas tolika u kvalitetu...).

Hvala unapred.

Posedujem Nikon monarch ATB 10x42 ( već 5-a godina ) za ptičarenje, i za svaku preporuku je...vredi svaki dolar. Svi Nikonovi dvogledi iz serije monarch su odlični

Probao sam bas razne dvoglede,neko vreme koristio cak i dva komada iz Swarovski Habicht serije,probao sam i nekoliko Nikona,Pentaxa,ruskih BPC,Zeissa,Yukona,Olympusa,Minolte,...itd itd,recimo da imam iskustva. Najbolji utisak mi je ostavio Pentax po pitanju generalno ostrine,posebno periferne,tako i boje i kontrasta. Nikon me je razocarao za te pare. Zeiss je standardno dobar,stariji modeli imaju problem sa nedostatkom premaza ali ostrina im je odlicna. Swarovski mi je nekako precenjen. Mislim da mozda ne bi bilo lose da bacis pogled na STEINER dvoglede,oni su mi nekako ostavili dosta dobar utisak,kao i MINOX. Mislim da ekvivalent gore navedem modelima mozes naci u rangu cena oko 200-250 eur,a vredi ih probati. Pentaxa u svakom slucaju kod nas nemas da kupis u nekom zvanicnom zastupnistvu a ni po radnjama,ali ako imas prilike,probaj i njega.

Od ovih dvogleda koje si naveo, ja lično ne bih nijedan jer su mali...

Donja granica za dvogled po meni bi bila 10x50 za prirodu i noć, dovoljno mali za prenos a dovoljno veliki kad padne količina svetla u sumrak. Nije svejedno koji brend jer tu igraju veliku ulogu premazi. Pa tako 10x42 od 300e nekad ima više svetla nego 10x50 čajniz od 30e, upravo jer čajniz ima dno premaze koji umesto 99% propuste 75% svetlosti.

Drugo bitno je robustna mehanika a malo bolji su punjeni azotom i ne magle se pri promeni temperature.

Ako te ne mrzi i ako si fan možeš da uzmeš i veće dvoglede, sve do 25x100, ali se sve preko 10x50 po pravilu montira na tripod, običan fotografski.

Za brendove šta da ti kažem, cena je uglavnom pokazatelj kvaliteta ali moraš da znaš u startu šta ti treba. Među astronomima od brendova ceni se Pentaks PCF WP2 kao suvo zlato, dalje Olympus, Nikon onako - dobar ali ništa posebno za te pare koje košta, ono, korektan - a Canon je prava bombona sa IS i baterijama koje pojede za deset minuta gledanja :lol: Gledao kroz isti i zamrzava treperenje slike trenutno kad aktiviraš IS, ono je čisto zlo od dvogleda. Inače svi su oni optički i mehanički vrlo korektni.

To ti je sve rang 100-500e. Ali ima i jeftinijih a optičkih dobrih, npr brend TS koji uvozi kineze ali ih lično biraju i rebrendiraju. Konkretno ovaj pogledaj, na tom sajtu imaš brdo njihovih.

Još nešto, kad uzmeš dvogled i dobiješ razroku sliku - bez brige, taj je verovatno ispao u transportu :lol: . Bolji brendovi skoro uvek stižu perfektno kolimirani, čajniz_mdfk uvek raskolimirani i to je to. Aber kein problem, potrebno je samo da dvogled ima opciju kolimiranja prizmi pa da to sutradan sam popraviš ne daj Bouze ako ispadne.

Meni najviše odgovara 8x uvećanje za prirorodu i neke generalne stvari, preko valja neki oblik stativa jer smeta drhtanje ruku (ne drhte mi puno ruke), a za astronomiju je poželjno preko 10x...

Sa 8x je nekako preglednije sve nego sa 10x, jer možeš da vidiš više stvari, a ono što ne vidiš sa 8x, najčešće nećeš moći ni sa 10.

• 11 months later...

Update

Uzeo sam Nikon 10x42 ProStaff 3S.

156015_prostaff-5.jpg

Na akciji za $100 mislim da nema bolje za te novce. Svi ga hvale. Fog-proof (automatski znaci da je i waterproof) i dovoljno lak za planinarenje i pentranje po planinama...

Za vikend idem malo u prirodu ali za sada izgleda da je dobar izbor.

Fog Proof kod Nikonovih dvogleda je samo fazon da se prostor između optičkih elemenata puni azotom ako sam dobro upućen... zaptivenost postoji do određenog stepena ali da je water-proof to nisam siguran do koje dubine, većina je do 2-3 metra, splash-proof je već realnija mera.

@vlasta

Znaci, inace bi nitrogen istekao. :-)

Waterproof je up to 1m for 10 min. Sad, da li je to dovoljno ili ne je druga prica i zavisi od toga kako ces i gde koristiti dvogled. Za moje potrebe je dovoljno.

Inace dobra stvar je sto svi Nikon dvogledi imaju No-Fault Repair/Replacement warranty.