Jump to content

adapter m42

Prerusena zagonetka
 Share

Recommended Posts

help help

nabasah slucajno na staru Yashicu i na njoj objektiv 50mm 1.4

i tu pocinju moji problemi!

prvo sam kupila adapter m42 za nikon sa staklencetom. fotkice su bile skoro ostrine bez, a blenda nije radila...jedino dobro je sto je to jadno uostravanje islo do beskonacno.

e sad posto mi blenda nije bila u funkciji kupim drugi adapter bez staklenceta ali sa prstenom koji pritiska onu iglicu na objektivu. i sad blenda radi ali mi je ostrina ( koja se u ovom sluucaju vidno popravila jer nema staklenceta da je bluruje..valjda) elem super je ostrina ali samo na daljinu od metar do metar ipo...bez obzira na otvor blende... :rolleyes:

znaci zanima me da li postoji adapter m42 sa prstenom ali i sa staklencetom koje mi nece blurovati ostrinu...ne videh to u ponudi kod ovih nasih dilera adaptera...potvrda fokusa bi bila pozeljna takodje... :rolleyes:

Ne postoji adapter sa staklom koji ne degradira opticke kvalitete objektiva, a i ako postoji cena bi u bila takva da mozes da kupis Nikonov objetiv.

Znaci to zaboravi.Ako hoces da se na Nikonu igras sa manuelnim staklima nabavi Nikonove objektive, gledaj da budu Ai, Ais, ili modifikovani na Ai posto inace moze da bude problema sa prstenom blende.Za to koliko si potrosila na adaptere, ako dodas novac od prodaje tog Y imaces neki Nikkor 1.8 a mozda i 1.4.Nije mi samo jasno kako sa Heliosom imas beskonacno. Zagonetka

Ne postoji adapter sa staklom koji ne degradira opticke kvalitete objektiva, a i ako postoji cena bi u bila takva da mozes da kupis Nikonov objetiv.

Znaci to zaboravi.Ako hoces da se na Nikonu igras sa manuelnim staklima nabavi Nikonove objektive, gledaj da budu Ai, Ais, ili modifikovani na Ai posto inace moze da bude problema sa prstenom blende.Za to koliko si potrosila na adaptere, ako dodas novac od prodaje tog Y imaces neki Nikkor 1.8 a mozda i 1.4.Nije mi samo jasno kako sa Heliosom imas beskonacno. Zagonetka

Malo preterujem kad rekoh beskonacno ali u odnosu na yashinon je beskonacno...Zanima me sta ce se desiti ako nakacim makro prstenove... Hocu li moci na navatam ostrinu gde zelim?

da u makro podrucju.

Svaki adapter bez opticke korekcije (osim za srednjeformatne objektive, i to opet ne sve) na Nikon sistemu se ponasa kao makro prsten, posto pomjera unaprijed objektiv u odnosu na ravan senzora.

Znaci ti prelaznim prstenom kod Nikona odmices objektiv od fokusne ravni, i time gubis mogucnost fokusiranja na beskonacno, jer je objektiv u polozaju beskonacno najblizi fokusnoj ravni.

da u makro podrucju.

Svaki adapter bez opticke korekcije (osim za srednjeformatne objektive, i to opet ne sve) na Nikon sistemu se ponasa kao makro prsten, posto pomjera unaprijed objektiv u odnosu na ravan senzora.

Znaci ti prelaznim prstenom kod Nikona odmices objektiv od fokusne ravni, i time gubis mogucnost fokusiranja na beskonacno, jer je objektiv u polozaju beskonacno najblizi fokusnoj ravni.

HVALA puno. Shvatila. EVO PRVA EXPERIMENTALNA FOTKICA SLIKANA SA YASHINONOM B)

post-54947-1456178585_thumb.jpg