Jump to content

Fotorealisticno renderovanje

markodz
 Share

Recommended Posts

Pozdrav,

U Inventoru modelujem 3D elemente delova alumijumskih konstrukcija, na primer - vijaka i matica, profila itd. Zanima me da li je moguce renderovanjem dobiti fotorealisticnu komponentu? Odgovor ce verovatno biti da je moguce. Zanima me koji pogram je najbolji za to, i koliko treba neko vremena da ulozi u to da bi naucio to da radi. Ili da preformulisem pitanje - da li to uopste moze da savlada neko ko nema nikakvo obrazovanje vezano za graficki dizajn i bas nikakvo iskustvo u pripremi fajla za renderovanje i u renderovanju?

Zanima me i koliko treba vremena , nekome ko vec odlicno zna fotorealistcno renderovanje, da napravi jednu takvu sliku npr. vijka(srafa)?

Unapred hvala,

.... a sta ti fali ovome

http://www.autodesk.com/products/inventor/...ation-rendering

Nema najboljeg programa, tj. 100 ljudi ce ti dati 101 misljenje.

Ne vidim vezu izmedju grafickog dizajna i 3D rendera, osim ako mislis na kompozicuju i te fore, sto je besmisleno u kontekstu toga da renderujes srafe i vijke, da prostis. A sve se moze kad se hoce, i ne treba ti mnogo vremena.

Pogledaj kej sot https://www.keyshot.com/ lak za upotrebu, daje fin rezultat, brz i koliko znam guta i CAD fajlove i nije skup, ako odlucis na legalizaciju :)

Druze,

Hvala na odgovoru. Radi se o tome da se nikad do sad nisam bavio renderovanjem ni mlao, vec samo modelovanjem. Medjutim sad sam primoran na to , jer traze od mene komponente za katalog.

Jos jednom hvala, jos jedan izvor mi je preporucio keyshoot, tako da pretpostavljam da je to resenje. Sem sto nemam iskustva ni sa texturama,renderovanjem itd, ali sto se mora - nije tesko.

Pozdrav,

Proveri, možda ti je Bryce rešenje, isto nije mnogo skup tipa 17 dolara a imaju i neke besplatne verzije, sve ti je već podešeno ko za (nas) debile na fotorealistično po lepom sunčanom danu, tvoje je samo da promeniš pozadinu u neku belu i zadaš materijal iz već pripremljene biblioteke koja ima nekoliko vrsta aluminijuma izmedju ostalog:

Hromirano3.jpg

S leva na desno: aluminijum, aluminijum cyan, veoma hromirano, čelik, brušeno, hromirano "s talasima".

Meni je trebalo 5 minuta za ovo.

Od kad su vijci i matice od aluminijuma? :)

Hvala na pomoci. Odlucio sam se za Keyshot.

Skrabalo, dobra primedba, vijci i matice su celicni, ali profili su aluminijumski i ima dosta plastike.

Nisam uradio ni jedan render u zivotu i jeste Keyshot lak i jednostavan program, rekao bi da sam user interface savladao, i sad sam dosao do dizajnerskog dela i pocinje da mi glava boli, npr. nije mi metlna povrsina dovoljno realisticna, laicki bi rekao da mi fali metalni sjaj, kako to napraviti, moze li nekako bez uv mapping i takvih, naprednijih stvari od kojih sam ja svetlosnu godinu daleko.

Ima li negde tutorijal pdf, ili nesto slicno, step by step, koji resava te decije bolesti?

Ako ti se ne dopada kako izgleda metal, obicno su dve stvari u pitanju. Anizotropija ili kriva refleksije. Treca stvar moze biti da ubacis mapu. A za to trebaju uv i rad barem u photoshopu. Obicno se stavljaju i noise, dirt mape, normal i td da daju malo na neravninama. Probaj i da menjas HDRI mape. Mozda ti jednostavno ne odgovara okruzenje koje daje refleksiju.

Skrabolo, firma kupuje Keyshot, to je vec odlucno, tako da u tom pravcu moram da razmisljam.

DonGeorg, a pitanje je i za sve ostale - do sad sam se bavio samo modelovanjem u Inventoru, cak ni u Inventoru nisam radio renderovanje, a ni mnogo samo modelovanje, trebaju mi fotorealisticni delovi, vrlo slicni onima na www.item24.com, sto znaci , verovatno nista spektakularno za nekog ko se time bavi, ali ja nisam iz tog filma, npr. u fotosopu znam da promenim velicinu slike,odsecem sliku i otprilike to je sve, pa me zanima da li bi mogao da dodjem to zeljenog nivoa, da uzmem npr. par casova od nekoga ko je vican, da mi objasni te neke osnovne stvari sta treba da radim i sta je sustina i da me uputi u pravom smeru?

Pozdrav,

Skrabolo, firma kupuje Keyshot, to je vec odlucno, tako da u tom pravcu moram da razmisljam.

DonGeorg, a pitanje je i za sve ostale - do sad sam se bavio samo modelovanjem u Inventoru, cak ni u Inventoru nisam radio renderovanje, a ni mnogo samo modelovanje, trebaju mi fotorealisticni delovi, vrlo slicni onima na www.item24.com, sto znaci , verovatno nista spektakularno za nekog ko se time bavi, ali ja nisam iz tog filma, npr. u fotosopu znam da promenim velicinu slike,odsecem sliku i otprilike to je sve, pa me zanima da li bi mogao da dodjem to zeljenog nivoa, da uzmem npr. par casova od nekoga ko je vican, da mi objasni te neke osnovne stvari sta treba da radim i sta je sustina i da me uputi u pravom smeru?

Pozdrav,

Fotorealizam za "engine/ redner" koji to rade je pitanje nijansi i vremena rendera u vecini slucajeva. Imas gomilu rendera koji rade slicne stvari i vecina cilja ka fotorealizmu (uslovno receno). Za inventor ne znam, jer i modele koje sam dobijao uvek bih importovao u drugu aplikaciju i tu renderovao. Uz bilo koji engine ti ne gine postprodukcija (Photoshop i sl).

Sto se tice casova, ja ih dajem. Za keyshot ne, jer uvek radije kazem mojim polaznicima da krenu od neke aplikacije koja se generalnije bavi 3d-om. Keyshot je samo za render. I to ne za animaciju. Mozda prostiju...

Koliko casova bi ti trebalo, to zavisi od tebe. Ja predlozim 10 casova obicno i tu se dogovorimo da ustanovimo kako neko savladava materiju, do kog nivoa zeli da ide i sl. Za keyshot ti predlazem, ako znas engleski, tutorijale.

Meni je licno keyshot super u odredjenim stvarima. Na tvoju srecu, kada je u pitanju produkt render, trebalo bi da prodjes ok. Da je na pr exterijer scena, malo kompleksniji materijali i svetlo, keyshot ne bi dolazio u obzir. Imaj u vidu da je keyshot kao i sl aplikacije tkz za lenjo renderovanje - klik i produkt. Zato s jedne strane ces dobiti instant WOW, ali sa druge strane ces polako uvideti nedostatke.

PS. Vidim da je kasno, ali uvek bih firmi predlozio vise opcija. Na pr konsultanta pre nego sto se firma nalozi da uzme nesto i gotoyo. Imas dosta generalista, i sam sam medju njima. Mogli ste sa njima da komunicirate da vam urade nekoliko primera fotoreal rendera u razlicitim aplikacijama i da vidite koji bi onda vama bio najbolji kako finansijski tako i sto se tice krajnjeg izgleda. Ili cak i da angazujete freelencera koji bi to radio za ok nadnicu?

Hvala jos jednom svima na pomoci, sve te sugestije su mi dobro dosle.

Radi se o tome da delova, partova, komponenti ima jako mnogo. Vise od 1000. Znaci treba mi alat u kom cu brzo i lako da dobijem realisticnu sliku. A u pitanju je samo nekolik razlicitih materijala, aluminijum, celik, pozinkovan, plastika, providna plastika i je otprilike to.

Pored pojedinacnih delova, treba renderovati i te delovu u sklopu, znaci sklopove.

Ja sam to zamislio da napravim jedan environment, ili vise njih, za svaki materijal posebno, da bude podesen tako da kad importujem deo u okruzenje da vec time dobijem ono sto mi treba, ili uz neku minimalnu doradu.

Sto se casova tice, nisam mislio na casove Keyshota, ja user interface Keyshota vec umem da koristim, mislio sam casove dizajna koji ce mi omoguciti da radim to sto mi treba, da znam sta treba da radim. Za mene su to sve nove pojmovi - osvetljenja, meterijali, teksture itd.

Nisam jos stigao da gledam video tutorijale, to cu tek u narednih par dana, pa cu posle toga, ipak mislim potraziti pomoc.

Vise od 1000 komponenti po sceni?

Naleteces na tesku scenu. Zavisno kakvu radnu stanicu imas doduse i kakve su komponente.

Sto znaci znojenje i optimizacija.

Sto se optimizacije tice - xref objekti, poli crush, lejeri, razlicite scene sa razlicito vidljivim objektima i td....

Imaj u vidu da sto vise objekata imas na sceni, vise ulazi u kalkulaciju za odbijanje svetlosti po povrsinama, GI osvetljenje, preciznost samim time i semplovanje refleksije i td....

Mada ne znam kakvih to 1000 delova treba da se vidi odjednom po renderu.

Keyshot guta jedan objekat sa cak i vise miliona poly-a, sada pitanje je kako ce da guta vise objekata sa manje poligona.

a sto ne postavis neki primer,slicku, na kojem se vidi sta bi ti u stvari hteo da postignes, verovatno imas nesto slicno onome sto bi ti radio. Ovako samo naslepo pricamo.

Imas na YuTuberu zilion tutorijala kako "dizajnirati" sliku flase 'ladnog, oznojenog pifkana, bocice parfeme, konzerve kole, cipsa, keksa itd. ne secam se da sam video nesto za strafove ^_^ Zato pogledaj kako drugi rade, analiziraj njihove slike, probaj to da reprodukujes, ako negde zapnes onda mozes i da postavis konkretno pitanje. Tesko da ces da nadjes nekog ko je specijaliziran za slike srafova.

Nisam ga probao, nalateo sam na njega odavno pa se setih kada sam video temu. Probao sam studio light rig ali po meni nista specijalno, hdr light studio izgleda dosta ozbiljnije. Odavno sam pripremio praznu scenu za studio lighting i kad mi treba samo mergnem u nju ;) Evo linka za studio light rig:

Meni je Keyshot najdinamicniji po pitanju studio rendera, vrlo brz i sa ogromnim mogucnostima za fino stelovanje do najsitnijih detalja, plus sto animacije i VR izlaze mnogo brze nego iz Vray-a...

HDR light studio je odlican po drugom pitanju, kada imate fixnu kameru i model ( zakucanu na tu poziciju bez buducih promena) alat je nezameljiv, bukvalno moze da se osvetli i najmanji detalj onako kako zelite... Generise se hdr koji se koristi za tu scenu i kameru i to odlicno radi, ali upotrebljiv je skoro samo jednom :( tj. ako dodje do promena proces ide iz pocetka, jer vrlo retko ce se sve poklopiti sa starim HDR, jedino ako ste radili neko general osvetljenje koje ne daje akcente detaljima, ali onda se gubi smisao ovog programa...

Studio Light rig je takodje dobra stvar, sa lepim assetima za refleksije, malo je nestabilniji programcic, ali radi lepo posao ko hoce studio setup direktno u maxu i vrayu.

Generalno svaki program sluzi razlicitoj nameni, iako rade poprilicno slicnu stvar, ja gledam da usko specijalizujem projekte pa na osnovu toga biram alat koji cu koristiti...

Takodje ako nije kasno, za hobiste i sl odlicna stvar Corona.

Neku objedinjenu teoriju kako fukncionisu sejderi, renderi, svetla boje i sl neces naci, a i mozes da zalutas u duboke mracne kutke i da krenes da razmisljas o matematici, fizici itd. i upadnes u vecni loop iz koga nema nazad. Jednostavno to je nauka za sebe.

Ipak ako hoces globalno da razumes koncepte preporucujem http://www.scratchapixel.com dobro stivo za citanje, jos ako imas ipad pa se zavalis u krevet i imas kaficu, milina.