Jump to content

Krekovani softver u nekomercijalne svrhe?

Recommended Posts

Grešiš u više stvari.

Razlika između CS3 i CC je tolika, da ako je ti ne primećuješ onda, verovatno, koristiš ne više od 5% opcija programa... Svako novo izdanje nosi novine. Nekad su to samo bug fix-ovi, a nekad nove opcije. Nema više "velikih" verzija kao sa CS paketom, jer se sa CC-om malo-malo napravi neki update koji donosi nove stvari. Programi se sada menjaju malo po malo, i nema više skokova kao kod CS verzija. Kumulativno gledano, razlika između CC-a i CC 2015 je osetna, a kamoli u odnosu na starije verzije... Očigledno nisi u toku.

Što se tiče cene software-a i tu grešiš. Cene Adobe software-a od kad su prešli na CC je ostala ista a u međuvremenu je uvrštena gomila novih servisa i mobilnih aplikacija. Samo FontFolio kolekcija fontova košta preko $700 a sad se dobija za dž. kroz Typekit.com. Tu je popust na stock fotke preko Fotolie, pa Mixamo software za one kojima treba 3D, itd. Dakle, njihov software, pojedinačno gledano postaje sve jeftiniji i to osetno jeftiniji, a ne skuplji.

Na kraju krajeva, niko te ne tera da koristiš Adobe programe, u tvom slučaju Ps. Imaš GIMP i par sličnih programa. Adobe paket košta ali i vredi. Razlika u odnosu na free programe poput GIMP-a je kao da se voziš u nekom luksuznom džipu (koji ima i komfor ali može i dosta da povuče), u odnosu na puntić. Svako može da bira šta mu odgovara.

Pozdrav.

• Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Razlika između CS3 i CC je tolika, da ako je ti ne primećuješ onda, verovatno, koristiš ne više od 5% opcija programa...

Verujem da je kod vecine korisnika tako (me included). Da me Camera RAW nije naterao, verovatno ne bih prelazio sa CS verzije.

Mislim da je neko od Adobe developera komentarisao da vecina ljudi ne koristi ni 10% funkcija programa.

Razlika u odnosu na free programe poput GIMP-a je kao da se voziš u nekom luksuznom džipu (koji ima i komfor ali može i dosta da povuče), u odnosu na puntić. Svako može da bira šta mu odgovara.

Sve je stvar percepcije. Ti ga vidis kao luksuzni dzip, ja ga vidim ovako :D

5109593_700b.jpg

Ne kapiram trip u glavama ljudi koji zaradjuju fine pare koristeci PS/LR a skupo im je da plate 9.99$ (ili koliko vec) za CC mesecno, ali ajde, do mene je verovatno.

Sto se tice alternative za Photoshop, po meni licno, jedino Pixelmator moze da se uzme ozbiljno, sve ostalo je malo naivno.

E sad, Pixelmator je OS X app, nema za windows, kosta nekih 30ak $, ali mislim da vredi.

Sto se tice alternative za Photoshop, po meni licno, jedino Pixelmator moze da se uzme ozbiljno, sve ostalo je malo naivno.

E sad, Pixelmator je OS X app, nema za windows, kosta nekih 30ak $, ali mislim da vredi.

Pa, nisam probao ali mislim da se lako može osx emulirati u Virtual box-u, a koliko bi sve to bilo zahtevno za PC, not shure. Trebalo bi probati.

Ps i Lr po ceni od $9,99 su dostupni za američko tržište, za naše su skuplji. Mislim oko 35 evra + PDV ili tako nešto. Svi se zalete kad vide tako niske cene, ali će kod nas još dugo vremena ostati ovakve. I ne samo kod nas, već i za većinu zamalja, pa čak i za EU zemlje.

Pozdrav.

Ja rece da koristim fotosop u odredjene svrhe, mada ne bih rekao da je to bas 5% ..... najmanje 7.37412% breee :huh:

Stoga nisam sudio po tome sto ja ne vidim nikakav pomak, nego sam citao sta pametniji od mene imaju da kazu. Ali i od pametnijih ima najpametniji, pogotovo.....

Znas, jednom sam opanjkavao drzavu sa nekim likom :rolleyes: bio je recit i pljuvao je vise od mene, glede neefikasnosti drzavnog aparata, probimne, neefikasne, preplacene birokratije koja nista ne radi a leba ( i sa leba iste ). Jedini je problem bio sto je radio u zavodu za paletalizaciju :huh: a oni se bre ubise od posla, ma ne mogu da postignu, a njiov posao je od krucijalne vaznosti za opstanak nacije, nisu ti oni ko drugi dzabalebarosi, jok bato. Ili krace, svaki ciga svoga konja fali.

Za cenu ce vidimo, iako je na tvojoj strani cinjenica da savremeni neoliberalni kapitalizam ilikakovec, ne vodi racuna o profitu i gleda da ga ucini sto jeftinijim i dostupnijim, pa makar on stetovao, vise verujem svom rezonovanju.... sta ces statistika je jasna, nesam se zahebao nesto mnogo dosada.

Što se tiče tih "pametnijih" što pričaju o razlikama izmešu CS3 i CC, lepo kaže Marfi:

Ako konsultuješ dovoljno stručnjaka možeš potvrditi svako mišljenje.

Od tad je, bukvalno, svaki deo Photoshop-a značajno unapređen: sve oblasti obrade fotografija, 3D, animacija, potpuno drugačiji rad sa vektorima, rad sa tekstom, uveden rad sa više stranica, čitave nove grupe filtera uvedene, pređeno je na 64 bita, tu je Mercury engine, Content-Aware tehnologija, HUD displeji... I onda dođe "pametnjaković mlađi", sa tvrdnjom da ništa nije promenjeno... Ako nisi primetio te promene, to znači da ništa od gore navedenog ne koristiš. Tvrdnja da koristiš 7%, mogućnosti programa je apsolutno preterivanje. Bolje da ne pričamo na ovu temu više samo se sve više blamiraš.

Uzgred taj "zavodu za paletalizaciju" ne postoji...

Pozdrav.

... sve oblasti obrade fotografija, 3D, animacija, potpuno drugačiji rad sa vektorima, rad sa tekstom, uveden rad sa više stranica, čitave nove grupe filtera uvedene, pređeno je na 64 bita, tu je Mercury engine, Content-Aware tehnologija, HUD displeji...

Ovo sve, ne koristi ni Scott Kelby. :mrgreen:

Ono sto sam ja pokusavao da ti kazem uvijeno u bajati humorizam je da si pristrasan, bas kao sto ce riddzvej ili komunalni policajac braniti svog poslodavca. No, mozda si ti u pravu a svi ostali u krivu, ko ga zna. Nego, probe radi sto ne odes na neke foto forume i one koje se bave 2-3D artom pa pocnes takvu pricu kako fotosop i ostali napreduju svakim danom sve vise u svakom pogledu, kako su jos malo pa dzabe i sve te stvari i z PR brosurica.... Pa nam javi kako si prosao :) <------ smajli, da mi ne uzmes za zlo.

PS. zavod za paletalizaciju je postojao zasigurno, pio viski sa sefom licno ^_^ u prostorijama, za vremene-radnog vremena..... Mozda vise ne postoje kao samostalan entitet, no niesam cuo su otpustali birokratiju jerbo su tehnoloski visak. A ako te interesuje cime su se bavili, citiracu ti glavnog licno, onako doslovno: AAAAAAA. EEEEEE, IIIIIIII, OOOOOO, UUUUUUUUU

over & out

@bamby

Kakve veze ima šta koristi Skot Kelby? Čovek kaže da se ništa nije promenilo, ja sam nabrojao samo neke krupne promene koje su mi prve pale na pamet. Al' nema veze, bitno je da si se, povećao broj poruka za 1...

@alekba

Nastavljaš da se blamiraš, ali ako tebi to ne smeta, meni smeta još manje...

Adobe nije moj poslodavac, lupetaš.

Nemam ja šta da idem na foto forume, očekujem da argumentovano pobiješ da promene koje sam nabrojao. Uzgred, zaboravih da kažem da korisnici sad dobijaju i par hiljada fontova i Mixamo software za dž.

Voleo bih da vidim koji su to "ostali" koji tvrde da se ništa bitno nije promenilo, hajde bar 2-3 čoveka navedi koji to tvrde, a da su autoriteti u oblasti kompjuterske grafike a ne neki anonimni šalabajzeri, naravno.

Pošto nabrajaš samoglasnike, pretpostavljam da si mislio na palatalizaciju i time spisku nekompetencija dodao i jezik. To se, uzgred, uči u 6. razredu osnovne škole, ako se dobro sećam...

Pozdrav.

Covek sta je tebi :huh:

Ti si poceo da se svadjas sam sa sobom, procitaj sta sam napisao. Nisam posebice prozvao Adobe, govorio sam o buducnosti svih softvera koji prelaze na sistem pretplate. No si se ti osetio uvredjen licno & personalno pa si odvukao pricu u sasvim drugom pravcu.... dobro da se i neki Audodesanka fan nije javio.

Kazes nisi zaposlen u Adobeu, pa po spisku tvojih postova vidim da si neka vrsta manekena, da ne spominjemo

Na primer, ja već godinama od firme Adobe dobijam njihov software na poklon,

Tako sto se tice blamiranja, stvarno, mislim ovo ono :P

Koliko od tih velikih promena je doslo od prelaska na CC, racunam od 2014. Po njima trebalo bi da je doslo do zahuktavanja tehnoloskog razvoja nevidjenih razmera..... mislim tako su opricavali pre koju godinu :rolleyes: A spisak stvari koje fale fotosopu a koji imaju free programcici ili moraju da se koriste pluginovi je podugacak. 64 bita auuuuuu a kad za koju godinu uvedu simetriju u fotosop, eeee bre.

Ti ostali koji povremeno pljucnu po Adobeu su neki salabajzeri, po raznorazni CSG, Polycounty, Game.... ma sta ti ja tu pisem kad ti sve znas. Stoka bezobrazna, uopste ih ne tangira sta su trudbenici iz Adobeea ucinili za njia, nego bi teli 'leba preko pogace.

PS. nisam mislio na palatalizaciju ti si :huh: Samo sam ponovio sta je meni REKAO NEKO DRUGI... kapisci. Paletalizacija kao zavod koji se bavi paletama

Evro-palete---euro-paleta---lesene---lesena---les_518928e506f73.jpg

PPS. bas dobro sto me podseti na Kelbija, ovo mi je jedan od omiljenih..... Ima i jedan odeljak o hrani ;) i sve to u nekom CS

http://kelbyone.com/course/margulis_no_bad_originals1/

Sto se mene tice od tamo nekog CS3 nema bas nekog pomaka velikog. Uostalom sada je teze pratiti njihov "napredak", skoro sam na YT gledao par videa u kojima se jasno vidi koliko novo izdanje u stvari ne donosi nista novo, da ne kazem gore.

Pažljivo sam pročitao šta si nalupetao i zato ovako reagujem. Pogotovo ovaj boldovan deo. A tvoji ostali postovi samo nastavljaju u tom pravcu.

Nemam zašto da se vređam, ali se uvek iznerviram kad vidim takve likove poput tebe koji su dežurni pljuvači svega i svačega koji to rade čisto iz zadovoljstva. I svaki put su to likovi baš kao ti. Ne poznaju dovoljno materiju o kojoj pričaju i nemaju nikakvih argumenata već se pozivaju na tamo neke autoritete od kojih su to čuli, čitali i sl. A tih autoriteta nikad nema. I navode kao primer situacije koje nemaju veze sa temom, nepostojeće zavode i sl. Al' naravno, to ih ne sprečava da lupetaju. I kad ih neko dokači, odmah krene "Šta se ljutiš", "Šta je tebi", "Nisam ja ništa loše mislio" i sl.

Ja ni u jednoj temi nisam govorio da Adobe programi nemaju nedostataka, ali tvrdnja da od CS3 nema nekog pomaka i da nova verzija "ne donosi ništa novo da ne kažem gore" je čisto lupetanje. I sve vreme pričamo samo o tome, barem ja. A ti slobodno nastavi da pričaš o paletama i nepostojećim zavodima, komunalnim policajcima...

Pozdrav.

Evro-palete---euro-paleta---lesene---lesena---les_518928e506f73.jpg

Svidža mi se tvoj smisao za humor. :D

A evo i ja da malo doprinesem raspravi sa svojim mišljenjem.

*upzorenje. text sadrži sarkazam i cinizam. Pre čitanja posavetovati se sa obližnjim lekarom/farmaceutom/dilerom.

Adobe, Autodesk i slični visokobuđetni programi pokazuju pun sjaj samo u rukama visoko-stručnih i iskusnih pojedinaca, koji taj softver koriste za neke zajebanije stvari.

Većina ljudi nema potpunu percepciju i shvatanje o tome zašto su svi ti programi toliko skupi i popularni.

Objasnit ću to kroz jedan prost primer.

Kako predstaviti na ekranu "Gradijent" programskim jezikom.

Postoji više načina, više programskih jezika, neki načini prikazuju nedovoljno kvalitetno, neki načini da bi kvalitetno prikazali veoma su zahtevni po performanse kompjutera. Prava je umetnost i inžinjerija programirati vrhunski softver.

Koliko će kvalitetan softver biti to zavisi od stručnosti programera i/ili od novčanih sredstava / budžeta. Adobe naravno ima para da plati vrhunske stručnjake te za uzvrat nudi vrhunsko dranje novčanika da bi povratio uloženi novac i zaradio dodatno.

Za prosečnog korisnika / grafičkog / web, pa i za manje timove dizajnera, fotošop je možda i previše, tako da kažem nepotreban i skup alat, jer nikad neće biti u prilici da iskoriste sav potencijal programa. U suštini, 90% stvari bi postigli i sa nižerazrednim ili besplatnim softverom, jednako efektivno i kvalitetno. Video sam šta sve ljudi mogu da urade sa usranim Paint-om.

Ruku na srce i istini za volju, u fotošopu je pravo zadovoljstvo i uživanje raditi, jer sve funkcioniše glatko, pregledno je, uredno, organizovano, sve opcije su lako dostupne, na jedan ili više klikova, tak reći na dohvat ruke.

E upravo zbog, te galantnosti, obima opcija i mogućnosti i sposobnosti izvršavanja funkcija na kvalitetan način a pritom ne preterano zahtevan po performanse kompa, vrednost softvera je opravdana. A ko je kriv onima što neznaju da u potpunosti iskoriste program pa onda nemogu da opravdaju debeo novčani izdatak. Uostalom, generalno, glupo je trošiti na nešto što ćeš iskoristiti jedva do 30-40%, to nije efektivno.

Tu se javlja paradox. Baš zbog te uglađenosti, organizovanog i prglednog i jednostavnog interfejsa, u Šopu mogu da rade i neuki/priučeni. E a to je surova kapitalistička navlakuša da, i oni kojima releativno netreba taj program da ga kupe.

Savet za početnike. Ako planirate samostalno da radite, freelancer-ski, onda učite jeftine i besplatne programe, a ko planirate raditi u firmi / industriji, onda treba učiti skupe/vrhunske programe tj one koje zahteva ta fima, industrija ili delatnost. Ako ste pak sposobniji i slkoni multi-znanju, onda nije na odmet naučiti sve što vam stigne pod ruku.

The End

Konacni proizvod DOES matter...

Dal si uradio u paintu, PS-u ili nekom naprednom vanzemaljskom softveru je manje bitno.

To koliko vremena ti je bilo potrebno se ne vidi na kraju, ali jbga ti znas i racunica je jasna ako se zivi i zaraduje od toga...

Bazenche mosh da iskopas i lopatom, e sad to sto ce za bager da te izadje malo skuplje...jbga, ali izbor je tu...

kazem ja, sipaju nesto u internet, pa polude ljudi... moze i da se rikne od toga :huh:

Uh... nikad nisam znao da divanim sa ljudovima koji manjak testosterona nadoknadjuju viskom progesterona. Tu pricati jezikom cinjenica ne vredi. Zato sam i obrisao ono sto sam prvobitno bio napisao. Dobro, ti i dalje misli to sto mislis, svadjaj se sam sa sobom i tako to. Bitno je da si ti meni ziv i zdrav :)

Za ostale.... nisam nameravao da pisem o fotosopu, no ne meres sa nekima, ti kad zacekicaju, za boga ne znaju :lol: . Fotosop jeste masivan program, svasta mozes u njemu, to stoji. Iz tog razloga debilno je brojati procente koliko ga ko koristi. Profesionalni retuser, covek koji se bavi iskljucivo obradom fotografija/rendera moguce je nikad nije napravio animirani gif, ili uvezo 3D objekat u fotosop. I sad neko treba da mu kaze amatercinoooooo. A jos bi debilnije bilo da se tu nesto pravdam, ili da kopam po postovima da nadjem nekog "autotiteta". Za mene je autoritet necija galerija.... konkretne stvari i njegovi argumenti. A tih Valtera koji brane.... sam se nagledao/nacitao <_<

Da podsetim, cela poanta je u tome da JA licno & personalno smatram da sistem pretplate neminovo dovodi do USPORENOG RAZVOJA sveg, ( a ne samo fotosopa koji da mi tabla radi u 64bit. programima verovatno ne bih pipno ),softvera. NEKI mogu da trube o miaximu, "besplatnim" fontovima, Mercury engineiovima i drugim glupostima koje veze blage nemaju sa fotosopom kao programom, oni sto se zakopcavaju otpozadi mozda i padnu na zvaku. To pripada sasvim drugoj prici, koju mi u nasem selu zovemo " ne mo jes' lajne kad je kifla 30 RSD". Daklem ljudovi, ne koristi se samo fotosop, ( 'bem ti i kad sam ga spomenuo <_< ) Autodesk, Maxon, Foundry, Houdini itd. its. Nego cela me ova prica pocinje podsecati na ono " ja pijem, vi pijani".

@hiSamuraj, meni nije bilo smesno, kad sam video da drzava trosi novce na takve gluposti. Na ZAVOD ZA PALETALIZACIJU sam naleteo slucajno, kuririsao sam preko studentske pa sam im nosio neke sluzbene glasnike. E, nije mene rastuzilo sto tih par dzabalearosa dzabalebari nego to sto sam se zapitao koliko takvih postoji a da niko o njima pojma nema. Nego se onako kurvinjski provuku kroz budzet ako sfacas sta ocu da reknem.

ete, nafatao si me :lol:

Jes, u pravu si Merkuri endzin, fensi ime za obicnu GPU akceleraciju... to je bre odavno, kad sam bio cuo za to pricali su da je to za premijer ili after. Mnja, strasna stvar jos u CS sam imao tu opciju. Dobro znaci ubacili su ga u fotosop, eto covek uci dok je ziv, sada cu verovatno bolje crtati pretpostavljam.

Znas simpaticno je kad softverske kuce nesto sto je uobicajena stvar predstavljaju kao nesto novo i unikatno. Kao i Maxon, zamisli arh grass, gear engine :P itd. zato i ne volim sto su se slizali sa Adobeom, mnogo su zasljamaprili.

Elem, mogu ja da budem amater, ne tangira me se takvo prozivanje. Mene me je bitno da koristim softver, za mene je to samo alat, nisam sentimentalno vezan za alat. Postujem tvoje znanje... teoretsko, ali ne smatram da neko ko vozi automobil mora da zavrsi saobracajni fakultet i to sve odseke, niti treb da magistriram farmaciju da bih popio aspirin. Mnogo te stvari primas k' srcu, skodi ti to.

Ne draga, fontovi nisu deo fotosopa, ilustratora ilibilokog programa. To je nesto iz druge price kao sto rekoh.

eto tako relax, disi malo :)

LTGeRwn.jpg

narisano & omalano u paint tool SAI ^_^

Kamo sreće da si vreme koje si utrošio za ovu glupost gore, utrošio da naučiš nešto korisno. Manje bi gluposti bilo u tvojim postovima, a bio bi i konkurentniji na tržištu. U IT-u se svaki sekund učenja isplati. Mogao si, recimo, da pogledaš šta ima novo u CC programima, pošto se vidi da ne znaš ni šta je novo uvedeno u CS6 a kamoli u kasnijim verzijama. Ali, naravno, kad to do sad nisi uradio za ove 4 godine (od kad je CS6 izašla), što bi to sad radio? Sediš, traćiš vreme na gluposti i boli te uvo...

Pozdrav.