Jump to content

Krekovani softver u nekomercijalne svrhe?

Recommended Posts

Avaj, ako sam pogrešio mesto ovoj temi siguran sam da će je vredni patuljci premestiti na pravo.

A tema kao iz naslova. Dakle, može'l se krekovani/piratski softver koristiti u nekomercijalne svrhe?

Konkretno imam nameru napraviti koju numeru za ove youtujbere koji takodje rade nekomercijalno.

Plus kontam se oprobati da napravim koji spot za moju mjuziku pa to okači't na YT.

Koristio bih: Adobe PH/IL , 3DS Max, FL Studio, Reason, Sound Forge, programčići i kodečići itd.

I naravno windows <_<

• Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Adobe programe možeš da koristiš u trial periodu, posle toga moraš da platiš. 3DS Max, koliko znam besplatan je u svrhu edukacije, a za nekomercijalne projekte ćeš morati da proveriš. Što se ostalih programa tiče, ne znam.

Međutim, ostaje nejasno zašto si postavio ovo pitanje.

Pozdrav.

Na finalnom proizvodu nikad ne pise kakvim je softverom (tj status softvera) radjeno. U Exifu moze da pise da je fotka prosla kroz LR ili PS, ali i ne mora.

Drugim recima, dosta je komercijalnih radova radjeno piratizovanim softverom...da ne generalizujem ali mnogo Rusa, Kineza i slicnih nize standardnih zemalja verovatno nema kes za Adobe, ali i dalje radi i privredjuje.

Podrav svima, hvala na odgovorima.

Zašto sam postavio ovo pitanje?

Pa interesuje me dali baš moram da koristim "free" programe? Malo me nerviraju, nekako su njanjavi.

Evo već nekoliko godina samouko se m-učim sa popularnim 2D, 3D i muzičkim programima, a posedujem većinu tog softvera, krekovanog naravno. Trajal verzije neću da koristim jer zahtevaju registraciju a to mogu učiniti samo jednom, tj iskoristiti free period samo jednom a to kao čuvam za kasnije :rolleyes:

Znam za Exif podatke, slične fazone koriste i drugi fajlovi.

Ono što me najviše interesuje je deljenje sadržaja (kreacija) i njegovo javno objavljivanje, zato sam spomenuo YouTube.

Znam i sam da, šta god da radim sa piratskim softverom i dokle god je to nekomercijalno, nemože mi niko ništa.

Naravno da uopšte netreba spominjati kakav je softver korišćen.

Ali, dali mogu drugi da to koriste u svojim projektima, takodje nekomercijalno i javno. Npr, napravim numeru ili nešto grafički i to dam nekom youtjuberu za podlogu ili šta god već oće da radi.

Nisam siguran da li si ozbiljan ili...

Koriscenje/posedovanje ( dovoljno je da ga imas u posedu, ne mora da bude ni instaliran ), Nelegalnog softvera je Nelegalno, i tu je kraj price, tacka. Nikoga ne interesuje nista dalje, kriv si po prvoj tacki optuznice, sve ostalo moze samo da ti doda nista da oduzme. Tako je barem u belom svetu. Za ostalo znas i sam

5. POŠTOVANjE PRAVA AUTORA I PREDNOSTI KORIŠĆENjA LEGALNOG SOFTVERA

- Softver kao računarski program ili skup programa predstavlja autorsko delo nosioca autorskog prava koji ima isključivo pravo da štiti integritet svog prava i da ima pravo nadoknade na ekonomsko iskorišćavanje svog dela (član 19 Zakona o autorskim i srodnim pravima). Za svako iskorišćenje autorskog dela od strane drugog lica autoru pripada naknada, što znači da računarski program, odnosno licenca za korišćenje softverskog programa treba da bude odobrena od strane vlasnika autorskog dela, odnosno patentnih prava, te se licenca, odnosno računarski program mora ili platiti ili ustupiti besplatno u zavisnosti od namere nosioca prava, odnosno proizvođača,

- Nabavljen legalan softver kroz mrežu autorizovanih prodavaca ili distributera podrazumeva bezbedniji način korišćenja programa, raspolaganje sa pravim informacijama o mogućnosti korišćenja programa, mogućnost dobijanja tehničke podrške i adekvatne obuke za korišćenje programa. Nelegalno kupljen softver podrazumeva da lice koje instalira nelegalan softver traži određenu nadoknadu a za uzvrat se dobija mogućnost korišćenja softvera od 10-20% od ukupnih mogućnosti softverskog proizvoda i rešenja. Takođe, piratski softver ne podrazumeva mogućnost korišćenja najnovijih verzija za određenu vrstu softverskog proizvoda.

Softverska pismenost i razvijenost jednog modernog društva podrazumeva legalno korišćenje programa i poštovanje prava autora, na čemu će raditi Odeljenje za kontrolu legalnosti softvera.

http://www.poreskauprava.gov.rs/sr/o-nama/.../legalnost.html

Pa ovako... Da prekinemo sa tim glupostima o legalnom software-u jednom za svagda...

1. Korišćenje nelegalnog software-a je dvostruko krivično delo. Prvi aspekt je krađa autorskog dela a drugo je utaja poreza, u ovom slučaju PDV-a, koji se plaća kupovinom legalnog software-a.

2. Što se krađe autorskog dela, tu postoji više aspekata. Ukoliko je izvršena krađa, prvo je neophodno da autor ili legalni zastupnik autora uopšte dođe do informacije da je izvršena krađa. Kada saznaju za to, postavlja se pitanje koji sud je nadležan u slučaju tužbe. Ako je i to jasno, postavlja se pitanje da li će autor/legalni zastupnik uopšte tužiti lice koje je izvršilo krađu, što zavisi od lične procene da li je ta tužba isplativa.

3. Što se tiče utaje poreza, tu je nadležna država i tu su stvari mnogo jasnije. Tu postupak pokreću nadležne institucije po službenoj dužnosti i tu je jasno i koje su kazne i sl.

4. Ako se već odlučiš za korišćenje nelegalnog software-a, valjda je logično da to radiš a da niko ne zna za to. Kad kradeš, valjda kradeš tako da ne mogu da te uhvate. Ako kradeš tako da svi to znaju i da mogu lako da te uhvate, onda si glup. Drugim rečima, nema gluplje stvari nego doći na neki forum, sajt, blog i na internet uopšte i reći otvoreno "ja koristim piratski software". Time si otvoreno, javno priznao da si izvršio krivično delo...

5. Jedna stvar koju ljudi kod nas ne shvataju, i malo-malo imam raspravu na tu temu sa ljudima ovde, jeste da i državi mora da se plati njen deo. Ljudi misle da ako kupe software od firme Adobe da su tu završili priču o software-u. Znam neke koji su uspeli na neku fintu da se registruju na Adobe sajtu kao da žive u americi i da kupe software direktno od firme Adobe. I time misle da su završili priču o legalnom software-u, a zapravo su počinili dva ako ne i više krivičnih dela:

• lažno predstavljanje - ostavljanjem netačnih podataka, svesno i namerno su doveli u zabludu sistem i ljude iz firme Adobe da žive u americi i kupili software po povlašćenim cenama koje važe za američko tržište i time, kako kažu, pribavili protivpravnu imovinsku korist. Tu firma Adobe, tj. njeni predstavnici imaju puno pravo da ih tuže i traže odštetu.
  • izbegli su plaćanje poreza državi Srbiji - dakle i nadležne državne institucije imaju puno pravo da ih tuže i traže odštetu

Na primer, ja već godinama od firme Adobe dobijam njihov software na poklon, pošto sam njihov partner za edukaciju. Time sam ja čist pred firmom Adobe, ali ne i prema državi Srbiji. Država uvek traži svoj deo. U mom slučaju to nije PDV, jer ja software nisam kupio već ga dobio na poklon. Ali, u tom slučaju, postoji porez na poklon, koji sam morao da platim da bih mogao da koristim ove programe i da bih mogao uz pomoć njih da zarađujem i privređujem.

Što se tiče nelegalnog software-a u slučaju pravnih lica, to je u nadležnosti finansijske inspekcije i oni to periodično kontrolišu po firmama. Kazne su više nego paprene. U slučaju pravnih lica, to samo Bog zna kad će biti rešeno na pravi način. Ne može bilo kod da uđe u nečiju kuću i da pretura po kući i proverava šta ima instalirano na kompjuteru od programa. Za to je potreban sudski nalog. Legalni zastupnici firmi MS, Adobe, Autodesk i sl. nemaju nameru time da se bave jer je to potupno sumanuto. Trebalo bi tražiti sudske naloge za milione domova širom Srbije. To se nikad neće desiti. Tu postupaju jedino u slučaju prijave, pa po službenoj dužnosti moraju da odreaguju. Dok država ne reši to na neki normalniji način, sistemski, fizička lica, maltene mogu da rade šta god hoće...

Pozdrav.

Ali, u tom slučaju, postoji porez na poklon, koji sam morao da platim da bih mogao da koristim ove programe i da bih mogao uz pomoć njih da zarađujem i privređujem.

Jel su ti rekli po kom se osnovu to placa? Preturao sam malo po zakonu i nisam uspeo da provalim gde tu spada besplatna licenca.

Kako misliš besplatna licenca? Ako je software free, onda nema poreza. Ali ako košta određenu sumu, a ti ga dobiješ za dž, onda se plaća procenat od njegove procenjene tržišne vrednosti. Ja sam platio 2,5% od vrednosti za naše tržište. Raspitaj se kod knjigovođa i advokata oni to znaju. Jedino što će te ubeđivati da onaj koji poklanja treba da plati taj porez. To je sumanuto u ovom slučaju, jer zašto bi Adobe plaćao porez na software koji su mi poklonili? Naravno da ga plaćam ja.

Pozdrav.

a ti ga dobiješ za dž,

= besplatna licenca.

Softver se na trzistu ne prodaje, nego licencira, no nebitno. Gledao sam zakon i spominju se nepokretnosti, novac, prevozna sredstva, apsolutna prava, al nisam skontao gde se tu uklapa softver i licenciranje.

Druga stvar, studenti npr. na nekim fakultetima dobijaju besplatno softver od Microsofta, da li i oni onda trebaju da placaju porez na poklon?

Zato pitam da li su te ti, sto su te savetovali, objasnili zasto, ili su ti samo rekli da platis porez na poklon?

Jos nesto:

1. Korišćenje nelegalnog software-a je dvostruko krivično delo. Prvi aspekt je krađa autorskog dela a drugo je utaja poreza, u ovom slučaju PDV-a, koji se plaća kupovinom legalnog software-a..

Znaci kada kupis softver online, moras sam da obracunas PDV i uplatis, inace cinis prekrsaj?

Znaci kada kupis softver online, moras sam da obracunas PDV i uplatis, inace cinis prekrsaj?

Da, ja kada sam zvao ko je vec zastupnik Adobe-a kod nas, rekli su mi ako platim CC pretplatu direktno putem Adobe websajta, da sam ok sto se njih tice, ali problem je sto se taj softver i dalje ne bi vodio kao legalan jer nije placen porez drzavi.

I dodao da je takva situacija za pravna lica, i da nije siguran sta se desava ako je u pitanju fizicko lice.

Da, ja kada sam zvao ko je vec zastupnik Adobe-a kod nas, rekli su mi ako platim CC pretplatu direktno putem Adobe websajta, da sam ok sto se njih tice, ali problem je sto se taj softver i dalje ne bi vodio kao legalan jer nije placen porez drzavi.

A izgleda ako si pravno lice, onda dodajes jos 20% poreza po odbitku na bruto sumu. Sto mu dodje oko 44% na placenu sumu. Pa ekstra :D

http://www.alibris.rs/uvoz-softvera-i-porez-po-odbitku/

I dodao da je takva situacija za pravna lica, i da nije siguran sta se desava ako je u pitanju fizicko lice.

Verovatno te gledaju belo kad dodjes poresku :)

Što se tiče studenata, tu je fakultet platio sve što treba i studenti sa plaćanjem nemaju ništa. Takođe, fakultet im ne poklanja software već daje na uslužno korišćenje dok su studenti. Dakle, ne postoji promena vlasništva.

Što se samostalnog plaćanja PDV-a tiče, plaća se PDV za sumu koja važi za naše tržište, a ne sumu koja važi za američko. Ne mogu da garantujem da je tako, ali sam gotovo siguran da je tako.

Što se tiče naručivanja preko Adobe sajta, to za nas nije dostupno. Što se firme Adobe tiče, jedini legalni način je preko lokalnih dilera za našu zemlju ili globalnih dilera, tj. firmi koje imaju licencu da prodaju njihov software na nivou Evrope i celog sveta. Ko pokuša za firmu da izmuva na Adobe sajtu, da živi u USA pa da tako kupi, ne znam kako će da dokaže inspekciji da je to njegov lični software kad ne živi u USA i nema njihovo državljanstvo. To bi za fizička lica moglo da prođe samo zato što inspekciju još uvek ne zanima šta rade fizička lica.

U principu, bolje nazvati se konsultovati sa pravnikom oko toga, ovo je ono što ja znam.

Pozdrav.

• 2 weeks later...

Ukratko, ako ne ostvarujes profit i pri tome ne pises svuda sa cime si radio, 95% da te niko nece dirati i oni su toga svesni, i tek kako. Cela poenta su kompanije i firme i oni se na njih oslanjanju i njih ganjaju ukoliko krenu sa piratskim. Na papiru je jedno, a u praksi je drugo - ovo sto sam ti napisao :).

Sa druge strane, ako mozes, kupi, jer koristis, pogotovu ako je neka manja firma u pitanju koja je napravila odredjeni softver ili pojedinac, jer ces ga/ih tako podrzati i sutra ce izbaciti jos bolji software.

Ja sam pobornik kupovine softvera pogotovo kada su u pitanju neke manje firme.

Imam licence za Transmit, SublimeText, Sketch itd. Sve i da mi upadne inspekcija bolelo bi ih dupe da li za te softvere imam licence ali ako ih ne kupujemo neće dugo tih programa biti.

S druge strane za Adobe-u neću da plaćam bezobrazni monthly fee a neću ni da kupujem X godina mator CS6 paket po bezobraznoj ceni.

Kao što je Abishai rekao, oni žive od firmi i korporacija koje su u obavezi da kupuju taj softver tako da ih boli dupe da li je moj paket legalan isto koliko i mene. Da i dalje postoje licence kao i pre CS6 paketa i zarađujem dovoljno da ne moram da prodam bubreg da ih kupim sigurno bi imao jednu ali ovako ne hvala.

Slazem se za legalizaciju, kad god je to moguce, pogotovu kada su u pitanju mali devloperi koji cesto prave jeftine i vrlo korisne stvarcice... ajde sad pa piratizuj ovo

http://sites.fastspring.com/frostsoft/product/pixelberg

u pitanju je zanimljiv program i da, covek prihvata cenu od 1 jevrica

A sad cu malo da odem u off, predpostavljam da je sve o temi receno, a ne bih da otvaram novu.

Ima i onih kojima je stvarno tesko dati novac.... Adobe na primer :lol: ne samo da su skupi, nego imaju i veoma, veoma zahebatu politiku sa licencama. A cijena je prava sitnica, ali samo u 'murica, u ostatku sveta cena je poprilicno veca, neki su mozda videli kako su jednog od njihovih menaђera propitivali u Australiji spovodom razlike u ceni.

Samo nije to najgore od svega, koristi ili nemoj, plati ili piratizuj svejedno.... Ono sto me stvarno brine je subscription model.

Devloperi su po starom sistemu bili prinudjeni da koliko-toliko unapredjuju softver, mada je to bilo...... sto rece jedan od Adobeovih glavonja: imamo mi mnogo novih featura, no smo ih ostavili za kasnije; necemo sva jaja u jednu kosaru. Ko bi pa onda platio novu verziju.... To bese izjavljeno spovodom CS3, koliko se secam. Dakle ipak su proizvodili jaja. Sada... pa zasto bi se i dalje trudili, kad su vezali potrosace za pretplatu. Ajde malo zdravog razuma, sta bi vi na njihovom mestu radili?

Od Adobea koristim skoro iskljucivo fotosop, za crtanje, bojadisnje i post rendera. Sto se mene tice od tamo nekog CS3 nema bas nekog pomaka velikog. Uostalom sada je teze pratiti njihov "napredak", skoro sam na YT gledao par videa u kojima se jasno vidi koliko novo izdanje u stvari ne donosi nista novo, da ne kazem gore. Jos gore, za njima polako krecu i ostali, Autodesk po svemu sudeci prelazi na subscription model, a posto su i do sada bili poznati po svom naporu da unapredjuju softver, po svemu sudeci blistava buducnost ceka max i maya korisnike ^_^ Sve je vise i plaginova koji su presli na sistem pretplate, a po pravilu se trude da ti plugin ne radi u novoj verziji programa, pa ili pretplata ili nova kupovina, za istu stvar.

Tako.... u buducnosti se moze ocekivati sve skuplji softver, u pocetku cene ce biti naoko povoljne, ali jednom kada uhvate dovoljno jajaca u stegu, naivno bi bilo ne ocekivati da ne pocnu da konstantno dizu cene. Kao sto ce se verovatno postarati da nateraju neodlucne da "apgrejduju", manje sa nekim vrlim poboljsanjima, vise isfoliranim problemima sa kompatibilnoscu podataka. Proizvodjaci plaginova ce se takodje naci u nebranom grozdju, jerbo ce naci nacina da ih nateraju na igranku, oduzmi maxu, mayi...bilo kom softveru plaginove i dobices poprilicno shjeban produkt. A sta sve jos moze da im padne na pamet, koj ce ga znati.

Kad to saberes sa namerom Microsofta i jabucara da nateraju proizvodjece hardvera da u firmware buducih procesora bude ogranicen izbor operativnog sistema... lele boske :mellow: