Jump to content

Laptop za obradu fotografija?

Recommended Posts

Rovarim ovamo po BiH tržištu, riknuo mi macbook, i sad pošto nešto nemam vremena (a vrijeme je...), planiram da kupim neki win laptop za obradu fotki - fokus mi je na kvalitetnom ekranu, a trgovci nešto i ne vole da naznače ništa osim da je u pitanju LED panel.

Ima li ko kakvu preporuku, trenutno koristim neki HP Compaq koji je nemoguće kalibrisati? Probao sam, i što se tiče brzine i5 sa 8GB memorije mi radi posao sasvim ok za ovo što ja radim. Gdje i šta kupiti u BiH, Srbiji, Crnoj Gori, Hrvatskoj?

Hvala unaprijed

Vrlo je tesko nešto zaključiti sa sajta proizvođača. Isti model se radi u 105 verzija, (obično se samo donja klasa uvozi kod nas), i saznati koji je tacno model kod nas na polici jeste težak posao i za KGB, CIA, Mossad i slične agencije, a ne za naše trgovce.

^Pa baš i nije tako. Ne vrište. U iste serije ugrađuju i ovo i ono. Šta god da izrovarim tako po sajtovima proizvođača, ili nema u BiH, ili košta bubreg, ili se model razlikuje u nekom broju. Pitao nekoliko trgovaca ovdje šta imaju da ima IPS panel - nude mi HD LED, Full HD LED, ovo, ono... ali ne i IPS.

A Sony je, koliko sam pročitao, posljednju seriju laptopa napravio na proljeće 2014.

Zato sam pitao ovdje, možda je neko kupovao nedavno nešto, pa ima iskustvo.

Pa, čudno je to da sa IPS panelima imaju jeftini uređaji (što tableti, što neki 2 u 1 jeftini modeli, ali skromne rezolucije) i oni veoma skupi.

Najgore je što npr. Lenovo U41X kod nas imaš gotovo isključivo sa 1366x768 ekranom (i5-5200u i 8GB ram), dok postoje čak i verzije sa i7 procesorom i FHD ekranom (ali, opet TN LED).

Međutim, videh da je Lenovo U31 sa IPS panelom (13.3" FHD) negde oko 700e, kod većine prodavaca ga nema u ponudi ili na stanju (navodno rasprodat), ali videh da ga ovde ima (naknadno videh da ga ni kod njih nema na lageru):

https://www.tehnomanija.rs/laptopovi/lenovo...80m50064ya.html

Zatim, HP ProBook 470 G3 P4P75EA: https://www.bcgroup-online.com/laptopovi/hp...3-p4p75ea-32357

Lenovo IdeaPad Yoga 500 (ali samo i3-5005U): https://www.tehnomanija.rs/laptopovi/lenovo...80n600j7ya.html

Lenovo IdeaPad Y50-70 (i7-4720HQ Quad Core, 8GB ram, 1TB+8GB SSD, 960M sa 4GB, FHD IPS panel): https://www.tehnomanija.rs/laptopovi/lenovo...0-59446159.html

Hewlett-Packard laptop ENVY x360 15-w101nm P3L94EA (bar nešto sa i5-6200U): https://www.tehnomanija.rs/laptopovi/hewlet...nm-p3l94ea.html

Naravno, cene su... Da ne zaboravim, i ACER Aspire V3-574G-77S1 ima IPS panel, jedino što je i on preko 100k dinara

Sve što je jeftinije ima Intel Atom procesor (koji podržava samo 2GB memorije) ili je varijanta gde nije moguće proširiti memoriju, pa nije za neku ozbiljniju upotrebu iako ima IPS panel.

ne pratim bas detaljno trziste laptopa, ali pazi, za dobar, stvarno dobar laptop sa dobrim ekranom treba pljunuti dobru kolicinu para (za razliku od desktop varijante iste jacine koja moze za prakticno upola para), tako da zar nije logicnije potraziti neki polovan Macbook? Mislim, hardverski su dobri, a i ekrani su provereni....osim ako bas bas mora novo, a ne znam zasto bi....

^ Zato sam prije 5 godina i uzeo polovan, 2 godine star Macbook pro 17 preko bare za 750$ (tad je to ispalo tačno 500€). Elem, taj je nedavno riknuo. Da ga popravljam - ne vrijedi. Zato razmišljam o nekom win laptopu, mada kakve su cijene odgovarajućih laptopa u odnosu na cijene bubrega, pametnije mi je opet zveknuti pare na polovan Mac. :(

realno mislim da je najbolje resenje.

Mislim, licno sam na Winu ali na desktopu, a tu sve to moze za dosta manje para. Krsten laptop, a kad kazem krsten, mislim iole dobar za neki rad kosta vec ozbiljne pare, pa je i takav losiji od jeftinijih desktop resenja.

Zato kad se vec izdvajaju tolke pare, mozda bolje uzeti onda nesto sto stvarno radi provereno za to sto tebi treba, a vrlo moguce da ces i proci jeftnije uz malo trazenja i strpljenja.

^Pa baš i nije tako. Ne vrište. U iste serije ugrađuju i ovo i ono. Šta god da izrovarim tako po sajtovima proizvođača, ili nema u BiH, ili košta bubreg, ili se model razlikuje u nekom broju. Pitao nekoliko trgovaca ovdje šta imaju da ima IPS panel - nude mi HD LED, Full HD LED, ovo, ono... ali ne i IPS.

A Sony je, koliko sam pročitao, posljednju seriju laptopa napravio na proljeće 2014.

Zato sam pitao ovdje, možda je neko kupovao nedavno nešto, pa ima iskustvo.

Kada sam sebi poručivo laptop, Fujitsu neka pro serija, sam sam ga specificirao kod uvoznika (taj model nije bio kod nas, a baš mi je on trebao zbog određenih HW specifičnosti), isti model si mogao dobiti sa 768, sa 900 i sa 1050 rezolucijom. A samo ovaj 900 je bio IPS, što nigde nije bilo baš jasno naznačeno, a što ni uvoznik nije baš tačno znao. Koja je rezolucija, i samim tim koji panel, iz oznake se videlo samo kada kompletnu neku kombinaciju od 8-10 brojeva i slova, tzv. model number, uneseš prilikom registracije proizvoda.

U firmi smo nedavno dobili 30-ak HP ProBook 650, svi su bili ista isporuka, i svi se razlikuju u procesorima, ekranima (i to u rezoluciji, ne znam za tip panela), ima ih i sa glare i sa mat panelom, razlikuju se HDD-ovi, ima/nema grafičku, ima/nema SSD, i još gomile sitnica...

Tako da, potpuno te razumem.

Uopšte mi nije jasno da te laptope imaju u milion varijanti, a sve je kao "isti model".

trziste je preplavljeno polovnim HP elitbook 840 G1 za relativno dobre pare (i5 4generacije 8GB SSD 180gb) za nekih 350-400€.

I5 je uglavnom U (ali za laptop to je i uobicajeno jer baterija traje 5-7 sati)

kazu da je display FHD IPS, ja sam sebi uzeo HD+ tako da ne znam iz prve ruke :P

Alexey ti je vec dao link za lenovo i dell sa IPS

evo i za elitbook cena vec vise od mesec dana pada :D.

PS

Na KP imas i povoljnije

klik

;)

U principu gledaj bolje polovne, ali ne mnogo bajate lapotopove srednje-više klase - oni tipično imaju kvalitetnije fullHD ekrane, često IPS tipa, dobro bi bilo sa 8gb memorije, a nije ni na odmet SSD (mada to i kasnije za ne toliko velike pare možeš da dodaš/zameniš). Poželjno i5 ili i7 CPU.

Tesko da ces za te pare naci laptop sa IPS ekranom.

Pogledaj nesto od Y serije od Lenovo-a. To je gejmerska serija, al' odlicno pristaje fotografima zbog dobrih performansi i dobrog ekrana.

Ja konkretno imam y510, sa fullHD ekranom, koji je na korak od IPS - sto znaci vrlo dobar, plus moze lepo da se kalibrise, uglovi gledanja skroz dobri :)

Specifikacije imas da biras (i5-i7, 8-16ram, graficka ovo ono...), kvalitet izrade samog laptopa je na zavidnom nivou- full aluminijum, odlicna svetleca tastatura, dobar tach, jaka baterija...

Sad ovaj novi Y-50-70 je lud nacisto koliko je lep i dobro radi i ima dobar ekran - i cenu :)

PS.

ovo je odlicna kupovina:

http://www.winwin.rs/laptop-i-tablet-racun...gb-6770612.html

ps2.

Drugo resenje je sto jeftiniji laptop sa sto boljom konfiguracijom + IPS monitor za oko 200e.

Ja htedoh da preporučim y510p, koji sam uzeo za te potrebe primarno u najjačem setupu (i7 quad), ali nisam jer nije IPS, niti ja imam neke visoke ambicije po pitanju tačnosti prikaza boja. Za moje potrebe je ekran je fenomenalan, ko bi rekao da je TN panel (sem po ukupnoj ceni laptopa). Zapravo jedina mana je poprilično grozan tačped, sem toga je lap odličan.

Strašno je brz, a pored fotografija može da se koristi za igranje samo tako, uz odličan JBL zvuk. Moja očekivanja je prevazišao višestruko, pogotovo za tu lovu.