Jump to content

3ds max ili maya?

Dusko158
 Share

Recommended Posts

Zdravo, zanima me za pravljenje 3d modela za igricu da li je lakša i bolja maya ili 3ds max? Svi moji drugovi rade u mayi, a ovde vidim da se radi više max, ja sam početnik, tek krećem da učim 3d modelovanje pa me zanima u kojem programu je lakše i bolje da radim? I šta mislite koliko mi dana otprilike aktivno učenja treba za jedan dobar 3d model?

Max ili Maya, koji god da izaberes neces pogresiti.

E sad oko ucenja, da si pitao za koliko nedelja ili meseci mogu napraviti dobar game model, ja bih razumeo, ali dana...tesko :).

Da bi se napravio dobar komplet game model podrazumeva se odlicno lowpoly modelovanje, unwrap mapiranje, odlicno poznavanje rada u Photoshop-u, da ne spominjem Zbrush koji je postao nezamenjljiv za pravljenje tekstura (difuse, AO, normal,.....).

Ukolio si mislio samo na pravljenje modela, onda je stvar malo jednostavnija.

Realno, ukoliko si mlad i zeljan ucenja i imas dovoljno slobodnog vremena, osnove Maya-e bi mozda mogao savladati za 2-3 meseca, a napredno poznavanje, verovatno oko jedne godine aktivnog ucenja i rada.

Ne bih da te obeshrabim, ali Maya je zaista ogroman i veoma mocan program koji zahteva godine rada da bi se dostigao maksimum :) .

Dok sam drzao casove 3ds Maksa svega sam se nagledao. :) Bilo je ljudi koji su ucili neverovatnom brzinom. Kada bi im nesto rekao u mislima su vec bili par koraka napred i nadogradjivali novim idjama to sa cime su se upoznali. Kao i onih koji posle par godina ucenja i dalje nisu mogli da stvore mentalnu sliku da stolica ne sme da bude vislja od stola, pa su tako radili i u modelima. Da ne pominjem kadriranje od kog bi svaki reziser doziveo infarkt, svetla koja to nisu, materijale i boje koje ne moze da spoji ni dizajenr na Pinku!!!....Ali zaista.

Tako da ucenje bilo kog 3d programa nije vezano samo za tehniku programa koji moze relativno brzo (nikako ispod godinu dana) da se savlada, kolko za dubinu i sirinu znanja i shvatanja sirokog spektra raznih umeca. Prostim recima, najvaznije je sta imas u glavi.... Jedan moj prijatelj, radio je u Coroni i pravio zaista odlicne rendere vrhunskog kvaliteta. Iz odredjenih razloga morao je preci na Vray i posle 5 dana mi je pokazao prve testove koji su bili takodje vrhusnki. Sto znaci da ne bije boj svjetlo oruzije vec ga bije pamet u junaka.

Ako zelis da naucis neki 3d program. Instaliraj par njih i igraj se malo u nima, vidi sta ti vise lezi, jer svaki od njih ima svoj nacin za modeliranje, materijale, svetla i slicno.. ono sto ti se najvise svidi i sto ti ne deluje komlikovano to je taj program, ali opet, gledaj koliko daleko taj program moze da te odvede i da taj program ima sto manje ogranicenja, a veliku sirinu upotrebe.

Kada se odlucis za odredjeni program, izbrisi sve osale sa kompjutera i fokusiraj se samo na njega (ovde podrazumevm 3d progam). Prvo dobro izuci interfejs. Zatim pocni da modeliras jednostavne objekte i polako u skladu sa brzinom napretka prelazi lagano na kompleksnije stvari. (Sto, stolica, komoda, zidovi stana sa rupama, zatim kompleksnije stvari kao sto su, fotelje, sofe i slicno, onda predji na lap topove, muzicke uredjaje, rucne satove, a onda na automobile, motore, brodove, ljude)

Sledece je da savladas materijale i da razumes kako razliciti materijali reflektuju svetlost, kakva mu je povrsina, providnost i tako dalje.. Zatim idu Svetla... Obavezo koristi neki od plugin-ova.. Corona i Vray su trenutno najrasprostranejniji. i to sa dobrim razlogom.... Pomocu njih postizez fizicki ispravno osvetljenje u skladu sa scenom na kojoj radis. Uceci o Direktnim i Difuznim svetlima ucices i o ostrim i mekim senkama. I koji izvori svetlosti na koji nacin uticu na render.... Podrazumeva se da od pocetka ucenja, obavezno izucavas paralelno, teoriju forme, boje, kompoziciju i idelano bi bilo da u potpunosti ovladas DSLR fotoapratima i to na slovo M. (otvot blende, ekspozicija, DOF itd) .... kada si ovo savladao na nekom srednjem nivou, pronadji neku fotografiju i pokusaj da je reprodukujes, to je jedini ispravan nacin da podignes svoje granice.... i jedan savet.. u ucenju i za tih godinu dana , ali nikada u svojim scenama ne koristi gotove modele kojih sada ima toliko na internetu i koji su takvog kvaliteta da nemas ni ralzoga da uzic modeliranje. :) Ovo ucenje shvati ozbiljno i ne provodi manje od 8 sadti dnevno uceci i posle godinu, do godinu ipo dana dana bices sposoban da vec radis ozbiljnije stvari... Posle dve godine napravi deetak svojih dobrih radova, postaljaj ih po forumima i sacekaj da te neko primeti.. Tu pocnje put na kome ces posle par godina zazaliti to sto si poceo da ucis 3d, a ne da kopas u rudniku.. :D

Dotakao sam se samo 3% onoga sto te ceka na putu... ;)

• 2 weeks later...
Dok sam drzao casove 3ds Maksa svega sam se nagledao. :) Bilo je ljudi koji su ucili neverovatnom brzinom. Kada bi im nesto rekao u mislima su vec bili par koraka napred i nadogradjivali novim idjama to sa cime su se upoznali. Kao i onih koji posle par godina ucenja i dalje nisu mogli da stvore mentalnu sliku da stolica ne sme da bude vislja od stola, pa su tako radili i u modelima. Da ne pominjem kadriranje od kog bi svaki reziser doziveo infarkt, svetla koja to nisu, materijale i boje koje ne moze da spoji ni dizajenr na Pinku!!!....Ali zaista.

Tako da ucenje bilo kog 3d programa nije vezano samo za tehniku programa koji moze relativno brzo (nikako ispod godinu dana) da se savlada, kolko za dubinu i sirinu znanja i shvatanja sirokog spektra raznih umeca. Prostim recima, najvaznije je sta imas u glavi.... Jedan moj prijatelj, radio je u Coroni i pravio zaista odlicne rendere vrhunskog kvaliteta. Iz odredjenih razloga morao je preci na Vray i posle 5 dana mi je pokazao prve testove koji su bili takodje vrhusnki. Sto znaci da ne bije boj svjetlo oruzije vec ga bije pamet u junaka.

Ako zelis da naucis neki 3d program. Instaliraj par njih i igraj se malo u nima, vidi sta ti vise lezi, jer svaki od njih ima svoj nacin za modeliranje, materijale, svetla i slicno.. ono sto ti se najvise svidi i sto ti ne deluje komlikovano to je taj program, ali opet, gledaj koliko daleko taj program moze da te odvede i da taj program ima sto manje ogranicenja, a veliku sirinu upotrebe.

Kada se odlucis za odredjeni program, izbrisi sve osale sa kompjutera i fokusiraj se samo na njega (ovde podrazumevm 3d progam). Prvo dobro izuci interfejs. Zatim pocni da modeliras jednostavne objekte i polako u skladu sa brzinom napretka prelazi lagano na kompleksnije stvari. (Sto, stolica, komoda, zidovi stana sa rupama, zatim kompleksnije stvari kao sto su, fotelje, sofe i slicno, onda predji na lap topove, muzicke uredjaje, rucne satove, a onda na automobile, motore, brodove, ljude)

Sledece je da savladas materijale i da razumes kako razliciti materijali reflektuju svetlost, kakva mu je povrsina, providnost i tako dalje.. Zatim idu Svetla... Obavezo koristi neki od plugin-ova.. Corona i Vray su trenutno najrasprostranejniji. i to sa dobrim razlogom.... Pomocu njih postizez fizicki ispravno osvetljenje u skladu sa scenom na kojoj radis. Uceci o Direktnim i Difuznim svetlima ucices i o ostrim i mekim senkama. I koji izvori svetlosti na koji nacin uticu na render.... Podrazumeva se da od pocetka ucenja, obavezno izucavas paralelno, teoriju forme, boje, kompoziciju i idelano bi bilo da u potpunosti ovladas DSLR fotoapratima i to na slovo M. (otvot blende, ekspozicija, DOF itd) .... kada si ovo savladao na nekom srednjem nivou, pronadji neku fotografiju i pokusaj da je reprodukujes, to je jedini ispravan nacin da podignes svoje granice.... i jedan savet.. u ucenju i za tih godinu dana , ali nikada u svojim scenama ne koristi gotove modele kojih sada ima toliko na internetu i koji su takvog kvaliteta da nemas ni ralzoga da uzic modeliranje. :) Ovo ucenje shvati ozbiljno i ne provodi manje od 8 sadti dnevno uceci i posle godinu, do godinu ipo dana dana bices sposoban da vec radis ozbiljnije stvari... Posle dve godine napravi deetak svojih dobrih radova, postaljaj ih po forumima i sacekaj da te neko primeti.. Tu pocnje put na kome ces posle par godina zazaliti to sto si poceo da ucis 3d, a ne da kopas u rudniku.. :D

Dotakao sam se samo 3% onoga sto te ceka na putu... ;)

Hvala svima na odgovorima, a posebno tebi majstore na ovako opširnom! Pomoći će mi ovo dosta.

Posto si naveo da imas dilemu izmedju Maje i Maxa, bilo bi logicno (zakljucivanje na prvu loptu) da ako ekipa koristi Maju da im se pridruzis i nju ucis. No tu postoji i dodatno pitanje kojeg se drugi komentatori nisu dotakli, a to je koji od ta dva programa ce da prevlada u Autodesku. I to pitanje ne bi trebalo odbaciti samo tako - preko ramena. Imaj u vidu da je Autodesk kupio i Maju i Softimage a Max je od pocetka pisan za Windoze i poreklo Maxa je vezano za Autodesk. Softimage je vec sada bivsa prica, vise ga nece razvijati, odluka je pala da ga ugase.

Zbog toga u vazduhu visi pitanje na koje ne mozemo da damo odgovor oce li preostala dva dalje da razvijaju ili ce jednom od ta dva da smrkne. Dakle tu je prisutan dodatni realni rizik kojim smo svi pritisnuti. Uveren sam da ce jedan da skikne.

Poslovna logika - kaze da je za ovo podrucje dovoljan samo jedan od ta dva. Ja ne vidim razlog zasto da placaju razvoj dva kad je dovoljan jedan. A i samo pitanje razvoja u toj kompaniji je prica za sebe. Cini mi se da prelivaju iz praznog u suplje. Mozda ce zbog toga i oba da potraju dok se ne obudjaju.

Nadam se da ova informacija nije suvisna a koju kao pocetnik mozda ne znas. Dodavanje ovih informacija i iznosenje nesto licnog misljenja, nije uzrokovano zeljom da te stavim na vruc tiganj ozbiljne dileme vec da ukazem na realno stanje stvari.

No bez obzira kako da jest vredi se potruditi oko ovog podrucja (3D).

Pored navedena dva Autodeskova pulena postoji i drugi izbor u ovom podrucju, npr.: (Cinema, Houdini, ... , a tu je i besplatni Blender).

Sve zavisi cime zelis da se bavis ( asset, animator, environment, character, texture artist ... )

Kad to resis onda biras softver, pogledas na sajtu tvog studija iz snova ( Blizzard, Bethesda ... ) sta su requirements za tu poziciju ili vise njih.

Plus malo prosnjivas po forumima i pitas ljude sta koriste u privatne svrhe. Mnogi veliki studiji imaju proprietery endzine i alatke ali ti neko globalno razumevanje osnova onoga cime zelis da se bavis ( i koji god alat koristio ) znaci da brze resis problem i da se prilagodis.

U svoj arsenal definitivno treba da uvrstis i Zbrush i neki engine.

Ja mislim da je sve to istrazivanje gubljenje vremena. 3d je obiiiiiimna oblast, umesto sto citas ovo, trebalo je vec da si odgledao neke tutoriale. Zaista nije bitno u cemu pocnes. Ja bih cak preporucio mozda i blender kad se sve uzme u obzir. U svakom slucaju, par meseci rada u BILO KOM programu ti nece skoditi, posle se presaltuj i uradi sve ovo sto luckybug kaze :)

Zbrush treba uvrstiti u arsenal, ali mozda ipak sacekati dok se ne upozna nesto malo manje specificno.

• 2 weeks later...

Klasicno Max vs Maya, Blender emocije.

Ali hajde da probam da se usudim iako radim i u ZBrush-u, Maxu-u, Mayi i Houdiniju i dr.

Za igricu i samo modelovanje, predlazem ti Max. Jednostavno zato sto guraju taj softver u tom pravcu pored Arhitekture i nekih drugih specijalnosti. Imas modifajere, jednom kada savladas interfejs jako je brz za modelovanje i lagan. UVW mu nije neka bas strana, mada do sada nisam naletao na nesto sto nisam mogao da odradim. Jeste ima zezanja i cimanja oko kompleksnijih modela, ali sto se tice game modela, no problem. Plus sa 2016 dobijas max creaton graph koji najvise guraju ka tim modifajrima (sam pravis svoje). Mozes i animaciju, ali po meni je tu Maya ipak Maya. Opet kazem ovo su tanane stvari najcesce ces morati da dolazis u kontakt sa vise aplikacija ako budes hteo da se ozbiljno bavis ovim.

Ako Zbrush ucis - sto toplo preporucujem kao kolega pailhead, danas nista bez Zbrush-a, barem sto se tice organskog modelovanja. I tu ako budes ulazio, a zelis da ispostavljas krajnje assete, nauci retopologiju obavezno. U svakom slucaju nauci pravila topologije.

Dalje, Maya - animacija. Ne kazem da to ne mozes i u Max-u ali ako budes radio u jacim studijima, ne gine ti Maya i 80 posto slucajeva.

Zelis dalje da se bavis 3d-om generalno, da zadjes u sferu VFX-a - Houdini. Sa Houdinijem ces da zaokruzis matematiku koja stoji iza 3D grafike. VEX programiranje, vektore, rotacije i td. Cak Houdini u poslednjih par verzija integrise svoj engine i povezuje kreaciju i eksportovanje parametricnih objekata u May-u / Unity.

E sada ne znam zasto zelis da to ucis. Licni hobi ili karijera?

Ako je licni hobi, ne brini snacices se. Ako je karijera, sto se tice modelovanja - to polako prelazi u koncept art. Znaci ne samo da ti neko nacrta. da/ pa ti modelujes, vec u mnogim studijima se ocekuje multispecijalnost. Osim ako zelis da radis u Blizzard-u i sl. Sto ... khm...pa...

Sta to znaci? Znaci da vecina manjih, a opet ozbiljnih studija, traze multispecijaliste - generaliste. Ne generaliste u smislu, znam sve to u vezi sa 3d-jom, vec da mogu da te prebacuju na slicne sfere posla brzo i efikasno po potrebi projekta. Tako da je pozeljno da ako radis modelovanje, da znas i da crtas i ne samo da crtas vec da imas dobar osecaj za karaktere iz igara, skulpturu. Sada vidim svi se pale na misicnu strukturu i da znas imena 90 posto misica na telu - glupost. Pa onda gomila pocne da radi genericne skulpture gde se vidi kako misic na ramenu prelazi preko deltojida i onako Davidovski se spaja sa tricepsom. Znaci nauci da napravis model koji izgleda realno a opet fantasticno. Da ima smisla kada se bude animirao. Ako je trol, bez obzira na siroka ramena da moze lepo da se krece - graciozno na trolovski nacin. Igre takodje ne mogu da podrze foto realizam, pa ces tu nauciti da neke stvari naglasujes kod modela kako bi pravio pseudorealizam. Tipa boja koze, slojevita, sve to lepo da izgleda u enginu a ne na vray-u. Ako budes i modelovao trolove za show reel, potrudi se barem da budu originalni. Imas trolova koliko hoces na netu koji hoce da rade novi WOW. Gledaj da budes originalan u tome. Prodoran, prepoznatljiv.

Zelis samo da modelujes? Sa srecom, video sam ih mnoge koji su tako kretali i posustali samo zato sto nisu hteli da prave daljnje korake.

Ovo je bilo veoma generalno i neosnovano u potpunosti.