Jump to content

Novi Nikoni - naslednici D300 i D4

vlasta
 Share

Recommended Posts

• Replies 122
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Te se kartice vec koriste u nekim Sony-jevim kamkorderima, drugi opet koriste SxS Pro +, pa tako i novi E mount aparati mogu imati i neki sasvim novi slot tj. format kartice.

6 strana o karticama, mogli bi moderatori da promene ime teme.

O kamkoderima ne znam nista, samo znam da SxSPro+ je toliko skup za proizvodnju, da prosto ne vidim nacin kako taj standard da sidje u fotosokocala, za pro video druga stvar.

Nadam se da Sony nece izmisljati neki novi standard kartica, valjda su nesto naucili iz memory stick fijaska.

^Da samo dslr aparatima iz profi serije apsolutno ni jedna novotarija najcesce nije ni potrebna. Mozemo ovde pricati kako imaju/nemaju WiFi, GPS, tacskrin, pokretni LCD, novi slot ili ne znam sta jos od stvari "bez kojih ne moz' da se zivi," ali realno ovome sto sad nude u ovoj kategoriji aparata nema se sta zameriti. Ja samo mogu da zalim sto nemam te pare, ali cenu ne mogu zameriti proizvodjacima, kapitalizam je gotovo svuda u svetu i jos uvek vazi ona o ponudi i potraznji.

ne znam da li cene mogu tako lako da se izjednace, fora je sto su XQD kartice duplo skuplje, ali isto tako i uglavnom oko duplo brze od najbrzih CF kartica....znaci tesko da moze da se izjednaci, da padne na neki razumniji nivo, to moze....

znam da se ne misli bukvalno, ali ako se prica o cenovnom odnosu CF-XQD, za jedan deo cene je odgovoran standard koji je jos uvek nov i nije masovno prihvacen, ali drugi deo je rezultat performansi....

Dobri su aparati, jes da je trebalo 7-8 godina da vidimo naslednika D300(s) al sad su mirni bar sledeću pola deceniju.

Što se tiče XQD kartice i brzine koje su slične sa CF karticama (bar što se tiče brzine zapisa) slične su i cene kod novih i jeftinijih xqd modela

Sony XQD 128GB - 154$ R: 440 MB/s W: 150 MB/s Maximum

SanDisk CF 128GB -154$ R: 160 MB/s W: 150 MB/s Maximum

Cene bržih kartica su naravno skuplje ali slične cenama CFast kartica koje Canon gura, a sobzirom da su ozbiljni igrači stali iza oba standarda neminovno je da ćemo u budućnosti imati 2 različite kartice za različite sisteme više klase što je šteta jer će dodatno da otežava prelazak sa jednog sitema na drugi i potencijalno sporije usvajanje novih kartica (pre svega ostalih proizvodjača) i sporije padanje cena brzih kartica.

• 4 weeks later...

Mogli bismo zaključiti da je memorijska kartica suština (srce, srž) svakog DSLR-a?

Sve ostalo je samo spoljašnost, beznačajna periferija; telo, objektivi, rasveta, ...? :unsure:

Negde na ovom forumu valjda postoje i teme o karticama: CF, ŽB, KG, NMF, ...

• 4 weeks later...

Konacno i prvi primeri, ko vecnost da je prosla. Ima i nef-ova, acr 9.5 ih otvara kao i najsvezije verzije nikonovog softvera.

Nikon D5 - first impressions

link ka jpg i nef-ovima

Fotke blagi uzas, al sta je tu je da se naslutiti sta D5 moze s obzirom da je veliki broj nocnih gradskih "pejzaza" i mesavina svih mogucih izvora svetla. Ko ima D4s tesko da sto se tice IQ-a moze ocikivati veliki pomak, ali za one sa D3s ovo je verovatno dobar apgrejd.

Ovo dole je jedina fotka koja mi se stvarno svidja, iso 4500 je maciji kasalj za ovu ciglu.

ISO 4500, f2.8, 1/50s

http://nikongear.net/revival/index.php?act...ach=10023;image

a za AF sta reci

http://nikongear.net/revival/index.php?act...ach=10275;image

Po ovome vredi upgrage sa D4s samo ukoliko ti treba iso preko 50k (a ne znam kome to realno treba)...na manjim vredostima ne vidim neku bitnu razliku. D4 je definitivno i u današnje vreme dobra mašina. Jedino mi deluje da D5 ima nešto bolji WB, možda malo bolje boje...ali to je sve jpeg, u raw-u sumnjam da bi se videle neke veilike razlike.

Dobar duo. Jako dobar. Da li pokusavaju da ponove uspeh D3/300 - ja verujem da da. Isto tako verujem da su zakasnili s tim ne obnavljajuci duo u prethodnoj D4 seriji.

Dosta vlasnika D300 je otislo negde drugo poslednjih 5 godina cekajuci naslednika.

Mene interesuje da li ce da izbace D700mk2. Ja D700 koristim i dalje kad mi treba FF + 85mm 1.8 rezultat. Cisto sumnjam doduse da ce tako nesto uraditi iako bi ga prodali vise nego D750+df u roku od odmah.

Ja sam se davno pomirio sa tim da mogu da ostanem par godina iza latest & greatest i da kvalitet mojih fotografija nece da trpi. Bas sam ovih dana gledao D800 polovne (pitajuci kolika im je cena) i vidim da su oko 1600-1800 CAD (1100 eura ?). Ako mi D700 crkne - verovatno cu ga zameniti sa D800.

• 2 weeks later...

Ja sam svoj uzeo sa 240k...sad ima 247k. Ima da crkne ali kontam nek posluzi jos 10 godina i bice ok :)

Nije da ga ne cuvam, stoji u mracnom hladnom i suvom mestu :)

Doduse izgleda ganc nov posto mu je covek promenio sve gume pre prodaje.

• 2 months later...