Jump to content

Prodajem sve i kupujem kompakt. Molim preporuke!

400d
 Share

Recommended Posts

Uh, DSLR otisao po jako dobroj cijeni. Znaci gorke muke su se zavrsile, a sad slatke muke konacnog izbora novog aparatica. Puno hvala svima na odgovorima, otvorili ste mi neke nove dileme i sigurno prosirili horizonte kad je u pitanju izbor novog aparata.

Da li neko moze da mi onako realno napravi side by side poredjenje Sony a5100 i Panasonic LX100 kad je u pitanju kvalitet slike, odnosno kapacitet senzora? Ono sto me jos privlaci kod a5100 je nesto siri kit objektiv od LX100, ako se ne varam.

• Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

e da, i jos nesto, izvinjavam se ako sam dosadan, znam da ima masa informacija po netu i da mogu i sam da provjerim, ali ipak mi je iskustvo drugih bitno, pa ako neko zna samo da mi napise da li je razlika izmedju a5100 i a6000 bas velika i da li a5100 ima znacajno bolje karakteristike od a6000?

A6000 je klasu iznad, ozbiljan aparat ako ćeš da kačiš bliceve, koristiš EVF, itd. Unutrašnjost aparata, funkcije i senzor, kao i fenomenalni hibridni AF im je potpuno isti.

Možeš na A5100 da gledaš kao na maksimalno kompaktan A6000, sa displejom koji može da se rotira za 180 stepeni - verovao ili ne, meni je to koristan feature, jer kao i svaki fotograf, nema me nigde na slikama. Sa A5100 lako okreneš ekran i slikaš sebe ponekad. Workaround je aplikacija na telefonu, pa možeš na ekranu telefona da gledaš šta slikaš i tu i okidaš.

Drugu ogromnu prednost ima A5100 nad A6000 i svim drugim aparatima u klasi, a to je tačskrin. Fantastična stvar. To svaki moderni bezogledalac MORA da ima, prosto menja funkciju aparata, a pogotovo kad se snimaju filmovi.

Obe sprave su strašne, ali sa A6000 nisi mnogo napredovao u smeru olakšavanja aparata. Sa A5100 jesi. Pored kita palačinke ti savetujem 50 1.8 OSS ili 35 1.8 OSS. 35ica je svestranija, ali 50ica je optički fantastična. Bilo kojim od ova dva objektiva si obrisao i LX i sve druge kompakte iz konkurencije.

...Ono sto me jos privlaci kod a5100 je nesto siri kit objektiv od LX100, ako se ne varam.

Sony kit je 16-50mm f/3.5-5.6 OSS Zoom Lens, dakle ekvivalenntnih 24-75mm.

LX100 je 10,9-34mm f/1.7-F2.8 tj. identicnih ekvivalentnih 24-75mm.

Sony-jev kit je poprilicno sporiji.

e da, i jos nesto, izvinjavam se ako sam dosadan, znam da ima masa informacija po netu i da mogu i sam da provjerim, ali ipak mi je iskustvo drugih bitno, pa ako neko zna samo da mi napise da li je razlika izmedju a5100 i a6000 bas velika i da li a5100 ima znacajno bolje karakteristike od a6000?

Ja imam A6000, a izabrao sam nad 5100 samo zato što 5100 ne podržava wl rad sa Sony blicevima koje imam od pre. Jedina ozbiljna mana A6000 nad 5100 je nepostojanje touchscreen-a, i druga manje ozbiljna, nemanje EVF (za koji sam iznenađen koliko ga malo koristim, iako je jako dobar).

Na A6000 mi zapravo najviše smeta manuelni izbor fokusnih tačaka. E to su rešili k'o od bede. Ostalo je vr'.

Dakle, ako ti externi i bežični blic nisu bitni, želiš kompaktnost, A5100 je za tebe.

Od "za preporučiti još neki objektv", imaš palačinke 20/2.8, 16/2.8, i spomenuti 35/1.8OSS, ne znaš koji je bolji i praktičniji. 50/1.8 je već malo glomazan, ali i on je vr'.

...ali ako ne želiš još objektiva, Panasonic (ili Sony RX100 vIII) su ti i dalje super opcije. Taman koliko je manji senzor, toliko je svetliji taj zalepljeni objektiv. Dobro, ne baš, ali tu je to negde. 5100 i 6000 daju mnogo više mesa sa senzora, čak i uz manu kit objektiva.

• 5 weeks later...
  • 2 weeks later...

I za video tač ostavlja ozbiljan potencijal, pogotovo za MF uz neku dinamičnu scenu. Može i za AF, ali fokus da bude onako, filmski, lagan, spor. To mogu da urade.

A5100 maestralno radi za kućni video, koji izgleda ozbiljno filmski sa brzim prajmovima sa stabilizacijom. Zaključava regiju koju dodirneš u fokusu i dokle god je ima u kadru fokus je tu. Neke brze pokrete ne prati, ali uobičajene snimke, a pogotovo pripremljenu situaciju, realizuje veoma dobro. Nema veze da li se približavaš, udaljavaš, menjaš ugao, fokus je na pravom mestu, a za razliku od slikanja bez tača, nezgodno je prebaciti ga tokom snimanja na neku drugu tačku.

edit: nego, je'l uzeo pokretač teme nešto?

Izvinjavam se nije me dugo bilo. uzeo sam na kraju a6000. Pre-pre-pre zadovoljan :)

Uzivaj! :)

Gde si ga kupio i koliko si ga platio (ako nije tajna)?

Kada budes stekao neka dodatna iskustva u radu sa njim, javi nam.

Ja sam u slicnoj dilemi pri resavanju ovog problema. Cesto mi treba nesto kompaktno i lagano, nesto sto mogu stalno da nosam u svom rancu, a da isporucuje dobre fotografije i da ne bude skuplje od 600 - 700 E ($) sa osnovnim objektivom.

Mislio sam da kupim novi a6300, a onda sam saznao da nema "stabilisan" (VR) senzor (sensor-based image stabilization) i da su novi objektivi za njega uzasno skupi:

http://www.sansmirror.com/newsviews/sony-a...s-a6300-fe.html

Verujem u Tomove prikaze i misljenje:

http://www.sansmirror.com/newsviews/which-...orless-now.html

ali, to jos uvek ne resava moj problem. :blink:

Vlah ;)

Mislio sam da kupim novi a6300, a onda sam saznao da nema "stabilisan" (VR) senzor (sensor-based image stabilization) i da su novi objektivi za njega uzasno skupi:

"Užasno skupi" su premijum objektivi za FF. Ovi sada predstavljeni, na koje misliš pod "skupi" i nisu za A6300 i slične crop-ove, već su to premijum objektivi za A7 i buduće Sony FF milc-e. Mogu rade i na Axxxx, al' to je k'o da kupiš Canon 1200D i staviš na njega one premijum L-ove od 4-5k€.

Za Axxxx od optike imaš sve ovo: http://www.bhphotovideo.com/c/search?ipp=7...;srtclk=itemspp

Ove Sigme 19/2.8, 30/2.8 i 60/2.8 su 130-140eur neto iz HU. To jeste povoljno.

A ima Sony i pristojnih stabilisanih prajmova za Sony crop milcove.

A6300 jeste baš skup sada u najavi, ali A6000 je sada baš povoljan. Ne vidim šta 6300 ima što vredi te razlike u ceni.

A5100, ako ti ne treba hot shoe i EVF, jeste možda i bolja opcija, a jeftinija svakako.

Hvala vam Momci na korisnim savetima. Sve sam blizi odluci da moj sledeci digitalac bude a6000 (iskreno, nikada do sada mi nije padalo na-pamet da kupujem Sony fotoaparate). Vidim da se kod nas prodaje za ~ 600 E sa osnovnim objektivom sto se uklapa u moj budzet. Moracete da mi sugerisete u ciju radnju da "udjem" i pazarim. :)

Pogledao sam i ovo:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Sony_E-mount_lenses

http://www.dpreview.com/products/sony/lens...tegoryId=lenses

http://www.photozone.de/Reviews/overview#sony_ff

I, malo sam zbunjen svim tim novim socivima koja zaista nisu skupa kako sam u prvi mah mislio?! :rolleyes:

Jos uvek nije mi bas najjasnije sta je "siroko", sta "normalno", a sta "usko" za ovaj digitalac i da li postoji analogija sa DSLR sistemima? Imao sam dva Nikonova DSLR DX formata pa pretpostavljam da se radi o istom korektivnom faktoru za zaiznu daljinu pri predjenju sa FX formatom (1.5 X)?

Jako mi se dopadaju Sony "palacinke" pa cu sebi priustiti bar dve (kada budem znao sta mi treba i kada budem imao para). Kupicu i jedan "duzi" zum sa OSS (naucio sam da tako Sony zove svoj sistem za "stabilizaciju")... <_<

U svakom slucaju, svaka vasa sugestija ce mi dobro doci.

Vlah ;)

U svakom slucaju, svaka vasa sugestija ce mi dobro doci.

Prajmovi:

16 2.8 - vrlo solidan, kompaktan na nivou poklopca tela, dzaba

24 1.8 - ostar, divne boje, brz af, nije kompaktan, jako skup

20 2.8 - odlican, palacinka, vrlo povoljan

30 3.5 - makro, ostar, spor af,

35 1.8 OSS - odlican, kompaktan, stabilisan, ne bas povoljan kao prethodna dva, meni je uglavnom na A6k - must have!

50 1.8 OSS - sledece staklo, odlican, stabilisan, povoljan - must have!

Zumovi:

16-55 - kit, kompaktan, opticki solidan. odlican af, neopravdano napljuvan na netu, kad dodje uz kameru, dzabana, poklon

10-18 4 OSS - fenomenalan komad optike, stabilisan, ostar, odlican af, opticki u klasi sa mojim EF 17-40L i ima bolje coskove, skup jer je jedini UWA za E aps-c, ipak must have!

55-210 - sjajan kompaktni tele zum, kad pazaris kao deo double kit paketa dzabana ali ni ovako nije skup, opticki odlican u rasponu 55-180, posle malo muljav, af nije spektakularan ali ko zna sta i kako sa njime, moze da priusti mnog radosti, narocito na putovanjima.

Probao Sigmu 19 i 60mm, odlicni, opticki sjajni, brz af. dzabana...

To su stakla koja sam probao ili posedujem. Ima jos nekih ali nemam nikakva iskustva sa njima, vidi test sajtove.

Neka bude a6000; kit 16 - 55mm; 20 mm; 50 mm i; 55 - 210 mm (???). Zasto "???"? Nisam bas siguran da li ceo sistem gubi smisao sa ovim poslednjim zumom? Jer cilj je: kompakni, lagani, prenosivi, ... sve-prisutni, ... digitalac koji ce "zameniti" u mnogim slucajevima Nikon D750. <_<

Jos jedno pitanje, da li je za a6000 potrebna rezervna baterija?

Hvala vam puno na korisnim savetima. Cim nadjem pravog domaceg prodavca koji moze da mi isporuci sve ovo, pocinjem sa kupovinom! :)

Vlah ;)