Jump to content

Prodajem sve i kupujem kompakt. Molim preporuke!

Recommended Posts

Poštovane kolege, odlučio sam da prodam kompletnu DSLR opremu i uzmem sebi jedan dobar kompaktni aparat. Molio bih da mi preporučite nešto za što mislite da će zadovoljiti apetite srednje naprednog korisnika. Najčešće aparat koristim za portrete i prirodu, ali često imam potrebu i da slikam manje predmete indoors uz ne baš idealno osvjetljenje.

Do sad sam koristio Canon 60d uz 5 različitih objektiva i jasno mi je da ću teško dobiti ekvivalentnu opremu prelaskom na kompakt aparat, ali volio bih dobiti iskustvo što bliže DSLR-u uz mogućnost da se krećem normalno, a ne pod punom ratnom spremom :)

Unaprijed hvala na savjetima!!

• Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bio sam u sličnoj dilemi pre godinu-dve, ali sam na kraju zadržao i DSLR i kupio dobar kompakt, da ga koristim "za po kući" i kao turistički. Ali za vrh fotke, ipak treba DSLR i dobar objektiv, ponajviše za portrete i akciju...

Elem, ako pod kompaktom podrazumevaš džep od jakne, i ne treba ti dugačak objektiv, onda Panasonic LX100.

Ako ipak treba nešto kompaktnije, onda Sony RX100 III ili IV... Ja imam stariju verziju (RX100) i prezadovljan sam!

Bio sam u sličnoj dilemi pre godinu-dve, ali sam na kraju zadržao i DSLR i kupio dobar kompakt, da ga koristim "za po kući" i kao turistički. Ali za vrh fotke, ipak treba DSLR i dobar objektiv, ponajviše za portrete i akciju...

Elem, ako pod kompaktom podrazumevaš džep od jakne, i ne treba ti dugačak objektiv, onda Panasonic LX100.

Ako ipak treba nešto kompaktnije, onda Sony RX100 III ili IV... Ja imam stariju verziju (RX100) i prezadovljan sam!

hvala na odgovoru. a kako citam po netu, vidim da dosta hvale powershot G7 X. Je li u odnosu na ova dva navedena koja si mi preporucio ovaj G7 ima neke prednosti ili mane koje bi mi mogao izdvojiti?

Pozdrav!

Ne znam koliko cu ti pomoci, ali ja sam napravio neki kompromis, jer sam bio u slicnoj dilemi kao ti i presao na MILC (fuji). :)

Mali, lagan, stane u omanju torbicu, a opet ako pozelim da menjam objektive, mogu. Mogu da se zezam sa starim manuelcima, a kit 18-55 2.8 - 4 sasvim lepo zavrsava posao. :)

Pa sad, nisam odmogao ako nisam mnogo pomogao :)

hvala na odgovoru. a kako citam po netu, vidim da dosta hvale powershot G7 X. Je li u odnosu na ova dva navedena koja si mi preporucio ovaj G7 ima neke prednosti ili mane koje bi mi mogao izdvojiti?

G7X je po veličini otprilike kao RX100 i ima malo duži objektiv (do 100mm) i možda za nijansu brži AF. Dakle na papiru čak i nešto bolji, ali za mene Sony ima dve bitne prednosti: bolji movie režim (može biti značajno ako recimo imaš malu decu) i znatno duže mu traje baterija (a može se puniti i samo USB kablom, bez vađenja baterije, dok kod Canon-a moraš nositi i punjač). Sve u svemu, svaki ima svoje prednosti, pa ko šta voli.

Do sad sam koristio Canon 60d uz 5 različitih objektiva i jasno mi je da ću teško dobiti ekvivalentnu opremu prelaskom na kompakt aparat, ali volio bih dobiti iskustvo što bliže DSLR-u uz mogućnost da se krećem normalno, a ne pod punom ratnom spremom :)

Unaprijed hvala na savjetima!!

Mani se corava posla! Nijedan kompakt ne moze da ti pruzi to sto imas sa tih 5 objektiva i dslr. U nekim (jako retkim)situacijama moze kompakt da mu se priblizi i to je to.

Jedino ako je uslov stalno nosenje ,onda je kompakt u nemerljivoj prednosti.

Ako mozes zadrzi dslr i nabavi kompakt. Jedan drugog ne iskljucuju a sasvim lepo dopunjuju.

Ako ipak prodas sve radi kompakta, uradi to ako si bas,bas siguran da je to ono sto zelis. U protivnom, kajaces se pre ili kasnije :).

Pozdrav

Pa, jedino Sony RX100 v.III ili v.IV ali paz' da ne padneš na dupe kada vidiš koliko koštaju.

Imaš i Canon G7X.

Uostalom, prouči šta još ima od kompakata sa 1" ili većim senzorom. Tek oni mogu da se kaže, e ovaj kompakt baš valja.

I pitanje za kraj, a sto ne neki milc?

ljudi hvala svima na odgovorima. za sad sam se najvise zagledao u G7X. a da se manem corava posla i ne prodajem DSLR, znam ja to, ali promijenile su mi se zivotne okolnosti, sve rijedje koristim DSLR, i jednostavno sam shvatio da cu puno lakse, a i vise fotkati kompaktom.

milc ne dolazi u obzir, jer znam da sam budala i da cu opet navuci objektiva i da cu non stop misliti da mi je jos ovo i da mi je jos ono :)

i onda kad ponovo nakupim objektive, onda ce mi ponovo pasti na pamet da kupujem DSLR tijelo :P

...Najčešće aparat koristim za portrete i prirodu, ...

Ako prodaš DSLR onda samo MILC. Za objektive se uvek nađe kinta...

Portreti i kompakti isključuju jedno drugo iz više razloga. Jedan je taj što možeš naći kompakt sa velikim senzorom i malim zumom ili obrnuto, nikako oba u jednom - jer takvo rešenje se kosi sa koncepcijom da kompakt bude kompaktan :)

Suma sumarum, opet razmisli, MILC je najbolje rešenje. Pogotovo što su kompakti sa 1" i većim senzorima baš skupi u odnosu osnovne MILC kit-ove. Da ne pričamo da su polovni Sony MILC-ovi džab džaba. Možeš naći i neki Samsung MILC sa kit objektivom. Sa njime nećeš imati problem navučene gomile objektiva, jer ćeš teže naći dodatni objektiv za Samsung nego obogaćeni uranijum. :lol:

Ako si i dalje za kompakta, onda ne razmatraj nešto drugo sem:

Sony RX100 v3 ili v4

Canon G7X (odnedavno je tu i G5X)

Panasonic LX100

...baš i nije neki izbor. Jel?

Ovi navedeni, pored 1" senzora imaju i relativno svetle objektive. Ima ih još sa tim većim senzorom, ali su im objektivi 5.6 i manje na tele kraju, pa sve malo gubi smisao.

Možeš i malo sačekati. Cena 1" senzorskih kompakata će sigurno padati. Mora se izjednačiti bar sa low level DSLR-ovima. Još modela najavljuju ih i drugi proizvođači.

Kompakte sa senzorima manjim od 1" preskoči. Za bivšeg DSLR korisnika su nepodnošljivi kao jedini fotoaparat. Ako baš insistiraš na njima, kupi nekog IXUS-a i zaboravi ovaj forum. :D :P

LX100 je definitvno moj predlog, ako se ima toliko novaca. Prelep fotoaparat, sa pregrstom manuelnih podesavanja na izvolte.

Staklence na njemu je Leica DC Vario-Summilux 24-75mm sa rasponom blende od f/1.7 do f/2.8, a imas i 4K video. Trazilo je skroz OK (identicno onom u Gx7) sa 60 slika u sekundi, malo jace boje u prikazu... ali dostelujes. U paketu dobijes i pristojan blic.

BTW, to ti je isto sto i Leica D-Lux , samo sto manje kosta i nema crvenu tacku :)

Panasonic DMC LX 100

...ali ga ne koristi celog. Hi hi hi. Nemoj to mudro da prećutiš. ;)

A i značajno je većih dimenzija:

http://j.mp/1NvpSvg#sthash.enN5FhnR.dpuf

edit: Hm! Panasonic LX100 u stvari i nije toliko skup k'o Rx100 v4. Ako veće dimenzije nisu problem, stvarno je najbolja kompakt ponuda.

RX100 3,4 ili koji vec, nema blage veze sa LX100 i uopste ne kapiram kako su uspeli njih da spoje u bilo kojim poredjenjima.

LX je klasu iznad... ako ne i vise, po izradi, trazilu, senzoru, komandama... vizuelnom identitetu. Ozbiljan kompakt u svakom smislu, uporediv sa recimo Canon G1X mark II.

RX100 strpas u prednji dzep od farmerki, a LX100 je lisen takvog kompromisa... naprosto... fotoaparat.

Uradio sam upravo to pre neke 4 godine, sa D90 sam "sišao na G12. Pošto sam u startu bio svestan šta me čeka nisam se preterano pokajao.

Dve stvari koje će ti faliti sa DSLR-a su kvalitet slike i brzina i preciznost fokusiranja. Slika kompakta je lošija ne samo zbog manjeg senzora, već i zbog objektiva koji se često kompromisno rešenje, samo je pitanje koliko je kompromisa pravljeno i tu je dodatni problem. Kvalitetni objektivi nisu jeftini, a kada su na kompaktu onda su zakucani za ostatak aparata koji ja manje večan od dobrog stakla.

U tvojoj situaciji bih radije zadržao neke objektive (pogotovo ako imaš EF-S 60mm macro) i kupio na primer 650D ili 700D. Daju sasvim prihvatljiv kvalitet slike, a dovoljno su lagani da staju o na lakše stative što će ti koristiti u indoor snimanju.

...ali ga ne koristi celog. Hi hi hi. Nemoj to mudro da prećutiš. ;)

Znao sam to, mada mislim da je efektivna povrsina senzora iz lx 100 ipak i dalje znacajno veca od 1", trebalo bi da je 1.5X , ako sam u pravu onda je ispravno sto sam mudro precutao :D

Ceo 4/3 je po dijagonali, "samo" 1.33x veći od 1".

Da, iako kropuje 4/3 senzor na neku svoju dimenziju, LX100, suma sumarum, koristi više mm2 senzora od 1". Imal' negde matematike koliko tačno? Tako da eto, ima on još prednosti.

Zna li neko, koja je realna nabavna cena za LX100 kod nas?

^Nigde ne mogu da nadjem to o mm2 al iz ovog bi moglo da se izracuna, koga ne mrzi. LINK

Approximate Pixel Pitch: 3.77 microns

Image Resolution:

4112 x 3088 (12.7 MP, 4:3),

4272 x 2856 (12.2 MP, 3:2),

4480 x 2520 (11.3 MP, 16:9),

3088 x 3088 (9.5 MP, 1:1),

Ceo 4/3 je po dijagonali, "samo" 1.33x veći od 1".

Tako je, samo 1.33x, pogresi covek :D ... to jest 1" se mnozi sa 2.7 u odnosu na ceo 4/3 za ekv. milimetrazu, sto mu dodje 1.33x, a kod lx 100 je to i nesto manje ... sverc komerc cena za lx 100 je oko 650 eura, toliko ga je platio drugar skoro