Jump to content

Profesija - Pravljenje Igrica

veve
 Share

Recommended Posts

• Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:) Novi Mortimer :) javise nam Paprikari sad skoro da ce sad da izlaze :)

sta reci nego da im pozelimo srecu :)

Little bit of info za ostatak :)

Gameyus najvise pravi sitne igre za mobilne po narudzbini, od Metamorfa kako sada stvari stoje mrka kapa, Quotix momci nesto sitnije raduckaju, prodaju svoje texture, radi se jos par sitnijih igrica u tajnosti (ali ne tako tajnoj ho ho :) )....jedino Paprikari i Eipix izgiboshe u novim poduhvatima :)

• 2 weeks later...
  • 3 months later...

Hehe, covece, ne mogu da verujem..

Zatekao sam svoj sopstveni post iz 2006 na pocetku ove poludecenijske sage o vecitoj borbi izmedju Srbina i Organizovanog stvaranja... bilo cega.

Pa evo, da se zapljunem opet.

Hteo sam da se nadovezem na sve ovo, ali nema svrhe.

Mozda u nekim manjim zalogajima. Otislo je u predugacak post.

Btw, totalni i najdublji rispekt za Paprikare.

• 6 months later...

Ovo je veoma korisna tema; stvarno čudo neviđeno kako se razvila nakon što je navodno zamrala! :huh:

Nego, u početku je rečeno dosta profesionalnih saveta, iskustva i ideja, pa ako ništa drugo ajde da se barem držimo teme o poslu dizajna igara i sl. Hoću da kažem da ako smo već umešali i pitanja o domaćim studijima i igrama onda neka to barem bude samo informativno kao primer ili inspiracija. Ne bi valjalo da se (a već donekle i jeste) ovaj thread zatrpa bespotrebnim odgovorima - barem ih nadovezujte u dalje podnivoe ukoliko nemaju preveliki značaj! Ne mora svaka reč da bude na glavnoj liniji... <_<

Što se tiče dizajna igara, čudi me da niko nije napomenuo "Dokument Dizajna Igre" ("Game Design Document") koji navodno svi veći (pa i manji) strani studiji primenjuju. To je hrpa papira koja sadrži ispisano sve o igri: koji će engine da koristi, kako će da igra, koja je priča, kako izgleda interfejs, kako će da izgledaju nivoi, itd, itd. Smatra se da ih svaki ozbiljniji projekat ima kako bi izbegli prevelike kasnije probleme u radu. Evo, pošto i ja proteklih dva meseca ozbiljno razmišljam da počnem da se bavim dizajnom igara, preturajući po internetu pronašao sam šemu i čak jedan kompletan PRIMER gotove igre kako bi taj dokument trebalo da izgleda. A pošto ste me obradovali temom, podeliću ih i sa vama. :D

Kompletan primer:

Play with Fire - Design Document

Šema za novi dokument:

Game Design Document template <== Što se ovoga tiče, ukoliko u pretraživač unesete ovako kako piše sigurno ćete naći još po neki pr.

E sad, još jedna stvar koju bih da podelim i može da pomogne jesu klipovi ekipe "Extra Credit". Kada sam počeo da ih gledam pomislio sam da je u pitanju samo zezancija, no likovi koji ih prave su profi u svom poslu i na jedan tako duhovit način obrađuju teme vezane za kreiranje igara. I to veoma bitne stvari koje se stanlo zaboraljaju! Čak bi i veliki studiji naučili po nešto... -_-

Daj Bože da ova tema potraje, treba nam još korisnih informacija.

Samo je držite urednom! :angry:

Što se tiče dizajna igara, čudi me da niko nije napomenuo "Dokument Dizajna Igre" ("Game Design Document") koji navodno svi veći (pa i manji) strani studiji primenjuju. To je hrpa papira koja sadrži ispisano sve o igri: koji će engine da koristi, kako će da igra, koja je priča, kako izgleda interfejs, kako će da izgledaju nivoi, itd, itd. Smatra se da ih svaki ozbiljniji projekat ima kako bi izbegli prevelike kasnije probleme u radu. Evo, pošto i ja proteklih dva meseca ozbiljno razmišljam da počnem da se bavim dizajnom igara, preturajući po internetu pronašao sam šemu i čak jedan kompletan PRIMER gotove igre kako bi taj dokument trebalo da izgleda. A pošto ste me obradovali temom, podeliću ih i sa vama. :D

Drago mi je što si to pomenuo.

Game design kao takav nema nikakvu potrebu za GDD, međutim ima veze sa dobrom organizacijom i administracijom kompleksnijih igara (a to su sve one na kojima više od dvoje ljudi radi na istom segmentu prezentacije).

Drugim rečima, GDD je preduslov da se kvalitetno dizajnirana igra, kvalitetno napravi, i ažurira na jednom mestu. Takođe je to i odličan način da se igra prezentuje novopridošlim članovima tima, zatim da se retko pominjani delovi igre sačuvaju kao podsetnik, itd.

Ali, najvažnija stvar zbog koje je GDD toliko bitan, nema veze ni sa kreativnošću, ni sa dizajnerima i ostalim autorima igre, već je to sredstvo komunikacije sa izdavačima, jer za razliku od knjiga i filmova, igru je teško "pročitati" ili "odgledati" (osim ako je linearna kao lenjir, ali i tada igru treba aktivno igrati, skakati, pucati, i videti mnogo ekrana smrti), pa je potreban dokument koji na jedan knjiški i tehnički način obrađuje srž igre, njenu tehnologiju, njene elemente, njenu temu, mehaniku, i koncepte (pozivanjem na postojeće ili elaborirajući neke nove).

GDD je nesumnjivo važna stvar, ali uopšte nije preduslov za dobru igru.

Minecraft, na primer, uopšte nema GDD, a kada se nešto i napravi, to izgleda ovako

tumblr_lax4dmDT2W1qzb7ox.jpg