Jump to content

Profesija - Pravljenje Igrica

veve
 Share

Recommended Posts

Ovako, imam 32 godine i bavio sam se razlicitim zanimanjima u zivotu od kojih su mnoga vezana za racunare. Radio sam u "Drim Studiu" na izradi animacija, drzao sam igraonicu sa 20 komjutera preko 3 godine, vec 10 godina ucim i usavrsavam svoju tehniku 3d modeliranja i povremeno prodajem svoje dizajn usluge, kada me ne mrzi da jurim posao. Ali ono sto stvarno iskreno volim je ono sto radim od kako sam prvi put seo za komodor 64, IGRAM IGRICE. Ne malo puta sam sedeo za racunarom igrajuci igrice i po 24 casa. Strategije, pucacine, avanture, mozgalie. Drugim recima za igrice sam vezan od svog detinjstva, kao i vecina prisutnih :) i zahvaljujuci tome dosao sam na krajnju ideju:

Posle duzeg razmisljanja, vaganja, sagledavanja iz bliza i iz daleka, dosao sam do konacne odluke da otvorim studio za pravljenje PC Igara. Naravno, ne sutra, vec u onom trenutku kada se stvore svi povoljni uslovi za savrsenu izradu igara i kada se moje znajnje dovede na potreban nivo. Jos uvek nisam sigran kojim pravcem igara ce se studio baviti, mada preovladjuju 3d pucacine, ali i avanture i mozgalice ne zaostaju puno u toj trci.

E sad, ono sto bih ja vas zamolio, jeste da mi detaljno objasnite sve. :)

Koliko ljudi je potrebno (koje struke) za takav studio i koliko racunara je potrebno (optimalno)? U kom 3d programu je najbolje raditi? Moja alatka je 3d Max, mada ako ima potrebe naucicu i Maju. Postoji li negde kod nas kurs za "game design" gde se moze steci potrebno znanje da se moze napraviti "svetska" igrica. Moj posao bi u tom studiu bilo low poly modeliranje i izrada tekstura tako da to zelim da dovedem do savrsenstva koliko je god to moguce.

Znaci moje GLOBALNO PITANJE je: KAKO NAPRAVITI PERFEKTNU 3D IGRICU I STA JE ZA TO SVE POTREBNO?

Moj portfolio mozete videti na www.veve.co.sr tu su moji radovi koji su odraz mog znanja i neznanja.

Hvala svima...

• Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kao sto i sam verovatno znas, u Srbiji game industrija skoro da i ne postoji tako da tesko neko moze ovde da ti da pravi odgovor na to pitanje. Ima dosta malih timova ovde ali prakticno niko nije napravio ozbiljnu igricu osim Gameyus-a. I moj san je isto da se bavim pravljenjem igrica i uspeo sam da skupim tim od nekih 15 ljudi ali smo resili da prvo radimo neke prostije stvari(multimedijalna izdanja o Beogradu) pa da kasnije radimo igrice. Moj ti je savet da kontaktiras ljude iz Gameyus-a kao i ljude koji zive u inostranstvu i rade za jake razvojne timove tamo. Ne poznajem mnogo ljude sa Dizajn Zone i ne znam ko sem Angel Of Dark-a radi napolju ali znam da na Elite Security forumu ima dosta ljudi koji rade za strane timove kao npr. Milos Tosic koji radi za Ubisoft-ov studio u Sangaju , Branimir Karadzic koji radi za Bioware - Pandemics studio u Los Andjelesu ili Bojan Nastic koji radi za Climax Group iz Londona. Mozda bi bilo dobro da i na tom forumu postavis isto pitanje pa ti mozda neki od ljudi sa iskustovim nesto pametno kazu. Mnogo od njih vole da se prave pametni i tako su i upropastili taj forum ali mozda se smiluju pa tebi daju pravi odgovor.

Koliko sam ja uspeo do sada da saznam, za neku bolju igricu ti treba bar 15-20 ljudi, skupa oprema i software koji je jako skup ako hoces da imas sve original. Ono sto je isto veliki problem je game engine. Ako hoces da tvoj tim pise svoj engine, onda je potrebno puno vremena za to. Najbolji engine-i kostaju po 500,000$. Postoje i neki jako dobri a dosta jeftiniji kao npr. Virtools u kome koliko vidim mnogi rade a kosta oko 10,000$. Mozes takodje da spajas besplatne engine mada nisam siguran da ces spajanjem besplatnih engine-a uspeti da napravis dovljno dobar za neku bolju igricu.

Kod nas svi timovi prave svoje engine tako da bi ti mozda neki od njih dali licencu ili prodali za neke manje pare.

Sto se pucacina tice, postoji jedan izgleda jako dobar engine koji kosta oko 100 evra a to je FPS Creator - deluje da je dobar ali ne mogu da garantujem.

Sto se profila ljudi tice, ovo ti pricam iz nekog mog iskustva koje je najvise bazirano na istrazivanju a ne na radu u nekom timu tako da je moguce da gresim, potrebni su ti:

2D dizajneri - za GUI igrice, za teksture i za koncept dizajn(skice)

3D dizajneri(modelari) - za modelovanje i za animacije - e tu vec mozes da imas gomilu podela - jednog za modelovanje zgrada, jednog za modelovanje ljudi i drugih zivih bica, jednog za modelovanje terena, jednog za animacije, itd...

Level dizajneri - oni koji odredjuju gde ce sta da bude u nivo-u, pisu AI skripte i rade jos milion stvari

Programeri - ako imas napravljen engine ili si kupio tudji onda i ne vidim neku preteranu potrebu za njima sem ako nesto mora da se dodaje

Ako hoces da pises svoj engine onda ti treba za grafiku(DirectX), fiziku, vestacku inteligenciju, umrezavanje(multiplayer), zvuk i skriptovanje - mozes da kupis engine samo za fiziku ili samo za skriptovanje i tako.

Pored svega toga moras da organizujes tim - vodja projekta, vodja 3D dizajnera, vodja 2D dizajnera, vodja programera i tako...

Sve u svemu, treba dosta para sem ako ljudi koje si skupio nece da rade za dzabe i jako puno truda. Mislim da uvek treba poceti sa nekom malom igricom pa tek onda preci na nesto vece. Cak i da imas jako puno para da ulozis, jako dobru opremu, dobar engine i sve ostalo, to ti ne garantuje da ce tim uspeti da napravi dobru igricu jer ako tim nije vec ranije radio zajedno na nekom projektu nego si samo skupio ljude pitanje je kako ce se oni uklopiti. U igrici grafika mora uvek da bude ujednacena, ne moze jedan da napravi zgradu sa 1000 a drugi sa 10,000 poligona niti da jedan napravi tako da izgleda odlicno a drugi da izgleda 30% losije. Problem kod nas je sto su plate male pa cesto ljudi napustaju tim u sred projekta. To se dogadjalo mnogim timovima medju kojima je i Gameyus - njima su neki kljucni ljudi otisli na pola projekta Will of Steel-a - npr. Tosa u Ubisoft.

Ako hoces mozes da vidis nas tim ako si iz BG-a ili blizine pa mozda uradimo nesto. Poz

Kao prvo hvala na iscrpnom odgovoru, neke od ovih detalja sam znao ali ne i sve sto si mi sada rekao.

Problem mi je u velikom ulaganju novca, kao i za sve u Srbiji i pitanje je da li ce to biti isplaceno. Mnoge stvari od gore pomenutih mogu i znam sam da radim, 3d modeling, teksture, level dizajn, vodja projekta. Mada najvise volim, a i naucio sam da radim u timu.

Ja sam iz Krusevca ali cu se uskoro preseliti u Beograd i voleo bih da dodjem do vas i upoznam se sa vasim timom. Daj mi neki kontakt.

Pozdrav

Glavne kvake su glavni motivatori (citaj: najcesce novac), dobar tim, konzistentnost medju pojedincima, uigranost, dobra organizacija i komunikacija, kao i prisustvo ljudi koji u tome imaju iskustva.

Najvaznije je uigrati posao tako da se brzo dodje do ugovora sa nekom ozbiljnom kucom u inostranstvu. Medjutim, da bi se to desilo, tvoja kuca mora imati nekakve ozbiljne projekte iza sebe, da bi bila kredibilna. Da bi takvi projekti bili napravljeni, mora se imati posla koji je kredibilan, a ako se nema takvog posla (jer, ko ce od nepoznate firme da naruci takav projekat?), onda je potrebno para da bi se nesto kvalitetno zapocelo od nule (I ZAVRSILO, sto je najvaznije). Nazalost, para treba dosta.

Ulozi su prilicno veliki, i iz ove pozicije bih ti savetovao da ne gubis vreme sa trazenjem sponzora (jer to neces naci), nego da spustis loptu i pocnes sa projektima manjeg kalibra; osim ako ne poznajes neku krupnu ribu koja je bila preko i zna sve o tome (ukljucujuci i neke ljude preko).

mislim da je za pocetak potrebno da TO ne zovete igricama nego igrama. :-)
Amen to that!!

Ako stvarno volis igre, moras nauciti da pokazes respect prema takvom stvaralastvu. To nisu "igrice", to je interaktivni spoj vrhunske grafike, programiranja, tehnologije i ideje i kao takav zasluzuje postovanje dostojno jednog filma, ili knjige. Nisam cuo da neko govori filmic, ili knjigica, zar ne? :)

• 2 years later...

FPS Creator svakako nije skup a sa modovima i dobrim skriptama moze cuda.

Ili jos bolje ako koristis vistu onda FPS Creator X10 ima podrsku za kako mu i ime kaze DX10

O broju ljudi : najmanje 7 osoba + komp za svakog od njih(mislim masina od oko 3500.00 evra ili eura kako ti drago

svaki od njih mora da zivi(novac)znaci plata + softver za modeliranje ( ST MAX odlican izbor)+softver za animaciju+softver za samu igru ( 3D engine ) +++ sponzor jer bez njega neces moci ni da pocnes znaci prvo dobra ideja za igru, ljudi koji ce sve to da plate( i da pokupe kajmak ako igra AKO igra uspe) razni programi sve to koste !

PROBAJ FPSC I RAZMISLI PROBAJ SVE

I ja sam imao takvu ideju ALI uvek je neko $$$ ALI da pokvari planove.

ZELIM TI USPEH U RADU

Veve a da probas za pocetak sa necim slicnim ovome: http://www.paprikari.com/ .

To su nasa dva momka koji vec imaju par naslova iza sebe, i koliko znam zive od ovoga.

Evo malo vise price o njihovom zadnjem naslovu i o tome kako to sve funkcionise u praksi: link.

S obzirom da znam kakav artistic skill imas, definitnivno bi ti trebao samo dobar C++ programer i mozete polako krenuti.

Pozdrav,

kao prvo hteo bih da kazem kako ja gotovo nikad ne pisem na forumu (iz vise razloga) i kako si ti stvarno uspeo svojim lepo opisanim problemom da prelomis u meni da ispisem sve sto mislim :)

Sto se tice Geme-inga stvarno sam proveo mnogo vremena razmisljajuci sta kako i raspitivajuci se, al nisam se raspitivao sta je ko kako i zasto radio po Srbiji (sto mi je nevazno) vec sam se potrudio da resim ozbiljno problem. Zapravo razpitivao sam se sa mojim prijateljem programerom (tako da udruzenim znanjima smo mogli da uhvatimo gotovo celu oblast)

Prvi problem:

Jako je vazno pronaci jako dobar Engine.

(ili ga napisati sam sto je bas ne realno jel ti treba mnogo vremena, truda, ljudi, para, ma svega!)

(jasno ti je da od Engina zavisi maltene sve... kako ce cela igra funkcionisati tehnici, brzina, tehnicka lepota rendera, sve...

i naravno engine su pisani u zavisnosti od tipa igre strategija, rpg....)

Evo liste engine: LINK

Pricam trenutno o Commercial engines jel Free su tuga bozija a za one koji nedaju licencu za te tek ne inderesuje.

Trenutno (koliko ja znam) najbolji naj naj naj baja od engina je Unreal 3

ali ima jednu malu manu kosta (otprilike, ne zna se tacno) 3.500.000$

On u sebi ima sve editore, jako je dobro optimizovan za Max i Mayu ... nebih mogao na 10 strana da ti objasnim koliko je milina raditi sa tim enginom, stos je glavni sto pruza sve mogucnosti 3D gaming-a i to jako lako, preciszo, brzo namestiti i povezati... (BioShock, BlackSite: Area 51, Gears of War, Unreal Tournament 3, Rainbow Six Vegas, Lost Odyssey, Mass Effect, The Last Remnant )

Drugi ispod njega je Gamebryo --- 150.000$ (igre: Dark Age of Camelot, The Elder Scrolls IV, Fallout 3)

i ima jednu extra varijantu... (posto jasno je da ne smes ni drugu da pokazes igru ako nemas licencu)

oni su napravili foru dkako mozes da uradis bez licence i da samo pokazes PUBLISERU sto kosta 10.000$

pa ako prodje kod njega i oni odluce da PUBLISUJU igru on placa licencu ponovo i PUBLISEJE ti igru.

Ostali engine nisu po meni vredni pominjanja jer su neki od 100e ili 1000e sto je jako smesno za sta dobijes kad to kupis.

I da, nemoj se prevariti ti engini koji extra rade posao i kao kostaju 1000e licenca, open sorce... uglavnom (a moje iskustvo je 8-10 engina) su to ZAKLJUCANI engini .. ustvari SDK nije ceo ...dobiju se DLL biblioteka ali su ZAKLJUCANI!...

U prevodu ti dobijes kao polu varijantu za rad i obradu ali to nije ni blizu prave i ozbiljne varijante....

Nase resenje je bilo na kraju jako tuzno ali opet je RESENJE :D... nasli smo skroz free engine Ogre (koji je sranje za profi rad) jer je to samo GO CODE, ali opet nema nikakve zastite i prepreke da se sve moze da se edituje i prilagodjava u njemu... pa je odabrana varijanta da moj drugar programer sedne jedno 6-7-8 mozda i vise meseci i da pripremi sve biblioteke i codove preradi isterstira pripremi... kako bi posle mogao samo da koristi i povlaci iz bec pripremljenih biblioteka.. (naravno nije ovo u profi namene ali opet je dovoljno za neku nasu igricu koju smo resili da radimo)

Sto se tice profi rada ... znaci moras profi engine (sa jakim editorima jer to stedi mnogo vremena) i treba ti bas masa ljudi.. jer nije mnogo tesko napraviti extra graficki igru koja ce trajati samo 15min igranja ...najveca fora je u masivnosti posla (mnogo levla, modela, konkretnog rada...)

O PUBLISERIMA to ti je jasno .... ti napravis igru sa svojim ljudima u nekom od engina. Naravno prodas mu je u nekom dogovoru da li odma kesh ili procenat (ne vazno) i on to objavi kao jako ime i kao kuca koja ima para da uradi sve sve sve vezano za marketing, placa engine ako treba, diskove... bla bal (sta ti pisem bre ovo i sam znas :) )

Drugi problem:

Koj tip igre... mnogo sam razmisljao i zakljucio da je resenje ONLINE igre (poput WoW i tako to).

Sto ne mora da znaci... ali definitivno najvise para donosi i jedina oblast gde mozes nesto novo da dodas...

ima tu jos po nesto ali me mrzi vise da pisem (ako te interesuje aj u grad na kafu pa ce pricamo)

Aj uzdravlje :) ... (pisao sam malo s'brda s'dola ali nadam se da ce ti koristi bar malo) :D

Ovo sto je Djomla rekao je sustinski ok,ali igrica ne mora da ima fency engine da bi bila igrica niti da bi se dobro prodavala.

Naravno tako nesto je dobro doslo ako imas veliki studio, no medjutim to nista ne znaci, ni da ce se publici svideti ni da ce se izdavacu dopasti.

Slicno kao i u slucaju filmova mozes imati low budget poluamaterski video i navuci milione i mozda time obezbediti vise kesa za neki buduci projekat ili imati film od 150 miliona na kome je radilo 300 ljudi cca i koji ce biti propast.

Posto sam imao prilike da se uverim u rad nekolicine ljudi, mogu reci da je za dobro prodavanu igru potrebna: dobra ideja ( ili bar da ne bude glupa ),lepa ( idealno fantasticna ) grafika koja ne mora biti obavezno realtime 3D vec izrenderovane slike i jedan programer ( idealno istraziti trziste i videti ko kupuje koje igrice - isto kao i kod prodaje najobicnijeg proizvoda )

Sve to mogu da urade dva coveka ( pokazano u praksi ) i da obezbede jako dobar budzet,te da za neku buducnost mogu mirno da sanjaju neku vecu grupu ljudi koja ce odraditi i neki malo jaci posao ( ako im se hoce ) a u medjuvrmenu njihova se igrica koja nije poslednja rec tehnike,jako dobro prodaje i kotira i novi i jaci izdavaci ih jure.

Naravoucenije krenuti skromno ako nemas veci tim,naci korektnog izdavaca i polako cekati priliv veceg novca,a onda mogu i sva cuda da se dodaju.

Naravno nije nimalo lako kada dodje do ispravljanja bagova i sl.

LuckyBug imas pravo da ne treba brinuti oko toga da engine bude graficki jak..ali definitivno treba biti dobar i kavlitetan... jer to moze da proizvede mnogo problema kasnije. Naravno da ti je srednje resenje najbolje, znaci sto manje para a super engin.

Realno gledano da bi ti igra uspela treba da imas 2 od 3 postojeca generalizovana elementa.

Vatra Voda Vazduh (salim se) :)

I naravno obavezno da ispitas trziste ...ali tvoj primer ako radis ozbiljno.. tvoje trzite je ceo svet...a naravno gledas da pucas na celu populaciju RASNU, STARACKU, NACIONALNU... (da oko toga nema problema)

a tek koliko fora tu ima da ne pricam (pocevsi od sitnica, dal je u indije je zabranjena golotinja ili u celom svetu ubijanje dece u igrici i tako te fore)

Slazem se sa LuckyBug-om moze da amaterska produkcija filma usme i da visokobudzetna produkcija filma pukne ali procenat je mali i ZA TO IMA SIGURNO DOBRO OBRUKANE LJUDE KOJI NISU RADILI OK POSAO!...

Ljudi REALNO to je ne moguce ako dobijes tolike pare da ne obezbedis DOBRO POTKOVANE temelje koji ce u 90% slucaja da uspeju i budu ako ne hit.. bar dobro zaradjena igra, film bilo sta... ovde se prica o ozbiljnoj produkciji... naravno jako je vazno da dobro osmislis 2 od sledeca 3 ELEMNTA i igra sigurno uspeva... nemoj se truditi da postignes sva 3 NE REALNO JE.

(Dodao bih ko bi rekao da je SIMS! NAJISPLATIVIJA IGRA! iskljucimo WoW :) to nije igra to je bolest )

Elementi: (redosled je ne bitan)

1. Grafika

2. Igrivost (CIST GAMEPLAY)

3. STORY

Zakljucio bih, mozes da uradis igru sa srednjim budzetom i sa finim brojem ljudi a da bude HIT i da bude super, mnogo para da zaradis... samo sto je to mnogo SIGURNIJE i LAKSE sa visokim BUDZETOM (sto svako zna :) )

Ukoliko nemas para i ako se skupis sa svojim ortacima i tako kao radimo igru, ludilo... to bolje radi samo za svoju dusu jer je jako slab procenat da ces uspeti (u smislu prodaje, HIT igre)... pa cak i da imas idealnu pricu, osmisljenu super grafiku, gamplay da se seku vene... MALTENE je dzabe sve jer nemas vremena ljudi i resorsa da je napravis.

Aj Pozdrav. :D

@Yoda

Niko nije spominjao domace trziste, tu i nema mnogo para.

Takodje u pocetku je prilicno riskantno zezati se sa golotinjom,seksom,nasiljem ... primer koji sam ja naveo nema nista od toga,nema cak ni engine,ipak prodaje se sto bi rekli kao alva.

veve zapoceo temu pre 3 godine a sad ljudi poceli da pisu o tome.

Mislim da samo oni koji su zavrsili neku igru mogu da REALNO napisu kakav je proces.

U svakom slucaju definitivno najmanje para, ljudi, licenci i ostalog bla, bla treba za logicku igru, ali zato treba najvise KEFALA.

Posle JEDNE locike igre koja je dobro prosla na shareware trzistu i prodala se u 25000 primeraka po 4 € mozete da razmisljate dalje i trazite dobrog distributera koji ce da udje u posao sa vama.

Od postojecih komentara, izdvojio bih nekoliko:

Mislim da je za pocetak potrebno da TO ne zovete igricama nego igrama. :-)

Programeri - ako imas napravljen engine ili si kupio tudji onda i ne vidim neku preteranu potrebu za njima sem ako nesto mora da se dodaje

(Izvinjavam se na prethodnom postu, slucajno je otisao)

Dakle, nekoliko komentara koje izdvajam:

mislim da je za pocetak potrebno da TO ne zovete igricama nego igrama. :-)

Teh Big Truth! Za pocetak, potrebno je igru shvatiti veoma ozbiljno. Sama igra jeste zabava, ali PROCES pravljenja igre je rad kao i svaki drugi - cesto mukotrpan, cesto dosadan, cesto nabijen rokovima, .... (sve ono najgore sto se inace desava kod razvoja softvera, pa jos gore jer igra, osim sto mora da radi, mora da bude i zabavna!)

Piiip! Wrong answer! Ukoliko pravis IOLE ozbiljniju igru (>= tetris), bice ti NEOPHODNI programeri. Naravno, za jednostavije igre ti ne treba programer, ali ti svakako treba osoba koja ima dovoljno dobre sposobnosti apstrahovanja i "programerskog razmisljanja" da bi umela da napravi ono sto zamislis.

Mislim da samo oni koji su zavrsili neku igru mogu da REALNO napisu kakav je proces.

Evo, kao lead programer na Pyroblazer-u, koristim svoje pravo glasa po ovom pitanju :-)

Moje misljenje je da ti je PRE SVEGA potreban osnovni tim ljudi koji rade na igri. Ovo mogu da budu 2, 3, 5, 10 - nebitno koliko osoba ali je bitno da su spremne da igru razvijaju DO KRAJA. Dakle, ne ljudi koje ces skupiti sa svih strana nego ljudi koji ce reci "ok, hocu SA TOBOM da pravim igru". Osim njih, imaces u timu i jos doooosta "padobranaca" (pogotovu medju ljudima koji se bave artom), ali je najvaznije da imas osnovni tim koji je tu i radi na igri. Ukoliko bilo koji od clanova osnovnog tima izadje, stabilnost celog projekta drasticno pada.

Takodje, postoji nekoliko funkcija bez kojih ne mozes da pravis igru (mada se desava da nekad jedna osoba radi vise funkcija):

- Team Leader - onaj koji u slucaju spornih situacija donosi finalnu odluku; da se niko ne zavarava - kompromisi su lepa stvar, i super je dok stvari mogu da se resavaju dogovorom; ali, kada dodje do zategnutih i napetih situacija, mora da se zna cija je poslednja - prihvatis ili ides iz tima; osim toga, njegov je zadatak i da organizuje ljude, prati da svi ljudi rade ono sto je planirano, upire prstom i proziva onoga ko kasni, itd itd

- Lead Programmer - bez njega, igre prosto nema (opet, ukoliko je u pitanju jednostavna igra, ovo moze biti i neko ko zna "dovoljno dobro" da skriptuje ukoliko imas odgovarajuci engine i znanje); za bilo sta kompleksnije treba ti programer; takodje, kao sto postoji Team Leader, tako je i Lead Programmer-a zaduzen za programere - da ih organizuje, da donosi finalnu odluku kako ce sta biti uradjeno, da bude uvek upucen u to sta kako u igri radi, da komunicira sa artistima i dogovara sa njima detalje oko sitnica (formati art elemenata, velicina, ...)

- Art Director / Lead Artist - osoba koja je zaduzena da donosi finalne odluke vezane za art u igri, da organizuje artiste, da im pise preteca pisma i salje nabildovane momke u koznim jaknama ukoliko ubace 1 vertex vise u model i sl :-)

Pitanje engine-a je najmanje bitno, i resavas ga ovim redosledom:

1) izdvojis engine-e koje mozes da platis (ukoliko se placaju)

2) izdvojis engine-e koji omogucuju pravljenje igre kakvu zelis da napravis

3) izdvojis engine-e koji imaju najbolji workflow za rad artista i najvise mogucnosti prosirivanja (ukoliko je to potrebno) - za ovu tacku je najbolje izdvojiti oko 2 nedelje i u okviru te dve nedelje ispitati koliko je kompleksno uvlacenje u izabrane engine-e nekog kompleksnijeg arta (na ovo pitanje odgovara Art Director) i kakve su mu mogucnosti (na ovo pitanje odgovara Lead Programmer)

4) na kraju, od preostalih, izaberete engine koji ti se najvise svidja (aha! ponekad ima i toga!) ukoliko ne mozete da se dogovorite, Team Leader presudi :-)

Dalje sledi dizajn igre (koji nikako ne smes da fiksiras jer ce ti se SIGURNO desiti da ce se MNOGO toga menjati) i kreiranje. U svakom slucaju, tu treba koristiti princip - prvo radis ono sto ti je najmanje poznato i ono sto je najbitnije. Dakle, prvo gameplay i najtezi deo programminga i arta. Sto se tice programming, jedan jedini savet je - prvo resiti bugove, pa tek onda ubacivati feature-e. UVEK! Inace, igra nece nikad biti gotova... :-)

Uh... oduzih... Srecna svima i ova Nova Godina! :-)

:blink: ja sam zabezeknut tvojim izlaganjem alexione, molim te procitaj pazljivo sve postove pre price :mellow:

Naravno, procitao sam kompletnu temu, i izneo nekoliko svoih razmisljanja. Je li mislis da sam promasio temu ili te je 'zabezeknuo' moj nacin govora...??

molim te odgovori mi na dva pitanja:

1. Koj ENGINE su koristili pyroblazer ?

Pyroblazer koristi UltraEngine koji je razvijen u Eipix-u.

2. Da li stvarno imas 29godina?

Ako tako pise, valjda je tako... :-) Zasto uopste pitas?

• 2 weeks later...

Prvo ljudi veliki pozdrav za sve vas neznam sta je sa veve-om posto ne odgovara.?

Drugo sto zelim reci jeste: Zahvaljujem se svim ovim momcima ovde koji su dali toliko informacija da ja moram reci svaka vam cast!svima bez premca jer dali ste informacija koje ja nisam uopste znao ali sam naslucivao nesto?Na primer da jedan engine moze kostati 3,500,000 DOLARA ljudi hej 3,500,000 DOLARA bruka ali stvarno bruka ali ok...?

Trece sto zelim reci je: momci, u Srbiji ima pa otprilike jedno 3000 timova koji su poceli projekat i naravno nisu ga zavrsili, od tih 3000 timova jedno 10-tak je zavrsilo svoj projekat ostali naravno ili su bili blizu ili uopste nisu dosli ni do polovine projekta.

Najgora stvar od svih jeste sto u jednom timu od primera radi 10 ljudi ako samo jedan od njih se nesto iznervira (ovo nemora da znaci da se desava ali ja mislim tako) i hoce da ode iz tima i narano ode iz tima ali on je sa sobom vodio nekih 4 druga koji su preko njega usli u posao i naravno kada im ode drug idu i oni jer naravno ne dobijaju platu za rad na proektu jer su dosli tu kao da nesto naucee i da daju svoj doprinos umeca u odredjenim stvarima :blink: i naravno ova 4 coveka, momka ili kako god vec idu iz tima i tako je ostalo je jos njih 5 sta se desava, oni naravno nemogu da zavrse projekat jer je doslo do ogovaranja unutar tima jedan o ovome sto je otisao kaze nesto lose i tako to redom i svi osim onog koji je poceo da radi projekat (u ovom slucaju to bi bio NAS CUVENI (JA MU ZELIM PUNO SRECE NARAVNO) VEVE) i on ostaje na pocetku ali VEVE nemoj se razocarati ako ti se ovo desi verovatno ces biti na polaputa da zavrsis svoj san i napravis necu reci iz postovanja igricu nego igretinu ili samo IGRU.

Cetvrto sto bih zeleo reci jeste: (Momci koliko god da vas je ovde ne smatrajte me da previse pametujem ja samo kazem sta sve moze da se dogodi ok) BUDZET BUDZET BUDZET i samo budzet to neki kazu tako ali naravno neki kazu da to nemora da znaci, dali stvarno mora da znaci da morate imati budzet, evo gledajmo na to ovako sjedne strane moze se dokazati da nemorate imati budzet kao ubisoft da biste napravili IGRU mozete vi napraviti IGRU i sa low budzetom bilo je na temi takvih stvari ali naravno ta igrica nece biti nesto bog zna sta (sad cete vi reci a sta je sa ........ ovim igricama one nisu nesto bog zna sta budzet-irane ali su cool dobro se prodaju) da to je istina ali vi u ovom slucaju idete putem srece a tim putem idu samo oni koji je puno imaju tj srecu, sa druge strane su oni koji imaju svoj budzet ogroman iza sebe 100 projekata i urade neku igricu naravno sa neverovatno puno ulozenog budzeta i sta onda desi se taj BOOOOOM o kome svi govorimo desi se to da projekat ne uspe i da nravno padne ali i ovde je u pitanju sreca naravno u srecu spada i dobra ideja, e sada moj predlog moras imati koliko toliko budzeta ili sponzora koji bi koliko toliko finansirao situaciju i imati veoma dobro kefalo koje ce sve spojiti i srediti a pritom moras se moliti BOGU jer on sve naravno drzi pod kontrolom (izvinjavam se i pljujem one koji misle suprotno).

Peto sto zelim reci je:Sram neka vas je ljudi covek je napisao temu pre oko 3 godine a vi u vasoj glavi toliko informacija i naravno ne pomognete coveku i covek odustane od onoga sto je mislio uraditi to nije dobro i to je problem ne samo u vama nego i u meni jer i meni je ponekad mucno da odgovaram na temu i ako imam puno informacija u glavi neka je sramota i mene nravno :D ali sta da radimo sta je tu je.

Setsto sto zelim reci jeste: Srecno svima onima koji su poceli neki projekat ali ga nisu zavrsili jos jednom hvala na ovoliko informacija meni su bile potrebne>>> Toliko od mene, VEVE SRECNO TEBRA ZAVRSI SVOJ SAN JER TO JE SAN I PUNO LJUDI U SRABIJI budi jedan od onih koji ce pokazati svetu da nismo mali vec da mozemo i ako smo mali zavrsiti dobre stvari :huh: :D :) :lol:

Prvo treba imati dobar originalan scenario. Onda na osnovu jasne vizije treba izgraditi finansiski plan, gde ce se jasno videti koliko to sve kosta, koliko treba radne snage, vremena i naj vaznije koliko ce sve na kraju da se isplati, koliko ce ta igra morati da kosta u prodaji i koliko kopija mora da se proda legalno, da bi se projekt isplatio...., Pribaviti sve neophodne informacije kroz statistike i analize i sa tim informacijama se moze izracunati dali i pod kojim sulovima se moze uzeti kredit. Nikad se netreba osloniti samo na kredit, treba uvek imamti pripremljne sponzore i ponuditi im reklamu u projektu. To je cisti novac ili ako je u pitanju robna razmena, koja moze da pokrije finansije ukoliko se desi nesto nepredvideno.

Pre svega treba proveriti dali ima dovoljno kvalitetnih kadrova za realizaciju projekta. To bi trebalo da odradi menadzer za ljucke resurse, ili tako nesto, koji bi se kasnije pobrinuo da sva radna mesta uvek budu popunjena. Svi se koji rade na projektu moraju biti vezani ugovorima a posebno ljudi od kojih zavisi realizacija projekta, vidje sektora.

Odeljenje za marketing priprema kampanju, i pocinje da reaguje pri izlasku demo verzije mozda cak i pre da bi prodaj pocela intenzivnije..... , a i spnzori se lakse nadju kada je vec nesto opipljivo.

Kada se isplati kredit, sva zarada od prodaje ostaje vama i plus ako osane nesto od novca sponzora.