Jump to content

ALFA kanal i staklo 3dsmax vray

lukaboskovic
 Share

Recommended Posts

Evo ovde se lepo vidi, uopste mi ne prikazuje ove daske nego samo prvu povrsinu stakla kao da je to jedino sto predstavlja alfa kanal. Ispod se vidi settings od stakla.. Da li moze da utice IOR mozda? Nesto je odstiklirano ili nije sto bi trebalo...

i da kako da ocistim ovaj prostor za fajlove, posto mi ispod pise 2.91mb od 2.93mb.. i uvek imam problem sa aploadom slika ovde.

Ne znam ovako sta je problem, ali ono sto mogu da ti pomognem... ako ti treba sve sto je od stakla da ti bude odvojeno zbog postprodukcije mozes da renderujes "MultiMatteElement" pass.

1) selektujes sva stakla (mozes i da preko material editora "Material - select by material" )

2) Desni klik u viewportu > object properties > u tabu "General" ... imas dole desno polje "G-Buffer, Object ID" .. po defaultu je 0, stavis 1

3) Render passes - dodas "MultiMatteElement" - primetices da ima ispod u settingsima pass-a... VrayMTLID parameters... za RGB passove su ID-evi 1,2,3 (to odgovara onom sto si stavio na object propertiesu)

4) Render... - sva stakla bi trebala da ti budu savrsene "red" value.. i lagano za kompoziting bilo koje vrste.

Ako sam ja razumeo šta ti hoćeš, da ti alpha kanal bude crn isti tamo gde ti je staklo a ne da imaš providnost, onda ti je ovo rešenje:

unnamed.jpg

Upload prostor na forumu je smešan pa ti savetujem da koristiš neki sajt za kačenje slika (photobucket, dodaj...)

Ne znam ovako sta je problem, ali ono sto mogu da ti pomognem... ako ti treba sve sto je od stakla da ti bude odvojeno zbog postprodukcije mozes da renderujes "MultiMatteElement" pass.

1) selektujes sva stakla (mozes i da preko material editora "Material - select by material" )

2) Desni klik u viewportu > object properties > u tabu "General" ... imas dole desno polje "G-Buffer, Object ID" .. po defaultu je 0, stavis 1

3) Render passes - dodas "MultiMatteElement" - primetices da ima ispod u settingsima pass-a... VrayMTLID parameters... za RGB passove su ID-evi 1,2,3 (to odgovara onom sto si stavio na object propertiesu)

4) Render... - sva stakla bi trebala da ti budu savrsene "red" value.. i lagano za kompoziting bilo koje vrste.

A jel mi prikaze sva stakla crveno ili sve sto je providno propusno? Posto meni alfa basa zato i treba jer imam drvenu fasadu ispred prozora pa mi trebaju ti delovi sto su prozirni samo a ne ceo prozor. I ovako mi prikaze sve sivo za staklo...

Nisam do sada imao ovako glup problem, uglavnom mi je resavalo u refrakciji kada stavim all chanels i to je to...

Max me uvek iznova iznenadjuje i sto vise ucim sve ga manje znam....

To sto ti je alfa siva znaci da staklo nije 100% providno, da jeste bilo bi belo...

Fora je da sacuvas render kao png sa chekiranom alfom pa ces dobiti fajl koje je providan na mestu stakla za odredjeni procenat... Naravno ako nemas nista iza stakla sem Environmenta...

Inace kao sto shogun rece, RenderMask moze da posluzi za rucno generisanje...

To sto ti je alfa siva znaci da staklo nije 100% providno, da jeste bilo bi belo...

Fora je da sacuvas render kao png sa chekiranom alfom pa ces dobiti fajl koje je providan na mestu stakla za odredjeni procenat... Naravno ako nemas nista iza stakla sem Environmenta...

Inace kao sto shogun rece, RenderMask moze da posluzi za rucno generisanje...

kapiram ali fora je sto imam iza stakla ono sto mi treba a samo ostatak bih menjao. Probacu nesto od ovih saveta...

Ma dajte bre ljudi za ovakvu glupost skripte pluginovi itd...pa onda mu je najlakse da ni ne stavi staklo, pogotovo ako mu se nista u njega ne reflektuje, a svakako moze u sopu iz dva klika da napravi kao da ga ima. Def nije do materijala, prodji ti lepo kroz scenu pa ces naci sta si sjebao :P Pogledaj te daske da nisi odcekirao renderable, visible to camera itd...materijal def nije ili daj okaci scenu pa cemo da resimo, ovako ne vredi ;)

Ma dajte bre ljudi za ovakvu glupost skripte pluginovi itd...pa onda mu je najlakse da ni ne stavi staklo, pogotovo ako mu se nista u njega ne reflektuje, a svakako moze u sopu iz dva klika da napravi kao da ga ima. Def nije do materijala, prodji ti lepo kroz scenu pa ces naci sta si sjebao :P Pogledaj te daske da nisi odcekirao renderable, visible to camera itd...materijal def nije ili daj okaci scenu pa cemo da resimo, ovako ne vredi ;)

Upravo sam to i uradio, stavio mtl override i isljucio stakla i dobio alfa kanal kakav mi je bio potreban. A zaista ne znam gde je zackoljica. Kopao sam i kopao... jedino ako ima nesto u sett od vray ali nije mi poznato.

Ma dajte bre ljudi za ovakvu glupost skripte pluginovi itd...

Pa i sam vray je plugin, a moja želja je samo da čovek reši problem, možda mu se žuri, a u drugom projektu, sigurno mu neće promaći greška kao ova...

Ono što je Luka ispravio u četiri klika, sa rendermask om radi u jednom kliku, bez da menja išta u sceni.

Inače rendermask skripta je sjajna stvar i svako treba da zna za nju.

Cela poenta ovog je koliko sam razmeo bila "zasto se ovo desava" Naravno da postoje razliciti nacini da se resi i lako je resivo ali i dalje stoji to zasto se desava. Ja do sada nisam imao ovakvih problema.

Ne znam, cak mislim da je do nekog buga u programu, posto mi se desavale neke anomalije i ranije sa maxom. Tipa restarujem pc i bude posle normalno...

Sledece sto me zanima a cesto mi predstavlja problem, prilikom rendera enterijer i stakla, alfa bude siva ili crna u zavisnosti refrakcije itd, e sad kako da sacuvam refleksije koje su na staklu a da pritom u postoprodukciji slika koja je iza bude jasna a ne npr 70% vidljiva jer je alfa siva. A ako prebacim alfu u crno, onda izgubim refleksije na renderu.... A da pritom nije resenje tako sto cu staviti neki plain i na njega nalepiti materijal sa slikom....

primer http://www.directupload.net/file/d/4140/ebbpmm9b_jpg.htm

Mislim da zaboravljate da osim refracta na alfu utice i reflect...

Materijal moze potpuno providan da bude ali da alfa bude siva jer ima refleksije na materijalu...

Takodje nije svejedno sta na reflect stavis u Affect channels...

refract_reflect_alfa.jpg

A Sto se tvog problema tice ovog iznad.. Znam sta ti treba.. Ako kroz prozor, iza nema nikakve geometrije (nema ivica zida ili nesto) probaj ovako: selektuj stakla, pa desni klik Vray propertiz, pa odcekiraj da ti staklo utice na GI a na Alpha contribution stavi 0. Onda stavi materijal na staklu 100% reflektno.. + udji u obican object propertiz i odcekiraj cast shadows... I kad srendas trebalo bi na staklu da dobijes kao ogledalo, a posto si cekirao da ne utice na GI ponasa se kao da ga nema a alfa je crno.. I sad, kad u postu ubacujes pozadinu odseci sve pa onda preklopi preko na neki % koliko ti odgovara onog stakla..

Problem je sto ti sve stavis i podesis (recimo staklo da je skroz providno i stavis recimo 20% refleksije), i sad to kad srendas ima 20% refleksije i alfa kanal 20%. I kad iskotistis taj alfa kanal, on u stvari od onih 20% refleksije odsece i ostavi samo 20%, sto nije ono koliko si hteo.. i refleksija se jedva nazire.. Ovo sto sam ja rekao znaci izrendas 100% refleksije pa onda skidas sa alfom koliko ti odgovara...

Problem je + sto i refleksija utice na GI.. Odnosno, sto je materijal reflektniji to manje svetla (i direktnog i GI) prolazi kroz njega... zato smo odcekirali da ne utice na GI + ne baca senke, inace bi se ponasalo staklo kao pun objekat...

Mislim da zaboravljate da osim refracta na alfu utice i reflect...

Materijal moze potpuno providan da bude ali da alfa bude siva jer ima refleksije na materijalu...

Takodje nije svejedno sta na reflect stavis u Affect channels...

refract_reflect_alfa.jpg

A Sto se tvog problema tice ovog iznad.. Znam sta ti treba.. Ako kroz prozor, iza nema nikakve geometrije (nema ivica zida ili nesto) probaj ovako: selektuj stakla, pa desni klik Vray propertiz, pa odcekiraj da ti staklo utice na GI a na Alpha contribution stavi 0. Onda stavi materijal na staklu 100% reflektno.. + udji u obican object propertiz i odcekiraj cast shadows... I kad srendas trebalo bi na staklu da dobijes kao ogledalo, a posto si cekirao da ne utice na GI ponasa se kao da ga nema a alfa je crno.. I sad, kad u postu ubacujes pozadinu odseci sve pa onda preklopi preko na neki % koliko ti odgovara onog stakla..

Problem je sto ti sve stavis i podesis (recimo staklo da je skroz providno i stavis recimo 20% refleksije), i sad to kad srendas ima 20% refleksije i alfa kanal 20%. I kad iskotistis taj alfa kanal, on u stvari od onih 20% refleksije odsece i ostavi samo 20%, sto nije ono koliko si hteo.. i refleksija se jedva nazire.. Ovo sto sam ja rekao znaci izrendas 100% refleksije pa onda skidas sa alfom koliko ti odgovara...

Problem je + sto i refleksija utice na GI.. Odnosno, sto je materijal reflektniji to manje svetla (i direktnog i GI) prolazi kroz njega... zato smo odcekirali da ne utice na GI + ne baca senke, inace bi se ponasalo staklo kao pun objekat...

Hvala ti puno! Tacno sam i primetio da mi svetlo bude blago slabije u odnosu kada skroz uklonim prozore... Probacu ovo sto si rekao pa cemo videti!

Nema na cemu.. :)

Nekako to je kao i u prirodi, jel.. Ako zamislis staklo obicno, pa onda stop-sol pa na kraju ogledalo, primetices da sve manje i manje svetla prolazi kroz ta stakla (jer se odbija od njega). Na kraju, ogledalo je od stakla ali odbija 100% svetlo (u stvari malo manje, nesto i apsorbuje) tako da ne prolazi nista svetla kroz njega..

Sad to svako intuitivno zna, ali zaboravis da kad stavis reflekt na staklo 20% znaci 20% manje svetla prodje.. :)