Jump to content

Recommended Posts

• Replies 207
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@Ikon

Apsolutno sam fasciniran koliko si ograničen u čitanju i shvatanju... uzmi barem PROČITAJ to čemu se rugaš i pronađi gde piše da je "Canon izmislio"... na ovoj planeti je odavno manje/više sve izmišljeno... međutim, ispada da svi koji su posle Tesle, Pupina, Markonija, Edisona i još nekih velikana nešto uradili, upotrebili i unapredili, ne vrede pišljivog boba.

I ne samo to... nego se, valjda u eksploziji ZNANJA koje neki od vas poseduju, prenebregava i činjenica od kojih se kompanija sastoji lista 10-15 najinovativnijih od nastanka sveta. Patenti su poslednjih godina u mnogim sferama postali skoro besmisleni, ali je mnogo toga napravljeno u prošlom veku, itekako bilo veoma bitno za celu industriju.

Fantastično mi je da u 21. veku niko još nije patentirao čitanje teksta s razumevanjem... uticaj na čovečanstvo bi, gledajući ovu temu, bio nemerljiv.

EDIT: Po tvome verovatno ni Benz nije ništa uradio na automobilima... mnogi pre njega su umeli da kotrljaju točak po ulici.

Pozdrav

Drugar neznam odakle ti crpis svoje 'znanje', ali ako je sa interneta(mozda i Wikipedia), moj prijateljski savet ti je da nadjes bolji 'source'.. Inace ce da manipulisu sa tobom, kao sto im je i plan..

Znaci Canon je medju 10-15 'NAJINOVATIVNIJIH' kompanija od postanka sveta? 10-ti ili 15-ti? Gde si to procit'o?

Steta je sto nemam 'aplikaciju' za citanje tvog teksta sa potpunim razumevanje, mozda bih i vise cenio Canon..

Ovako, po tvome, ostajem u mraku neznanja.

O Benzu bolje da ne pricas, jer ces se tek zaplesti.

Naravno da nije mnogo uradio, jer se u 21.veku ljudi jos uvek drze za upravljac(volan) i ciljaju jedni pored drugih asfaltnim putevima kao i pre 100 godina. Mobility for 21-st century!!

Jel se i tu ne slazes?

^^ Što se svađaš?

Canon jeste izuzetno inovativna kompanija u foto svetu. To se ne može osporiti. Jedinica za meru inovativnosti nije standardizovana da bi se moglo direktno porediti, pa je onda bzvz. porediti tako direktno pojedine kompanije.

Canon jeste koristio nečije druge prinalaske i implementirao ih u fotoopremu. Ali i korišćenje nečega, negde gde se niko pre nije setio, jeste ponekad vrlo genijalno, i zasluženo donosi slavu.

Henry Ford nije smislio ni automobil ni SUS motor, ali jeste pokrenuo masovnu motorizaciju.

Što ne znači da je kriv za globalno zagrevanje. :P

Prva se setila i izmislila Lajka ;) Leica R4 Correfot 1976. Batalili koncept i praktično ga poklonili Minolti.

AF sistem koji je Minolta koristila od '85-e je ispostavilo se patentirao Honeywell jos '70-ih i zbog toga je Minolta '92-e platila Honeywellu oko 100 mil. $.

Canon ima verujem najveci deo patenata u oblasti elektronike i opto-elektronike, pre svega vezano za kopir i ostale kancelarijske masine, sto im predstavlja najveci deo biznisa i dan danas.

Konkretno, u 2013 su kancelarijske masine predstavljale 53% prodaje, Imaging 38% i industrijski sektor ostatak. Inace, sem foto tehnologije u Imaging sektoru su i kamkorderi, ink jet printeri i broadcast oprema. Znaci samo foto aparati i objektivi predstavljaju Canonu mozda oko cetvrtine biznisa.

Prica oko patenata je dosta komplikovana, kao i nacini na koji se dobijaju. Imam dosta uvida kako to ide u SW industriji - imali smo vise sastanaka sa specijalnim advokatima koji su nas upucivali u to sta se i kako patentira, proverava, kako se patenti dodeljuju i medju firmama razmenjuju.

Sta je ko izmislio, a sta "izmislio", kupio, naterao druge da kupe i sl. je vrlo upitno i zamesano.. U nacelu - sto veca firma - jaci misici na polju patenata.

Recimo da ti je, ako si mali igrac, situacaija kao da ti je jedna ruka vezana iza ledja i imas povez preko jednog oka.

Apsolutno se slazem(iz sopstvenog iskustva) da je situacija sa patentiranjem veoma komplikovana za male igrace.

To je i jedan od razloga zasto mi smeta Canonovo prisvajanje tudje tehnologije jer su jednostavno jaci.

Takodje, ko nema para za produzenje patenta, gubi ga, a gladne megakompanije jedva cekaju da ga preuzmu besplatno i opet zarade.

AF sistem koji je Minolta koristila od '85-e je ispostavilo se patentirao Honeywell jos '70-ih i zbog toga je Minolta '92-e platila Honeywellu oko 100 mil. $.

Kad me vučeš za jezik. :P U obračunu Hanivel (čitaj SAD) protiva japanskih kompanija + Kodak, a HW je tužio sve Canon, Nikon, Minoltu, Ricoh, Olympus, Pentax, Kodak i još gomilu sitnih. najviše je nastradala Minolta, a ostali su se posle poraza nagodili (Nikon i Canon po 50m, Olympus 35m, Pentax 25m... Ukupno između 300 i 400 m$) Herbert Kepler je o tome više puta pisao pošto je bio stručni svedok u korist Minolte, koju su i ostale kompanije podržala. Na osnovu ovog suđenja i njegovih posledica, čitaj straha koji je uteran u kosti svima koji posluju u SAD, SAD je preko patentnih zahteva, indirektno u trgovini, od ostatka sveta ostvarila prihod od 12 milijardi $ a npr. Japan gubitak od 3 milijarde $, samo u 1990. godini.

O Benzu bolje da ne pricas, jer ces se tek zaplesti.

Naravno da nije mnogo uradio...

Ovaj "primer" je bio samo u kontekstu objašnjenja poente, koji OPET nisi razumeo, te dalje zaista ne bih gubio vreme.

Što se tiče inovativnosti, u užem i širem smislu, mnogo toga se danas može naći, što u knjigama (čak i na našim faksovima), što na netu. Ako zbog sopstvenog animoziteta imaš problem sa činjenicama, bojim se da je forum pogrešno mesto za ovakav tip rasprave.

Do sad još nisam doživeo da neko osporava uticaj IBM-a, Intela, Siemensa, Canona, Mitsubishija, General Electrica i ostalih megakompanija na industriju. Jedino si se ti našao da rušiš "mitove" i dokazuješ kako je njihov uticaj potpuno bezvredan.

Samo napred, ja te neću sputavati. <_<

BTW, valjda je gosn. Bog najveći inovator, jer on za struju, zahvaljujući svom licenciranom električaru, Iliji Gromovniku, zna za struju pre Tesle, Frenklina i ostalih plagijatora. Svi koji su posle toga upotrebili struju za bilo šta i bilo gde, defacto su samo plagijatori. B)

Pozdrav

Do sad još nisam doživeo da neko osporava uticaj IBM-a, Intela, Siemensa, Canona, Mitsubishija, General Electrica i ostalih megakompanija na industriju. Jedino si se ti našao da rušiš "mitove" i dokazuješ kako je njihov uticaj potpuno bezvredan.

Aman covece, ko je to napisao?

Lepo sam ti rekao da Canon nije izmislio USM i ti pokusavas svim sredstvima da dokazes suprotno.

Kada ti i ostali to dokumentuju, pokusavas se izvlaciti i imputirati potpuno nevezane stvari..

Radi te tvoje 'testove' to mi nimalo ne smeta, ali nam ne predstavljaj/reklamiraj Canonove proizvode kao najvecu tekovinu covecanstva od postanka sveta..

Djecarci... ajde malo smirite ostrascenost. Sto se tice onog "ko je prvi...", mislim da vam je Misko vrlo jednostavno i lepo objasnio ko je prvi uturio AF u sistem objektiv-telo. Sto nas dovodi do cinjenice da to apsolutno nikakve veze nema sa ovom temom, niti sa onime sto bi u njoj trebalo da se nalazi, a to je, za one koji su se, izgleda kasnije ukljucili, PENTAX FF, bas kao sto i samo ime kaze. Ne Honeywell, nit Canon, nit Nikon, nit Rudi Cajevec. Zamolio bih vas da se drzite teme koliko je to moguce, te da ne nasedate na povremene provokacije (ima ko je zaduzen za to... ciscenje, ne provokaije), tako da nam dajte makar dan jedan pre nego sto se obrusi shitstorm.

Hvala :)

Sad... da se vratimo na temu...

Nije mi jasan, onako licno, stav nekoliine - Pentax je zakasnio, nece napraviti nikakav profit...

Jel vi hocete aparat ili da neka tamo kompanija napravi profit? Mene licno, onako prilicno zabole da li ce (if any), neko napraviti profit, sve dok proizvod koji koristim, a koji su napravili, radi kako valja i placen je onoliko koliko ja mislim da vredi (jer ga u protivnom ne bi koristio).

Dakle, kad god dos'o - dobrodos'o pa da ga pljujemo kad barem neko od nas bude opalio makar jednu fotku pomenutim sistemo. Dotle...

Nije mi jasan, onako licno, stav nekoliine - Pentax je zakasnio, nece napraviti nikakav profit...

Jel vi hocete aparat ili da neka tamo kompanija napravi profit? Mene licno, onako prilicno zabole da li ce (if any), neko napraviti profit, sve dok proizvod koji koristim, a koji su napravili, radi kako valja i placen je onoliko koliko ja mislim da vredi (jer ga u protivnom ne bi koristio).

Dakle, kad god dos'o - dobrodos'o pa da ga pljujemo kad barem neko od nas bude opalio makar jednu fotku pomenutim sistemo. Dotle...

Pa, bez profita, Pentax ide u istoriju.

I ja sam se svojevremeno zayeb'o s' Minoltom. Sony mi je malo spasao stvar, ali ipak sada na kraju, imam bogat i skup Sony/Minolta DSLR sistem koji ne treba nikome, koji se neće dalje razvijati, i koji više nije komatibilan ni sa čim. :(

Rizik sa Pentax-om je sličan.

Zatupljenost sistema (podrška, servisi, kupovina/poručivanje, prodaja nečeg našeg, kupovina nečeg polovnog, proba u radnji, proba/pozajmica koleginog objektiva/blica...) meni su to jako bitni parametri pri odabiru sistema. Pentax je po tom kriterijumu, apsolutni autsajder na mnogim tržištima. I još jednom :(

Kao neko sa realnim višegodišnjim iskustvom sa Pentax-om, a dobar drugar je na Nikonu (trenutno D750 a ranije D90 pa mogu da uporedim), kada se gleda u istoj cenovnoj klasi, Pentax po kvalitetu slike ne zaostaje za drugima u klasi, negde je čak i pomalo ispred.

S druge strane ima ozbiljne mane za određeni tip fotografa - sporiji i možda za nijansu manje precizan/pouzdan AF, naročito kada je potreban "tracking AF". Delom "zasluga" tela, delom objektiva. Tela se poboljšavaju, tako da je AF brži i prezizniji na K-5 ndgo na K10D, a još je dodatno napredovao na K-3 i ne sumnjam da će na FF-u biti još bolji, možda i u rangu uporedivog Canona i Nikona. Ostaje pitanje brzog AF u objektivima, jer kao što je već rečeno, u današnje vreme u skupim objektivima se očekuje brzi i precizni "Ring USM", a Pentax to trenutno nema.

Takođe, teže je nabavljati objektive, naročito na našem tržištu. U Nemačkoj na primer nema nikakvih problema oko nabavke bilo kog Pentax ili za Pentax objektiva, čak i u foto supermarketima, a još manje online.

Lično, jedva čekam FF da vidim kakav je i kako će proći na tržištu. Mislim da je Ricoh ozbiljna kompanija i da ne bi izašla sa nečim što nije konkurentno po pitanju cena/performanse u odnosu na ostale igrače. Ako bude u proseku na nivou D750 kako po performansama a naročito ceni, i pritom se najavljeni FF objektivi takođe dobro pokažu, ne vidim razloga da neće postati popularan upgrade za postojeće Pentax korisnike, a možda i pokojeg novog...

Već rekoh na ovoj temi pa da ponovim. Ja tog FF želim i ima da ga kupim kad tad. Neće mi cjenovno biti nedostižan ni kada tek izađe, ali ću ipak sačekati da mu malo cijena padne i da se iskristališu mane i prednosti i potencijalna rješenja novim FW.

AF je precizan, ali spor. Nema šanse da je neprecizan. Bio mi je na K10D, sada je na K5 i siguran sam da će biti i na sledećem aparatu. Omaše mi Sigme na K5, ostali ne. Tamo gdje je omašeno sa ostalim objektivima (pentaksovim) je do mene, tj. do prekadriranja jer najčešće fotkam na velikim otvorima blende pa prosto pobjegne tačka fokusa. Sigme omaše čak i ako je fokus potvrđen.

Zbog problema sa prekadriranjem bih volio da AF tačke na tom FF pokrivaju značajan dio kadra, ništa više. Ovo što imam na K5 je dobrano prevaziđena tehnologija.

Sa objektivima za taj FF sam već više nego obezbijeđen, ima i viška.

Moj poslednji DSLR sistem je bio Pentax - K20D i ne-bas-jeftini DA* zumovi 16-50/2.8 i 50-135/2.8, plus 50/1.4.

Pre toga sam imao Canon 30D i ne-bas-jeftine zumove 17-55/2.8 IS i 70-200/4L IS, plus 85/1.8.

E sad, sam aparat, K20D, mi se mnogo vise dopao od Canona, i to skoro u svakom pogledu. Iako sam godinama imao Canone (D30, D60, 10D, 20D 30D, 1D), vec posle par meseci sam se navikao na Pentax kontrole i mnogo vise uzivao u njima.

Ono sto nisam ocekivao je da je obrnuto bilo sa objektivima.. Vise su mi se dopali rezultati, fokusiranje, uopsteno rad sa 17-55 i 70-200. Bilo je sve nekako ostrije i pouzdanije, manje CA, a zapravo je Pentax sistem vise kostao.. Slicno je bilo i sa prajmom - 85/1.8 sam slicno platio kao Pentu 50/1.4, a jede ga za dorucak.

Tako sam dosao do zakljucka da za mene nema svrhe prica koju cesto cujem okolo:

- "Vidi, stavio sam 50€ prastari objektiv na moj 2000€ aparat i rezultati su skroz OK!"

Ako sam vec pljunuo 2-3000€ na aparat, onda je bolje dati 1000€ na objektiv koji ce da razvali i da super rezultate.

Tu dolazim do toga da mene kao korisnika uopste ne zanima sto aparat moze da koristi 50 godina stare objektive.. Zapravo mi se kod m43 sistema bas i svidja sto su svi objektivi novi, moderni, dobro upareni. Slicno i sa Sony A7 - nema jos puno objektiva, ali ovi sto su tu su jako dobri.

Mislim da ce Pentaxu FF odgovarajuci prateci objektivi bas biti kamen oko vrata.