Jump to content
lisa

kupovina D750 kod nas

Recommended Posts

Od mene antipreporuka za foto diskont. Pre x godina kod njih sam kupio neki jeftiniji kompakt, samsung i nesto poceo da zeza posle nekog vremena. Odnesem ga kod njih, da bi ga poslali u servis i smarao sam ih svakih 10 dana i nikako da in vrate aoarat iz servisa. Na kraju se ispostavilo da aparat nije ni poslat u servis posle 45 dana. Dobio sam novi uz debelo natezanje i cekanje jos par dana.

Пазарио сам D750 пре неких месец дана, апарат је одличан. Мој колега је купио у Акселу за 1550 EUR, ја сам мој купио за мало веће паре у Фото Дисконту. Што се тиче гаранција, поента је следећа: по тим нижим ценама НЕ МОЖЕ нико да купи са легалном гаранцијом од званичног увозника тј. Рефота. Значи бираш или већу цену (1900+) са регуларном гаранцијом или бираш ове ниже цене, али онда само са гаранцијом радње у којој купујеш (Аксел, Дисконт итд.). Не знам зашто неко мисли да може да добије и једно и друго.

У првом случају, купиш за веће паре и не боли те глава. У другом случају купиш за мање пара, али све се своди на ваше субјективно поверење у продавца. Мени тај апарат није примарни алат за рад, па сам ризиковао и купио га по нижој цени са локалном гаранцијом продавца. Коме је тај апарат примарни (или једини) алат у послу, можда је боље да не ризикује и купи са правом Рефот гаранцијом.

D750 je u Mađarskoj, na današnji dan, u proverenoj radnji, 1460eur, body only varijanta. (Plus minus koji eur u zavisnosti kako zamenite evre u forinte). To je cena da ga sami odete kupiti i vratite sami AFA nazad (to je njihov pdv). Ako je cena kod nas 1550eur, onda se HU isplati samo ako sami odete do Segedina i donesete ga. Ovako je bolje uzeti kod nas, manje zezanja, ako ima za manje od 1600eur.

Što se garancije tiče, servis kod nas uvažava Nikon internacionalnu garanciju koja je godinu dana, i koju u Mađarskoj obavezno dobijete. Nacionalna garancija za određeno tržište važi samo u sevisu zemlje gde je oprema kupljena. Dakle, za Nikona iz HU, garancija vam je 1 godina u Srbiji, i još 2 godine u Mađarskoj. Nije to loše. Još ako ste blizu Segedina... ...koji je lep gradić za jednodnevni izlet...

Kod nekih drugih uvoznika kod nas, dešava se da se samoorganizuju te donesu određenu količinu opreme polulegalnim kanalima iz npr. Hong Konga, Singapura i sa sličnih destinacija. Tada se može desiti da ne dobijete uopšte Nikon garanciju, te da se morate osloniti isključivo na trgovca od kojeg ste kupili opremu. Ali ni prvo ni drugo nije pravilo, i svi ovi naši nabavljaju opremu od različitih tog trenutka najpovoljnijih kanala, te se može desiti da neko dobije žuti Nikon papir, a neko samo mesec dana kasnije ne.

Sve u svemu, cirkus, i nema mogo pravila sem ako kupite baš iz Refot izvora. Ja sve sebi uzimam iz HU, ali sticajem okolnosti svakako tamo idem s' vremena na vreme pa su mi i kupovina i servis (koji srećom, još nisam koristio) usput.

I BTW, Nikon servih u Mađarskoj nije neki vr' vr'ova od kvaliteta i brzine usluge. Dođe mu 'o ovaj Refot-ov. :(

Kompanija "REFOT" je jedini i zvanicni distributer Nikon brenda u Srbiji i regionu. Samo originalna pismena i overena garancija od strane kompanije "REFOT" je vazeca 2 godine u jedinom ovlascenom Nikon-servisu u Beogradu.

Covek kojeg spominjete da prodaje Nikon D750 za 1550e, i koji u svojoj ponudi navodi da je garancija za foto-opremu 2 godine u ovlascenom servisu, nema nikakvih dodirnih tacaka sa ovlascenim servisom.

Isto se odnosi i na njegovog "mentora" sa radnjom kod Arene. Dugacka je istorija njihovog "poslovanja" i ne bih ga komentarisao.

Sva sreca da nam je ovlasceni servis slika i prilika poslovnosti i profesionalizma!

Ne bih ih dalje komentarisao, recnik nije za forum.

Aj kad su se vec javili sad malo i da im objansimo neke stvari:

Kao ozbiljna kompanija, koja bi trebala na svaki nacin da motivise svoje potencijane kupce da kupuju opremu kod njih, prvo i osnovno je da se trudite oko svojih kupaca. To znaci da organizujete promocije, edukacije, razmenu iskustava, omogucite ostvarivanje pogodnosti za stalne kupce, vrsite "silent" i javna ispitivanja, osluskujete potrebe korisnika i na kraju krajeva ne komunicirate sa njima pod skrivenim imenima na forumu vec se javno predstavite.

Takodje, Vama je u interesu da objasnite kupcima zasto je bitno uzeti kod Vas aparat. To naravno podrazumeva da i kad isti dodju kod vas u radnju ili servis budu i tretirani kako dolikuje. Pogotovo se to odnosi na servis.

Da ste ozbiljni, a evidentno niste, ne bi se potucali po forumu iz prikrajka vec bi aktivno ucestvovali u prepiskama i koristili forum ne samo da druge kritikujete ili opanjkavate vec da pomazete i savetujete. Time bi stekli kredibilitet i poverenje.

I trece, cene su vam relano sumanute. Da nisu marze toliko velike, siguran sam da se ne bi ljudi potucali po radanjama diskutabilnog nivoa. To takodje govori o vasoj svesti sto se tice trzista i kolicine arogancije koju pokazujete.

Ako Vam pak treba dobronamerni savet, pomoc ili bilo kakava sugestija kako da pridjete korisnicima, budite slobodni da se javno predstavite i ponudite saradnju. Na ovom forumu ima ozbiljnih profesionalaca na svakom polju itso je najvaznije spremi su da pomognu.

Upravo ovaj post je zelja da budete bolji.

,,Da ste ozbiljni, a evidentno niste, ne bi se potucali po forumu iz prikrajka vec bi aktivno ucestvovali u prepiskama i koristili forum ne samo da druge kritikujete ili opanjkavate vec da pomazete i savetujete. Time bi stekli kredibilitet i poverenje."

Činjenica...

@cvele

WORD!

Mislim da je Cvele upravo napisao sve sto mnogi od nas misle. Nismo mi Amerika (milionsko trziste), svesni smo da zivimo u Srbiji i ne ocekujemo cene i popuste kao u Americi, ali ljudi (refot) urazumite se malo.

Da li je realno da ja pre 3 godine kupim D600+ 24-85 f3.5-4.5 u Americi za tacno 176 000 dinara (tada okruglo 2000$) i gratis dobijem SanDisk Extreme karticu od 32gb i Oben stativ (130+50$ vrednost tada), a da ta kombinacija u Srbiji na taj dan kosta 299.999 dinara? Karticu i stativ necemo racunati. Ako je tada 1€ bio 112.2 dinara, nije tesko preracuniati kolika je razlika (1105€). Ajd jos jednom da pitam da li je realno? :)

d600.jpg

Znaci, ugledajte se malkice na gospodina kog pominjete ili gospodina kod Arene, razlika za d750 vam je 450€. Ako spustite cene za profesionalce i kvalitet usluge (ljubaznost) u servisu podignete na jedan kulturan i normalan nivo, dobicete sve te musterije koje od vas beze kod jeftinijih.

Da ne bude da samo kudim, u Yellow store sam kupio 18-35 AF-s kada je bio na akciji, cena je bila stvarno korektna, cak jeftinija od Evropskih komsija i USA. Za to vam hvala.

Slobodno izvolite malkice se ukljucite u forum, oslusnite sta vase sadasnje i potencijalne musterije zele, nece vam skoditi sigurno.

Ne drzim nikome stranu, cak ni ne poznajem nikoga ovde, ali ne mozete porediti cene u USA i kod nas...

Prvo u EU je zbog raznoraznih poreza i ostalih gluposti sve dosta skuplje nego u USA, pa cak i igru na steamu kada kupujete. Sto se tice D750, u Ceskoj i u Nemackoj je 1800-2000e u renomiranim firmama. Sa druge strane, imate one koji uvoze iz Poljske, vracaju porez ili sta vec rade i kod njih kosta oko 1500-1600e, ali samo ko zeli da rizikuje sutra sa garancijom.

Cvele, sjajno receno.

Kakav PR autogol Refota, preko celog terena! :lol:

@ RFT - pa prijatelji, sve suprotno od modernog poslovanja u 21. veku radite. Nije ovo vise Srbija kad je Milos terao svinje preko Save u Austriju pa cepao 150% marze.

Biznis hint za vas. Svajcarska, sve samo ne jeftina drzava, D750 je 1420 evra. Gde ste vi prijatelji!? Cak ga ni nema na vasem sajtu.

Tih 450 eura razlike verovatno nije zarada "bahatog" uvoznika, vec cena transporta, carine, pdv-a, i ostalih troskova uvoza i poslovanja, naravno da mora da postoji razlika u ceni izmedju robe koja je lagalno usla u zemlju i one koja je svercovana i to bi svima trebalo biti jasno. Pa samo pdv na aparat od oko 2 k eura je oko 300 eura, jos malo pa eto tih 450 eura.

Pre par godina je isplivao njihov interni cenovnik, da li je bila u pitanji greska ili je neko namerno izbacio...

Marze su im bile... hmm... zanimljive.

Tih 450 eura razlike verovatno nije zarada "bahatog" uvoznika, vec cena transporta, carine, pdv-a, i ostalih troskova uvoza i poslovanja, naravno da mora da postoji razlika u ceni izmedju robe koja je lagalno usla u zemlju i one koja je svercovana i to bi svima trebalo biti jasno. Pa samo pdv na aparat od oko 2 k eura je oko 300 eura, jos malo pa eto tih 450 eura.

Rumun, cudi me da si (i sam uvoznik robe) prevideo jednu sitnu stvar koja se zove rabat a koju dobijas kada kupujes dirkektno od proizvodjaca. Svi uvozni troskovi se plcaju na osnovnu cenu, dakle umanjenu za rabat a tek onda se na sve to dodaje trgovacka marza, na koju opet mi kao krajnji kupci placamo PDV a trgovac placa samo na razliku u ceni (hence porez na dodatu vrednost?

Upravo tako deru nas, nikako da nauce osnove, a to je da se ovce sisaju a ne deru, posto tako duze traju.

Mada nasim politicarima uspeva da deru ovce vise puta...

Cudan narod ovde zivi....

Jo, svaki uvoznik mora da snabdeva i distributere, i da im da neki rabat od min 10 do max 20% ..... neka bude da je taj rabat u proseku 15%, em i uvoznik treba da ima neku marzu izmedju 5 i 10%, tako da dolazimo da nekih 20-30% od krajnje cene odlazi na zaradu uvoznika i trgovaca, sto je ako mene pitas potpuno normalna stvar, jer ako radis za klikere ubrzo propadnes. Na zapadu je verovatno drugacija prica, jer je trziste hiljadu puta vece, pa i marze mogu da budu manje, to jest zaradjuje se na kolicini prodate robe, takva je uglavnom matematika...nazalost ta matematika u srbiji postoji samo kod prehrambenih proizvoda, i ostale robe siroke potrosnje, za sve ostalo ne moze ultra mala marza jer ubrzo propadas....zamisli da uvoznik nikona u srbiji zaradjuje 30 eura na d750, i da jos 30 eura ostavi dilerima da zarade, isti slucaj i na objektivima, pa ko bi tu na prvom mestu bio zadovoljan, i kako opstati i platiti troskove poslovanja, stvarno ne vidim ko bi tu imao bilu kakvu racunicu da radi....dok tamo negde u americi mozda i mogu da prodju te neke 3% marze jer se proda zilion komada, a i sami proizvodjaci skidaju gace za amere, mozda cak i idu u minus iz neke samo njima znane matematike.

Ne branim nikoga, samo pokusavam da objasnim da je u Srbiji slab promet fotopreme, automobila, i slicne robe, i da samim tim marze ne mogu da budu 3% i slicno, mala zarada ne pokriva troskove i sledi kolaps. Cak i da uvoznik resi da mu marza na d750 bude 3%, i da dilerima ne prodaje dalje jer nema lufta za njih, milsim da opet ne bi mogao da ima svercersku cenu od 1550 eura u maloprodaji sa pdv-om.

Naravno, uvek ostaje mogucnost da lupetam :D