Jump to content
cvele001

Dilema

Recommended Posts

Kolege,

nisam pametan, vec neko vreme sam prebukiran sa poslom i sve manje fotkam, a realno mi fali...

Razmisljam da nekako nateram sebe da se latim aparata i da krenem da radim ono sto volim. E sad, dilema je sledeca, imam D700 koji obozavam, ali mi je realno prevelik za setnju. Pogotovo sto imam i d800 i ne vidim preveliku svrhu da imam oba...

Mozgam da pazarim neki fini Milc na koji bih zakacio ove manuelce sto imam i naravno neki native objektiv.

Najvise mi se dopada Fuji generalno, kako zbog smeka tako i zbog optike... alternativa mi je Sony mada iskreno nisam fan njihovih sistema...

Sto se ulaganja tice, ako udam D700 onda bih i dao neke vece pare, a ako ne, onda bih bio skroman u izdvajanju cifre, jerbo ako se zeznem da mi ne padne tesko trosak.

Znam da fuji X e1 radi cool i da mu je cena sasvim korektna ali bih hteo da cujem iz prve ruke utiske.

A da, imams ansku da ga uzmem u CH u ponedeljak polovnog pa bi brzi odgovori bili idelani.

Hvala :)

Cekam te cekam :)

jhbitc.jpg

Fuji naravno. Ako imas para, pruzi se do XE 2 ima veci LCD, bolji AF i bolje trazilo.

A za XE1 imam samo reci hvale. Fokus peaking kod njega nema tri boje, vec je blago patetican... ali zato uvecavanje prikaza kroz trazilo radi odlicno. Namincas trepavicu ako treba.

Meniji kod Fujija, intuitivni... lako se naviknes. Komande sve pod prstima, lako se naviknes. Senzor odlican, ISO mogucnosti odlicne, ne nasedaj na price da ce neki drugi raw konvertor bolje demozaikovati fuji .raf. Mozda i hoce, ali ne u meri da bas moras uci u tajne kripticnih komandi i rasporeda nekih drugih programa.

Cvrst, odlicno napravljen, ne skripi ne ugiba se nista, nikad ne izgleda musavo...

Adaptera imas na netu. Ne znam sta te jos zanima

Ja bih uzeo:

Sony Cyber-shot DSC-RX100 IV

Ako uzmes milc opet ces kupovati objektive, graditi sistem i trositi vise vreme na opremu nego na fotkanje..

Ako se već ima dobar DSLR, onda ovo ima smisla...

Sto se tice tvog direktnog pitanja - Fuji, Sony, Olympus ili Panasonic (uprkos podsmesima o "malom" senzoru) - svi su jako dobri i trebalo bi da ti pokriju vecinu zelja i potreba.

Stvarno ne vidim generalno neke presudne razlike, kao cuveno pitanje C ili N, sviranje u drombulju.

Stos je koji ti bolje legne u ruku i na oko, koji objektiv na srce i sl. Eventualno da bude presudno i koji ti nesto bolje fokusira, brze radi i sl.

A ono sto nisi pitao, ali su ti ipak predlozili - RX100 IV odlicno zvuci, ali i dzep dobro prazni.

Ja sam razmisljao vrlo ozbiljno o LX100, a njih isto vec ima polovnih okolo. Divan aparat i vrlo upotrebljiv.

Nije problem predloziti neki fin kompakt aparat, barem ih sada ima koliko hocete. Ali zanemarujete jedan detalj koji iskljucije kompakt

Mozgam da pazarim neki fini Milc na koji bih zakacio ove manuelce sto imam i naravno neki native objektiv.

Sony A6000 je u Evropi ispod 500 evrica, apsolutni best bang 4 buck! Koristim ga malo jace od godinu dana, kacio sam na njega skoro sve sto postoji i iznova odusevljava...

hvala drugari, pomazete da isram pare iz dzepa :)

Probao sam Sony, bas taj, i nisam nesto pao na dupe, genealno me njihov output nesto ne lozi...

Videcemo... U svakom slucaju danas idem da se prosetampa javljam sta sam uradio

Cvele,

možda da kontaktiraš nekog ko ima Fuji (neki od članova DZ a da su iz BG), pa da ga na licu mesta probaš i odneseš kući RAW na obradu.

Nisam jos nista... Bio danas u radnji, preduvali su cifru...

Ima ih po e bay koliko oces za 250e...

Ipak cu da probam neki dan malo, rado cu da trampim moj d700 sa nekim pa cu odluciti...

Ko zna, mozda i odustanem

Slazem se za savet maxer, hocu

Jeste da X-Pro1 nije i ne bi trebao da bude u razmatranju godina radi, ali samo da kažem da sam ja Fuji sistemom u načelu, za svoje amaterske dugokose potrebe, super zadovoljan.

Mana mi je jedino cena i nedostupnost objektiva, MFT/C/N bratija je mnogo bolja po tom pitanju.

Ja svraćam do BG-a povremeno, te ako želiš da vidiš kako radi sa njegovim Zeiss 32/1.8 ili sa M42/M39/FD staklima, slobodno se javi!

Znam da fuji X e1 radi cool i da mu je cena sasvim korektna ali bih hteo da cujem iz prve ruke utiske.

Posle 2 godine druzenja sa ovim aparatom, mogu reci samo da sam zaljubljen u njega skoro podjednako kao i prvog dana. Jedina mana koju ja primecujem je brzina - nije za, recimo, sportsku fotografiju. Prednost mu je jako dobra cena u poslednje vreme, ali Fuji vise ne radi apdejt FW za njega (osim podrske za nove objektive).

Stari objektivi u kombinaciji sa focus peekingom (i zoom-om) rade sjajno.

O fujinon xf staklima ne treba mnogo pricati, jednostavno odlicna i vrede svaku paru.

Ono sto sam ja citao je da su sa fw 2.0 i 2.2 napravili fantastican pomak.

Ja bih lagano skupljao staklice za njega... Kako vreme bude prolazilo i cene ce se korigovati.

Kao backup imam d800 za ozbiljan rad.

Realno bih ja,najvise voleo da Nikon izbaci F3 ili F u malom pakovanju i da kacim svoja stakla... Ali to cu samo da mastam...

Dogovorio sam sa Markom da probam fuji na dan dva pa cu prelomiti. Imam varijantu da ga narucim preko e bay i da ga dobijem za koji dan

Kad ga iscackam videcu... Verujem da je divna sprava

Posle nešto malo više od mesec dana druženja sa Fujifilm X-E1 i Fujinon XF 18-55mm staklom mogu reći da sam oduševljen kvalitetom i mogućnostima ovog aparata i objektiva.IQ je fenomenalan.

Drugar je narucio fuji x-t10 i prodao je d600, kaze da fuji ima mnogo vise detalja i da je boja koze mnogo lepsa...mislim i da je Nemanja Sekulic iz studia paleta takodje presao na isti fuji...u poslednjih mesec dana, mislim da je 10ak fotografa koje znam preko neta ili uzivo, prodalo ff aparate i preslo na neki fuji, tako da to sigurno govori o kakvim se aparatima radi. :D

...mislim da je 10ak fotografa koje znam preko neta ili uzivo, prodalo ff aparate i preslo na neki fuji, tako da to sigurno govori o kakvim se aparatima radi. :D

Ne to javno na zoni da izjavljujes!!! Osetices gnev bogova :mrgreen:

Mali Update,

pozajmio sam od Marka604 Ex1 i igracu se sa njim malo..

U medjuvremenu sam dobio super ponudu za X-E2 telo, ap cu vrlo verovatno utrcati u nabavku istog... a onda nakrpiti i neko staklence..

Za sad mi je ustisak jako pozitivan. Af naranvo nije na nivou DSLR ali pod noramlnim svetlosnim uslovima nije ni drasticno losiji. Karakter koji dobijams a 35 1.4 je fantastican...

U svakom slucaju, mislim da cu iic na neku varijanatu uskoro...

saljem novosti