Jump to content

Logo - Autorska Prava

Recommended Posts

Pozdrav i izvinjavam se moderatorima ako sam postavio temu na pogresno mesto.

Preko par godina radio sam logo za jednu turisticku organizaciju.

Naravno, usmeno sam se dogovorio sa direktorkom. Ta direktorka je otisla, dosli su drugi umesto nje.

I sada odbijaju da plate. Proslo je vec 4 god. kako se natezem sa njima.

Imam sve potrebne fajlove, brdo dokaza da je to moj rad i da ga oni koriste jos uvek.

Sta mi je ciniti sada, da li da se obratim advokatu?

Molio bih nekog da me uputi malo.

Hvala unapred!

Ako uspes da pronadjes advokata koji se razume u ovu oblast, svakako se konsultuj sa njim.

Otezavajuca okolnost za naplatu je to sto niste napravili nikakav ugovor, ali to opet otvara problem (za njih) neovlascenog koriscenja tvoje intelektualne svojine (nemaju ugovor da mogu da koriste tvoj logo). Mislim da na osnovu ovog drugog mozes da ostvaris mnogo vecu materijalnu nadoknadu.

Negde na forumu sam svojevremeno naisao na slicnu temu, gde je neko od kolega ostavio podatke advokata kome je, ako se dobro secam, ova oblast uza specijalnost i koji mu je uspesno resavao procese vezane za neovlasceno koriscenje intelektualne svojine. Pokusaj da iskopas taj kontakt (mislim da je u podforumu za "stock"), jer ako te zastupa neki slepac, mozda ces morati i da im doplatis na kraju.

Ne smem nista da tvrdim, ali koliko se ja razumem u zakon, situacija je sledeca:

Ti si vlasnik autorskih prava. Narucilac posla je vlasnik imovinskih prava. Ukoliko ne postoji ugovor, i imovinska prava su takodje tvoja. Ne mozes da ih tuzis sto ti nisu platili (posto nema ugovora), ali mozes da ih tuzis sto neovlasteno koriste tvoj logo (posto nema ugovora :)). Najgore sto moze da se desi (po tebe) je da ti ipak nista ne plate i promene logo.

• 1 year later...