Jump to content

Sta mislite o ovome?

StefanMiljevic
 Share

Recommended Posts

Pozdrav svima,

Evo već ima možda 15 dana kako sam postepeno učio o web dizajnu o web devolpmentu, tj. HTML&CSS a takođe i savladao rad u PS za dizajn stranice koju treba da iskodiram.

Mene sad zanima šta dalje da izaberem učiti, JS kako bih zavrsio sa front-end developmentom ili da pređem na back-end devolpment (PHP,SQL i šta već još ima...).

Naravno planiram učiti isto kao i do sada kod kuće preko tutorijala i textova na netu.

Neke kurseve ne bih da upisujem jer ne znam koliko se isplati. ovde kod nas u Banja Luci ima ovaj InfoArs ( http://informatickaakademija.com/ ) pa nisam siguran kako radi i ne znam da li bih samo bacio pare. Planiram studirati ETF ali do toga ima jos 2 godine kad cu da biram pa se mozda nesto i promijeni do tada.

Prije dva dana sam odlučio nekako da provjerim to svoje dosadasnje znanje tako da sam odlucio da napravim neku probnu stranicu, prvi dan sam je dizajnirao u PS, a drugi dan iskodirao u html i css. ( Link: http://emphys.atwebpages.com/ ).

Sta mislite o ovome, ima li smisla, sta da promijenim,...

Ovaj sajt do sada kada se spoje html i css ima 444 linije koda i mislim da i nije toliko puno jer kako sam cuo sto je kraci css brze se stranice ocitavaju.

Jutros mi je pala ideja o novoj vjezbi za mene pa cu podijeliti sa vama ako bude bilo smisla.

Sta kazete da dalje učim ?

I sta kazete za ovu stranicu, ja sam zadovoljan sa svojim radom, tj. prvim ovakvim radom, usput 17 mi je god.

Lijep pozdrav.

raspisao sam se debelo, al sam obrisao sve...bojim se uvrdicu te...

generalno nista ne valja. Moze da posluzi ko neki kosturcic, sto se kaze skica koju nikom ne pokazujes...

Kapiram da si tek poceo, ali nikakav suvisli komentar ne mogu da ti dam, osim da vezbas, imas vremena, mlad si...

Vezbaj, uci, citaj...

raspisao sam se debelo, al sam obrisao sve...bojim se uvrdicu te...

generalno nista ne valja. Moze da posluzi ko neki kosturcic, sto se kaze skica koju nikom ne pokazujes...

Kapiram da si tek poceo, ali nikakav suvisli komentar ne mogu da ti dam, osim da vezbas, imas vremena, mlad si...

Vezbaj, uci, citaj...

Hah znaci da sam žestoki promašaj onda u poslu...

Hvala na brzom odgovoru,

nisi zestok promasaj, nego za 15 dana je problem nauciti mnogo jednostavniju stvar...

NIKO za 15 dana ne moze da savlada html i css...moze nesto da se cacne skrpi...iskopira, prekopira itd...

Kao ni PS. jedno je poznavati koji alat cemu sluzi, a nesto potpuno drugo je taj alat koristiti za graficki dizajn...a nesto trece je dobar graficki dizajn :D dok je cetvrto graficki dizajn koji je prikladan za to sto radis. pa onda dalje redom...

...ps. nemoj da zaboravis na devojcice u ovim letnjim nocima...

al...psssst... nista ti nisam reko !

Daleko od toga da je zestok promasaj i da nista ne valja. Ovo je solidan pocetak za nekoga ko je tek poceo, ali mora tu jos mnogo da se radi (i uci... i radi).

Nesto mi sad vruce i mrsko mi da sedim za kompom i kuckam, ali ako se nateram ovih dana, skuckacu neke primedbe, smernice, sugestije. Ne obecavam ;)

Prvo da kažem da mislim da ne možeš da pogrešiš bilo da se opredeliš za HTML, CSS, JS bilo za PHP, MySQL i sl. I jedno i drugo su popularne tehnologije. Možda bi bolje bilo da prvo pitam "Šta bi ti više voleo da radiš, dizajn ili developement?

Ako nisi siguran, može i ovako: "Kako ti ide crtanje i likovno u školi?" Ako ti to ide dobro i voliš to, onda ima smisla da razmišljaš o dizajnu, ali s obzirom da to nisi pomenuo a i da si rekao da bi kasnije išao na ETF, pretpostavljam da te više zanima programiranje tj. developement. Ako je tako, s obzirom na tvoj uzrast, možda nije loše da ideš na stranu HTML, CSS, JS. Iz višegodišnjeg iskustva koje imam sa tvojim vršnjacima mislim da će ti to biti zanimljivije od PHP-a, MySQL-a i sl. Ove prve tehnologije se bave izgledom, interaktivnošću i animacijom i pre svega se koriste na web sajtovima ali i u igricama. Ovo drugo je dosta suvoparno za tvoj uzrast ali ako te zanima web programiranje, pre ili kasnije ćeš do toga sigurno doći. Čak i da to ne budete učili na fakultetu, dosta tehnika i principa iz PHP-a se javlja i u drugim programskim jezicima.

Međutim, mislim da je nepotrebno da se sad opterećuješ time šta ćeš učiti na studijama. Idi na stranu koja te više zanima.

Nadam se da ostali članovi neće biti suviše strogi u oceni tvojih radova (vežbi) i da će uzeti u obzir tvoje godine. :)

Pozdrav.

Prvo da kažem da mislim da ne možeš da pogrešiš bilo da se opredeliš za HTML, CSS, JS bilo za PHP, MySQL i sl. I jedno i drugo su popularne tehnologije. Možda bi bolje bilo da prvo pitam "Šta bi ti više voleo da radiš, dizajn ili developement?

Ako nisi siguran, može i ovako: "Kako ti ide crtanje i likovno u školi?" Ako ti to ide dobro i voliš to, onda ima smisla da razmišljaš o dizajnu, ali s obzirom da to nisi pomenuo a i da si rekao da bi kasnije išao na ETF, pretpostavljam da te više zanima programiranje tj. developement. Ako je tako, s obzirom na tvoj uzrast, možda nije loše da ideš na stranu HTML, CSS, JS. Iz višegodišnjeg iskustva koje imam sa tvojim vršnjacima mislim da će ti to biti zanimljivije od PHP-a, MySQL-a i sl. Ove prve tehnologije se bave izgledom, interaktivnošću i animacijom i pre svega se koriste na web sajtovima ali i u igricama. Ovo drugo je dosta suvoparno za tvoj uzrast ali ako te zanima web programiranje, pre ili kasnije ćeš do toga sigurno doći. Čak i da to ne budete učili na fakultetu, dosta tehnika i principa iz PHP-a se javlja i u drugim programskim jezicima.

Međutim, mislim da je nepotrebno da se sad opterećuješ time šta ćeš učiti na studijama. Idi na stranu koja te više zanima.

Nadam se da ostali članovi neće biti suviše strogi u oceni tvojih radova (vežbi) i da će uzeti u obzir tvoje godine. :)

Pozdrav.

Puno hvala na ovakvom opsirnom odgovoru,

Meh, kazete dizajn ili development, pa ja mislim vise da sam za devolopment, likovno i nije neka moja bolja strana pa mozda zato, ali opek nadam se da JS nije toliko tezak za uciti s tim da pocinjem sutra uciti JS, ovih dana sam se upoznavao sa tim jezikom, malo teorijom tako da sutra krecem sa kodom.Ali u sustini mislim da mogu oboje. Development kazem, pa matematika i fizika mi idu, nadam se da ima neke veze, sve zadatke do sada u skoli sam rjesavao iz oblasti QBasic, pa do Paskala i na kraju na dodatnoj za takmicenje C++, a vidim da i u PHP-u postoje petlje, funkcije...

Jos jednom hvala, svaki vas pozitivan komentar na forumima me jos vise motivise i ucvrsti i kaze mi da mogu :D

Pozdrav Stefane

Moje vidjenje i saveti.

Za pocetak je dobro. Strana se ne raspada, izgleda ok u razlicitim velicinama browsera. Cesto vidim 'dizajnirane' sajtove koji se totalno raspadaju zbog ne dobrog kodiranja. Tako da je za pcetak dobro.

Kopiraj. Ne stvarno, to je najbolji nacin da se uci. Nadji vebsajtove koji se divis i pokusaj da napravis isti. Prov pogledaj dobro sajt koji te se dopada, onda ga zatvori i pokusaj da napravis isti. Kada zavrsis, otvori originalni sajt i uporedi ga sa svojim. Zasto je bbolji? koje su razlike? Na kom polju bi mogao da se unapredis. Pokazi to nekom prijatelju i pitaj ga za savet, kako bi dobio objektivno misljenje. Bolje ne prijatelju dizajneru, neog nekome ko bi koristio isti vebsajt.

Vezbaj, kopiraj, gresi, gresi, gresi i - preko gomile greseaka, doci ces do odlicnoog znanja.

Uzivaj :)