Jump to content
Krmenadla

macro Canon vs Tamron

Recommended Posts

lol doktore, sve ti je oprosteno :D

To kad se zaredjaju automobilski postovi pa pomislim da sam na automotozona.com, onda se iznerviram :lol:

Kod izbora opreme jako je vazan i detalj koji avto vozis, poslednjih nedelja je taj segment malko zapostavljen.

Zato predlazem i podrzavam otvaranje ogranka ''Fotomotozona''

Ja sam i ranije primetio da ovaj gospodin doktor ima čudan stil postovanja tj iznoshenja cenjenog mišljenja. :)

Meni para takodje nikada nije žao, barem kada je moj ćeif u pitanju.

Što kaže koleginica, uvek se galantno otvorim kada je moj merak u pitanju. ;)

No, volim za te pare da dobijem maksimum.

Nadam se da neću zvučati kao kreten, pogotovo što je glupo da ja kažem sledeće nakon pokrenute teme kupovine macro optike, još pride što sam mlad fotograf ali: Smatram da su već sve fotke isfotkane (portreti, makro, lendskejps) - jedino za šta vredi živeti i što može da iznenadi je street fotografisanje.

No, da ne serendam ja mnogo, tek treba da se izgradim i probam još što šta, na redu je makro.

Hvala svima! :)

M.

Prica se o autima, prica se o Canon vs. Others, gde nam je Covek ?

(nisam imao vremena da pratim zonu par meseci pa nisam u toku)

Elem, ja bih od ta dva uzeo onaj koji manje kosta (u startu - pare za koji se moze prodati).

Oba ce napraviti 99.99 istu fotku.

No, da ne serendam ja mnogo, tek treba da se izgradim i probam još što šta, na redu je makro.

U tom slucaju kupi najjeftiniji makro objektiv koji mozes da nadjes pa na osnovu iskustva sam zakljuci sta ti u stvari treba. Fora je sto ces tako sam provaliti da li ces npr. raditi na nekim srednjim uvecanjima pri raspolozivom svetlu ili ces hteti da udjes u intimu sitnim kukcima sto pred fotografa i opremu stavlja potpuno drugacije zahteve.

Ja sam imao Tamron 90 mm. I pored toga sto sam ja bio jako nezadovoljan sa njegovim fokusom-sto se tice portretisanja, pruzio mi je naj vise zadovoljstva od svih zivih objektiva koje sam imao. Nije da sam imao nesto mnogo. :)

Ako hoces da fotkas makro uzmi neki makro bez fokusa za male pare i uzivaj.

AKo pokretaca teme zanima iskljucivo makro onda moze jeftino da prodje i uzme neki fiksni matori objektiv poput 28mm i da ga preko reverzibilnog adaptera nakaci na telo

vise o tome govori vec svima poznati Tomas Shahan:

Pogledaj na Netu jedno 500-1000 slika sa doticnim staklima, pa ti savet nece ni biti potreban. Ono sto stvara dileme je kada vidis slike nekog opasnog lika kako izuva sa skoro prosecnim objektivom, pa ako nisi i ti opasan tip, nista ti ne vredi. Ili kada nekog prosere par slika u idealnim okolnostima, odmah pomislis da je to samo zbog objektiva, napalis se i ne postignes nikada nista ni slicno. Ja imam Canon 100 makro (ne L), i to je najbolja investicija do sada za neki komad opreme, i svakom bih ga preporucio.

Tesko mi je sa tableta da citiram i dajem odgovore a skupilo se dobrih saveta i komentara. Hvala svima!

Opet sam uzeo od drugara stotku Canon ne-L, stvarno je dobra, makro\portet. Brz i tih autofokus, razor-sharp.

Igracu se nedelju dana, mozda budem pametniji...

Smeta mi malkice sto ima po kile al treba se mozda navikavati.

^ hah.

Jel probao neko ovaj EF 50mm macro Canon? (Ne bih 60 efs)

Vidim na netu da je malo starije proizvodnje ali valjda vredi...?

Jasno mi je da manja žižna daljina znači da bih morao više da pridjem objektu ali za neko zezanje sa cvećem i po nekom bubicom mozda ni ovo nije loš pazar?

Neko je pre par dana napisao da za pocetak nije loshe skromnije uložiti, vrti mi se ta misao ovih dana po glavi...

Neodlučno krme

Probaj da izbunaris Sigmu 50mm f/2.8, ona je za razliku od tog C "po difoltu" 1:1 (za C mora medjuprsten) tako da se uz malo zajebancije oko svetla moze sasvim fino upotrebiti i za kul insekte koji su u fazonu da poziraju.

Nadam se da neću zvučati kao kreten, pogotovo što je glupo da ja kažem sledeće nakon pokrenute teme kupovine macro optike, još pride što sam mlad fotograf ali: Smatram da su već sve fotke isfotkane (portreti, makro, lendskejps) - jedino za šta vredi živeti i što može da iznenadi je street fotografisanje.

ovo recimo u segmentu fotografije kojim se ja tu i tamo bavim drugari ne-fotografi, plagijatori, koriste kao izgovor za svoj plagijarizam.

neretko su, u poslovnom smislu, čak i dosta uspešni. ali ono... plagijator (bez i jedne svoje slike - ikada) ostaje plagijator. sve je već uslikano. pa ono.. najverovatnije jeste, ali nije još sve osmišljeno pa uslikano - toga ima još za jedan džak velik k'o dva svemira.

Jbt od kad je na makro staklu potreban (bilo kakav) AF? Pricamo o upotrebi u makro podrucju, ne o potretima i sl.

Znaci svako makro staklo je opticki odlicno (mora biti, po prirodi stvari), samo je pitanje radne distance i potrebnog stepena uvecanja.

Za makro se slazem da je AF nebitan, bolje je imati dobar ''focusing rail slider''(nisam siguran kako se to kod nas zove).

Sa druge strane, verujem da vise ljudi koristi makro optike za raznorazne druge namene a ne za makro, tako da AF ipak dobro dodje.

pa to. ne koristis ga kao alatku za ispitivanje poroznosti stidnih dlaka na mudima nekog insekta, nego za mnogostruke razne stvari, a iz razloga jer je to tehnicki najsavrseniji objektiv.

Jos uvek vagam, neodlucno krme...

Znam ja sta bi al mi mnogo nesto sada da calnem...

A sta kazete na ovu logiku: Tamron koji kosta malo vishe od ne-L a ipak ima stabilizaciju i 90 mm je - po neka buba i cvet iz ruke bez stativa, na brzinu, trebalo bi da odradi posao (jako) dobro a dobar je portretski i sada i kada predjem na ff i naravno macro i dalje (60mm ako uzmem sada na ff mi se cini da cu morati vise da se priblizavam kukcima). Takodje je kao ojacan tj dihtuje ako kane koja kap kishe.

Ne verujem da cu u narednih nekoliko godina da ga menjam tako da me i ne interesuje onaj adut C stotke da ce lakse i bolje da se proda...

A?

Uf, kakva skembana recenica...

Uzmi onda Canon i ne razmisljaj. Tamron je super ali ovaj C ce ti garantovano raditi kako treba i na tom nekom buducem FF tijelu a Tamron ce mozda morati na servis da mu "apdejtuju frmver" posto oni nemaju onaj "dock" kao Sigma.