Jump to content
Krmenadla

macro Canon vs Tamron

Recommended Posts

Canon 100mm f2.8 macro vs Tamron SP 90mm F/2.8 Di Macro 1:1 VC USD

Cena je slicna.

Citao sam dosta ovih dana, vidim da su oba dobra kupovina tj nema greshke koji god da se uzme.

Canon je klasika, lako ce se prodati posle bez gubitka mnogo novca.

Ovaj Tamron je dobio neke nagrade kao najbolji u svojoj klasi (makro), ima stabilizaciju i navodno otporan na vlagu (sitnu kishu).

Na osnovu izlozenih fotki teshko je dati bilo kom objektivu prednost, portreti\makro fotke.

Imate li i vi neko svoje mishljenje \ preporuku?

Prvenstveno bi se koristio za makro fotografiju.

Thanks!

Krme

Imao 100/2.8 USM i kad sam presao na Canon, jedno vreme mi je bio jedini objektiv. 100tka je zver za pare koje kosta. Dobar AF, ostrina sabija do nenormalnih granica itd itd. Za taj objektiv samo reci hvale imam.

Tamrona VC varijantu nisam koristio, prethodnu probao i AF je bio neupotrebljiv al je bila ostra i to je to.

Da, igrao sam se sa ovim Canonom nedelju dana, zaista je dobar, macro/portret.

No ovaj Tamron takodje toliko hvale da nisam pametan sta da odaberem...

Ko velim, najnovina tehnologija, EISA nagrada za najbolji objektiv, trte-mrte.

BTW, EISA award? Wtf?! Jel zna neko da mi kaze nesto vishe o ovoj asocijaciji, me mogu da iscackam na netu nista...?

ma daj bre, mani se nagrada, niko ne kupuje objektiv zbog nagrada :D

Ja mislim da neces pogresiti sta god da uzmes, ali u ovom slucaju bih pre isao na Canon, osim ako ti je bas preko potrebna stabilizacija.

Kupis oba, poigras se, i ostavis onaj koji ti vise svidi -ili- prodas onaj koji ti se manje svidi :D .... ili pazaris canon, i sigurno si kupio bolji objektiv.

Au, al ti je dilema. Da si napsao Sigma vs Tamron pa da se razglaba. Ovako Canon bez ikakvog razmisljanja. Imao sam 100mm macro Canon i jednostavno ga nisam skidao sa tela. Apsolutna perverzija.

Posle sam probao i koristio Sigmu 105mm macro i ona je dobra ako zanemarimo sporocu AF.

Evo i sada na Nikonu koristim Sigmu 105mm macro jer za te pare NE POSTOJI nista sto bi moglo da joj prismrdi. Ja sam je platio nesto ispod 200€.

Pa ja mislim da je poredjenje na mestu.

Cena je slicna, oba su macro, oba podrzavaju ff/crop.

Meni se cini da je dosta ljudi po automatici odmah povikalo Canon bez malo dublje analize (koliko je moguce analizirati nesto na osnovu web/uTube reviewa).

Nadam se da ne zvucim nezahvalno, trazio sam misljenja i ona stizu, ali mi se cini da se ovaj Tamron u gore nekoliko poruka i nije ozbiljno uzeo u obzir kao takmac mocnom Kenonu.

Sto je najgore i mene vishe ogreje sunce kada vidim da pise Canon na objektivu i probao sam ovu stotku - odlicna je, no stalno mi je na pameti prica kada se Tojota probijala na USA trzistu pre nekoliko decenija, niko je nije uzimao za ozbiljno a japanci mic po mic postavljaju neke standarde.

Da nismo potcenili Tamron previshe samo zato sto je Tamron?

Reviews Tamrona na netu su toliko jaki da sam zato i pitao ovo pitanje...

Hvala jos jednom.

Ako se dvoumis oko neka 2 objektiva i treba ti prvenstveno za macro i devil ti kaze koji od ta dva da uzmes za to sto ti treba onda to uzimas bez dalje diskusije.

S druge strane, kao i dosta njih koji su ovde postavljali pitanje su se vec odlucili za jedan od pomenutih modela i ovde samo traze aminovanje svog izbora, skoro i ne citajuci odgovore koji stizu. mislim da si se vec odlucio za Tamrona, pa samo trazis potvrdu ovde na forumu. Ispravi me ako gresim.

Imao C, imao T bez stabilizacije, imao S 70, i na kraju zavrsio sa C L.

Svi su opticki bili odlicni,(svaki je imao poneku prednost) ali najkompletniji objektiv na kom je sve kako treba je 100L makro.Ti si na pocetku tog puta, racionalan izbor je C, ako ti se ne svidi lako ces ga prodati.Ako ti treba stabilizacija a nemas za C L onda uzmi T.

Logika je jednostavna, samo mi sami sebi komplikujemo izbor.

ima jos nesto u prici, vrednost. Uzmes polovnog Canona, i ako ti dodje da prodas u prodaji u prodaji gubis 10-20 evra, ako ga duze koristis, ako napravis neke tragove koriscenja, ili ga prodas za iste pare. Naci tog polovnog Tamrona je siguran sam nemoguca misija, na novom imas gubitak znacajan, ako ti nekad padne na pamet da prodas. Ja sam ne razmisljam uvek tako, da cu nesto prodavati, ali treba nekad ostaviti prostora i za to.

Da, slazem se, napisao sam u prvoj poruci da Canon manje gubi na vrednosti ukoliko se bude prodavao kao polovnjak.

Da ne citiram sve ponaosob iznad - hvala svima na komentarima.

Ne, ja nisam jos odlucio, ne favorizujem Tamrona vec samo postavljam pitanje. (Ne znam ko gore prokomentarisa da ja u stvari trazim zapravo vaš amin. :)

Težak sam kada kupujem nesto do cega mi je stalo, gledam da dobijem sto vise za ulozen novac.

To se po nekada pretvori u noćnu moru od nekoliko nedelja, pravim tabele, grafikone, smaram porodicu i prijatelje. Hahaha. Secate se mozda mog biranja ranca/torbe od pre par meseci... ;)

Ok, jos jednom da se zahvalim, za sada je C stotka u prednosti.

Kupujem objektiv najverovatnije sledece nedelje, ako bude jos kojih komentara - dobrodosli su.

Puno pozdrava,

Krmenadla

Tamron samo u varijanti da je dosta povoljniji pa da se razmišljaš, u ovoj priči to nije. A ako ti Devil kaže šta se onda više pitaš, možda nisi video šta čovek radi pa te to opravdava :D

Ovaj SimaZoran me ubi bre, svaka mu je ka Njegoshu na mestu! Lol

Ok, ok, I got the message guys! :)

Hvala svima, ovo je bilo mnogo lakse nego kada smo birali ranac pre par meseci! ;)

Nego, idem da pojurim i senilo za par evra kod kineza! Kaze baba da su mi fotke mnogo kvalitetnije od kad sam kupio ono chudo (senilo) i fotoaparat izgleda mnogo ozbiljnjje! ;)

ja kanon. ali to je čisto zato što sam snobčina. tamron nisam nikad imao. znači ono ni jedan jedini ni na minolti filmskoj, ni na nikonima filmskim i digitalnim ni na kenjonu digitalnom. -znači totalno neutemeljen stav, zasnovan na čistom snobizmu.

recimo nikad ne bi na poršea stavio ukrasne alu felne za jugo. a pazi isto se vrti svaki točak, čak mislim da su ove druge i malo povoljnije za da se nabave

(saće mikri da me strelja jer sam povukao automobilističku paralelu :lol: )(il će da se iznervira).

a, da, da dodam, od makroobjektiva imao sam do sada (svojih) neku sigmicu, nikon 105 i 60mm, i kenjon stotku tu koju oćeš, i sad imam onu el sa stabilizacijom (koju sam realno upalio OBA puta do sad :D ).

da sam ost'o na nikonu, kupio bi onu vr. razlika između tog vr-a i 105 stare je prilično slična kao i u canon slučaju. - znači nije to oštrije, nije ni robustnije (jer je i ono starije vrlo robustno), ali nekako imam utisak da je L kontrastniji malo nego stari (ali nisam ono nešto klikno sa oba istu sliku pa upoređivao - dakle verujem da je subjektivno), a recimo bokeh /sama slika je (meni) "lepša" sa ovim novijima (i preskupima).

kupio sam ga od Dux-a tu sa zone, ono nije mi bilo palo na pamet da se cenjkam, tipa pošto-tolko. u-je? -aha - spustio sam ga za stoju u odnosu na kolko sam ga tiplao. -pa jel dobar? -šta bre dobar - k'o nov. -pa da dođem snovcima? -pa jok, nego ja da dođem snovcima... -i ništa ja doš'o, popismo pivo, ja uzeh objektiv u ruku u trajanju od dve sekunde, i reko o.k. da ga prebacim u fotorančić - i onda se duks iznervirao, i kao - pa jebote - možda bi bio red da ga turiš na aparat. - i reko pa dobro, ako baš insistiraš :lol: i tako....

uglavnom, ono što tedoh reći - objektiv je duplo skupji od ne-L-a, i NIJE duplo bolji, no, pošto sam u datom momentu imao lovu u p-dže, a već neko duže vreme, od kad sam shvatio da lova nema zapravo nikakvu vrednost - imam neki drugi stav o lovi, u odnosu na kad sam bio mlađi, - nije dakle junačka ruka ni zadrhtala kad sam broj'o đenge.

znači kad sam bio mlađi, pa kad kupim pravu stvar - ruke se tresu dok se broji lova, i suza junačka se pušti, i tu je kraj suza. od tog trenutka pa nadalje uživaš u arčenju iste.

sad kako sam stariji, ni ne plačem kad brojim lovu - nego odma kez na lice, i arčim i razmišljam kako sam pametno i mudro sprdlao pare. evo recimo juče sam kupio nejeftino pivo iz jedne male pivare privatne i uopšte mi nije bilo žao, a kad sam popio par komada, čak sam bio i još srećniji u životu, iako mi život juče, onako generalno, uopšte nije ni bio nesrećan.

hvala hvala, sedite deco, hvala :D

a, da, da dodam, od makroobjektiva imao sam do sada (svojih) neku sigmicu, nikon 105 i 60mm, i kenjon stotku tu koju oćeš, i sad imam onu el sa stabilizacijom (koju sam realno upalio OBA puta do sad :D ).

da sam ost'o na nikonu, kupio bi onu vr. razlika između tog vr-a i 105 stare je prilično slična kao i u canon slučaju. - znači nije to oštrije, nije ni robustnije (jer je i ono starije vrlo robustno), ali nekako imam utisak da je L kontrastniji malo nego stari (ali nisam ono nešto klikno sa oba istu sliku pa upoređivao - dakle verujem da je subjektivno), a recimo bokeh /sama slika je (meni) "lepša" sa ovim novijima (i preskupima).

kupio sam ga od Dux-a tu sa zone, ono nije mi bilo palo na pamet da se cenjkam, tipa pošto-tolko. u-je? -aha - spustio sam ga za stoju u odnosu na kolko sam ga tiplao. -pa jel dobar? -šta bre dobar - k'o nov. -pa da dođem snovcima? -pa jok, nego ja da dođem snovcima... -i ništa ja doš'o, popismo pivo, ja uzeh objektiv u ruku u trajanju od dve sekunde, i reko o.k. da ga prebacim u fotorančić - i onda se duks iznervirao, i kao - pa jebote - možda bi bio red da ga turiš na aparat. - i reko pa dobro, ako baš insistiraš :lol: i tako....

uglavnom, ono što tedoh reći - objektiv je duplo skupji od ne-L-a, i NIJE duplo bolji, no, pošto sam u datom momentu imao lovu u p-dže, a već neko duže vreme, od kad sam shvatio da lova nema zapravo nikakvu vrednost - imam neki drugi stav o lovi, u odnosu na kad sam bio mlađi, - nije dakle junačka ruka ni zadrhtala kad sam broj'o đenge.

znači kad sam bio mlađi, pa kad kupim pravu stvar - ruke se tresu dok se broji lova, i suza junačka se pušti, i tu je kraj suza. od tog trenutka pa nadalje uživaš u arčenju iste.

sad kako sam stariji, ni ne plačem kad brojim lovu - nego odma kez na lice, i arčim i razmišljam kako sam pametno i mudro sprdlao pare. evo recimo juče sam kupio nejeftino pivo iz jedne male pivare privatne i uopšte mi nije bilo žao, a kad sam popio par komada, čak sam bio i još srećniji u životu, iako mi život juče, onako generalno, uopšte nije ni bio nesrećan.

hvala hvala, sedite deco, hvala :D

Hehehe nasmejah se lepo :D

Koji si ti meni kralj!

:D