Jump to content
bojan900

Tabla za crtanje

Recommended Posts

Koristite li tablu za crtanje prilikom obrade u PSu?

Ima li ko iskustva sa jeftinim resenjima sa Alija? Moze li neki savet sta gledati i koja je upotrebna vrednost?

Tablet ti je odlican za svaku vrstu obrade. Vodeci u industriji je Wacom, ali (po meni) malo i precenjen sto se tice same cene. U svakom slucaju mozes uzeti neki Wacom Bamboo small ili jos bolje medium i to ce ti za fotografije biti dovoljno.

Gledao sam brand table i vidim da na papiru kinezi sa boljim specifikacijama kostaju dosta manje. To mi je jedna od dilema, obzirom da u nekim drugim segmentima (npr. blicevi) kinezi prave sasvim upotrebljive stvari, naravno sa aspekta amatera, sto i jesam...

evo ja koristim neki jeftini wacom

tabla bi trebalo da ti traje dugooooo i jedna od prednosti wacoma je podrska (drajveri). i najjeftnija ce ti raditi posao za obradu fotografija, ako je izvesno da ces uskoro imati novca za jeftin wacom strpi se koji dan/nedelju

Gledao sam brand table i vidim da na papiru kinezi sa boljim specifikacijama kostaju dosta manje. To mi je jedna od dilema, obzirom da u nekim drugim segmentima (npr. blicevi) kinezi prave sasvim upotrebljive stvari, naravno sa aspekta amatera, sto i jesam...

Pise na tarabi... da ne lajem ;)

Imaju kinezi upotrebljivih tabli, ali posle nekog vremena shvatis da je wacom ipak osetno bolji i da sto ne ustedis u parama, ustedeces u zivcima i vremenu.

Kao sto rece Abishai gore - wacom bamboo small/medium (bolje medium) i pevaj :D (nista bolje od toga ti ne treba)

Nisam neki majstor za retuš ali ono što mi treba odrađuje mi odlično Wacom Intuos tabla (ona manja) ne Pro verzija.

Po meni Pro varijanta je više potrebna za crtače nego za retušere.

Sta znam, imam intuos 5 tablu, pokusavao, radio, ali nema sanse, bez obzira na sve pogodnosti. Navika je cudo. Najbolje pre bilo kakve kupovine da probas kod nekog pa da vidis. E sad, za ilustratore, crtanje i rucno pisanje je nezamenljiva. Ali za retus, hm! To sam razvio do perfekcije sa misem i tastaturom, sada je jako tesko to zameniti tablom.

Intuos, koji god.

Treba vremena da ti legne u ruke ali onda je fantasticno.

Sad imas intuose za 100e, taman su za rad. Ja sam,imao,i A4 intuos i na kraju sam dao kolegi a ja koristim malecki

wacom. imam 1 mali, i 1 malo većiji (a6, a5), meni lično bolji mali. rekli mi realni crtači "nećeš (genius.... k.palac...), oćeš wacom", ja posluš'o, i zaključio da ne lažu. dakle da zaključimo - wacom. vidi da probaš kod nekog, al ako si megacrtač, onda neki vejiki, a ako si crtač k'o ja - onda neki majušni.

Ja mislim da je small neprecizan za detalje. Pre bih ti preporučio neki veći model od tog. Samo da znaš, ne moraš da kupuješ novu tablu. Polovne, pristojno očuvane, rade pojednako dobro kao nove, pogotovo što tu ima mnogo delova koji mogu da se zamene ako nešto nije u redu. Vrhovi za olovku, pa i cela olovka i sl. Ako ti se ne žuri, listaj malo oglase, pre ili kasnije ćeš naići na neku pristojnu polovnu tablu. Pre 5-6 meseci je na Limundu bila Intuos tabla skoro upola cene. I nema veze ako je stariji model. Intuos 3 je podjednako dobra kao i novi modeli.

Bolje da malo sačekaš da naleti neki povoljan polovan Wacom, nego da te pare daš za kineza koji, realno, ne može da priđe Wacom-u.

Pozdrav.

Hvala svima na odgovorima. Na zalost pratim samo fotografske teme, tako da nisam video da vec postoji ova tema, doduse tamo se uglavnom spominju neke nenormalno skupe mrge...

Generalno, moje pitanje je bilo bazirano na razmisljanju da sam amater, obradjujem tu i tamo, cisto iz radoznalosti, tako da mi je zao da dam 100-200e za nesto sto uopste nisam siguran da cu koristiti, pogotovo sto do sada nisam ni video tablu uzivo, a kamoli probao. Obzirom da vec duze vreme imam YN blic i da je kada sam ga uzeo bio potpuna kung fu kinestina, a meni je totalno zadovoljavajuc i savrseno radi posao. Tako sam razmisljao i vezano za table, pa vidim neke mrak specifikacije PPI, osetljivost, itd. po 40-50$, pa sam zato pitao, reko da narucim da probam...

Pogotovo deo oko dimenzija table mi je od pomoci, a ako su po vasem misljenju Kinezi neupotrebljivi izbecicu ih, ali onda moram da podignem ulog.

Bilo bi zgodno da velicina table bude iole vezana za velicinu monitora. Mala radna povrsina table uz monitor vecih dimenzija (a sad su svi vecih dimenzija), dovode do toga da jako mali pokret rukom prelazi dosta veci put od onoga koji bi bio da su tabla i monitor u manjoj disproporciji. U principu moze svaka tabla sa svakim monitorom, ali sa standardnim velicinama koje su danas preko 22", mislim da A5 table vise tu nemaju sta da traze jer dovode i do drugih problema ako su konfiguracije sa 2 monitora. Ukratko, slazem se sa Jovbrankom i njegovim savetom.

Sto se tice Kineza, Yiynova tableti druge generacije - pandan Cintiqu (nikako prva genercija zbog drajvera i problema u PS-u) - ima dobre kritike i moze da bude dobra investicija. Po onome sto sam uspeo da se informisem imaju jako dobar korisnicki servis i menjali su ljudima defektne table bez ikakavih pitanja. Table firme "Bosto" za druge strane treba zaobilizati u sirokom luku.

Nisam koristio kineske table, ali samo da napomenemo jednu stvar. Svi koji su koristili kineske bliceve tvrde da su dovoljno dobri za pare koje kostaju. Oni koji su kotistili kineske table kazu da ne treba stedeti na wacom-u jer je mnogo bolji nego sto to pokazuje razlika u ceni.

Velicina table vs velicina monitora je po meni nebitna jer kad misa kotistis na nekoj srednjoj brzini i tako se naviknes, pa mu speed munes skroz u desno, odjednom ti bude mali monitor jerbo se na takvog misa nisi navikao. Hocu da kazem da je sve stvar navike.

Ja imam 24inch monitor i vacom 480 intuos. Sve to radi perfektno, sto je tabla veca vise pokreta rukom a samim tim i greska se povecava jer osecaj crtanja,na tabli proato nije isti kao na papiru.

Ovo ne pricam kao retuser vec kao dizajner koji dan danas radi skice rukom.

Table su i dalje tu kao final touch a ne kao,primarno sredstvo kreiranja.

Kod retusa mala tabla radi perfektno, pogotovo ako ima veliku osetljivost, sto intuosi imaju.

Zanimljivo da olivka kod,tog malog intuosa ima mnogo bolji osecaj nego kod velikog intuosa od pre tri godine koji takodje koristim. To je jedan od razloga sto sam presao na malu tablu.

Ne stedi parice na tabli, 100 eura je mala investicija za performanse i komfor koji nido jedan zaokruzen proizvod.

ja se recimo vrlo ne slazem.

koristim obe table na malim lapicima, koristio sam ovu manju na 17ici crt, i sad mi je manja u principu prikljucena na imac 27, a ovu vecu ja na lapicu topicu (17 otprilike).

problem sa vecom, pri tom, bitno, ja NISAM crtac - znaci znam da nacrtam malo - ono olovka na blokcetu, ali da nacrtam na tabli veliko - ono iz slobodne cele ruke - to ne umem tako precizno. nisam crtac/slikar. dakle ruka mi je sve vreme oslonjena/naslonjena, i iz rucnog zgloba su pokreti. i to je izvodljivo sa a6 tablom (majusnom).

vec sa a5 - imas problem - za kretanje po celom ekranu - moras da odizes celu ruku.

i recimo neko ko nije sklon shortcutovima, nego radje bira alate iz toolboxa na grafickim programima recimo - da bi otisao sa sredine ekrana u deo sa alatima koji su obicno negde skrajnuti - da bi se imala radna povrsina ekrana - moras da odizes celu ruku. znaci pokreces cak i povelike misice (tipa trapez, prednje rame, bla bla... (moze mr big ako procita da kaze koji su sve misici tu u igri) - vs prakticno tetivni pokret iz rucnog zgloba.

takodjer sto se tice preciznosti - iovako ionako uvecas kada nesto cinculiras u fotosopu recimo, ili kad penalis cvorice u ilustratoru/corelu, i t.d. - tako da (po meni) ni to ne stoji.

e sad, ako je covek ono crtac-crtac, verujem da takav 1 zeli sto vecu tablu.

bitno - ako uzmes - pa ne ide, nemoj da odustanes posle 1 dan. - cimni me na pp da ti preporucim par vezbica koje sam smislio :) (sta cu jadan.... muzikant covek... :) ) - i posle plafon 2 dana, ima da "pevas ko slavuj" (ne znam sta bi bilo ekvivalentno u grafici - posto ima da crtkas k'o dali - nece da ide, jerbo on nije koristio tablet graficki, a slavuji su zdruge strane pevali i tad :)

edit> ubacise se cvele i ywanho dok sam kuckao.

*sad se setih, pre 2 3 godine sam doneo iz germanije duletu a tri intuosa mislim nekog ljutog - bio nekoliko stoja polovan. i reko aj' bas da vidim - ono - prikljucio sam ga, odcrto dve linijice, klikno jednu sliku dva minuta, i klikno dole levo "shut down" i od-kljucio ga, spakovo nazad u kutiju, i don'o ga vamo ortaku. :D

Upravo tako, kupio sam a5 wacom, i skratio sam joj radnu povrsinu dok nisam mogao da dohvatim sve iz zgloba, na duplo otprilike, jednostavno nema potrebe za vecom tablom ukoliko radis fotke.

iz komentara sam otprilike shvatio kolika mi je dimenzija table potrebna i da kinez jos uvek nije potpuno upotrebljiv. Jbga, zacrtao sam sebi jos jedan objektiv i sad mi se ovo sa tablom ne uklapa u planove. Kad dam 3-5 hiljada na aliju je nekako drugacije, prebolim bryo :), a 100+ mi je nekako opipljiva cifra.

Meni je tabla potrebna iskljucivo za retus, a vidim da ljudi to dosta brkaju crtanjem...

Hvala svima na komentarima, moram opet da promislim o planu akcije.

Ok, kupis kineza, pa nam se posle zalis ovde kako si se zahebo (il' se ne zalis jer nisi hteo da nas poslusas) pa nam se posle nekog vremena pohvalis da si kupio wacom.

Kinez jeste upotrebljiv, kao sto je upotrebljiv i 18-55 vr, a onda probas 24-70 i vidis ... mislim, progledas. :-)

Ljudi su ti puno toga rekli, ja samo da dodam nesto. Wacom jeste skup, ali dugotrajan, naravno ako ga normalno koristis. Na poslu imam Intuos 3 koji je 8 godina star, a ovaj kuci je 9 godina star. Osim manjih ostecenja na foliji nema nikakvih problema. Lazem, platno sa donje strane misa je odavno ispustilo dusu :)

pozdrav