Jump to content

Startrails, Milky way i ostali nebeski andrmoljci

Share

Recommended Posts

Izgleda odlicno jer ni jedan drugi 2.8 objektiv nema tako malo kome po coskovima. OK, Tamron 17-50 je imao.. ali to je neka druga fela potpuno. :)

Ovu konkretno nisam ispravljao, nego je samo uradjena korekcija tj. defishovan u LR pomocu profila i onda kropnuto po malo sa leve i desne strane jer se tu nalazi drvece koje je upadalo u kadar. Jbg... nije bas lako naci "cistu" poziciju sa koje moze da se ufotka pejzaz a da zahvati ovoliki ugao, tako da je morao da padne kompromis. Ima jos par komada jer sam malo kasnije uspeo da se popentram na tvrdjavu iznad Virpazara pa da odatle napravim slican kadar... samo da sredim.

aj sad lepo kako valja nadji kadar, otvori taj objektiv, stavi iso3200, namikeri nesto na 17mm pa da pricamo :)

...ali da lepo je dao gradient za nebo , kolko je stakovao starlight-a mozes da kazes samo ti kad uporedis dva rawa

Jao, kuku, a mi idemo na odmor što dalje da bismo snimali nebo... :lol:

BtW lepa zezancija to praćenje. Međutim ima tu dosta začkoljica (rotacija polja i distorzija objektiva su recimo dovoljni da ceo dan provedeš pokušavajući da ih rešiš u PS) a ljudi koji su probali kažu da dobro radi za kraće ekspozicije (minut-dva) dovoljne za Mlečni Put. Da se razumemo, ti si okinuo na 50mm i bez zemlje što je najlakši scenario. Čak i da je tako, nija baš game_changer ali je solidna prednost da ljudi ne moraju da nose sa sobom astrotracker ili ekvatorijalnu montažu.

Ajd probaj kad stigneš na najšire da vidimo nekoliko minuta. U principu ovo dosta obećava.

• 3 weeks later...

Najblize gradu a realtivno "cisto" je Avala. Do sat vremena voznje imas Perlez, uopste krenes Zrenjanincem prema, jelte, Zrenjaninu i sve sto ti se ucini zanimljivo - to je to. Uravo i ova mapa po potvrdjuje.

Deblibratska svakako.. prilicno je mracno, pogotovo ako dodjes sa juznog kraja.

@ yagodinac - to naravno :) ravnam se prema Stellariumu, lepo znam gde kad i sta, jedino mesta odakle slikati su problem.

E a kazite mi iz iskustva, da li nadmorska puno pomaze? Recimo, divcibare deluju ok po ovoj mapi, nekako mi je zanimljivije ici tamo nego kroz ravnicu u pravcu zrenjanina :)

Po meni to dosta pomaže. Primer je recimo kad smo jednom bili na Adžinim Livadama, gledićkom selu odmah iznad Kragujevca. Sa 500-600mnv, i 12km vazdušne udaljenosti od centra - nebo je bilo fantazija, sasvim dovoljno za astrofotografiju. Jednostavno iznad si svetlosnog zagađenja koje je najizraženije na manjim visinama. Fruška Gora je drugo mesto gde visina pomaže, bilo koje drugo mesto iste udaljenosti od NS ne bi dalo ni približne rezultate. Primer: pogled ka Beogradu.

Drugi razlog je što vrlo često u ravnici ume da se smesti niska sumaglica, nisam meteorolog ali toga nekako ima i leti i zimi. Ponekad se ne vidi ni Mlečni Put iako je vedro (niska transparencija).

Eto, to je sa nekoliko stotina metara, a koliko je fascinantno sa Prokletija - neka ti Jo kaže :lol:

Paa... recimo da nije slucajno sto se vecina ozbiljnih opservatorija nalazi po vrhovima planina. Dakle, itekako nadmorska visina ima veze sa koncentracijom vodene pare u vazduhu (ono sto zovemo izmaglica), a takodje na vsiim nadmorskim visinama je po pravilu 'ladnije, sto opet dovodi do manje izmaglice a time i "cistijeg" neba. Upravo je i to razlog sto se zimi iz Bg-a nekad skoro pa vidi Mlecni put a nekad leti i pored, sto kaze Jagodinac, vrlo cistog neba, zvezde se vide k'o posle kilo Vnjaka.

upravo iz ovog razloga Avala je vrlo lepo mesto jer em je najvisa tacka u okolini, em je blizu.

Primer JAKO hladne zimske noci, mislim da je bilo -15, plus severni vetar:

12323541285_fb9bdbec8a_b.jpgAvala Memorial Park by Vladimir Krzalic, on Flickr

Mozda mogu da iskopam pojedinacni snimak, ali uglavnom iznenadio sam se koliko se zvezda videlo znajuci da sam nadomak najveceg grada u regionu :lol:

Na Prokletijama, u sred leta, u noci punog Meseca, to izgleda OVAKO

Da rezimiramo - sto vise to bolje!