Jump to content

Startrails, Milky way i ostali nebeski andrmoljci

Share

Recommended Posts

Мени не смета што је крив ђерам колико ми смета што онај "контратег" (оно округло што виси на крају) пркоси гравитацији. Поглед ми увијек ту запне. Иначе, одличне обје.

malo skew da ispravis perspektivu gore levo i desno pa onda warp da vratis sto vise neba u gornjoj trecini

[edit]

sledeci put to predupredis sa vertikalnom panoramom od dve fotke (jedna za nebo jedna za perspektivu)

malo skew da ispravis perspektivu gore levo i desno pa onda warp da vratis sto vise neba u gornjoj trecini

[edit]

sledeci put to predupredis sa vertikalnom panoramom od dve fotke (jedna za nebo jedna za perspektivu)

hvala f16, probao kako kazes mada mi ne ide nesto od ruke :) a i bice bolje kada nadjem mesto bez svetlosnog zagadjenja tada cu i primeniti tvoje savete.

Ja sve ovo razumem da treba, al meni nekako leglo krivo ovo. Pa bih samo da izrazim svoje dopadanje :)

Jedina stvar koja nemam pojma do cega je (osim ako nije ni do cega, onda znam do cega je :D) je sto mi deluje kao da crnilo curi iz djerma...

I jedna molba, necu da budem sektas i da te zovem na flickr, jer i on ima svojih problema, al meni deluje da PB bas zna da pohandri kvalitet slike, a greota je vrlo cesto, pa ako bude prilike, okaci i negde drugo :)

• 4 weeks later...

Hvala vam.

@f16: veruj mi da se nisam setio da tragove sopstvenog pešačenja okolo izbacim iz priče :rolleyes:

Ukupno je složeno 6 snimka po 30sec, zvezde su se premalo pomerile, i to je realno mana; ali meni je toliko trebalo da se promuvam okolo i osvetlim šta je trebalo.

BtW ako neko ode tamo neka pripazi, ulaz u okno je ambis bez ikakve ograde. Opasno i danju a kamoli noću.

Moj prvi ozbiljniji StarTrails 132x30sec...nisam mogao da okrenem prema severnjači, jer je na tu stranu grad na jedno 2km, i činilo mi se da je poprilično svetlosno zagađenje (probaću drugi put :) )

550d + Canon 10-18mm @18mm(?sad se ne sećam zašto sam zavrnuo na 18mm :blink: ) f/5.6, ISO1600, 30sec

pitanje: zašto mi starstax nije bolje odradio Gap Filling (selektovao sam ga u blending modu)

gde grešim?

27614345783_898c514e49_o.jpgLekin salas StarTrails by PexArt Foto, on Flickr

Startrax je prvi program na koji sam naišao, a deluje mi jednostavnije nego da sve to odradjujem u PSu (blendovanje 135 layer-a)

Inače NR mi nije nikada uključen. pustio sam aparat preko magic lanterna da radi, mada je tu nešto brljano. Zadao sam mu 120 fotki, a on je još uvek radio i posle 280 komada. Par frejmova je bilo toliko podexponirano da su bili neupotrebljivi. Vidim da je expozicija i na njma bila ista kao i kod ostalih (30sec...) ...?...možda je neko od pecaroša stajao ispred aparata?...

u PSu (blendovanje 135 layer-a)

File>scripts>load files into stack

+

kad uveze selektujes sve leyere i promenis blending mode u "lighten"

(potpuno istu stvar rade i 3rd party programi. Prednost je to sto su ti svi leyeri dostupni da ih po potrebi pojedinacno(ili grupno) maskiras tokom dalje obrade)

Startrails.de cini mi se ima potpuno validan LSB algoritam koji em sam stekuje sve, em popuni male rupe. Moze i u PS-u da se stekujena nacin koji je objasnio f16, ali mislim da nema potrebe kad vec postoji gotovansko resenje. :)

E sad.. Sta si zeznuo u ML? Moze biti mnogo toga. Obavezno u timelapse podesavanju na intervalu stavi "take pictures like crazy" jer to omogucava najmanje moguce "mrtvo" vreme izmedju dge ekspozicije. Dalje, otvori OBAVEZNO objektiv najsire sto moze. Msm da je f3.5 na njemu maks. Treba ti sto vise fotona u sto kracem vremenu. Dakle iso 3200, f sto manje i onoliko sekundi koliko je maksimalno moguce a da se bilo sta sto je osvetljeno vestackim putem ne spali (isto vazi i za mesecinu).

Ako ti trebaju zvezde kao tacke a ne kao linije, 15ak sekundi je maksimum koji mozes da izvuces a da zvezde po coskovima kadra (podrazumevano da je negde u kadru i sever) budu kruzici a ne linije.

...na nacin koji je objasnio f16, ali mislim da nema potrebe kad vec postoji gotovansko resenje. :)

koje ce da da stakuje zvezde kako treba ali ne i ostala "ambijetalna" svetla (pogledati reflesije svetala na vodi dole levo)

da naravno uvek mozes stekujes u nekom programu pa u PS-u samo zblendujes stekovane zvezde na neku od ekspozicija (ali generalno u workflow-u ps ti ne gine a ako imas dovoljno rama dal je falj od 100 leyera ili dva ne pravi neku veliku razliku u radu)

Zamisli kako bi tuzno izgledala sva ova svetla i refleksije samo zblendane u starx.

13992354450_4b6d0a89c4_z.jpg

Borsko jezero by Boris Mrdja, on Flickr ~100min

Ovde doduse su zvezde prvo stakovane same za sebe (da izvucem i poslednji foton :mrgreen: ) pa onda blendane sa ostalim leyerima

24486678749_77b3c61d2d_z.jpg

Pobednik startrail by Boris Mrdja, on Flickr