Jump to content

Startrails, Milky way i ostali nebeski andrmoljci

Share

Recommended Posts

Video sam to sad sto si rekao u drugoj temi, al ovo nisu meteori (nit su komete, salio sam se), svi imaju iste repove i javljaju se samo uz najsjanije zvezde. Ovde imas neki problem sa nemam pojma cime, mozda senzorom i/ili obradom (konverterom), mozda nekom unutrasnjom refleksijom, mozda ti je ukljuceno i cuvanje hajlajta i to moze napraviti cudne artefakte.

Mozda se i mrdalo, nije bas da se porezes od ostrine a i zvezde se "mrdaju" na 35mm poprilicno za tu ekspoziciju, ali imas repove oko 30 pixela uz gotovo svaku sjajniju zvezdu. Ne znam kako ti je podesen monitor, ali digni jos malo levelse ako ne vidis pa ce ti biti sigurno jasno o cemu pricam. Meni ti repovi izbise oci, a monitor mi nije kalibrisan ali je zato brajtnes veoma "utisan".

ovdje je blenda 1.8, iso1600 i 25sec.

Auto se definitivno mrdalo, sto moze biti jedino logicno rjesenje zasto su samo najjasnije zvijezde ostavile trag.

Sto se tice obrade, hajlajte sam nabio u maksimum, kako bi izrazio zvijezde je li..

u pitanju je d750 i 35ica 1.8g DX

ovo gore je pomereno u toku ekspozicije, ali nedovoljno je dalje trajalo da se ponovo zabeleze sve zvezde ponovo, nego su samo one najsjajnije ostavile po jedan trag i pcoetak nove kopije kada je kretanje prestalo.

Od prilike danak ostavjanja aparata na kolima koja leze na oprugama i amortizerima...

Klik na fotku za VRti prikaz.

Odvezala ti se pertla.. pazi... :D

E sad.. zamisli da mozes da stanes negde gde nema ovih reflektora sto ti biju u facu kad se okrenes.

Gledao kišu meteora sinoć ali nevolja sa meteorima je što nikad ne znaš na koju će stranu neba da krenu; okreneš aparat ovamo a ono baš tad protutnji tamo...

@Duše, jesu, to je ona mala simpatična grupa zvezda gore desno koja se ovih dana noću mota na istoku. Inače Vlašići se zovu još i Plejade - perfektna meta ko ima dvogled. A odmah iznad kuća, levo od bandere (u obliku ugla 30st usmerenog udesno) su Hijade, takođe otvoreno jato.

@Stevane, i ja mislim da ti se pomerio auto ali nakratko; ono tipa par sekundi na početku pa se onda smirilo. To objašnjava tragove samo oko najsvetlijih zvezda, većina nema repove. Usput, ja pločicu nikad ne skidam sa aparata ;)

• 1 month later...
  • 3 weeks later...

24105574131_1f8e8eee29_b.jpgMiroc Startrails by Vladimir Krzalic, on Flickr

Kopana Glavica, Miroc, 1.1.2016

177x20s, iso 3200, f2.8 na 15mm fisheye i Canon 5d mk2. E sad... fazon je sto je gosn' mesec krenuo da izlazi nekih pola sata nakon pocetka eksponiranja, tako da je prilicno golema razlika izmedju pocetnih i krajnjih fotografija.

d09fX9t.jpg

uojzWXw.jpg

E sad... da me nije mrzelo, mogao sam da uzmem i izmaskiram prednji plan tako da mi osnovna fotografija bude ova bez meseca... ali... :D

E sad... fazon je sto je gosn' mesec krenuo da izlazi nekih pola sata nakon pocetka eksponiranja, tako da je prilicno golema razlika izmedju pocetnih i krajnjih fotografija.

Ja mislim da baš to daje šmek ovoj fotografiji - senke postaju nekako meke. I izgleda da imaš meteor dole desno, a vidi se i na prvoj :lol:

Što se mene tiče Miroč je jedna veoma zapostavljen ali prelep region, takođe i noću veoma mračan za naše pojmove. Vredi tamo otići ili makar samo proći autom.

jel da je fuj? :lol:

jbg.. nije bilo boljeg, a da mogu da u razumnom vremenu dodjem po aparat da ufotkam slavlje. Kompromis...

Ako ima 3 sijalice na celom brdu, moz' da se kladis da ce biti rasporedjene tako da nema ni jednog metra prostora da te makar jedna ne malerise.

• 2 weeks later...