Jump to content

Startrails, Milky way i ostali nebeski andrmoljci

Recommended Posts

• Replies 347
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Severnjača iliti Polaris, snimljena u hrastovoj šumi staroj najmanje tri veka (Šalinački lug):   Polaris by Millan Milloradovic, on Flickr

Košava by Millan Milloradovic, on Flickr

Posted Images

Dvoglede u šake i, koga to zanima, u 4h ujutru na istočnom nebu imate priliku da vidite kometu C/2020 F3 (NEOWISE). Prilika je,  otprilike statistički gledano do sada, jednom u deset godina. Krajem jula moći će da se vidi i na zapadnom nebu ali će tad upadljivo izgubiti sjaj i pitanje da li će se videti u dvogledu i moći snimiti sa tripoda.

50087361163_0a1e1c7fdc_z.jpgComet C/2020 F3 (NEOWISE) 250mm by Millan Milloradovic, on Flickr

50087360913_a369f85d30_z.jpgComet C/2020 F3 (NEOWISE) 135mm by Millan Milloradovic, on Flickr

50087940211_20463f9e76_z.jpgComet C/2020 F3 (NEOWISE) 50mm by Millan Milloradovic, on Flickr

• 5 months later...

Tačno 21. decembra, na zimsku kratkodnevicu, Jupiter i Saturn prolaze jedan pored drugog (naravno ne bukvalno, ovo je stvar perspektive). Ako se zateknete u tom momentu i bude vedro, imaćete predveče dve najsjajnije zvezde na zapadu praktično tik jedna do druge. Zadnje ovoliko približavanje je bilo otprilike u doba Stefana Nemanje.
Trenutno scena nije tako fascinantna ali obećava - planete se približavaju, ovde su locirane u desnom delu kadra.

50699295568_17691d1027_z.jpgJupiter And Saturn by Millan Milloradovic, on Flickr

• Thanks 1
  • 2 weeks later...
On 12/13/2020 at 7:45 PM, yagodinac said:

Tačno 21. decembra, na zimsku kratkodnevicu, Jupiter i Saturn prolaze jedan pored drugog (naravno ne bukvalno, ovo je stvar perspektive). Ako se zateknete u tom momentu i bude vedro, imaćete predveče dve najsjajnije zvezde na zapadu praktično tik jedna do druge. Zadnje ovoliko približavanje je bilo otprilike u doba Stefana Nemanje.
Trenutno scena nije tako fascinantna ali obećava - planete se približavaju, ovde su locirane u desnom delu kadra.

50699295568_17691d1027_z.jpgJupiter And Saturn by Millan Milloradovic, on Flickr

Jesi li ulovio neku rupu medju oblacima to vece? Gledao sam vremensku prognozu i video da ce biti jedna u okolini Nisa i mozda jos jedna negde, ne secam se gde. I daj neke linkove na te specijal sajtove za gledace i slikace zvezda itd., valjda tamo ima nekih radova onako kako ja to zamisljam - krupni plan, stiskavac dve planete u tesnom kadru, ostro od ivice do marice... 😁 Posto ja na guglu nalazim samo skromne slicice s foto objektivi, nista teleskopi... Ili to mozda i nema dzabe da se gleda? 🤔

Ulovih, ali posle par dana. Svejedno, planete su ipak bile dosta blizu jedna drugoj pa je fotkanje palo.

Ovde ima o tome baš detaljnije. Inače je kropovano sa teleskopa u 100% rezoluciji na zadnjem snimku, dakle ni reči o stiskavcu pošto su planete i u teleskopima zapravo veoma sitne.

• 2 weeks later...
  • 5 weeks later...
  • 3 months later...

Pa da; uradi se duplikat lejera ispod na koji se primeni blur, onda malo brisuckaš oko najsjajnijih zvezda i to je to. Po pravilu tu se digne saturacija. U suštini možeš i na celu fotku da primeniš, recimo da menjaš blending mod (tipa screen), ali efekat onda vrlo često bude previše naglašen.

Pravi soft/fog/mist filteri daju ovaj efekat samo oko najsjajnijih zvezda.

Aha, kapiram. Htedoh da kažem da mi izgleda soft samo na najsjajnijim zvezdama, ali sam mislio da možda ne vidim dobro jer je mala fotografija.

Super su fotke, ona iz luga isto. Možda ti se posrećilo da lako nađeš ugao, ali je veća verovatnoća da moraš da uroniš u korov i žbunje :D.

Ne znam da li si dolazio pre, dok su napasali ovce i svinje. To je bilo sve čisto, ali je bio problem što ni mladica nije bilo pa se hrastovi nisu obnavljali.

Thnx, upravo mi je taj efekat trebao oko najsjajnijih zvezda.

Generalno koliko sam skapirao regulacija okolnih reka je prilično ugrozila lug zbog podzemnih voda mnogo više nego ispaša. Zadnjih godina se vidi žbunje, slažem se, ali mi se čini da ćemo u narednih 50 godina izgubiti verovatno ako ne ceo onda bar najveći deo luga. Inače super mesto za piknik i popodnevni izlet sa familijom. Nema nikakvu infrastrukturu ali bar nije daleko od civilizacije.

Kad sam već tu, evo još jedne. Omeo me je desno neki Iridium ili slično, možda ISS, mrzi me da tražim; ali se toplo nadam da je većina Iridijuma do sad popadala.

51189194708_c69d77724e_z.jpgPolaris Borealis by Millan Milloradovic, on Flickr

• Like 3

Hvala... 😀

Iridijumi su bili komunikacioni sateliti, nekoliko desetina njih, koji su služili za tzv satelitske telefone. Prva generacija je imala tu osobinu da odbija Sunčevu svetlost komunikacionim panelima, faktički velikim ogledalima i da naprave fler koji liči na avion sa upaljenim reflektorom. To traje nekoliko sekundi, obično par puta dnevno sa neke lokacije i vrlo je upečatljivo - i može da ukenja startrails. Ubedljivo su bili nasjajniji objekti na nebu, posle Sunca i Meseca, toliko da se fler Iridijuma često video na nebu i danju.

Svi su deorbitirani  do 2019. godine. Nova generacija tih satelita nema osobinu da proizvodi odsjaj. Sad su tu Maskovi Starlink sateliti, koji doduše nisu toliko sjajni ali će ih uskoro imati 500x više od Iridijuma. Vrlo moguće da će to označiti i kraj astrofotografije kakvu danas poznajemo - ili će se u međuvremenu napraviti neki softverski algoritam koji će satelite efikasno brisati sa snimka. Današnji algoritmi pomažu recimo 90%, ali trag satelita pri čupanju sa tamne strane vrlo često ostane vidljiv.

Hvala za info.

Onda bolje da požurim i napravim nešto snimaka sa zvezdama pre tih satelićana 😄 Planiram te snimke odavno al sve čekam da si kupim neki relevantan objektivić za tu namenu 🥳