Jump to content
silenthunters2

Startrails, Milky way i ostali nebeski andrmoljci

Recommended Posts

Pa nije, bar ne mojom opremom :lol:

Inače je 10-18 upotrebljen širom otvoren, znači f4.5, i to dva minuta. U principu treba brži širokougaoni i neki dobar FF. Da sam poneo montažu ne bi bilo problema sa dužinom ekspozicije, ali ona se montira jedno 45min.

A da, onda bi bila razmrljana zemlja i opet muke :)

^

Aha znaci o tome se radi :P Pre par dana napravio sam neke fotke na avali, vidi se i po koja zvezda na nebu, medjutim sve preko 10sec nije prihvatljivo, budu malo ili malo vise razmazane sto je duza ekspozicija... Probao sam razne kombinacije posto do sad nisam fotka nebo na kome se vide zvezde, i uspeo sam da napravim nesto prihvatljivo sa 16mm f2.8 iso1250, taman toliko da fotka u celini dobije smisao koji sam zeleo, posto mi nije ni bila namera da fotkam Milky way niti znam kako to da uradim :P

Kad fotografišeš sa tripoda zvezde će uvek biti manje ili više razmazane - pitanje je samo koliko je to tebi prihvatljivo. Ako hoćeš tačkice i na 100% onda se bojim da ni čuveno pravilo 500/žižna daljina za FF (neki puritanci koriste 400/žižna daljina) ne pomaže... Ali to po meni nema veze, cilj je dobiti fotku i malo crtica neće škoditi. Posmatraj to kao kratkotrajni startrails :lol:

Druga fora je da složiš više kraćih ekspozicija sa tripoda, ali ovo nešto ne šljaka baš svaki put preterano dobro kad se koriste široki i ultraširoki, pre svega zbog njihove kompleksne distorzije. Mada šljaka, ljudi čuda čine... Najbolje doduše šljaka sa 50 i 85mm.

Najbolje rešenje za okrugle zvezde.

^

Nista ja to ne znam kolega, probam dok ne skontam kako je najbolje za to sto zelim da postignem pa tek nakon toga ralizujem kadar :P Neki naredni put ako u obradi vidim da je moglo bolje, napravim bolje... Tako sam radio do sada, sve sta god da sam fotkao, od prvih fotki kada sam se upoznavao sa opremom do danas.

U principu treba brži širokougaoni i neki dobar FF.

There can B only one. OK, two... :)

btw, DIY ekvatorijal nije neka preterano velika drama da se napravi... bar ne bi trebalo da bude. Drugar krenuo pa cemo da vidimo koliko ce se namlatiti

Ovdenak ima u šestom poglavlju kako napraviti barndoor montažu, koja se potom ručno okreće i za neke širokougaone snimke naprosto je nenadmašna. Možda vam bude od pomoći. Ekvatorijalna montaža je više namenjena teleskopima i većim žižnim daljinama tipa nadrkani teleobjektivi, dok je za taj über_upotrebljivi 16mm ekvatorijalna jednostavno nepotrebna (nego ajde kad je već imam da je ponekad stavim u pogon). Čovek kaže da je uz malo pažnje na kropu sa 50mm izvlačio dva minuta pomoću barndoor-a...

Nije ti ni ova plavo-zelena boja neba bas realna, al kave to veze ima kada je sve dobro uklopljno, ima dobru forum, dal je realn ili nadrelana, to je najmanje bitno :)

Sveu svemu obe su dobre prva odlicna...

Naravno da nije, to je dodato u obradi čisto onako. Boja snega je već realnija pošto je scenu obasjavao skoro pun Mesec, plus ima tu i svetlosnog zagađenja pa vuče na crvenkasto.