Jump to content

Startrails, Milky way i ostali nebeski andrmoljci

Share

Recommended Posts

• 2 weeks later...

Ma nisam prigovorio, taman posla. Niko zapravo i ne zna koje je boje sve to (štapići iz retine su neosetljivi na boje), sve je veoma klizavo i nikako ne postoji neko egzaktno pravilo. Filmovi su noćno nebo takođe crtali krajnje različito; mi možemo samo da pretpostavljamo na osnovu apsorpcije i ekstinkcije da je Mlečni Put tj njegov najsjajniji deo nekako crvenkast. Drugo su konkretni nebeski objekti (emisione i refleksione magline) za koje se boja unapred zna (u ovom slučaju trula višnja i cijan).

Offtopic: prava boja neke nebeske fotke bi teoretski mogla da se 100% tačno podesi ako imaš neku belu zvezdu u kadru za koju unapred znaš da je A spektralne klase. Za sve nas to je kompletan overkill, ali lepo ilustruje koliko je teško i u suštini subjektivno podešavati boje noćnih pejzaža. Druga opcija je npr selektovati neutralni deo neba, dakle ne Mlečni Put, odabrati u prozoru levels onu srednju pipetu (gray point) i tako napraviti neku neutralnu vrednost za pozadinu. Tu onda sample mora da bude što veći, ja stavim 31x31, na manje od toga rezultati prilično variraju.

• 2 months later...

Fora je što stack naprosto ima mnogo više "mesa" za rastezanje. Jes malo nezgodno rešiti rotaciju polja (naročito na 17mm na FF) ali kad sve uklopiš mislim da se isplati. Za rotaciju ja onaj centralni krstić oko koga rotira polje izvedem van slike; stavim tamo gde bi trebalo da bude Severnjača po uslovom da je ona van kadra - ako je ista u kadru još bolje. Onda se rotacija prosto rešava. A ovi vaši Mlečni Putovi traže da centar rotacije ne bude Severnjača već južni nebeski pol, pa opet nije problem za rešiti.

Rotacija polja se vise-manje jednostavno resava time sto maskiras sve sto nije nebo u PS, masku iskopiras na sve lejere i onda uradis Auto-Align. PS zna da koristi maske tu i onda savrseno uklopi rotacije jer ga ne tripuje da'l da mikeri nebo ili zemlju. (pametan mali)

A da mesa ima - ima ga ko u klanici :D