Jump to content

Canon EF 85mm f/1.2L II

Foto turista
 Share

Recommended Posts

• Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Work, slažem se ja sa 95% toga što pričaš. Međutim svi malo previše potencirate oštrinu; to je lepo ali u suštini za našu priču nije najbitnije, i piksla lepo crta centar na f11. Poenta je bokeh i tu 24-70 L II razvaljuje; skidam im kapu kako su ga napravili. A tek 70-200 L zumovi, pa oni svi crtaju bokeh kao nirvanu. U poređenju s tim plastik-fantastik zaista deluje kao ružan san - to je razlika između gorskog kristala (UD) i prozorskog stakla upotrebljenog na EF 50 1.8 II.

Plastik-fantastik je derivat Biotara od pre jednog veka kad nije postojao kolor film, i kad se nisu radila neka velika povećanja sa lajka formata, uzmeš srednji za bilo šta a lajka je bila kao nama telefon; i kad nije bilo digitalije sa zilion megapiksela, itd. Čak ni osamdesetih C nije računao (kad je kopiran prvi EF50 1.8 sa FD verzije) da će neko nekad sa pedeset mpx da opali pokoji pejzaž. Realno to je staklo tad služilo da domaćica slika decu na travnjaku ispred kuće, a zatim otrči da okrene pitu.

Mislim da mi danas preterujemo kad od jeftinih objektiva očekujemo fantastične rezultate.

Da se vratim na temu: mislim da je 85 1.2 L na f5.6 bolji od 85 1.8 na f5.6. Možda ne zvezdano bolji ali malo oštriji i primetno bolji oko hromatske aberacije.

nije bas 85, ali pretpostavljam da je odnos tu negde isti kao u poredjenju ovih L i ne L 50-tica...

Sa ekonomskog stanovišta ove ˝razlike˝ bi po meni trebale biti bitne samo onim fotografima koji baš ozbiljno jedu leba od ovog zanata.

Naravno u životu nije sve strogo racionalno, pa tako i neki manje-više dokon amater proceni da ne može više fotkati bez ovih optičkih kolosa.

Obično se krene od maksimalnog precenjivanja svojih potreba ili od maximalno dokonih para koje stoje besposlene.

Medjutim najčešće je u pitanju kombinacija ta dva faktora.

Ali svejedno po želji, kako ko voli....

post-47347-1433451784_thumb.jpg

post-47347-1433451929_thumb.jpg

Slažem se za mk2 24-70/2.8, stvarno mu je boketo fantastika. Trebalo mi je pola godine da to izvalim jer sam ga slabo šiljio ispod f/8 ali stvarno na svim žižnim daljinama prelepo crta kičicom pozadinu.

I opet ponavljam - nije 85LII neoštar nego vi ne znate da ga koristite. Ja iskreno mislim da nema prajma napravljenog u zadnjih 20 godina da je neoštar, samo su neki manje oštri.

Pa standardno se vecina hvata za ostrinu. Magija 85ice uopste nije ostrina iako ona uopste ne fali, i to vazi za sve ostale L-ove, pogotovo ove nove koji imaju i tu ostrinu kao bonus. Renderovanje boja, izrada i fokus su ono sto te objektive stavlja na vrh, zato cu uvek pre uzeti Canon L nego ostriju Sigmu Art, cak sam Sigmi dva puta dao sansu i samo potvrdio ono sto sam i pre znao, ne moze se proci jeftino kod optike.

I dodjosmo do toga da je moj beskompromisni pristup ipak ispravan :D Tako da ce jadan ne bas tako dokoni amater sebe obradobati sa 85 f/1.2L II koliko vec suta ako stigne roba :) Pa neka su tu, sve slozeno u fullu, vremena imam da iz te opreme nekada izvucem maksimum, ne zurim nigde ne zavisi mi zivot i egzistencija od toga :P

Slažem se za mk2 24-70/2.8, stvarno mu je boketo fantastika. Trebalo mi je pola godine da to izvalim jer sam ga slabo šiljio ispod f/8 ali stvarno na svim žižnim daljinama prelepo crta kičicom pozadinu.

I opet ponavljam - nije 85LII neoštar nego vi ne znate da ga koristite. Ja iskreno mislim da nema prajma napravljenog u zadnjih 20 godina da je neoštar, samo su neki manje oštri.

bas tako

I dodjosmo do toga da je moj beskompromisni pristup ipak ispravan :D Tako da ce jadan ne bas tako dokoni amater sebe obradobati sa 85 f/1.2L II koliko vec suta ako stigne roba :)

Retko kad covek moze novcem kupiti sebi kez na licu, ali zato kad moze ne treba zaliti ni jednog dinara/evra :)

Zelim ti puno sjajnih fotki novom igrackom!

Konacno neko ko kapira jedan od segmenta sustine zivota :) Lepo receno, jes da mi ne manjka osmeha ali 100% si pogodio jednu od poenti kupovine ovog objektiva, i to najbitniju ;) Hvala na lepim zeljam, nadam se du cu jednog dana uspeti da se priblizim maksimumu koji moze da se izvuce iz ovog stakla :)

Konacno neko ko kapira jedan od segmenta sustine zivota :) Lepo receno, jes da mi ne manjka osmeha ali 100% si pogodio jednu od poenti kupovine ovog objektiva, i to najbitniju ;) Hvala na lepim zeljam, nadam se du cu jednog dana uspeti da se priblizim maksimumu koji moze da se izvuce iz ovog stakla :)

Pa da, ali kako znas koji objektiv ce ti doneti veci osmeh kad nisi sve probao nego ovako nabadas napamet :D:d

FotoTurista,

Dobro je da dok si "tražio magiju" nisi naleteo na:

http://www.the-digital-picture.com/Reviews...0&APIComp=0

Ovo čudo je na 1.4 kao Canon na 5.6 + Smart Sharpen :)

No šalu na stranu, C 85 je sjajan obj., jedinstven u foto svetu. I često razlog #1 zbog kojeg Canonovci ne prelaze na Nikon. ;)

Listajući DE ebay, video sam da verzije 85 I imaju sasvim prihvatljivu cenu... Imaju lošiji fokus od II ali sve ostalo je manje-više isto... Verzije II su oko 1500€ a I 1000 u odličnom stanju koliko videh.

S obzirom da te zanima viša kategorija foto opreme, da li si razmišljao o jednocifrenom telu? Šuška se o 1DX Mark II, tako da bi DsIII i DX1 trebali dodatno da pojeftine... ;)

Pozz

Sto se tela tice cak i ovo sto imam je previse, kupljeno zbog zelje da se ima ovako nesto i cene od 1650e :D Sto se objektiva tice, nisam gledao gotove radove koji su prosli kroz PS i ostale programe za obradu, vec raw iz aparata(5DmkIII) samo provucen kroz LR, na taj nacin sam odabrao i ostale objektive, obrada je cudo i tu kada covek ima stila i zna sta radi magija nastaje ne vezano za objektiv, meni je negde krajni cilj da obradom ne narusim ono sto taj objektiv daja u osnovi :) Svakako hvala na preporuci... Inace ovaj objektiv placam 1870e sa nasom garancijom...

Svaka čast, svako ko može sebi da priušti zadovoljstvo ne treba da ga se odriče kad već može. Da imam dokonih 5 K evra iz momenta bih nevezano za temu uzeo mtb biciklu od isto toliko para. Na žalost ne mogu pa vozim od samo 1K. Inače si me zainteresovao za najjeftiniju varijantu ovog objektiva. Čitajući ove postove gledajući revije. Eksperimentisao sam sa jetinim objektivom 55-250 IS II na oko 85mm i dobio sam nešto što uopšte nisam očekivao. Nekakva se magija nalazi na toliko milimetara. Pa eto šta da kažem samo napred, postavi neku fotografiju i da vidimo kako to izgleda.