Jump to content

Canon EF 85mm f/1.2L II

Foto turista
 Share

Recommended Posts

• Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ako mislis na fokus - to je bar lako. Zavrnes na f/4 dignes ISO 3-4 koraka i vozi misko.

Bolje imati sliku u fokusu sa manje bukea nego da ti je sve buke a nidje fokusa.

To je loša karma za narednih 50 godina, ovi objektivi se zavare na 1.2 i kraj priče

au ostalom IVuletić ti može više reći oko problema fokus šifta pri zavrtanju na 5.6, što je već blasfemija za ovakve objektive :lol:

Probao sam obe verzije 85mm f/1.2, testirao S 1.4 i koristio C 1.8. Iskreno, kao sto se da i ocekivati, 1.2L je najhalucinogeniji ali i najzahtevniji posto podrazumeva neverovatnu kolicinu spretnosti zbog cinjenice da je AF uzasno spor sto u kombinaciji sa prcometarskim PDO znaci da se mora misliti u cetiri dimenzije i model mora biti apsolutno miran ili potpuno kooperativan sto je u praksi cesto nemoguce a onog momenta kad si krenuo da ga zatvaras ispao si magarac jer u tom slucaju postoje daleko jeftinije alternative kod kojih fokus leti). Sigma ima brzi AF i daleko je pogodnija za nindze s' tim da i kod nje postoji problem sa dubinskom ostrinom tako da je rad na malim udaljenostima i dalje poprilicno zajeban. Canon 85mm f/1.8 je, po mom misljenju najbolje resenje jer daje najvise za ulozen novac tj. otvoren je isto vrlo lud a jeftin je i diskretan.

Pre nekoliko godina, kad je najavljena Sigma 85/1.4, na nekom forumu je bas na ovu temu pisao jedan amerikanski svadbar koji je tada rekao da sa f1.2 (i to samo na 1.2) uradi mozda 20% snimaka ali da najcesce 90% od tih snimaka zavrsi u albumu i da mu je C/1.8 glavni objektiv (u kombinaciji sa 24/1.4 i 135/2).

To je sto se tice zaradjivanja za 'lebac, a ako pomenuti prehrambeni artikal nije problem i ako se objektiv kupuje zbog zajebancije, ista je apsolutno zagarantovana posto, ako imas makar trunku talenta za likovnu umetnost, sa 85mm f/1.2L mozes sto cuda da napravis. Drugim recima, kupi i uzivaj...

Mislim da mi talenta za likovnu umetnost ne manjak, samo malo da se vratim u formu, posto je talenat zapostavljen zadnjih 25god :P Fotke koje sam video pravljene ovim objektivom razlog su za kupovinu, imaju neki orginalni smek koji se meni dopada a to su ta cuda o kojima govoris, treba ce meni vremena, ali to je cilj :) I naravno kupujem ga za zajebanciju, lebac se zaradjuje na laksi i profitabilniji naci nego sto je bavljenje fotografijom, ovo je samo zadovoljstvo :)

Verovatno se misli na Sigmu, ili na C 1.8

Da, Sigma 1.4 ili C 1.8...iz prostog razloga sto je realna potreba za 1.2 blendom na 5DMKIII mala ( da ne kazem nepostojeca ).

Autoru teme bi savetovato da proba bilo koji objektiv koji je brzi od 1.8, i onda ce videti kolike su mu realne potrebe za brzim staklom.

Govori se da ovo staklo kupuje nakon vidjenih primera fotografija , ja bi voleo da vidim te primere pa da vidimo jeli bas sve do tog stakla i same blende ili ima tu i neceg drugog :)

Pozdrav i da ga u zdravlju koristis pa da uskoro vidimo neke radove :)

Hehe pa svakako moze da napravi sve sto moze Sigma 1.4 ili C 1.8, tako da tu dileme nema da li ima ili nema potrebe, meni za zezanje nista nema potrebe, tako da se tu ne radi o potrebi vec vise hiru da se ima nesto dobro i izazovu da se ovlada tim parcetom hardvera :) Sto se radova tice tesko da ce uskoro da bude nesto dostojno tog objektiva od mene, smatram da ja jos uvek nemam ni blizu dovoljno vestine i fotografskog iskustva da napravim tako nesto, ali nije da se necu truditi pa ce se vremenom dostici cilj :)

Gledajuci razne radove za vecinu radova kada sam pomislio da su napravljeni pomocu ovog objektiva ispostavilo se da jesu, nekako uspevam da prepoznam smek koji pravi ovaj objektiv tako da sam dosao do zakljucka da smo jedno za drugo hehe :D Veliki je plus sto moze da postigne sve sto i ostali objektivi slicne zizne daljine 85-100mm.

Govori se da ovo staklo kupuje nakon vidjenih primera fotografija , ja bi voleo da vidim te primere pa da vidimo jeli bas sve do tog stakla i same blende ili ima tu i neceg drugog :)

Jel ocekujes da ti neko okaci primere ili ? :)

Magija koju ima taj objektiv je slicna magiji svih ostalih Canon L prajmova, i to je jednostavno tako zbog kombinacije objektiva i senzora.

Foto turista sretna kupovina, sto se tice plitkog dofa bice problem nije da nece. Sve zavisi kako fokusiras tj od tehnike iste. Kontam da na 1.2 na nekoj half body distanci kad fokusiras centralnom tackom i prekadriras nema sanse da bude u fokusu :D.

No pitanje za ostale nije mi jasno sto bi covjek betonirao ovaj objektiv na 1.2 i zasto kad mu treba ne bi slikao na f4 ili f8 ili bilo kojoj blendi koju ovaj objektiv ima. Jel treba da kupi neki drugi objektiv ako oce da slika na f4. Malo mi nije jasno ovo. Ja nemam ovaj nego onaj 135 f2 i on je recimo na f2 magija, al nije uvjek prakticno slikati na toj blendi pa mi nije jasno sta je to kod 85 drugacije da bi covjek morao da ga drzi konstantno na 1.2. (Vidio sam primjere sa ovim 85 1.2 jer sam se svojevremeno razmisljao dal da ga kupim i dobar je nije da nije, tj odlican, samo mislim da ga je greota zavariti na 1.2).

Jel ocekujes da ti neko okaci primere ili ? :)

Magija koju ima taj objektiv je slicna magiji svih ostalih Canon L prajmova, i to je jednostavno tako zbog kombinacije objektiva i senzora.

Primera je pun net.

Ima i drugih L prajmova pa zato i pitam ... a ima i nekih koji nisu L prajmovi a pomenuti su u diskusiji...i sam si predlagao 135 f 2 recimo. Mrzi mi me sad da postavim uporedo primere 85 mm 1.2 135 mm f 2.0 i recimo 70-200 na 200 mm f 2.8, da vidimo sa kojom tacnoscu bi se prepoznala stakla ;)

Uglavnom, covek je odlucio i kupice izvandredno staklo.

Pozdrav

Pre bih ti savetovao kombinaciju Sigma Art 50 1.4 + Canon 135/2 L a za cirka oko slicnu cifru.

Lakse i brze ces dobiti odlicne rezultate, a kad njih savladas onda idi na 85 1.2

Ne penje se odmah ni na Alpe a kamoli na Himalaje.Dva objektiva koja sam preporucio su takodje vrh, ali ih je lakse svladati.

@simazoran

Podesim blendu na f2 i dobijem isti problem za savladavanje kao sa 135 f2, zar ne ? Ja sigurno jos dugo necu koristiti tako otvorenu blendu, neki plan je da idem korak po korak, mada ne znam dok ne stigne objektiv...

@bokan

Kad prekadriras i sa f2.8 cesto omasi fokus za nesto malo a kamoli sa f1.2, ali uspeo sam da ovladam ovim 24-70 f2.8 L II, tako da vise gotovo da nema promasaja :P

Niko nikog nista ne ubedjuje, diskutujemo malo o objektivu i razlikama u poredjenju sa drugim... AF jeste brzi, ali to mi nije bitno. Mene zanim kad smo vec kod brzine fokusa, da li brze fokusira sa blendom na recimo f2 ili f2.8 u odnosu na f1.2, ili je jednako spor na svim otvorima blende ???

Mikri skontao sam ja sta o cemu se prica al eo pazi ako je plitak dof problem onda ga najjednostavnije rijesis ili zatvaranjem blende ili distancom od subjekta ili promjenom mm, posto kod ovog objektiva je milimetraza fiksna a promjenom distance i sa mm mijenjas kadar i manje vise poentu fotografije onda ti obicno ostaje zatvaranje blende da bi rijesio problem zizne daljine. Ocu reci da je blenda otprilike najefikasniji nacin rijesavanja problema sa plitkim dof-om.

Plitak dof je odlican kad oces da odvojis planove na slici, da izdvojis neki detalj, kod nekih outdoor portreta ili npr kad slikas u nekom gadnom okruzenju pa ne zelis da ti se sve vidi okolo isl. Al ima i momenata kad bas i nije praktican. Aj portret dvije osobe na 1.2 da obe budu u fokusu isl. nema sanse (mislim ima al muka), e fino ga zatvoris na f4 i eto. sve kako treba.

Mislim ocu reci ako ti je plitak dof problem onda prvo probas da zatvoris blendu ako ima dovoljno svjetla. Ja mislim da sto se kontrole dofa tice, ovi sto rade video su mama mare. Oni bre imaju lika koji se brine o tome da je sve sto treba u fokusu isl. Mi fotografi se vise odusevljavamo efektom plitkof dofa blurovanom pozadinom isl nego stvarno njegovom svrsishodnom upotrebom u datom momentu. Mislim, moje neko misljenje moze biti i da grijesim (premda i ja tucem plicak redovno).

Nije tesko, tako fokusira 135/2 :D :D

Mikri skontao sam ja sta o cemu se prica al eo pazi ako je plitak dof problem onda ga najjednostavnije rijesis ili zatvaranjem blende ili distancom od subjekta ili promjenom mm, posto kod ovog objektiva je milimetraza fiksna a promjenom distance i sa mm mijenjas kadar i manje vise poentu fotografije onda ti obicno ostaje zatvaranje blende da bi rijesio problem zizne daljine. Ocu reci da je blenda otprilike najefikasniji nacin rijesavanja problema sa plitkim dof-om.

Plitak dof je odlican kad oces da odvojis planove na slici, da izdvojis neki detalj, kod nekih outdoor portreta ili npr kad slikas u nekom gadnom okruzenju pa ne zelis da ti se sve vidi okolo isl. Al ima i momenata kad bas i nije praktican. Aj portret dvije osobe na 1.2 da obe budu u fokusu isl. nema sanse (mislim ima al muka), e fino ga zatvoris na f4 i eto. sve kako treba.

Mislim ocu reci ako ti je plitak dof problem onda prvo probas da zatvoris blendu ako ima dovoljno svjetla. Ja mislim da sto se kontrole dofa tice, ovi sto rade video su mama mare. Oni bre imaju lika koji se brine o tome da je sve sto treba u fokusu isl. Mi fotografi se vise odusevljavamo efektom plitkof dofa blurovanom pozadinom isl nego stvarno njegovom svrsishodnom upotrebom u datom momentu. Mislim, moje neko misljenje moze biti i da grijesim (premda i ja tucem plicak redovno).

Pa to nije allaround objektiv, on se koristi za odredjene stvari i ti znas unapred da ti on treba i zato ga stavljas. Kada znas da ces fotkati dvoje ljudi na koje ne mozes da utices ili nemas vremena, neces 85icu ni kaciti, tu je 24-70. Ja imam pet prajmova i nikada ih ne koristim na manjoj blendi od najvece, ne znam kakvu fotku prave ni na 2.8 a ne na f4. Zato i postoji izbor objektiva pa stavis onaj koji ti treba za odredjenu situaciju.

Po iskustvu jednog kolege forumas objektiv sporo fokusira ali izuzetno precizno, po meni to je dobra kombinacija, bolje bi bilo da brzo fokusira i precizno, ali to je ocigledno tesko da se postigne u izradi...

Uzmi slobodno, ako znas sta radis brzo ces se navici. Divno staklo, prelepe fotke pravi. Apropo da sporo fokusira, imam divne fotke moje dece, 2 i 4 godine, tako da opustite se. Ovde masovno ljudi vole da komentarisu nesto sto vrlo verovatno nikada nisu koristili.

poz

Nemam skoro nikakvo iskustvo sa 85mm f/1.2 .. koristio sam ga samo jednom u studiju i zaista se pokazao fenomenalno, ne znam u tom cenovnom rangu koju bi mu manu našao

Ruku na srce meni i 85mm f/1.8 koji imam a koji je mnogostruko jeftiniji nema manu pa ne znam ni zašto bih kupovao 1.2 :D

Guru sto jest jest specifican objektiv za specificne namjene, al sto biti iskljuciv. Eo ako oce u studiju da uslika par portreta mislim moze da slika i na f1.2 al zasto bi. I zasto bi koristio bilo koji drugi objektiv za to. Uzme 85 zavrne na f5.6 f8 i odradi u studiju sta mu treba. Npr.

Nemam ja nista protiv toga da se koristi sirom otvoren mislim odlican je za to, al zasto ne slikati i ostalo sa njim, ako ga vec imas, to je ono sto ne razumijem.