Jump to content

Canon EF 85mm f/1.2L II

Foto turista
 Share

Recommended Posts

pa ne ide (uglavnom) tim smerom :)

razlike? Mnogobrojne. Ako nesto nema dodirnih tacaka, tesko je pricati o slicanostima i razlikama.

- razlicita zizna daljina

- razlicito "pakovanje" planova

- razlicita relativna blenda

- razliciti premazi tj. smek

- razlicito crtaju bokeh

- razlicito renderuju prelaze svetlo-tamno

- razlicita brzina fokusa

Slicnosti?

Paa... oba je naprvio Canon. I tu svaka slicnost prestaje...

• Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa poenta i jeste u tome da su potpuno drugaciji a prema tome ne vredi uporedjivati potpuno razlicite stvari. Ja licno ne vidim nikakvu srvhu toga.

Ovo gore napisano nije ni u ciju prednost. Prosto naveo sam sta su sve razlike a slicnosti, kao sto vec rekosmo, prakticno i nema, osim sto su oba jako dobri objektivi i onome ko zna da ih koristi, mogu da olaksaju zivot itekako.

Jos jedna razlika - 135 je easy mode objektiv. 85 1.2 nikako to nije i potrebna je prilicna doza znanja, tehnickog, kako bi se stiglo do rezultata koji su wow. Jedan od razloga je upravo pretanko polje dubinske ostrine koje ne tolerise prakticno nikakve greske...

Glavni razlog za odluku izmedju ovih objektiva je "da li mozes svaki put da odes dovoljno nazad", jer 135 ce uvek napraviti opticki bolju fotku sa mnogo brzim i preciznijim fokusom, za pola para. 85 se kupuje samo u slucaju kada to ne mozes ili ti fali svetlo, i zato se najvise koristi u "dokumentarne" svrhe.

Sto se dofa tice, nisam ih testirao ali vidim da se prica kako 85 ima plici dof logicno, ali 135 ima "mutniji bokeh", mada ne znam gde je tu logika, mozda nesto zbog kompresije.

Razmisaljao sam o ovome sto si napisao vezano za prostor. Kada sagledam mesta na kojima se najcesce nalazim i na kojima ce verovatno nastati neka portretna fotografija 85mm se idealno uklapa u taj prostor, tako da je za mene ta zizna daljina idealna pored toga sto mi se dopada neki maksimum koji ovim objktivom moze da se postigne, a to je ujedno i izazov da tako nesto dostignem vremenom...

Ja sa 85mm u zatvorenom prstoru nikako ne mogu da se snadjem :) Zato sam i uzeo 50mm. Generalno vise fotkam napolju gde bi 85 sigurno bolje legao, ali je presudila i razlika u ceni jer sam 50mm 1.4 nasao relativno jeftino(200e) a 85 verovatno ne bi uspeo da nadjem ispod 300e.

Glavni razlog za odluku izmedju ovih objektiva je "da li mozes svaki put da odes dovoljno nazad", jer 135 ce uvek napraviti opticki bolju fotku sa mnogo brzim i preciznijim fokusom, za pola para. 85 se kupuje samo u slucaju kada to ne mozes ili ti fali svetlo, i zato se najvise koristi u "dokumentarne" svrhe.

Sto se dofa tice, nisam ih testirao ali vidim da se prica kako 85 ima plici dof logicno, ali 135 ima "mutniji bokeh", mada ne znam gde je tu logika, mozda nesto zbog kompresije.

85-ica f1.2 ima negde oko 5% vise bokeh-a od 135 f2.

Ja videh da lvuletica nema odavno na forumu, barem nije davao komentare, kad ono eto jednog komentara juce, nije bas afirmativan za ovaj forum (jel ok moja gramatika??), al ne mogu a da se ne slozim oko toga koliko ce 85/1.2 doneti glavobolje novom potencijalnom vlasniku. Bar ce ga upariti sa mk III pa ajde bar tu startuje sa dobre pozicije, ali kad bi se u onoj temi sto je otvorio barem malo potrudio da nadje dobro svetlo.

Ako je probao 85mm, i ako ima novca za 1.2 ( pogotovo ako ga je probao), neka ga kupi.

Samo treba imati na umu da kvalitet fotografije ne raste proporcionalno sa kvalitetom ( i cenom ) opreme.

Ako je za portrete i ako se nema FF ja bi prvo uzeo FF aparat i recimo 85 1.4....6d body plus 85 1.4 kosta manje nego sam 85 1.2.

edit : sad videh da je u kombinaciji sa 5DmkIII valjda... ja bi za te pare uzeo Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM :P

@work

Trudim se ja oko svega koliko je u mojoj moci :) Nije bas jednostavno voditi ozbiljan posao (ne samo jedan) i posveti ti se hobiju na idealan nacin, ali se trudim...

Story of my life. Pa sta da ti kazem nastavi tako, mislim da se trudis i pre svega sto vise uci ispaltice se (ne u novcu dakako).

... al ne mogu a da se ne slozim oko toga koliko ce 85/1.2 doneti glavobolje novom potencijalnom vlasniku...

Ako mislis na fokus - to je bar lako. Zavrnes na f/4 dignes ISO 3-4 koraka i vozi misko.

Bolje imati sliku u fokusu sa manje bukea nego da ti je sve buke a nidje fokusa.