Jump to content

Zivot zonasa u inostranstvu

KinteC
 Share

Recommended Posts

@vladizo

Ostavio si skoro 20 odgovora u ovoj temi i nijedan, ama bas nijedan nema veze sa temom, niti si preneo ikakvo iskustvo pazi sad "zonasa/fotografa u inostranstvu" sto je tema ove diskusije.

Ja bih te najljubaznije zamolio da prekines da pises u ovoj temi, jer stvarno nema smisla. Vrtimo se u krug, ti tvrdoglavo drobis svoju pricu, neko drugi svoju i tako u nedogled. Dozvoli da svako ima svoje vidjenje situacije u kojoj zivi i dozvoli da sam odlucuje o svom zivotu. Veruj da ovim tvojim presingom na "ostajmo u otadzbini braco" ne postizes nista... bar ne na ovom forumu.

Hvala na razumevanju.

• Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Aman ljudi, drzite se fotografije.

Da je generalno losije u Srbiji u odnosu na druge zemlje- jeste. Da li je bolje ziveti u srbiji ili negde drugde- zavisi od same osobe. Svi smo mi razliciti. Na pr ja se ne lozim na kineskinje, i sta sad...da li je zato u Srbiji bolje? meni ipak nije.

Kao sto doca rece, nije sve crno belo.

Daklem... Fotografija.

Aman ljudi, drzite se fotografije.

...

Daklem... Fotografija.

Na zadatu temu bude po par postova. Ako se skrene u neko apstraktno mrsomuđenje, onda 55 strana. To je makar moje iskustvo sa forumima.

@vladizo

Dozvoli da svako ima svoje vidjenje situacije u kojoj zivi i dozvoli da sam odlucuje o svom zivotu.

Kome to nisam dozvolio i kako? Jesam li nekom obrisao post?

Jedina krivica je ako neko dozivi da mu ja rusim neke crno-bele snove? Koliko znam nisam predsednik neke zemlje, niti vojne alijanse, ne uticem na sudbine sirokih masa, samo veciti borac za slobodu, uvek i na svakom mestu.

Ok, necu vise, casna pionirska, u principu, zadovoljan sam prostorom kojim sam dobio, bilo je tesko ali izborismo se .)

Prošle godine došla sestra iz Berlina i zamolila me da malo odradim fotosešn njene ćerkice i burazerovih drumskih razbojnika. Ja se tu potrudio i odškljocao u prirodi, sa sve mutljavinom.

I onda mi sestra kaže da bi tamo tih nekoliko fotki u studiju izašlo 400e :blink:

U trenutku mi je palo na pamet šta ću da radim.

BtW nije naš narod loš nego je loš sistem. Ovde se ja recimo slažem sa Milošem Obrenovićem ("narod je stoka, a stoku - među rogove") zato što samo treba napraviti utegnut sistem gde dripci plaćaju kazne i idu u tvorza i ništa više. Taj Nemac koji te prijavi zato što si istresao pikslu iz auta na trotoar, on zapravo koristi prednosti sistema. Ovde da to prijaviš - nadrljao bi ti.

Preskočiću kritiku zdravstva pošto nije sve baš crno i belo, i kritikovaću još malo policiju koja (za razliku od zdravstva) apsolutno ne radi svoj posao. Neko je na jednu devojku sa vrha zgrade izručio kofu vode i umalo je svu polomio, ona prijavila sve policiji a policija joj zapretila da ih više ne uznemirava! Eto toliko o sistemu, a nemački policajac sa apetitom izađe na teren, sačini zapisnik i kazni Turčina zbog pepeljare na trotoaru. To je sistem gde svako radi svoj posao - zamislite kako bi se proveli klinci koji bacaju vodu na prolaznike da ih uhvati nemačka policija!

Tako da kad odem u Germaniju radiću malo moj primarni posao a popodne i uveče šljakaću neku fotografsku tezgicu; može za početak i šegrtovanje kod Turčina, pare su pare :)

ja sam odsljakao jedno svadbu u nemackoj. nisam uzeo ni dinar. mislim da sam vec pisao. -drugaricin sin se ozenio, i reko' aj da uslikam deci - nek' imaju....

*zanimljivo: oni su rekli - za ovo sto si ti odradio i kako si odradio najjeftiniji koga imamo ovde je 1200EUR.

*zanimljivo II: -majne frunde Pera (cale), par minuta pre pocetka zezanja u crkvi, posto tamo zez pocinje kad pop uvede mladu u crkvu i t.d. .... uglavnom par minuta pre pocetka zezanja (koje je najavljeno da pocinje u 12 00h, a da se skupljamo na parkingu kod crkve od tipa 11 40h, a koje je pocelo u 12 00h, a narod je poceo da se skuplja od oko 11 40h, i mislim da posle 11 52h nije niko vise dosao -svi dosli jel') - taj moj drug Pera-nemac ono - klap klap klap - dragi frundeni - das ist majne frunde doktor bouz. doktor bouz je nas dobar i veliki prijatelj i on je fotografer. i mi smo ga zamolili da nam usnimi danas ovo zezanje, pa bi vas molio da obratite paznju i da mu ne smetate dok fotografise/snima.

naravno - svi su imali digitalne aparatice, a poneko i pravi aparat.

*** da li mislite da sam morao da se lomim i za jedan jedini kadar? da li mislite da mi je i jedna baba-tetka ubacila svoj android/mali aparat u kadar? da li mislite da se IKO ocesao o mene. da li mislite da sam se ja o ikoga ocesao? (inace kad radim - gorim - i jako se brzo krecem). i t.d. .....

primetio bi da ovde od drugara (u srbiji) koji rade svadbe, a koji znaju znanje - i siguran sam da to odrade bolje od mene - pa oni koji ne valjaju slike na svadbi, nego lepo na disku / album par dana posle/fixni honorar - pa kad bi nekom srbinu rekli da ce vrunske fotografije (koje, ponovicu, ti ljudi prave) svadbe kostati 1200 EUR -prosecni srbin zeli odma da ti puca u glavu iz neposredne blizine. ono da ti ogori celo onaj planicak od metka...

da ponovim, zapravo, citiram: "NAJJEFTINIJE sto smo mi ovde imali za ovakav angazman iznosi 1200 EUR, i pri tom je uglavnom rasprodat.." kraj citata.

o.k. tu verovatno posle platis pet glava poreza - ali za taj porez dobijas da centriras trap na autu preventivno, a ne zato sto to treba, i jos razne druge pogodnosti koju nesretni gradjani republike nemacke imaju od svoje drzave, i koji nemaju tu srecu da zive na ex yu prostorima - gde zivimo mi retki sretnici koji tu zivimo, i imamo tu ludu srecu, dok preostali deo zapadne civilizacije (kojoj mi kulturoloski, religijski i t.d. pripadamo) nema bas tu srecu da zivi na ovim prostorima, ali ima "sve ostalo".

primetio bi da ovde od drugara (u srbiji) koji rade svadbe, a koji znaju znanje - i siguran sam da to odrade bolje od mene - pa oni koji ne valjaju slike na svadbi, nego lepo na disku / album par dana posle/fixni honorar - pa kad bi nekom srbinu rekli da ce vrunske fotografije (koje, ponovicu, ti ljudi prave) svadbe kostati 1200 EUR -prosecni srbin zeli odma da ti puca u glavu iz neposredne blizine. ono da ti ogori celo onaj planicak od metka...

da ponovim, zapravo, citiram: "NAJJEFTINIJE sto smo mi ovde imali za ovakav angazman iznosi 1200 EUR, i pri tom je uglavnom rasprodat.." kraj citata.

aj rest maj kejs.

ljubomire, razlika je ogromna.

recimo verujem da 9.8 od 10 nemaca na tu ideju pomišlja - aha, pa vi ste sigurno dobar fotograf?, a ovisno sa kim si pričao - a ako radiš za tu cifru, ili ciljaš tu cifru, onda uglavnom ni ne pregovaraš sa kasirom iz reala, ili mujagom kovačevićem koji radi na crno na građevini, -tu i tamo imaš dobre šanse (ako valjaš) da ti pet klijenata i pristane na tu cenu.

u srbiji s druge strane, stanovništvo koje je u toj imovnoj kategoriji - dakle onaj jako mali deo, otprilike veći deo od tog malog dela, javlja mi se da će da pomisli da ako tražiš tu cifru, ili će da te prosledi nekom svom drugaru-reketašu, ili će da nekom drugom znancu prosledi tvoj kontakt - pa kad odeš na more - malo da se pročešlja gajba :) :) . mislim, ovo naravno malo karikiram, ali samo oću da kažem da ovako naslepo evo tvrdim da će sad prvi sledeći vikend desetak fotografa odraditi svadbu za tu lovu u nemačkoj - bez ikakvih problema, dok recimo u srbiji neće ni jedan jedini. eventualno neki restoransko-fotografski tim - i to od svih svadbi koje će pokriti za vikend.

(primetimo, u nemačkoj mnogo više stanovnika može da plati tu cifru, i total broj, i procentualno na populaciju)(u beču recimo svaki hiljaditi čovek je milioner - ono - ima milionče svojih ličnih, oporezovanih, belih, u banci na štednji para).

dodatak: i od tih koji imaju tu cifru da ti plate 98% apsolutno u roku od pet minuta može da ti pokaže papire da je na sve materijalno što ima uredno platio porez i t.d. -čak i natih osam soma koje će da ti izbroji kešovine-ako insistiraš.

ovaj naš koji ti izbroji osam soma keša - aj po pivo da nema ni onaj papirić iz menjačnice - ono - kad je kupio tih osam soma da ti da :). a pa da, ni ne bi ti dao osam soma evara - nego u dinarima. uvek zaboravim da je došlo neko novo lepše vreme, i da nemačka marka i švajcer nisu oficielna lova ovde kod nas :D

1200 evra u Srbiji iznosi 3-4 prosecne plate. Kad bi u Nemackoj nekome za fotografisanje trazio 5000-8000 evra bas me zanima kakva bi im reakcija bila.

Siguran sam da tamo ima ljudi koji i toliko naplaćuju. Samo, njihove mušterije voze karere kabrio i misle da je kajen vrsta traktora ili privrednog vozila.

fala lepo...

ilustracija - par koji sam spomenuo - tip je kupio poršea. verovatno na lizing/kredu. prosti mladi inženjer u vw-u. onda je snajka skrckala poršea. osiguranje im je u roku od prebrzo isplatilo kintu da kupe nov.

a, da, kupili su nov - sad snajka vozi poršea, a on ne znam da li je uzeo snajkin kabriolet vw onaj neki mali, ili je kupio neki auto normalan. a, da, bajs mu je recimo pet soma... al prošao je jeftinije, pošto je sam kupovao delove pa ga skockao u svojoj garaži. voli momak. tako da je puko samo pet soma za delove iz kojih je sklopio montibajk. a, da, daske za jedrenje su kupili nove prošle godine, a još pre par godina mali je kupio transporter vw-kad ide sa drugarima u planine da bajsuju da ima čime da prebaci bajs, da ne pedala sirot skroz do planine.. i t.d.

elektroinženjer-gušter, i učiteljica osnovne škole. (q: inženjer u crvenoj zastavi, i učiteljica iz neke osnovne škole u srbiji isto to mogu da si tako iz zezanja kupe, jel'da?)(ono opušteno uzmu kredu, jer znaju da plate sve pokrivaju, i još pretiče...).

@ Dr Bouz

Problem je sto receno ne mozes da utuvis u glavu prosecnom mamlazu u Srbiji. Jer ta isti prosecni ima roditelje koji danas tvrde da su mnogo lepo ziveli za vreme druga broza. U to vreme za vreme tita moja ziva Tetka i pokojni Teca su za 19 godina boravka u Francuskoj promenili tricavih 14 automobila, posedovali yashicu kameru, lajku, agfu... Tetka sklapala brisace u SEV Marshal a Teca sredjivo akumulatore u Simki. A sta su imali nasi ovde, prosek: zastava101, tv ei nis crno beli, obodin belu tehniku a od egzotike: smenu, kijev i zenit.

A sta su imali nasi ovde, prosek: zastava101, tv ei nis crno beli, obodin belu tehniku a od egzotike: smenu, kijev i zenit.

Koji prosek, ako govorimo za vreme Tita pre 1980 u gradovima po unutrašnjosti bio je 1 ili 2 auta u ulici, a pre 1970 mozda par automobila u celom naselju, a mnogi su išli kod komšije da gledaju "Dugo toplo leto" i "Bonancu" jer nisu imali televizor, kupatilo je tek po neko imao, WC je bio u dnu dvorista. Naravno ne govorim o onim "zaslužnim" gradjanima koji su dobili stanove, već o većini ostalih

U vezi automobila, OK. Sedamdesetih godina je bela tehnika pocela da ulazi u domove. Jeste da su joj se cudili, na primer ako neko u selu kupi prvi zamrzivac. Vec cuvene obodin ves masine koji su poslednji primerci tek ovih godina promenjeni.

Sto se foto opreme tice cini mi se da je ruska tehnika dominirala a u foto radnjama agfa i canon.

p.s. Secam se iz price mojih da su zasluzni gradjani cinkare koje obavezno prijave nadleznima ako recimo doteras par kubika sodera, dobijali prvi analogne telefonske brojeve i imali prioritet pri prikljucivanju na vodovod i kanalizaciju. Mada vecina domacinstva u ruralnim sredinama su imali hidrofor ili obicnu rucnu pumpu koju mnogi fotografi i danas jure kao egzotiku.

Jok, dominirala su ruska čudesa. Keva je npr ćaletu kad su bili na faksu poklonila smenu, nikon nije mogla jer je bio mnogo skup. A to beše početkom sedamdesetih. Nikon su imali samo profesionalci i poneki fanatik, zapravo isto kao i danas :lol: Kanon su tad koristili isključivo amateri i nije bio brend od prevelikog poverenja (da me ne čuje Guru)...

S druge strane ćaletu nije bio problem da ima novog stojadina čim je isti izašao, ili nov motor . A ja sad da kupim novu R6 - kako god okreneš moram da uzmem kredit.

A to je sve, pa čak i ručna Norton pumpa bila svemirska tehnologija i nezamislivi luksuz kako se živjelo recimo 39 ili 49 godine, ako već pričate o materijalnim stvarima morate imati na umu odakle se krenulo i kada :lol: :lol:

Nego svi aparat u ruke i pravac na foto takmičenje :lol: :lol:

... U to vreme moja ziva Tetka i pokojni Teca su za 19 godina boravka u Francuskoj promenili tricavih 14 automobila,...

... a mnogi su išli kod komšije da gledaju "Dugo toplo leto" i "Bonancu" jer nisu imali televizor, kupatilo je tek po neko imao, WC je bio u dnu dvorista. ...

... mislis usli u stanove iz kojih su isterani prethodni stanari?

Jok, dominirala su ruska čudesa. Keva je npr ćaletu kad su bili na faksu poklonila smenu, nikon nije mogla jer je bio mnogo skup. ...

A to je sve, pa čak i ručna Norton pumpa bila svemirska tehnologija i nezamislivi luksuz kako se živjelo recimo 39 ili 49 godine, ... :lol: :lol:

:mrgreen:

Keva je npr ćaletu kad su bili na faksu poklonila smenu, nikon nije mogla jer je bio mnogo skup. A to beše početkom sedamdesetih. Nikon su imali samo profesionalci i poneki fanatik

U to vreme u našim prodavnicama si mogao da kupiš, smenu, beirette vsn, certo kn, praktike, zenite, , kiev, zorki, fed itd. Nikon, Canon i ostala zapadna kapitalistička oprema je mogla da se nadje po nekad u komisionu u Knez Mihajlovoj, naravno polovna, ili da prošvercuješ iz inostranstva :)

@edit

Početkom 70-ih Nikon je retko koji profesionalac imao, znam jedino da je slovenačka revija Auto i njihov fotograf Marjan Zaplatil koristio Nikon F2 sa brdom objektiva, koji su kostali vise nego auto koji testiraju :D

A broj amatera u celoj tadašnjoj YU koji imaju nikona je mozda bio manji nego broj prstiju na jednoj ruci, posle 80-te se situacija malo popravila.

Edited by Zlatko_KG