Jump to content

Zivot zonasa u inostranstvu

KinteC
 Share

Recommended Posts

• Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Takodje, bilo bi super da neko napise neko svoje iskustvo, a da radi kao fotograf u inostranstvu.

na pr ovako nesto :D

http://mondo.rs/a647253/Sport/Ostali-sport...m-na-svetu.html

ps: Mislim da je moj posao bolji ovde u Kini, al neka mu :D

@KalibracijaMonitoraNS

Imam biznis vizu sad na godinu ipo:P A i niko ne proverava, ali zato me daj boze da zakasnis samo jedan dan na pr ako ti istekne viza. Kazne su ludacke, cak i zatvor je izvestan.

Inace, ovde je sve moguce...ali ne kao u Srbiji. Do sad sta sam sve video, ne bi me iznenadilo da se desi na pr da upoznam neku osobu u klubu kojoj eto bas treba fotograf na putu do maldiva + da ti plate sve. i to sutra da se podje. Why not, slicna cuda su se desavala ovde. Tj, ono sto je nama cudo, ovde je sasvim normalno.

Kada vam se desi da zaustavite pandura u Balkanistanu da bi ga pitali gde je najbliža telefonska govornica, a on ti ponudi svoj telefon da se poslužiš, tada će ovde biti dobro.

Ili - kada ti puknu DVE gume na auto putu, pa te primete cestari sa suprotne strane, odu do prvog isključenja i vrate se u tvoju traku i uključe 2 kilovata rasvete na ledjima kombija i voze iza tebe preko 45 minuta jer se kotrljaš na felni i njihova obaveza je da te sigurno isprate narednih 15 km do prvog gradića i ne žele da prime čokoladice za hvala, tada će biti ovde dobro.

Ili - kada te panduri primete da čekaš ispred vulkanizerske radnje u 3 noću, zaustave se i insistiraju da popune izvještaj o šteti kako bi mogao da naplatiš kasko iako si svojom glupošću iscepao gumu (koju si vozio 15 km na felni)

ili - kada čekaš autobus i niko se ne gura da udje, a autobus se nagne i poravna uz ivičnjak kako bi mama sa kolicima ili čika sa točkovima umesto nogu ušao u autobus...

ili - kada u subotu u 02.00h grad liči na smetlište, a u 6.00 na apoteku

ili - kada predješ jebenih 8.000 kilometara pa ne osetiš udarnu rupu ...

ili - kada parkiraš kombi na slivnik za kišnicu u 8AM pa ga ne nadješ u 8 PM, pa ti panduri kažu "Grua ga odvela na na Barajas"

... Do tada, ovo je na nivou pakistana...

Neka ovo proba da uradi u mom prcoljku od gradića a ne u NS/NI nedaj bože BGD ...

bre kada smo mi 2007 imali saobraćajku, da bi matorog transportovali iz HN na neurohirurgiju u Risan, morali su da čekaju da se otvori put, a čovek sa otvorenim prelomom čeone kosti i baze lobanje ...

Imam dvoje dece, nikako ne mogu sutra da odem i da napustim zemlju zauvek ....

To ti sam sebi podmeces los izgovor. Ja sam to uradio pre dvadeset godina i sada samo turisticki u nasu otadzbinu, jednom godisnje pa dok mi ne dosadi. A dete nije vise dete nego svoj covek sa vrlo solidnim zivotom.

Ako ti godine dozvoljavaju nemoj puno da se mislis jer vreme leti.

Neka ovo proba da uradi u mom prcoljku od gradića a ne u NS/NI nedaj bože BGD ...

bre kada smo mi 2007 imali saobraćajku, da bi matorog transportovali iz HN na neurohirurgiju u Risan, morali su da čekaju da se otvori put, a čovek sa otvorenim prelomom čeone kosti i baze lobanje ...

Prolaze oni lepo po BGD. Neki dan kod Fransa oko 4 po podne prodje covek koz tri kolone ladno /ovo na snimku je je prilicno redak saobracaj i bez zagusenja/. Od dedinja do VMA prolazim vec 20 godina, nijedna hitna nije stala zbog vozaca.

Ne sklanjam se jedino onima sa plavo-crvenim blinkerima, ko ih j..!

Vi treba da nabavite veci gliser za takve situacije. Prijatelji iz Kotora su imali slican problem. Moj kum je doktor u hitnoj i vec par godina je na gliseru na reci. Stizu gde ne bi mogao ni gusenicar sa kopna.

meni je recimo bas zao svaki put kad slusam nas - kako navodimo kako ovde nista ne valja, i kako smo najgori na svetu i t.d. (u smislu - kako smo poverovali u tu propagandu), i recimo olako zaboravljamo da na svakog salijerija ima i poneki mocart.

konkretno - recimo hitna pomoc u beogradu ima dnevno verovatno trocifren broj intervencija, a spomenu se samo kad neko rikne. vatrogasci momci bukvalno na dnevnoj bazi stavljaju svoj, i zivot svojih kolega u torbu - i spomenemo ih samo kada neko (i) pogine na svom poslu. (ovo vredi za sve sluzbe toga tipa - globalno). recni panduri - dok sam imao camac na savi - apsolutno nikad ih nisam smatrao za p... pandurske - nego bukvalno za drugare "tu sa reke".

mojoj drugarici turkinji kad je bila ovde panduri posle kontrole ausvajsa (to je ono sto nervira doduse - u w.e. me niko nikad nije pitao za ausvajs) - i posto su skontali da je strankinja - dadose tri limenke jelen piva :) :) (cast srpska policija :) ).

par kolega muzicara je imalo rakove - neki su pomrli, neki nisu - kolege su pravili svirke za dz(t.j. lova bolesnim kolegama / porodicama umrlih).

razna deca cije lecenje ne pokriva zdravstveni fond - uzickala su lovu za lecenje - od nas - gradjana/sutradjana..

prosle godine kad su bile poplave videli smo i ko smo i sta smo i kakvi smo. - da ponovim -drzavu su nam (za sad) ukrali, al' domovinu nadam se da nece.

ja licno sam razocaran u drzavu, i u fazi sam pribavljanja informacija i privremenog odlaska odavde (koji ce nazalost verovatno biti privremen - do moje smrti - posto vise i nisam ni tako mlad..)

meni je recimo bas zao svaki put kad slusam nas - kako navodimo kako ovde nista ne valja, i kako smo najgori na svetu i t.d. (u smislu - kako smo poverovali u tu propagandu)

Ukapirao si a, valjda ima jos neko, velike su pare ulozene u tu propagandu, nije red da je svi provale...

Kukaju ljudi kao kukavice kako sve oko njih ne valja, koriste se ultra siroki pojmovi, sistem, drzava, a zaboravljaju da su i oni (ti koji kukaju) nekome to okruzenje koje ne valja. Nek daju malo primere drugima i prihvate odgovornost za svoju nemoc pa ce mozda polako poceti da im se otvara zivot. Pitanje za te ljude je a sta da ste rodjeni negde tamo u zabiti Afrike ili Indije ili J. Amerike? Ali tako je to kad smo kolektivno mnogo zlostavljani a zlostavljani vole svoje zlostavljace a mrze sebe.

@vladizo

Da li si ziveo van? I ako jesi onda se pretpostavljam ili nisi snasao ili se jednostavono nisi prilagodio - sto ne znaci da se niko ne moze prilagoditi! Slucajno sam video ovu temu. Ke**a mi se kada vidim kako neko pljuje sve tamo van, a primetio sam da su to uglavnom ljudi koji se nisu snasli/prilagodili.

Ja ne pljujem nikoga ko ne zeli da zapali, ali to ne znaci da je svakome kod nas super. Ja sam zapalio, ali ne zbog para, vec zbog svega ostalog sto je sjebano kod nas i sto me je nerviralo od kada znam za sebe! I kada pogledam kolege (strance) ponovo se podsetim da sam ziveo u zatvoru tu i nemogucnosti da mrdnem bilo gde kako treba. Trebali su mi meseci da ukapiram da su njima normalne stvari nama one "nezamislive" i stvari koje bi svakome trebale biti normalne. Takodje da nisu bas toliko razmazeni, vec da jednostavno normalno zive i imaju mnogo vise mogucnosti i izbora nego mi koji dolazimo iz zemalja treceg sveta.

A ovo, tamo neke sile, harpovi, propaganda... bolje je gledati teletabise.

Nisam protiv tamo nego protiv onih ovde koji mantraju da je sve lepse tamo i da mi nista ne valjamo i niko ne valja.

Protiv kiselog grozdja, protiv pljuvanja po sebi, protiv ne prihvatanja sebe, protiv ne prihvatanja odgovornosti, protiv da su svi bez veze, protiv da je tamo negde sve super jer su tamo svi pametniji, protiv ne prihvatanja cinjenica da ti tamo pametniji nam izvoze stare ideje, aparate, probleme, bombe i pljackaju zemlju. Kljucnu dodatnu vrednost su stvorili ratovima, porobljavanjima, pokrstavanjima, osvajanjima, pljackanjem, zavadjanjem i ispiranjem mozga slabijima i postenijima. Protiv sam neprihvatanja cinjenice da to nema veze.

Imao sam jednog rodjaka koji je ostvario americki san (otisao tamo sa 200 usd, 60 i neke) a starost nije docekao jer se sa 50 i kusur razboleo i zavrsio za nedelju dana. Tako da uopste ne razumem te price tamo i ovde. Ko hoce da ide nek ide odmah a ne da se prenemaze po forumima. Ako je tamo ekstra nek javi pa da idemo i mi ali prvo da odgovori na ona pitanja koja sam postavio gore. Evo covek se javio iz Kine i kaze super je tamo ali u solo varijanti. Da cujemo nekog ko nije u solo varijanti. Znaci, da li si kupio stan, nov auto, ozenio i gde ti idu deca u vrtic, skolu, fakultet? Koliko to sve kosta i koliko treba da se radi za to?

Moj generalni stav je da se moze ziveti dobro svuda, sem ako ne zivis bas u blizini Boko Harama i ostalih koljaca.

^ A ja bih tebe druže pitao kada si zapalio preko ? Srbija, kakva god da je, odavno više nije zatvor ... mnogo je lakše otići nego ranije, a i tada je glavni problem bio u tome što su te preko gledali popreko, a ne što te je neko ovde držao na silu ...

I opet jedan disklejmer, JESTE bolje preko, sređeniji sistem, neuporedivo bolje plate, opušteniji život, itd ... itd ...

@vladizo

Razumem te, drugacije sam protumacio tvoj post. Znas kako, sto se tice nas, licno mislmi da se mininum jos 20-30 godina nece nista promeniti jer smo takvi, takav smo narod, nista drugo. Sto se tice zivota u Srbiji vs ostastak sveta, sve zavisi ko sta trazi i ko se kako snadje, to je to, a to treba covek sam znati i onda odluciti.

Meni je muka najvise od gastarbajtera koji pljuju "zapad", a penzije docekase tamo, a ovde su ceo zivot klincima solili pamet kako je tamo negde mnogo lose. Kada sam prvi put odlazio za Nemacku, odjednom su svi ti "od preko grane" promenili pricu i poceli da mi pricaju kako i nije tako lose van. Kao sto rekoh, ja sam licno zbog drugih stvari otisao i otisao bih mnogo ranije, samo sto nisam uspeo.

@rastamon

Ne tako davno, zelen sam sto se toga tice. Odlazim od 2010-te. s' tim sto sada sam ovde vec neko vreme i licno ne planiram da se vracam, ali sta ce biti, ne znam. A, ovo poslednje sto si naveo to je i bio moj razlog - "opusteniji zivot". Kada pogledam sada, kada dodjem do kuce i ako opet kazem, nisam van 10+ godina, vidim koliko su svi u istom sranju i svi vrte i dalje istu pricu i sve je i dalje isto, jedina je razlika sto sam ja opusteniji dosta, a meni je to i najbitnije. Poprekog gledanja ima i sada, ali to su plitki ljudi, takvih ima i kod nas koliko hoces, pogledaj kako se mi odnosimo prema npr kinezima, rumunima ranije itd? Pa mi smo jos gori bili. Sa druge strane, ljudi koji imaju i gram mozda i iskustva, skroz drugacije postavljaju stvari.

Jeste sada malo lakse otici, ali ne preterano.

Ma ne govorim ja o tim plitkim ljudima, majmuna i ksenofoba imaš svugde. Govorim o imigracionim službenicima kod kojih idemo na "saslušanja" i koji nas "procenjuju" kao da smo neka stoka, pre nego što nam udare pečat u pasoš, overe vizu ili kako god ... O čekanju u redovima po ambasadama i ispred njih 90ih pa i 00ih, kvotama, listama, garancijama, pozivnim pismima i ostalim sranjima ne bih ni da trošim reči ...

Možda ni sada nije puno lakše otići, bar ne u svaku zemlju, ali je makar moguće, za razliku od ranije kada su nas gledali k'o da smo svi serijske ubice i ratni zločinci ...

Da se razumemo, lično nisam nikada bio protiv odlaska u inostranstvo na "privremeni rad", ako ne postoji druga opcija, i da nije moja keva otišla preko polovinom devedesetih, verovatno bih otišao ja. A otišla je kada je dobila platu sedam maraka ... Ali mi sad krivo u p.m. kad vidim da mi je 80% familije raštrkano na sve strane po svetu, jer bi po svoj logici i ovde moglo jako lepo da se živi, samo da nam je država normalna, sistem sređen, da se banda nije nakrala ... i tako to ...

Jeste lakse. Uostalom i ova tri meseca sto imamo kao turisti olaksava stvar MNOGO. Sto se tice sluzbenika sada... hm... ja sam sa CZ imao uglavnom pozitivna iskustva, uglavnom su bili ljlubazni, fini, kako ovde u CZ, tako i u njihovoj ambasadi u Beogradu. A, tako su nas gledali raznije zbog politike, sada je to malo drugacije, mada, moze biti i bolje.

Meni je muka najvise od gastarbajtera koji pljuju "zapad", a penzije docekase tamo, a ovde su ceo zivot klincima solili pamet kako je tamo negde mnogo lose.

E dobra fora, pa to su isti sto ovde truju kako je sve ovde lose a tamo je sve super, mislim iste licnosti, samo u razlicitim okolnostima.

Znam dosta ljudi sto zive u nekoj Zapadnoj Evropi i svi kazu super. Onda ja dosadan, pa jel si kupio stan, pa nisam, skupo, ne isplati se, ovo ono,... Pa ne znam sta je super. Ode covek valjda tamo gde je akumulacija kapitala normalna stvar i po tome su poznati. Kad ono tamo medjutim, kad odes tamo a ono nema to, mislim ima ali malo teze. Meni to zvuci kao super mi je sto mogu da furam neki osnovni hedonizam. Prosecan stan u dobrom kraju, nule samo izlecu. Pa to je veci lumpenproletarijat sada na zapadu nego nekad u istocnom bloku. Tako mi to izgleda.

@vladizo:

Da me ne shvatiš pogrešno, donekle i razumem šta pričaš, ali ne očekuješ valjda od nekog da zaradi stan i pošalje decu na najskuplje svetske univerzitete posle 5 godina rada vani. Pa to nema nigde.

Ali moguće je da recimo za 20ak godina zaradi pristojnu svotu novca, da može da se vrati ovde, ili da nastavi da živi tamo, a deca koja će tamo završiti školu i uklopiti se u sredinu će do tada sigurno moći da priušte sebi i nekretninu.

Za tih 20 godina ovde će biti isto ili još gore. Moji roditelji su visoko obrazovani. Keva kad se sve sabere ima 26 godina škole u životu. Kada vidim kako su se patili da bi meni i burazeru podarili normalan život muka me uhvati. Pitanje je šta će biti sa PIO fondom i da li će za 15 godina uopšte imati bilo kakvu penziju...

Šta znam, i ja planiram da zapalim sledeće godine. Zbog svih onih problema koje smo navodili.

Slažem se Doktorom da je država jedan pojam a otadžbina sasvim drugi. Mnogi greše kad ta dva pojma spajaju u jedan.

EDIT Nadam se da nije toliki off, na kraju krajeva mislim da je tema konstruktivna i u domenu kulturne razmene mišljenja. Ako je samo za iskustva onih koji su otišli, onda neka moderatori pobrišu sve ovo ostalo ili nek prebace u drugu temu...

Da me ne shvatiš pogrešno, donekle i razumem šta pričaš, ali ne očekuješ valjda od nekog da zaradi stan i pošalje decu na najskuplje svetske univerzitete posle 5 godina rada vani. Pa to nema nigde.

Ne ocekujem, samo kazem da je to ovde mnogo puta jeftinije, a da je tesko, tesko je i tamo i ovde. Sve je tesko ako ti genetika nije plave boje.

Jedna digresija, da li neko zna koliko je recimo dobar posao sa medom ili vocem kod nas? Mozda nema para za sve fotografe ali ima svasta nesto. Pitanje je samo da li ces malo da se iscimas. Odlazak je isto cimanje. Tako, nemam nista protiv raznih kombinacija, samo hrabro i pravo i sve dodje na svoje. A vrag uvek lezi iza ugla i ako te pikira bas ga briga koja ti je adresa.

Znam, drugar mi sa nekoliko desetina košnica ima 3000e godišnje, koje su mu itekako pomogle da završi fax, jer mu tata i mama nisu slali pare svaki mesec, kako su većini, između ostalog i meni.

Ali ne gledam ja to tako. Hipotetički, i da krenem nešto što nikad nisam radio, uzimaš hleb nekom ko to godinama radi, nikad nećeš biti na istom nivou kao on, ili hoćeš ali treba da prođe vreme. Ja bih da radim ono što volim i ono što sam učio, a to je nažalost, na onom nivou koji ja smatram za adekvatan, nemoguće u ovoj sredini. Jbg.

Gde god da se ode, moraju da se zasuku rukavi, nigde nije bajno i niko te ne čeka raširenih ruku. Tu se slažemo.

Znam dvojicu malo vecih proizvodjaca, jedan izvozi u Nemacku a drugi u Rusiju, godinama. Nisu se za to skolovali, nemaju visoku skolu i ne secam se da su ikad imali dilemu da li nekom otimaju posao. Lepo je sto imas ideale ali ne treba ti nista ko pijan za plot, sve moze da se okrene i zakopa te. Pa Zapad je bas otimanje o posao. To je u stvari svuda tako, samo nece da kazu na televiziji.) Izmedju ostalog zato sam i poceo da pisem malo vise na ovu temu, videh mnogo fiks ideja.

Nisam protiv tamo nego protiv onih ovde koji mantraju da je sve lepse tamo i da mi nista ne valjamo i niko ne valja.

Nije sve tamo bolje, i nije da ovde nema nista dobro, ali je cinjenica da dobar deo naroda ovde NE VALJA -

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/208115/U-...ive-sa-kamenjem

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drust...eniji-u-regionu

Secas li se kako je resen problem aflatoksina u mleku?

Znas li kakav je kvalitet vode za pice?

Ima primera koliko hoces, i ni za jedan nisu krivi neki tamo, vec neki ovde.

Da cujemo nekog ko nije u solo varijanti. Znaci, da li si kupio stan, nov auto, ozenio i gde ti idu deca u vrtic, skolu, fakultet? Koliko to sve kosta i koliko treba da se radi za to?

Moj generalni stav je da se moze ziveti dobro svuda, sem ako ne zivis bas u blizini Boko Harama i ostalih koljaca.

Ево ја нисам у соло варијанти, имам троје деце, имам нов ауто, нисам ожењен и немам свој стан. Типично сам гастарбајтерско дете, рођен сам у Немачкој (живим у Минхену). Основну Школу сам завршио у Србији, даље школовање (од 1988) у Немачкој.

Незнам зашто ти је главни циљ имати стан. Стан сам добио од компаније за коју радим (98 квадрата) и плаћам га 714 евра, центар града. Тај исти стан да сам изнајмио приватно коштао би ме око 1400-1500 евра. У колико прекинем радни однос у тој компанији стан ми остаје, по истим кондицијама, да би купио тај стан морао бих га платити негде око 600.000 евра. Може и на отплату, али мораш имати барем 30% учешћа и отплаћивати преко 1000 евра месечно наредних тридесет година, дакле када напуним 70 и кусур година онда би био мој, дакле да ли ћу то доживети незнам и зато ми одговара више ова прва варијанта.

Имати нов ауто овде није неко велико умеће, на улицама су углавном новији аутомобили и 90% истих припада банкама. Камата је (за нов ауто) од 0% до 3%. Дакле ако радиш и пристојно зарађујеш није никав проблем. У Србији више болујете за аутомобиле него људи овде да то разјаснимо.... Овде те не гледају по томе какав ауто возиш.

Најстарија ћерка ми иде у гимназију, школа се не плаћа, после школе иде у дневни боравак и на додатну специјализовану наставу и то не плаћам. Уџбеници се не плаћају, једино онао мало свеске и оловке.

Средња ћерка је у основној школи и тамо иста песма, добро ту плаћам боравак после школе са храном неки 70 евра (дневни боравк није обавезан!), за оне са малим примањима (има и таквих) све је џабе, чак и свеске и оловке.

За најмлађу ћерку плаћам обданиште негде око 140 евра.

Цена хране је ту слична као и у Србији, неке ствари су јефтиније, неке скупље, али је кавалитет и избор далеко бољи!

Културни живот је далеко бољи него у Србији, у Србији сам живео у малом граду ту је био катастрофалан, мада ми је и Београд одвратан град ( не мислим на људе!!!!).

По мом мишљењу добро зарађујем и не кидам се нешто од посла као што неки то овде напомињу. Мада је разлика у томе што сам школу завршио овде, док дошљаци из нових ЕУ земаља (Хрватска, Руминија, Бугарска) раде за упола мање и више се кидају од посла, али сви певају исту песму да им је овде боље него тамо. Пре неколико недеља ми се жалио један Босанац да му фали наш кулен, предлошио сам му да проба шпански "Chorizo" што је од прилике исто по састојцима...када сам га питао јел му се свидео "одговорио је јебеш кулен"... дакле ствар навике и искуства. Е мени недостаје домаћипасуљ, али колико сам схватио ни у Србији се више не налази лако.

У предходном посту сам написао да тачно у минут знам када ће плата, дакле стална константа по којо могу одредити свој животни стандард....

Дечији додатк по детету 180 евра, без обзира да ли радиш или не, да ли си клошар или двоструку доктор наука, за све исто!!!

Да се вратим на децу и школовање. Компанија за коју радим (70.000 радника) гарантује нашој деци радно место, у случају да студирају и потпишу уговор да ће по завршеним студијам радити 5 година у истој у том случају преузимају пуну стипендију! За оне које не студирају дакле раде уче за пискарало или неког мајстора, за време школовања добија ју плату од 400 - 800 евра зависно од године у којој се налазе, радно место им је гарантовано! Плаћам и додатну пензију 125 евра месечно, а компанија ми дотира исто толика дакле све укупно 250 евра. По одласку у пензију имам могућност да дигнем 70.000 евра из тог фонда или само један део или да примам 250 евра додатне пензије до краја живота.

Знам добро како се живи у Србији и за сада не планиран да се враћам, пре десет година сам покушао да отворим приватну уљару и све је запело око бирократије. На личну карту сам чекао преко 6 месеци иако сам државњани Србије. У партизане су ме 1997-1998 године прими без исте. Доста сам путовао по свету и нигде нисам видео компликованије бирократије но у Србији...

Мрзи ме да даље пишем, у следећем посту ћу мало о фотографима и заради....

Vidim da se ovde prica o odlasku ''preko'' onako, uopsteno, ali nije tako. Potpuno je drugacija prica, uslovi, ekonomski nivo, kultura, mentalitet, recimo u Portugalu od svega toga u Nemackoj ili Norveskoj. Italija je posebna prica, Francuska isto tako. Svugde je drugacije, da ne pricam o USA. Bolja plata, ceni se obrazovanje? Da, ali mnogo vise u severnoj nego u juznoj Evropi.

Recimo, znam naseg coveka koji radi kao veliko moodo u jednoj evropskoj banci, da sad ne reklamiram. Ima mesecnu platu 12 000 evra, sluzbenu Opel Insigniu za koju mu je placeno gorivo, servisi i svi drugi troskovi, nekoliko tableta, notbukova, telefona za koje mu je placen racun i internet. Jednog sina je poslao u pilotsku skolu, drugi studira na Heidelbergu, njih i zenu salje svake godine na skijanje u Samoni po dve nedelje i na juzna mora na letovanje po dve nedelje...on ne ide nigde, jer nema vremena. U banku mora da doje u 8:00 i izadje (sluzbeno) u 17:00, ali pocesto ostaje i do 21:00, kad legne u krevet otvori notbuk i gleda sta ima sutra da radi. Kad je dosao ovde i kad smo sa mojim caletom (ispisnici su) seli pored reke na rucak, isto je otvorio notbuk i tablet i logovao se na sajt banke...kad mu je moj cale rekao, aman bre, opusti se, na odmoru si, vidi reku, popij vino...ovaj mu je rekao da ne moze, jer mora stalno da bude u toku i stalno da banci pravi pare, jer ako dodje neko bolji i brzi on ce dobiti otkaz samo tako, bez obzira na staz i iskustvo. S tim sto mora da pazi na to da li mu se zaista sprema otkaz, jer ako i kad bude trazio drugi posao i slao svoj CV drugacije se gleda ako si dobio otkaz a drugacije ako si sam otisao iz firme. Covek je u predinfarktnom stanju.

Tako da, preko velikih para ima, ali uz krvav rad. Da li bih ja pristao na 12 000 evra mesecno ali da ne vidim bela dana kao on? Iskreno, ne znam.

Moje licno iskustvo...ziveo sam dve godine u Minhenu i Bazelu, godinu dana u Londonu, godinu i po u Rimu i Trstu, skoro tri godine u Lisabonu i Portu. Generalno, tesko je. Jako tesko. Mnogo teze u Nemackoj, Engleskoj i Svajcarskoj nego u Italiji i Portugalu. Pomenucu ono na sta se nasi ljudi zale u Nemackoj i generalno germansko/severnim zemljama: ljudi su hladni. U Minhenu, Londonu i Bazelu sam to doziveo, i tacno je. Vecina nas misli, kao sto sam i ja mislio, neka su hladni, al standard...u Minhenu i Bazelu sam radio kao menadzer prilicno popularnih kafica, posao tezak i naporan, plata prilicna, ali za tamosnje uslove jedva dovoljna. Idemo redom:

-iznajmljivanje stana. na prvi ogled skoro iste cene kao kod nas. Pricacu o Minhenu jer je nama generalno blizi. Jednosoban stan u Obermenzingu, kvart oko 9 km od centra Minhena, 900 evra. Stan u centru da iznajmis, epska fantastika. Racuni, internet, struja, voda, grejanje, hrana sve ukupno oko 550-600 evra mesecno.

-izlasci, ulaz u malo bolji klub 20 evra, pivo svapsko domace krigla 7 evra, strano flasirano tipa Corona 14.99 evra, zestoko ni da pomislim.

-restorani, vecera za dvoje od 35-45 evra sa picem u prosecnom restoranu, sa vinom skuplje.

-odeca: marke tipa New Yorker, CA, itd vise nego 50% jeftinije nego ovde. Ko voli vojni fazon, ima ogroman NATO military shop, vijetnamka jednom oprana, ko nova, 25 evra i sve tako.

-Na sve to moja plata 2100-2300 mesecno. Reprezentacija u vidu pica za mene kao menadzera kafica ne postoji, sve placam po punoj ceni.

Za Svajcarsku na sve te cene dodajte jedno 30% vise. Jedino sto je tamo tehnika jeftinija nego na Amazonu, jer imaju neke ludacke marze. Sad vam je na primer 7D MarkII tamo 1240 evra.

-I u CH i u D ljudi hladni ko spricer. Pre nego sto sam to spoznao u praksi mislio sam ma kao to je ona nasa fora, imaju standard, nemaju dusu itd., ali zaista jesu hladni. Recimo, sa kolegama sa posla nije bilo druzenja, nema ono kao ajmo na pice posle posla, kao jesi normalan, radimo sutra, nema zurki, rodjendana, tekmi...nix. Niko nece da vam pomogne. Nema pomoci niotkuda, makar skapavao na ulici, kamoli da vam neko pozajmi 100 evra do plate. Kao pa kako si dozvolio da potrosis platu, treba da stedis...reko spiskao sam sve na pice i k...onkurse :D Nisu razumeli salu.

Jos nesto sto sam primetio da nema Mecki C/E/S klase, Bembara 5ca, Audija A4/6 i dzipova za cijim volanima sede klinci...tamo do 45-50 godina nema sanse da posteno zaradis toliko da mozes da izdvojis 50, 60, 70+k evra na kola.