Jump to content

FOTOGRAFSKA RADNJA

Siriusct
 Share

Recommended Posts

• Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hoćeš da kažeš da se promenila klima ? Ili da je ukusniji 'lebac od njino žito ? Ili da su naši stari džabe ginuli ?

Ja zaista ne razumem u čemu je tolika jagma za to inozemstvo ? K'o da tamo pare rastu na drvetu. Može se i ovde pristojno živeti ako malo uključiš mozak i ako zasučeš rukave ...

Uostalom, čovek nije drvo pa da ima koren ... ako sebe ne vidiš ovde, pali brate, srećan ti put i piši kad stigneš ...

Klima se menja na nivou parsto hiljada godina, tako da ne znam, a sve je dzabe bilo jer ovi danas sve razjebashe (danas = poslednjih x godina, odaberi brojku sam), ne znam da li je tamo bolje, ako odem javicu 100%, znam samo da se niko nije vratio, osim na letovanje/zimovanje itd... tj u posetu.

Jednom prilikom si rekao da si najdalje isao do BGD (i to svake prestupne godine), pa prema tome cenim da i ne znas iz licnog iskustva kako je van i koliko smo ustvari sve dalje od normalne civilizacije i danasnjih standarda.

Evo, ako hoce da kazu (ali znam da nece, jer sigurno imaju razloga za to) ovi sto zive po inozemstvu a ovde su na zoni, samo da nam nabroje koliko to ima losih stvari tamo, tj. sta je to sto im ne odgovara, pa da stavimo na spisak i uporedimo sa istim tim stvarima odavde, to sto im ne odgovara, a sta cemo sa onim sto im itekako odgovara a sto ovde i ne postoji?

I ja se ne bih osvrtao na pojedince koji su zasukali rukave (ili kako su vec dosli do pristojnog zivota) vec na uopsteno stanje u zemlji, ono globalno. Ko zivi u mislima sa gore navedenom pesmom taj zestoko tapka u mestu dok neki novi zivot prolazi pored njega i ne shvata da od toga nema nista.

Realno, zivimo u kesi, u vuni, u rupchagi od zemlje, koja je sve dublja.

Odosmo daleko od teme, jer sve je vec recheno i na prvoj strani. :D

Nisam rekao da nisam nikada išao dalje od Beograda, nego da u isti dolazim svake prestupne godine ... Malo sam karikirao, ali to nije daleko od istine, recimo da dolazim par puta godišnje ... obično da dočekam familiju koja jeste zapalila preko.

I sam sam proveo neko vreme u inozemstvo tako da znam iz prve ruke kako je tamo. Činjenica je da se generalno bolje zarađuje i komfornije živi, ali se zato i puno, puno više radi ...

U principu sada ima smisla otići ako imaš nekog kod kog možeš da se uglaviš na stan za dž. dok se ne snađeš, ili ak' si mlad i perspektivan (obrazovan) i kaniš zasnovati obitelj sa nekim preko ... Samački život po suterenima i podrumima i gastarbajtung na crno ne preporučujem ... ali ako se mora, onda može i to ...

Ali moraš odma' sada odma' da odlučiš šta 'oćeš, i da ne kukaš naokolo kako ovde ništa ne valja, nego lepo spakuješ kufer i zbogom otadžbino ...

Ovo moze da kaze samo neko ko u Srbiji nije imao bilo kakvu firmu. Nije dovoljno da ti zelis da radis i da kidas i cupas i imas strpljenja, jer sve oko tebe u tom ekosistemu ne radi kako treba. Ne radi sudstvo, korupcije na sve strane, svi bi ako moze na crno, itd, jednostavno su premale sanse da zapocnes posao od nule, odmah otvoris firmu i uradis nesto.

Kao sto rekoh vec, to se isplati samo ako vec imas razbijen posao koji pristojno i redovno zaradjuje, a to ces imati sigurno damo ako radis kvalitetno, kao sto sam rekao vise puta u ovom threadu.

Druže ja sam preduzetnik već 11 godina, i na ovaj ili onaj način plaćam 30-tak ljudi...

Radim skroz trzišno, ne jurim veze i vezice, ujak mi nije ministar a ćale mi nije ostavio kintu...btw, krenuo sam sa 180.-€...

A jeste li primjetili da u normalnim zemljama niko i ne postavlja pitanje "otići ili ostati", ljudi jednostavno žive i rade što misle da je najbolje za njih i od toga niko nedrami.

GURU 1000% u pravu, svi koji se jave da su izuzetci su upravo to, izuzetci koji potvrđuju pravilo.

Ova table nije bas tacna, cak sta vise napamet lupao neko iz blica verovatno... Evo recimo, znam pouzdano za neke strane kompanije koje se prebacuju u Rumuniju jer je jeftinija radna snaga...

Ja radim sa visokom strucnom spremom za platu od oko 2.2€, da li mislis da su u Rumuniji plate manje?

U zivotu, a evo i ovde na forumu, kad podelis misao kako bi zapoceo posao- gledaju da te sabiju u pojam. Posle kad uspes i zaradis za sedmicu koliko ove "dobronamerne duse" ne zarade za godinu, onda bude: "Jeli matori, kako ovo/ono?" :D

Ako imas sredstava, znanja i entuzijazma - udri!

@ sagod & Co

Poenta suštine:

da nikako ne otvara firmu za posao koji vec nije razradjen, jer su premale sanse da to uspe, pogotovo u 2015. godini kada se sve u zemlji raspada.

Mogao bih na ovu temu da napišem jedno 10-tak stranica teksta, ali nema smisla. Guru je 100% u pravu.

Što ne znači da treba odustati od "projekta". Ja bih prvo video postoje li mogućnosti oslobađanja od poreza pola godine-godinu, program zapošljavanja itd... Može biti da u unutrašnjosti ne deru kožu paušalcima kao u BG, da se može otvoriti u sopstvenoj kući itd...

Za početak Frontier-u u špaiz... :D

Edit:

Ovo su godine kad se sa finansijama igra taktika "čučavac", što bi rekli matori pokeraši.

Imaš neku crkavicu od para, ako se "prostreš" iz jedne ruke, ne povrati se...

ne znam šta da vam kažem....

Većina vas koji ovde pišete imate bar po 30-40 god, što će reći da je pola već prošlo, a drugu polovinu vidim neki planiraju da provedu u spaizu..

Pred kraj će verovatno nekima biti žao što nisu bar probali da izidju na svetlost dana...a možda i neće...zavisi...

Stvarno nemam neku nameru da morališem, ali zbunjuje ta masovnost nedostatka elementarne hrabrosti kod običnih i normalnih ljudi kod nas.

A zato straha, sumnje i uverenja ima koliko god hoćeš.

A nije to baš tako jednostavno, znate...

Osnovni problem je što kod nas premali broj ljudi radi.

Dugi problem je što od onog broja koji radi dobar deo se drži undergrounda (što vas većina vidim i predlaže ovom čoveku).

Ovi što ne rade uopšte, idu logikom da nemaju skoro nikakve prihode i shodno tome nemaju skoro nikakve rashode...I imaju 100 razloga zbog čega je to tako.

Ovi koji su u undegroundu pak, većinom naviknu na to do te mere da zauvek tu i ostanu. Nadju u tome neku logiku...

Ovo je bolja opcija nego prva , ali u "večnom undergroundu" nikada ne možete postati VELIKI, nego krijući se ko zna od koga osudite sebe da večno budete mali.

I jedna I druga opcija kumuju izuzetno malim potrebama stanovništa pa izostaje ono što se zove veća AGREGATNA TRAŽNJA.

Veće potrebe i veća agregatna tražnja su zamajac svake privrede , naravno i tih zapadnih drž. u koje pojedinci toliko gledaju.

Nedostatak hrabrosti I slabost većine normalnih ljudi otvara veliki prostor manjini bandita, koji sa druge strane nemaju nikakav problem sa hrabrosću...

Pa jbga ako nemaš onu stvar ko te j..... beži onda iz svoje kuće u tudju, ili ostani u svojoj pa nek te banditi drže u večnom špaizu...

Da ne budem lose shvaćen, nemojte da vas zavara ovo obraćanje u prvom licu jer je cela stvar isključivo rezonske prirode.

Pričam figurativno.

A ne zagovaram ja ni nepromišljenost ,naravno...

Ali znate kako, ima ona biblijska: "Kada seješ, sej u veri da će ti roditi, a kada žanješ-žanji u veri da ćeš sabrati..."

E sad ko ovo razume-razume, a ko ne...

doduse mnogo manje je onih koji kapiraju da ce iskrenost i kvalitet na prvom mestu dovesti do prosperiteta, bez trunke rizika.

Imam gomilu kolega koji se stalno zale kako nema posla, nema para, stalno je neka kriza, ja im stalno govorim zasto je to tako, a oni nastavljaju po svom i nastavljaju da se zale.

Prosto receno a objasnjava sve vezano za bilo koji posao, kao i ostatak posta, samo to tesko da moze svako da razume a tako je jednostavno :) Ovakvim pristupom onome ko moze da bude dosledan gradi se cvrst temelj za nesto sto vremnom prerasta u ozbiljan veliki biznis ako osnivac ima takvih ambicija. Odmerena cena usluge i kvalitet na prvom mestu formula koja ne moze da omane ;) Barem ja nisam omanu ni jednom, tako da je ovo savet na osnovu licnog jako bogatog iskustva...