Jump to content

Malo portreta od mene...

Recommended Posts

Koristim ova porodicna okupljanja da malo vezbam koriscenje blica pri jakom dnevnom svetlu u pozadini, kako da ga doziram i koliko da dodam kako bi diskretno posvetilio model da nemoram posle u obradi nesto mnogo da izvlacim senke jer ako su previse jake to ne ispadne bas dobro a budu bas jake ako ekspoziciju pravim prema pozadini, ako pravim prema modelu u takvim uslovima pozadina pregori u nepovrat, pa trazim neku zlatnu sredinu pri ekspoziciji + blic...

Da zavrsim ovu seriju sa Petrom...

60.

17745184503_f70d8f9283_z.jpgPetar... by Nenad Ristic, on Flickr

61.

18178292290_985bcddfe9_z.jpgPetar... by Nenad Ristic, on Flickr

62.

18178342330_360bc75595_z.jpgPetar... by Nenad Ristic, on Flickr

63.

18179969369_2b71628133_z.jpgPetar... by Nenad Ristic, on Flickr

svaki put kada osuris nekoga u chelo blicem - jedna beba dzinovske pande umre u najgorim mukama.

Batali blic napolju. Imas 5d mk3, nagazi taj shadows klizac i gledaj kako se od mraka pravi dan. Ozbiljan sam. Nema poente, ruzno je i ne dobijas nista osim problema. Tek kada budes imao rasvete i/ii usova toliko da mozes da nadjacas Sunce, onda mozes da se zezas sa blicem napolju.

Probam sve opcije, cenim da si upravu i sam vidim da nekim situacijam nikako ne mogu da doskocim pomocu blica, al ja moram da probam...

Par fotki od ovih koje sam postavio napravi sam i bez blica a svetlo mereno na pozadini, pozadina dobro eksponirana a model u jakoj senci, ma nema sanse u obradi to da se izvuce a da bude pristojnog kvaliteta, e sad tamo gde sam dodao svetlo blicem a da se to ne primecuje toliko opet ima senke ali taman toliko da u obradi moze fino da se izvuce i da to dobro izgleda. Sve u svemu trazim neko resenje kako da napravim dobru fotografiju da tako kazem u kontra svetlu, ide leto bice mnogo prilika i lepih kadrova za portretnu fotografiju u takvim situacijama :)

u kontri eksponiras na lice, dodas bendu i po i kasnije svuces hajlajte nazad. Nema drugog resenja. Dakle, direkt blic je odvratan, ai izvor svetla. Uvek je bio i zavuek ce biti. Mozes da eksperimentises do prekosutra, uvek ce rezultat biti takav da je beba pande 'mrela...

@Jo Husafet

Vazi jo, kako ti kazes :) Jasno je meni sve to sto mi kazes, vec sam iskusio i skonta da tako treba, nego radoznalost i istrazivacki duh u meni ne daju mi mira hehe :P Mada se meni dopada 63 tu je blic zavrsio dobar posao, a ne vidi se da sam ga koristi po fotografiji...

@Duh sa sekirom

Ova fotka je odlicno eksponirana. Tu je u obradi malo sredjena pozadina, a ekspozicija radjena prema detetu, jesam upravu :)

Hvala na pomoci i savetima :)

64.

17798103784_5b04e3b4db_z.jpgUntitled by Nenad Ristic, on Flickr

Kad mi neko kaze da sa ovako babarogicnom opremom ne moze da eksponira fotku u 'lafovini kako treba, jerbo posle ne moze da spusti hajlajte i izvuce shedovse dodjem mi da mu omlatim sve to o glavu jer je samo bacio pare.

Mislim da 5d mk3 kao i d800 ne mogu da upadnu u situaciju iz koje ne mogu da isplivaju. Neka me neko demantuje.

Ne razume tvoj komentar nakon ovih fotografija, sta je poenta ???

Ladovina nije problem kao sto vidis, problem je kada je pozadina suvise svetla, tada treba izabrati izmedju pozadine i prvog plana, ili neko srednje resenje a to je ono cime se najvise bavim u poslenje vreme, sve sa zeljom da u takvim situacijama ima dovoljno dobro eksponirane fotografije da kasnije u obradi ne trpe previse sredjivanjem senki i higlihta. Ako su senke previse jake obradom dolazi do suma na tim tamnim mestima, moze da se seredi ali mene iritira. Ne znam za druge aparat ali 5dmkIII ima dovoljno dobar senzor da kasnije u obradi mogu da se srede debelo preksponirane kao i podeksponirane fotografije, ali nije to poenta vec sto bolja ekspozicija na terenu.

Tako da ne brini necu te dovesti u situaciju da me omlatis opermom zbog gore navedenog :P

Poslednja serija je OK po pitanju ekspozicije, ja pricam o predjasnjim fotkama.

Kako ne mozes lepo da eksponiras fotku sa senzorom koji ima toliki raspon, to mi nije jasno. Cak i kada se ne eksponira kako treba, RAW sve nedostatke izvlaci bez ikakvih problema.

To je nešto što se uči. Sposobnost da izvučeš nešto iz opreme dolazi sa iskustvom i učenjem teorije. To što je neko odmah uzeo 5d3 i ostalo nema veze sa tim. Proces učenja je isti kao da je krenuo od 550D pa završio preko još tri tela na 5d3. Jedino što ovako upada u oči svima, a usput je nasuprot domaćim pravilima i verovanjima uštedeo na opremi.

Znam da kenjam ali jeste tako. To što on ima 5d3 ne znači da odmah zna da ga iskoristi kako treba, ali ako želi naučiće, a vrlo je očigledno da želi.

@micko s16

Bas tako... Verovatno nije pratio sta sam do sada pisao. Sto se ustede tice tu sam svakako dobru matematiku napravi, ipak sam ja trgovac sa iskustvom :D Ta domaca pravila su cista glupost a meni zdrav razum kaze da je ovaj pristup daleko bolji u svakom smislu i edukacije i ustede, pa kome bode oci neka bode jer to nije do mene vec do necijeg rezona. Krajnji cilj svakoga ko se bavi fotografijom sto se tice opreme je FF telo i L stakla, misljenja sam da je crop cista glupost u tom lancu napredovanja, a ti kao neko ko je koristio verovatno i crop tela mozes da mi kazes da li bi izgubio nesto od sposobnosti koje sada imas da si kojim slucajem odmah startovao sa FF telom i L objektivima ?

@ywanho_bg

Poenta ove teme nije da pokazem kako ja nesto znam, vec da kroz radove koje postavljam na osnovu kritika i saveta korigujem sebe u daljem radu (pored edukacije van foruma) sto se na poslednjim fotografijama valjda po malo vidi, a poslednje fotografije nisu poslednje vece medju privima, nastale u prve 2-3 nedelje koriscenja aparata sa putovanju u Parizu, pre toga niti sam fotka niti sam znao kako se kristi aprat. Do sad ih nisam obradjivao zato sto nisam znao kako, sada su dobre samo zahvaljuci obradi, a kespozicija u oblacnom i kisnom Parizu mozes mislit kakva je bajna, te fotke iz aprat izgledaju bezvez, jer nema ni svetla nista, sivilo, uzas zivi, najlepsi grad sa najgorim vremnom na planeti :P Jos jednom cu napomenuti, meni je ovo samo hobi u skladu sa tim kroz rad i edukaciju uzivam u svakom trenutku provedenom na terenu i obradi itd, a radove koje postavljam ili znam da su dovoljno dobri ili su nesto sto sam probao pa da vidim sta neko drugi kaze, ja to ne navodim kada ih postavim, jer zelim da cujem misljenje i savet bez da nekoga navodim na to sta treba da mi kaze :)

Ja stvarno ne znam kako da napravim idealnu ekspoziciju u kontra svetlu ili sa jako svetlom pozadinom, idelanu znaci da bude pravilno eksponirana pozadina i prvi plan sto znaci u obradi samo neka sitna intervencija bez izvlacenja senki ili smirivanja higlights-a, jo i ostali kazu da je to nemoguce bez dodatnog svetla i da se obradom postize krajnji zadovoljavajuci rezultat, sto govore i moja iskustva. To je jedino sto sam ja govori i cime sam se bavio vezano za ekspoziciju, ekspozicija u normalnim svetlosnim uslovima naravni da je bez greske, prosto i da ne znam apart je takav da je tesko pogresiti :P

@Homer

Stvarno to mislis ili se zezas ???

@Jo Husafet

Gde sam ja to pricao o opremi, ja se iskljucivo bavim fotografijom...

@Homer

Stvarno to mislis ili se zezas ???

Najozbiljnije, ono baš drugarski i iskreno, bez ikakve zadnje namjere. Batali bolan ove tehnikalije, fotkaj interesantne fotografije, tvome srcu drage, tehnikalije dođu kasnije same od sebe.

Fotografija br. 1 na prvoj strani još uvijek najbolja, barem meni. :)

Jos jedan dokaz o tome koliko jos moras da ucis - govnjivo vreme je.uieeno najlepse vreme za fotografisanje ljudi.

Usput, ja nigde nisam rekao da ke potrebno dosvetljavanje kad se fotka u kontri. Upravo suprotno, pogovoto sa tim senzorom..

Sto pre shvatis da nema idelane ekspozicije iz aparata u tim sulovima, to ces pre shvatiti sta tibje ciniti. U krajnjoj liniji, prebaci na spot merenje i meri svetlo na licu. Ne zanima te kakva je posadina...takva je kakva je. Kaenije ili sredi hajlajte, ili menjaj ugao snimanja.

To da se pojavi sum na izvlacenju senki...sa tim aparatom...to samo znaci da si senke digao za vise od 3 blende. Kakav bre crni sum?!