Jump to content

Recommended Posts

@Foto turista

Eto ga kraj... ono "spuštanje i podizanje lopte" jer mi je delovalo da si popustio tvom "režirano pa režirano", "snepšotovi pa snepšotovi" do "uopšte me ne zanima takva vrsta fotografije". Do takvog rezonovanja dolazi kad je neko uporan u tome da ti kontrira.

Ovo što si napisao na kraju "ako bude prilike reziracu i nesto tako kao ona" me je opet malo poljuljalo u mom zaključku da si popustio. Očigledno nisi...

Izlazim iz rasprave... Naravno i dalje ću pratiti šta radiš jer volim tvoje radove, a sad da li ćeš pokušati nešto spontano, to je samo na tebi.... ja bih iskreno voleo ;)

Pozdrav

• Replies 922
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nakon nesto vise od 5god bavljenja fotografijom iskljucivo iz hobija, pored moje supruge koja je prvi i jedan od dva razloga zasto sam poceo da se bavim fotografijom evo i fotki naslednice sto je u to

I 2 fotke informativnog karaktera hehehe 🙂 novi model stize za par meseci tako da pojedinci vise ne mogu da mi prigovaraju kako fotkam samo svoju zenu 😛   320. I'm here... I'm

Čestitam novi model i da budeš 2x motivisaniji.     Srećno!

Posted Images

^

Previse zakljucujes a pogresno, bavi se konkrtno onim sto je receno, ne pretpostavkama i onim sto zakljucujes i nagadjas, a to si ponovu uradio ovim "režirano pa režirano" i "snepšotovi pa snepšotovi" i nekim insinuacijam na tu temu. Sta popustio i zatego, opet ti kazem retorka bezveze...

• 2 weeks later...

Na ovoj poslednjoj mi se jaaaako sviđaju boje i pozadina, ali ne mogu da se otmem utisku da je malo suviše ispeglano svetlo na njoj i izgleda mi kao da je fotkano u studiju ispred platna (ili naknadno umetnuta pozadina)... možda je samo do mog monitora, ne znam ;) ...ima još jedna takva par strana unazad (204) gde mi to isto tako deluje...

@darkesha

Kolega, po mom misljenju to je najmanje bitno i ne treba insistirati na 100% tacnoj boji/nijansi koze bez da se sagleda u kakvom je odnosu sa ostalim bojama/nijansama u kadru, ali ne treba ni da se ide u neke krajnosti narocito ako ambijantalno svetlo ne daje podlogu za tako nesto, tipa svetlo u nekom klubu pa lice bude u 5 razlicitih boja :P Bitno je dobro uklopiti boje u celom kadru.

@Ivica Su

To je kolega samo zato sto mozes da napravis pordjenje sa raw. Svetlo je ispeglano na modelu i nema elementa u kadru u odnosu na koje mozes to da vidis sem u poredjenju sa raw fajlom, jer samo je ona izlozena tom haoticnom ambijentalnom svetlu ulicne rasvete. Da samo kojim slucajem koristio dodatnu rasvetu bili bi slicni/bolji rezultate nego ovako obradom, ali to nije opcija.

Za Lightroom, ovde bi se i završila priča, ali mogao bi da probaš dalje - da nastaviš u PS-u - još dva naredna koraka

1) Da stabilizuješ highlight i shadows tranzicije na licu - ne mora to da bude u domenu plastičnog beauty retuširanja, već čisto da otkloniš nedostatke te ulične rasvete.

2) Cela atmosfera bi mogla biti konzistentnija (bilo što se tiče utiska o tonalitetu kože u odnosu na pozadinu, bilo što se tiče utiska prenaglašene izolacije subjekta u odnosu na pozadinu). Ovo bi mogao da rešiš selektivnom primenom gradient mapa i selektivnom hue/saturation korekcijom. Pri tom, treba samo malo više pažnje jer možeš da dobiješ i prilično realnu atmosferu te večeri (to samo vi znate kako je bilo - aparat i objektiv su i dalje prilično glupi za to) / nešto sasvim drugo ako to želiš, / ali i da katapultiraš fotku u neku tešku psihodeliju ako ne povučeš ručnu na vreme.

^

Hvala kolega, dobri saveti :)

1. Pa mislim da sam to vec uradi. Sticem utisak da nisi pogledao postavljenu fotografiju vec samo primer raw i LR obrade...

2. Nisam nesto posebno radio u PS sem peglanja svetla, i kolor korekcije sarenila na licu, sto od svetla sto od neravnomerno rasporedjenog pudera :P... Nisam zato sto je kolor korekcija u LR bila dovoljna da postignem ono sto sam idejno zamislio, nesto sto podseca na zlatni glamur izgled, znaci samo da malo naginje na tu stranu.

1) dobar ti je utisak... sad tek vidim (ne znam zasto malopre mi browse nije otvorio tu sliku) - izvinjavam se to bi bilo to zanemari prvi komentar.

2) subjektivna stvar tako da svako ima punu slobodu da fotografiju usmeri na stranu koju misli da treba.

sve u svemu - nice :)

@Ivica Su

To je kolega samo zato sto mozes da napravis pordjenje sa raw. Svetlo je ispeglano na modelu i nema elementa u kadru u odnosu na koje mozes to da vidis sem u poredjenju sa raw fajlom, jer samo je ona izlozena tom haoticnom ambijentalnom svetlu ulicne rasvete. Da samo kojim slucajem koristio dodatnu rasvetu bili bi slicni/bolji rezultate nego ovako obradom, ali to nije opcija.

Zapravo išlo je obrnutim redosledom :P Prvo sam video gotovu fotku i na prvu pomislio "da li je to ona isečena sa druge fotografije i umetnuta?", a zatim sam pogledao raw i uverio se da je to to...

Dobro je to i ovako, kako duže gledam, manje mi to smeta, znači tu je verovatno problem što nije napravljen prelaz na senke pri korekciji svetla, pa je osvetljenje praktočno strudijski savršeno... Možda je dovoljno samo malo na kosi i delu lica ostaviti senku kako bi se malo utopila u pozadinu ;) Mislim sad malo lupam, pošto to lično nikad nisam radio, samo razmišljam kako bi se mogla "smiriti" ta izolovanost od pozadine.

^

Izolovanost je najmanje izrazena u predelu kose, ali je dosta izrazena u predelu obraza i ramena... Odnos plave u pozadini, narandzaste na licu, i zute na ramenima dodatno pojacava taj efekat... Sve to dodatno je izrazeno kada se pogleda ovde na forumu posto forum ili flickr u ovom formatu dodatno izostri fotku, jos sam je ja dobro izostrio u obradi :P Kada se gleda na flickru sve to daleko je manje izrazeno... Nije da nisam zapazio ali sam ocenio da nije vredno cimanja, to jes da je estetski prihvatljivo.

Evo drage kolege candid 100% :) Fotka sa jednog familijarnog okupljanja... Njih dve su samo sele tu dok sam ja pravio probni snimak ovog objekta u pozadini, sa namerom da mi potpuno zaklone vidik neznajuci sta sve moze da stane u 16mm, znaci bez ideje da od toga nastane fotke, i eto fotke... Nadam se da je ovo dovoljno spontanto, jer niti sam ja nameravo njih da fotkam niti su one mislile da kada stanu ovako blizu kamere moze da nastane fotografija, cak je i fokus malo omasen :P

213.

34767713760_73f27cb18f_c.jpgFemli :))) by Nenad Ristic, on Flickr

Pa kako mozemo da nazovemo fotku spontanom portretnom ako moras da nam ispricas pricu da bi nam to objasnio :)

Ili, da nam nisi ispricao, nikad niko ne bi ni pomislio da je ovo candid shot :D

Jedino sto bi ja rekao da je ovde spontano je (moooooozda) taj osmeh :)

Moze se reci da je spontano nastala, tj. bez namere aktera, ali opet bez price nista... :D

^

Aaa znaci mora da lici na snapa, po tome se prepoznaje candid kadar/fotka :P

Ja rekoh samo da je spontana, nije reziran kadar kao vecina ostalih u temi, a ovo je tvoja definicja candid fotke...

(candid, spontane)
...pricu na pravi nacin ima samo ulicna i urbana fotografija, to sto vi vidite kao pricu u fotkanju dece i ukucana po dvoristu dok nesto rade, uz to najcesce sve je to vema mlako, jedan je korak dalje od obicnog snapa, jer niti su kadrovi dobri niti je ta prica zanimljiva toliko da propusti koje prati jedna "candid" fotka mogu da se zanemare, al bujna masta moze svasta pa je vecini to super :D

Ako ima price, ili je ima kako treba, ili nikako, taj narativni kontekst treba da bude daleko jaci od onoga sto moze da se vidi na vecini fotografijama ovde na forumu ne vezano za to da li je ulicna, dokumentarna, ili fotkanje dece i ukucana po dvoristu dok nesto rade :P To je neko moje misljenje, zato se i ne upustam u tako nesto, jer niti imam vremna za gubljenje i toliko skljocnje okolo dok se ne desi jedna narativno dovoljno dobra, niti imam volje da se cimam po ulici jureci takve kadrove... Sve je to na mestu, ta teznja da fotografija nosi sa sobom EMOCIJU/PORUKU samim tim i pricu, ali sve to mora da bude daleko jace izrazeno od onoga sto moze ovde na forumu da se vidi, tako da ja ipak biram nesto sto je meni daleko blize ;)

Fotografija ne mora da bude spontana da bi imala izrazen narativni kontekst, a ne mora ni da ga ima da bi bila dobra, sve ima svoju vrednost, problem je sto vecina podcenjuje on sto njima nije blisko. Meni je dobro sve sto se dobro napravi i sa stilom, i ulicna/urbana fotografija, i candid porodicna fotka, i osmisljen/reziran kadar.

Meni se isto sviđa fotka, pogotovo zato što je UW i ima malo drugačiju dimenziju ;) ... isto ću reći što i ostali, ovo nije candid, ali je OPUŠTENA fotka, a i to je nešto u poređenju sa onim napetim i veštačkim pozama (ne svim, ima izuzetaka naravno)... uz to je i kompozicija odlična.

@djoledj

Znam kolega, ali je po standardima teoriji koju je izneo kolega @Duh sa sekirom da je candid=spontana, tako da eto, spontana da spontanija ne moze da bude... Pomenuti kolega je predhodnom porukom dopunio svoju teoriju da candid znaci spontana fotka koja prica pricu, po tim standardima nije, mada kada pogledam vecinu tih vasih candid fotki koje "pricaju prucu", i ova je dovoljno candid, ne prica nista manje :P kao i vecina tih vasih tako i ova uz malo maste posmatraca prica neku pricu, al od pravog snaznog narativnog konteksta nigde ni traga, samo sto vi to ne priznajete hehe :P

Tako da smo dosli do toga da se nesto sto je jedan korak ispred snapa svrstava u odredjenu fotografsku kategoriju i sve zato sto se na vecini tih fotografija vidi kako neko nesto radi navodno neznajuci da ga neko fotografise... Sve bi bilo super samo jos da to sto radi nosi neku snaznu emociju, poruku, samim tim i narativni kontekst, al vama je sve candid ufotkano na taj nacin, ne vezano za to da li je najbitniji segment takve fotografije veoma mlak ili snazan.

Recimo na tvojim fotografijama makar obrada blista, a kadrovi su pola pola, pola snapsoticni pola dobro upakovani, tako da su u mojim ocima gledano u celini porodicne fotke koje ti pravis u tom kontekstu dobre, a pojedine su odlicna, one na kojima se poklopilo da je dobro upakovan kadar, obrada, i prica.

@Ivica Su

Drago mi je da ti se svidja, nego tebi se vazdna nesto svidja, a istovremeno i nije ti dobro, kako to ?

Navedi mi jedan primer (a sve su fino obelezene brojevima pa nije tesko) fotografije na kojoj ti vidis nesto sto je napeto, vestacki, i kako to da do sada ni jednom to nisi napisao u komentarima na neku od fotografija ? Da ne napisem kako nastaju fotke tebi tako nesto ne bi ni palo na pamet, ali sada posto znas da ne vrebam nikoga iz zbunja hahah :D kako ne bi znao da ga fotkam, od jednom sve je napeto i vestacki... Ne mogu da ne primetim od kad sam poceo da kontriramo tom kod vecine vas uskom pogledu na to sta je dobra portretna fotografija, od jednom nalazis da su napete i sa vestackim pozama :P Ne bi kontrirao da kojim slucajem na vasim fotografijama vidim ovo na cemu insistirate, snaznu emociju, poruku, ali toga uglavnom nema :( o nekoj smislenoj obradi makar da boje ne ljaste, osnovna korekcija svetla i kolorita, o tome i da ne govorim, vama je posao zavrsen ako ufotkate nekoga kako nesto radi a da vas taj neko nije video :P

@Duh sa sekirom

@djoledj

@Ivica Su

Mozda sam ja previse strog, i trazim previs, a mozda ste vi samo previse subjekti posto govorite o vasim porodicnim fotkam pa je ono sto je meni mlako na vasim fotkama (emocija, poruku, samim tim i narativni kontekst) u vasim ocima vrh... Sve je moguce :)

Pa vidi, ja kad kazem da mi se fotka svidja, svidja mi se :P ...ovo sto sam napisao da nijs candid nije zamerka na fotku, vec si ti napisao da je ona to, a ja kazem da nije :P

Drugo, vec sam napisao da je meni bitno kako mi fotka legne na prvu... Sad drugo je to sto u ovim raspravama trazimo dlaku u jajetu, pogotovo u poslednje vreme, pa ja jos dodam sta bi eto moglo jos malko bolje.

Vestacki se odnosi na vecinu fotki tvoje supruge, ali vecina je to vec naznacila, zasto bi onda jos i moja rec falila? Ali ima i sa njom dobrih, pogotovo novijih u temi, ali ima i dalje vestackih poza i osmeha. Jednom si napisao "ona je takva, dobro je poznajem i znam kad je opustena i kakav je njen osmeh". Tako nesto... E sad to mozda vecinu nas nije ubedilo, kao sto ni tebi nisu ubedljive nase fotke dece, a ja eto bas za vecinu mogu reci "e tu sam uhvatio bas onaj njen iskren osmeh, kakav je zaista uzivo, ili bas neku ekspresiju lica kad tazmislja, ljuti se i sl, a to nece da radi kad zna da je fotkam" itd itd...

Candid ne mora biti snapina, vec se ponavljamo, mozes ti sebi napraviti dobru kompoziciju, u dobrom ambijentu, sa dobrim svetlom, a da ih pri tome pustis da budu ono sto jesu i uhvatis ih bas onda kad ne poziraju ;)

^

Ma nema ja pojma sta je to candid, niti me zanima, niti delim fotografije po zanrovima. Candid kao ni neki drugi tip fotografije ne treba nikako da bude snap a ne "ne mora biti snapina"... Napisao sam pre tvog komentara da je postavljena fotka candid po teoriji candid=spontana koju je izneo kolega @Duh sa sekirom u diskusiji od pre par nedelja.

Koliko je u mojoj moci pokusavam da procenim da li je fotogorafija dobra ili losa, bez suvisnih zanrovskih podela i licnih afiniteta, a losa je svaka sa losom kompozicijom kadra, losim blanasom svetla, kolorita, i elemenata u kadru... Sem ako sustina ne nadjaca tehincki deo a to je veoma cesto slucaj u ulicnoj i dokumentarnoj fotografiji, to je takav tip fotografije gde je sustina daleko ispred ostalih elemenata koji cine dobru fotografiju... Tu sustinu nemaju i ne mogu da imaju vese porodicne fotke, narativni konteks tih fotografija objektivno nikada ne moze da bude tako snazan, i sta onda ostaje ? Ostaje malo da se potrudis, i ti, i ostali, oko ovog tehnickog i estetsko/likovnog dela kako bi te fotografije vise vredele u celini, i tebi kome je bitan taj iskren osmeh i nekome ko ne gleda na tu fotografiju tako subjektivno.

Valjda se mi i ako amaterski ipak bavimo fotografijom, pa samim tim smatram da bi trebalo malo da se razlikuje to sto radimo od gomile fejzbukolikih sve do jedne candid fotke zabelezene mobilnim telefonima ;) Cemu raw fajlovi, cemu obrada, cemu foto edukacija, ako se kroz to sto radim jedina razika ogleda u tome sto nije mobilni nego ozbiljna foto oprema ?

Dokle cu ja sa najmanje fotografskok staza ovde na forumu na vasim fotografijama da nalazim boje koje svaka svoju politiku vodi, pregorele hajlajtove van svakog konteksta, da vam skrecem paznju na los balans kadra, losu kompoziciju kadra itd :P Vecina vas je pretrcala pocetak, osnovu, to zakljucujem kada pogledam vecinu ovih vasih candid fotki, a hocete da dotaknete sustinu... Ne ide to tako drage kolege :) Ja se ne busam u grudi kako na fotografijama donosim nesto cega nema, ali ono sto je dobro, to je dobro i sve cesce odlicno, a opet se ne odnosi samo na tehnicke karakteristike, mada je meni i to dovoljno za sad ;)

Ovo za moju dragu sto je komentarisno itd. Mislim da portret jedne osobe treba da predstavlja tu osobu, a ne nesto sto ona nije, nema tu sta da ubedjuje nekoga ili ne znam sta, i u sta, to je sto jeste u tom trenutku, nema namestenih izraza lica, osmeha bez razloga itd. Ne znam kako niko od vas koji komentarisete na taj nacin ne kapira da je na fotografijam zena sa kojom zivim svaki dan, nema ona razloga da izgleda neprirodno, stegnuto ili ne znam kako zbog kamere, barem ne duze od 10sec :P zato i pravim vise snimaka istog kadra, za svaki slucaj.