Jump to content

Šta "boli" naše fotografe?

CyberCat
 Share

Recommended Posts

• Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ne bi da zalazim u ovo oko štoka, to ne konzumiram, ali dr je u pravu glede motora, ljudi su mnogo opušteniji i kada se radi o nečemu od čega im ne zavisi egzistenšn, što im služi kao hobi-zanimacija ...

Možda baš zato što na motoru zavisi egzistencija-život, kičma..., a kod fotografisanja novac.

A kad smo kod solidarnosti mislim da su najupečatljiviji čamdžije, svako svakom pomaže i toleriše.

Možda sam se loše odrazio, meni od fotografisanja zavisi egzistenšn, jerbo je novac=lebac, a motor tj. vožnja istog mi je hobi-razonoda ... ali svestan sam toga da na motoru puno više rizikuješ glavu, tj. kičmu, bez koje, je l', nema ni egzistenšna ...

Mada ja opet nikada nisam imao problem da podelim ono što znam o nečemu sa drugima, tj. nisam od onih koji "čuvaju zanat". Ali primećavam da većina oko mene ne gleda tako na te stvari, jbg.

A voleo bih kada bi me oni omladinci sa spiska gore primili makar kao dopisnog člana ... Nisam neki majstor za klanje do duše, još kao mali sam begao u najdalju sobu i pokrivao voogloo jastukom dok je pokojni deda na selu klao gudu za slavu, al' zato sam vešt u laminiranje. :D Svojevremeno sam sve podove u kući obložio tom plemenitom podnom oblogom, još dok nije postojao klik sistem, tj. dok se isti lepio lepkom ... i to još stoji, nije se raznizao ni nakon 15-ak godina ... B)

ps. E da, prodajem i rakiju domacu, licno pekao, sljivovica obara s'nogu, lekovita, resava sve vase trenutne probleme, a redovnom konzumacijom i dugorocne :D Povoljno, kontakt pp :D

Ja sam veliki ljubitelj sljive, imam utisak da cu ti postati veran prijatelj/posetilac/degustator

Da li iz ekonomskih, ili kojih razlika vec, kultura se ne finansira, tj mrtva je u Srbiji. (nesto se jos kao batrga)

Iz toga proistice problem da taj prostor popunjava sund i kic. Stvara se losa sredina za ucenje, za duhovni razvitak. Moja teorija je da je foto aparat olovka, likovnost je pravopis, a sta ce covek da napise, to je njegova stvar. Svaka budala moze nauciti da koristi olovku, za pismenost vec treba malo vise vremena, ali ako je covek siromasan duhom, sta nam on moze napisati, preneti?

A da bi se neko razvio kao osoba, stvar je vrlo prosta- okruzi se ljudima koji su bolji od tebe, od kojih mozes da u ucis. Problem je sto su ljudi koji znaju nesto- odavno otisli iz zemlje.

Ljudi u bogatim sredinama ne raspravljaju o politici vec o tome sta mogu da naprave, izmisle, pokrenu. I u takvom okruzenju je daleko lakse uciti.

Tako da savet mladjim fotografima, gledajte van okvira Srbije (kao sto je rekao nidza), ako ne mozete naci uzore u Srbiji, nadjite ih van granica, probajte da ucite sto vise, sto nije lako, pogotovo u Srbiji.

I tako, pozdrav iz Kine :)

ps: duhovni vodja abdee je bio u pravu kad je rekao pre par godina da pare umesto u objektive treba uloziti u putovanja. To je odlican nacin ucenja.

Pa večina stvari koje se fotografišu su šund i kič, počev od stock-a, wedding-a, pa do fashion fotografije ako ćemo govoriti o nekom duhovnom razvoju. Nisam primjetio nikakvu duhovnost u fotkama sa partija, ili u tkz. fashion fotografiji osim lijepih lica, eventualno malo erotike i tome slično, kreveljena i nečega što nema blage veze sa stvarnim životom, ako izuzmemo život trendove življenja koji nam se nameću.

Kisha, fogografija je upravo to - i umetnost i zanat ( proizvod ). Postoje realne potrebe za fotografijom kao proizvodom ( reklamne svrhe ). Da ne skrecemo dalje sa teme :)

Da, ali govorilo se o duhovnom razvitku - mislim, ono, mogu razumjeti posao kao posao, zanat kao zanat i odijeliti to od onoga što čovjek jeste privatno, mada ni to nije ponekad lako, ali mješati zanat sa duhovnošću, to već ne mogu da svarim.

Koju to duhovnost i poruk nosi grupice tinejdžera na nekom partiju ili neke fashion fotografija polugole žene? Koje su to vrijednosti osim da nas skidaju sve više i više i to nazivaju modom, umjetnošću, a u stvari je erotika.

da se ne arče džaba par miliona fotografija

događaj / nasleđe / kultura / subkultura / folklor / relacije - on ona, mi i oni, ti i ja... napucano vrlo - za kič i šund dušu dalo, prima se ko arpadžik i ovde i u USA i Japanu i Estoniji...., ali ako sa ovakvim materijalom ne nađeš smislenu perspektivu iz koje ćeš tražiti duhovnost - ti nisi umetnik.

Dovedi Salgada (može slobodno i nekog no-mainstream umetnika) recimo na svadbu u lokalu. Ja verujem da će napraviti umetnost. Ja verujem da će zaraditi od tih fotografija džakove i džakove repa. Ja verujem da to nije zato što se zove Salgado.

Paradoks je to što će Umetnik možda lakše doći do duhovnosti i umetnosti uopšte, na srpsko-bugarsko-makedonsko-rumunsko-hrvatsko-bosansko-crnogorskoj svadbi nego što će to uraditi na nekoj gde je "pravopis" opštepoznata i cenjena kategorija.

Ne kažem da smo se usrećili sa ovakvim stanjem stvari (meni recimo ne odgovara) ali i "umetnik" treba biti oportunista jer se opšte vrednosti drugačije ne mogu identifikovati i definisati. Problem je što je "umetniku" teže da izađe iz komforne zone i da kravari zbog šakala - lakše je da stvara umetnost zbog same umetnosti. Priznajem - ovo bi vodilo jačanju pravopisa i problemu pomenutog paradoksa ali načelno se svi slažemo da je pravopis veliki problem* ovog naroda

*pravopis koristim isključivo u kontekstu koji je pomenuo KinteC - nadam se da ovo ne čita niko od mojih, iz padežnog svetog trojstva i pomisli da sam se kojim čudom zalagao za priznavanje Vukovih reformi i u našim krajevima.

Nece se nista dogoditi unutar tih granica, barem ne u skorije vreme, jer ljudi po maslovljevoj hirarhiji nemaju osnovne stvari, kao sto je ispunjenje osnovnih fizioloskih potreba, sigurnost...

Neke osobe ocigledno ne poznaju znacenje reci "samoostvarenje" te veruju u sarane laze i caroliju ;)

Cinjenica je da se kroz istoriju umetnost, kultura, razvijala upravo u ekonomskim centrima moci. Razmislite malo zasto u srbiji ima par dobrih fotografa, moze se nabrojati na prste jedne ruke. Ako i toliko.

Što bi se reklo, prodavanje magle i šarene laže, i čarolije, a vole ljudi čaroliju, jer teško je iznijeti ovaj život bez toga. To su ti kao telenovele kod televizije.

Umetnik će u svemu umeti da pronađe umetnost.

Sasvim je druga tema da li je umetnost koja se prodaje = umetnost? Zašto ne bi bila. Je'l mora umetnik da bude gladan i pocepan da bi bio umetnik? Ima takvih likova, beskrajno ih poštujem, ali mislim da su takvi ljudi retki.

Umetnost je uvek cvetala u periodima renesanse, posle krizi, ratova, epidemija. Globalno gledano, potrebna je neka stabilnost i podmirene osnovne životne potrebe. Kod nas to nije ispunjeno.

Ja isto nikad necu shvatiti zasto da bi neko bio umjetnik mora da bude napacena siromasna izgladnjela dusa. Ja sam za sistem koji covjeku omogucava da ako je dobar u nekom poslu to moze da iskompenzuje na neki odgovarajuci nacin u sistemu u kome zivi. Ono sto se npr kroz istoriju vidi je da je vecina umjetnika uglavnom bila poprilicno situirana. E sad bilo je i onih neshvacenih (tj oni koji su isli uz vjetar) al i ti su se borili da izguraju svoj pravac na ovaj i onaj nacin pa da i oni postanu mainstream.

A ovo za potrebe se slazem, cijenim ja da je umjetnos vazna al tesko se drzi cetkica il fotoaparat gladnog stomaka, tresu se ruke pa ispadne mutno (premda i to neko moze da profura ko umjetnost).

problem je prezasicenost. Dobar deo prica je vec isprican. Aj cik da neko smisli neki novi stos, da ne kazem pravac u fotografiji? Oces, vraga. E sad, u moru ljudi koji umeju da rukuju foto-aparatom i nabodu ekspoziciju kako valja, ima raznih. I tatinih i maminih sinova koji sa vlasnicima galerija vuku lajne po klubovima a ima i onih gladnih. I jedni i drugi su umetnici u svom svetu, tj. aj da kazemo da hipoteticki imaju istog osnova da budu objavljeni u galeriji. Sta mislite ko ce prvi dobiti prostor i vreme?

Ne mora umetnik uvek da ude gladan ali je to cest slucaj jer se umetnost uglavnom ne isplati, pogotovo ne na ovim prostorima. Prvo jer je umetnost sama po sebi apriori nekomercijalna (osim ako nisi pulen nekog ruskog oligarha), a drugo jer se na ovim prostorima odavno izgubilo ono malo kulture zivota (time i kulture fotografije), pa umetnik nema od cega da zivi dok se u slobodno vreme bavi umetnoscu, tj od fotografije nece sigurno.... i tako u zacaranom krugu pokusavamo da napunimo burage ne bil' stigli na vreme na "Parove"...

Znam samo da živimo u jednom vremenu teškog komercijalizma, populizma, konzumerizma na svim nivoima onoga što zovemo društvo. Nemam ništa protiv toga da ljudi zarađuju novac, pare, marke, apoene od tog konzumerizma i to je skroz ok. Isto mi je ok ako ljudi od toga naprave 'umetnost', odnosno ako taj konzumerizam i komercijalnost uzdignu na neki zavidan nivo, ali bez obzira na nivo, savršenost i 'umetnost' u toj oblasti, ona ostaje u domenu forme, dakle bez suštine, kao lutka za gledanje, kao lijepo upakovana laž, a upravo mnogo što šta što nas okružuje u društvu nevezano za fotografiju jeste upravo to.

Ako uzmemo npr. Wedding fotografiju od kojih dosta ljudi živi, i svaka im čast na tome, šta tu ima osim pustih laži, namještenih scena, osmjeha, sjaja bez sjaja itd?

Mislim, sve je tu namješteno, pozirano,odglumljeno, ali je istovremeno tip top ili top noch sa tehničke strane. Isto to vrijedi za fashion, stock.

Moja poenta je, ok je da ljudi zarađuju od toga i treba tako, ali ne treba taj sektor popularne fotografije da se izjednačava sa nekom umjetničkom fotografijom ili još gore, da se pokušava podvoditi pod duhovni napredak.

Zasto mislis da se fotograf, koji fotografise vencanje, ne moze izraziti na taj nacin?

Da si ikad fotografisao i jedno vencanje, ne bi tako pisao. Cisto da ti odam jednu malu tajnu...tehnicki aspekt nije toliko bitan kao sto se misli ;)

I kad smo kod "popularne" fotografije, i uopste umetnosti, izuci malo istoriju umetnosti, ko je finansirao umetnike...

Jo slazem se stobom da postoji prezasicenost, al i dalje mislim da ako se neko posveti ovome moze da bude i umjetnik i da zaradjuje ako nista bar da fino zivi.

Kisa da bi neko bio vrhunski umjetnik on mora da bude vrhunski zanatlija, ne ide jedno bez drugog nikako. Nemozes da budes vrhunski naucnik da da ne provedes godine uceci ono sto su oni prije tebe smilili, jednostavno imanje ideje bez dobre realizacije ne znaci nista. Aj pogleda sve stare slikare one top 10 u svojoj epohi, sve i jedan je e.bo keu kako je slikao, vecina njih su radili za pare nekih mecena tamo (znas zanatlije ciste). E sad danasnji ekvivalenti takvih likova mislim da isto poprilicno fino zive. Poenta price je sto vecina nas misli da smo ko ti, a realno nismo, mozemo da sjedimo laprdamo i izmisljamo teorije ovakve i onakve i da pricamo kako nas ubija sistem, pa ubija al ne znaci to da smo bolji od onih nekih koji jesu bolji. A sistem ko sistem, mnogo ih se promjenilo u istoriji, pa ce i ovaj, dal na bolje dal na losije em li ga nemam pojma.

Zasto mislis da se fotograf, koji fotografise vencanje, ne moze izraziti na taj nacin?

Zato sto je vencanje rezirana proslava, koja je sasvim izvesna. Umetnost, ako mnogo toga moze biti, sigurno da nije izvesna.

Doduse nekada se desi nesto neocekivano, ili nesto sto je makar svedok vremena.

I kad smo kod "popularne" fotografije, i uopste umetnosti, izuci malo istoriju umetnosti, ko je finansirao umetnike...

Apsolutno se slažem sa ovim. Ko ne veruje nek malo pročita Jansona, cela renesansa vrvi od majstora koji su, gle čuda, živeli isključivo od mecena. Tako su nastala vrhunska dela, a mi možemo samo da zamišljamo kako je izgledalo jednom Hansu Holbejnu Jr. da portretiše ono, dizvinu Englezi, govedo... Ali šuške su šuške.

A druga krajnost je umri siromašan - pa postani poznat. Takav je slučaj sa Van Gogom bio, goli amater u svetu profesionalaca koji su svoje slike barem prodavali. Danas njegove slike vrede stotine miliona ali džabe kad je umetnik svoje najbolje godine protraćio u sanatorijumu.

S druge strane Leonardo je bio jedan od bogatijih ljudi svog doba. Umetnost ne znači nužno i gnušanje na lovu.

Da si ikad fotografisao i jedno vencanje, ne bi tako pisao. Cisto da ti odam jednu malu tajnu...tehnicki aspekt nije toliko bitan kao sto se misli ;)

svatko onaj tko se koristi aparatom, kistom, klavirom itd. nužno ne znači da je umjetnik. Uostalom šta znači umjetnik i umjetnost?

i to je u mnogo čemu subjektivan doživljaj i percepcija.

Kad sam rekao tehnički aspekt, pri tome sam mislio, pored ostalog i na kadriranje, kompoziciju i sve drugo što čini da jedna fotografija bude dobra i kvalitetna. Ali opet, džaba sve to ako je suština plastika.