Jump to content

Blackmagic 4K

AMomcil
 Share

Recommended Posts

Pitah isto pitanje na Film i video forumu, ali tamo se izgleda slabo zalazi.. Pa da probam i ovde:

Za potrebe live broadcast produkcije (najvise ENG) raspitujem se za Blackmagic kamere:

- Production 4K

- Blackmagic Studio

Zanima me kako funkcionisu sa m43 objektivima, koji se objektivi obicno koriste sa ovim kamerama?

Takodje mi nije najjasnije da li je Studio model 4K ili nije? AKo nije, imaju li 4K varijantu?

Uopste, ima li neko ovde iskustva sa njima? Ili makar generalno misljenje..

Imamo u firmi Production 4K, i do sada posle nekoliko meseci zezanja sa njom mogu reci da smo veoma zadovoljni. Kamera koristi Canon objektive po defaultu, naknadno je uzet Samyang 85mm T1.5 objektiv koji kida na toj kameri, ostar kao zilet. Ne znam sta bih ti jos rekao, Apple ProRes podrzan, raw podrzan...

^ Ubice te Bambi za neovlasteno linkovanje :)

Ja sam pre par bajrama gledao da uzmem BM cinema sa native 4/3 mountom (za godisnje, slave i rodjendane), i tada sam nesto i znao o tome sta nude.

Odustao sam jer sam skontao da ni slike ne mogu da editujem, kako cu tek video. Od tad snimam telefonom :)

Na zalost ne znam nista o tim modelima.

A imam podpitanje....kazes da te zanima za potrebe live reprodukcije...kako live moze da ide u 4k ?

Ako odvodim temu u off, redakcijo brisi !

Pa jedno od pitanja je da li vise ima smisla uzeti sa EF ili sa m43 mountom. Kao i kako se ponasa sa AF objektivima?

@darkesha: Ne ide sada u 4K, ali ce mozda u doglednoj buducnosti. A mozda se ima jos nekih planova sa opremom kada se nabavi, pitacu za detalje i namenu.

Jesi li ih vidjao/probao? Sta mislis o njima?

Nisam probao production kameru, ali to je sve isti fazon, u principu ako ti treba low budget 2 ili 4k za studio, bolje ne moze za te pare. Ne znam samo u koje konkretno svrhe ti treba, ali racunaj na komplikovaniji workflow od standardne neke kamere koje se koriste na TVu. Uz BMPC dobijes DaVinci Resolve koji daje mogucnost da preko Thunderbolta na Macu radis realtime grading, pa skratis vreme postprodukcije. Slicna stvar ne postoji nigde za studio, dobijes pravi RAW sa 13 blendi i kvalitet koji ne postoji ni u vecini americkih studija, jer vecina se nece cimati da to sve radi, lakse kameru na rame i udri :)

..jer vecina se nece cimati da to sve radi, lakse kameru na rame i udri :)

Pa, meni se cini da je to i ovde ideja. Radi se o maloj domacoj firmi koja radi prenosne veze (link) sa par vozila, pa razmiljaju da nabave kamere i krenu da rade i ENG na terenu. A onda, kad je oprema vec tu, onda se mozda otvore i druge mogucnosti.

Poceli su da se zanimaju za Blackmagic, jer su culi da su veci senzori bolji u low-light uslovima, sto jeste interesantno za ENG. A i racunaju da je 4K stvar buducnosti i da ce poceti pre ili kasnije da se trazi.

Konkretno pitanje je bilo vezano za zum objektiv - koji je najveci zum objektiv koji moze u praksi da se koristi?

Vecina namenskih ENG kamera ima bar 10x zum, pa su pitali sta se moze slicno koristiti na Blackmagic kamerama? Ne verujem da je bas Panasonic 14-140 HD dorastao situaciji, sto se tice robustnosti.. Ali to i pitam.

Mozda bi trebalo da razmisljaju u smeru novog Canona XC10, ili neke druge alternative?

Dakle, svaki predlog, ideja, je vise nego dobro dosao, ja ne poznajem taj domen uopste.

A i racunaju da je 4K stvar buducnosti i da ce poceti pre ili kasnije da se trazi.

Jeste, ali daleke buducnosti kad smo mi u pitanju - pa ovde se jos fura 720x576 interlaced <_<

Stvarno ne znam kome bi, osim strankma, naplatili live broadcasting, ali znam da bi kao ENG snimatelj na terenu, u rukama radije imao neku SONY kameru umesto Black Magic-a ;)

Pa, meni se cini da je to i ovde ideja. Radi se o maloj domacoj firmi koja radi prenosne veze (link) sa par vozila, pa razmiljaju da nabave kamere i krenu da rade i ENG na terenu. A onda, kad je oprema vec tu, onda se mozda otvore i druge mogucnosti.

Poceli su da se zanimaju za Blackmagic, jer su culi da su veci senzori bolji u low-light uslovima, sto jeste interesantno za ENG. A i racunaju da je 4K stvar buducnosti i da ce poceti pre ili kasnije da se trazi.

Konkretno pitanje je bilo vezano za zum objektiv - koji je najveci zum objektiv koji moze u praksi da se koristi?

Vecina namenskih ENG kamera ima bar 10x zum, pa su pitali sta se moze slicno koristiti na Blackmagic kamerama? Ne verujem da je bas Panasonic 14-140 HD dorastao situaciji, sto se tice robustnosti.. Ali to i pitam.

Mozda bi trebalo da razmisljaju u smeru novog Canona XC10, ili neke druge alternative?

Dakle, svaki predlog, ideja, je vise nego dobro dosao, ja ne poznajem taj domen uopste.

Ako je ENG u pitanju, Blackmagic nema kameru za to, odnosno jos uvek niko nema kameru sa velikim senzorom za tu vrstu snimanja. E sad je tu samo pitanje da li mozda oni zele da budu prvi i da se malo pomuce, blackmagic ce im napraviti snimke na terenu daleko ispred svega na TVu sto moze da se vidi, samo sto je to cimanje, mada bih ja to uradio bez razmishljanja da sam u istoj situaciji :)

I ako cemo kamere, ja bih pre isao na neke Canonove 4k kamere, XF200 i/ili XF300, imaju mnogo bolji smek i blizu sliku velikom senzoru nego sonijevom "amaterskom" looku.

Sto se tice samog smisla 4k, mislim da je pametno to kupiti kada je TV u pitanju, najbitnije zbog mogucnosti cropa koji je nezamenljiv na takvim run 'n' gun snimanjima.

Ne znam da li se razumemo, pricam o slici koju prave Sony i Canon, Canonova je organska i filmska, dok Sony ima onaj "video" look, sve je plavo, prekontrastno i preostreno, kao sto imaju amaterske kamere. Sony taj "šmek" ima na svim kamerama koje pravi, ne samo za TV, isto kao sto Canon svoj smek ima i na kamerama od 100e. To se zove color science i tu niko ne moze da pridje Canonu.

Arri je u samom vrhu, sve sto ima budzet gde cena rentiranja nije bitna, snima se Arrijem, i kod nas cak svaka jaca produkcija se radi Alexom, ali ne znam sto pitas to, planiras da kupis :)

Ali, nemoj da kazes nikom da je mnogo jeftiniji Canon C300 mark II najbolja kamera trenutno za samo 15k eur a potpuno je upotrebljiva za sve vrste snimanja, ne samo za filmove :)