Jump to content
yagodinac

Vesele panorame zalaska Sunca

Recommended Posts

Thnx. Generalno retko kad smislim zadatak za teleobjektiv kad su pejzaži u pitanju, mnogo češće ga i ne nosim.

Pa ne znam, po meni kad su boje, kontrast i dinamika malo intenzivniji nego u prirodi ja to svrstavam u kičericu. Lepo deluje ponekad kod pejzaža ali samo kod pejzaža. Podseća me na Fuji Velviu i one fototapete koje je svako ko drži do sebe imao na jednom zidu dnevne ili spavaće sobe osamdesetih.

^

Umetnost a pre svega sta je umetnost nije lako definisati, najcesce je potrebno da prodje neko vreme i da se stvori neki zaokruzen autorski rad da bi neka dela sa pravom mogla da se nazovu umetnickim delima. Svako umetnicko delo ima neki odredjeni likovno estetski potpis, ali isto tako moja, tvoja, i svacija fotografija koja pre svega spada u katogoriju likovni rad, pa zatim sve ostalo u zavisnosti od nameni, treba da ima odredjeni likovno estetski sklad, ako postoji taj likovno estetski sklad koji se definise i tumaci kroz odnos likovnih elemenata, narativ, autorsku izrazjanost itd, onda to nikako ne moze da bude kicerica.

Fotografija moze da bude u tvom foto alabumu, nije svaka za na zid, ali i jeste, to ne zavisi samo do zida vec zavisi od ambijenta, svaka fotografija koja ima likovno estetsku vrednost moze da se nadje na nekom zidu, u nekom okruzenju, ambijentu kome takvim likovno estetskim resenjem pripada.

Ne treba sami sebe da ogranicavamo ali nikako, niti da zamisljamo neki jasno definisani zid i ambijent u kome ce nesto da okacimo, jer na taj nacin zatvarmo sebe za bilo koje likovno estesko resenje koje ne pripada tom ambijentu... To ne treba da se radi niti na taj nacin da se razmislja... Mozda ti to ne radis, zapravo verovatno ne radis sudeci po fotkama, ali pouzdano znam da velika vecina sebe ozbiljno ogranicava, ili ide u totalni idjotizam da na sve sto uradi kaze "meni to bas tako pase", e pa ne moze da pase likovno estetski dzumbus i nesklad pa cak ni ako je rece o nekom apstraktnom i totalno nadrealnom pristupu.

Poenta price za one koji citaju a ne znaju de udariju, prvo se likovno opismente ili se uporedo sa onim sto radite edukujte, naucite nesto o svim elemetima kojima se bavi teorija forme, za pocetak kako se medjusobnim odnosom likovnih elemenata stvara nesto sto je samo lepo, pa onda idite dalje do tacek da kazete "meni to bas tako pase" jer tada to sigurno nece da bude neka kolorna zabokrecina nalepljena na kompozociju kadra bez ikakvog smisla i poente.

@yagodinac Jesu li ove štrafte po nebu prirodna pojava? Mislim da mi je ovo bar drugi put da sam na ovoj lokaciji snimio to isto, a ne sećam se jesam li video još negde... 

PS - telefonska fotka

IMG_20200822_131654.jpg

Da, odlična fotka krepuskularnih zraka. To su senke visokih oluja u letnjem periodu 500-1000km zapadno od posmatrača. Ima ideja da su to alpski vrhovi, mogu to da budu ali su mnogo češće oluje; ko je baš zainteresovan može da pogleda satelitku sliku Evrope i odmah raščivija zabunu. Kumulonimbus ide kod nas i do 15km u visinu, Alpi su pet puta niži u proseku 😀

Primer.

Thnx. Proračunao sam nekom prilikom i to zapamtio da se Mesec pomeri pola svog prečnika za tačno jedan minut, ostalo je bilo boza u postprocesingu za sastaviti.