Jump to content

aromatik ili kako ponuditi "nedizajniran" dizajn?

Commy
 Share

Recommended Posts

Logo, primene, enterijer, photo/book, itd...

interesantno je to sto je ovakav tip logotipa dizajniran u Wordpad/u skoro nemoguc za prodaju.

aromatik

opis> Helvetica bold. crvena slova, ispis aromatik.

klijent treba imati poprilicnu sposobnost da projektuje kako ce takav logo funkcionisati u okviru njegovih potreba... Ovo prikazujem najpre kao primer hrabrosti klijenta da kupi nesto ovako jednostavno. Uzevsi u obzir piramidu rizika / ekipa zaduzena za marketing treba logotip da proda (opravda svoju odluku o izboru dizajna) svom pretpostavljenom, on visem menadzing bordu, oni vlasnicima, vlasnici stranim suvlasnicima... la la bla...

i tek nekoliko meseci kasnije mogu da vide kako to funkcionise u primeni:

aromatik

Photo book

Kakva su vasa iskustva sa prodajom "nedizajniranog" dizajna?

Ako se klijentu nudi nesto nalik ovome, onda bi se razmak izmedju slova morao dovesti do perfekcije. U tom slucaju bi i moglo da se kaze da je nesto dizajnirano. Ovako se dovodi u pitanje strucnost dizajnera, a i cele te pobrojane gomile; od marketing ekipe, njihovog pretpostavljenog, menadzing borda, pa sve do vlasnika i stranih suvlasnika.

...primer hrabrosti klijenta da kupi nesto ovako jednostavno.

Bas to!

Ocigledno se negde u medjuvremenu izgubila osnovna poenta dizajna - dizajnirana "stvar" ne treba da vristi "ja sam dizajniran", vec da vrsi posao - da bude propoznatljiva i da izazove pozitivnu reakciju. 100 puta sam ponovio i sebi i drugima citat autora Malog Princa:

A designer knows he has achieved perfection not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away.

U danasnje vreme, sve je "predizajnirano" i zato maltene vise nema klasicnog, vanvremenskog, dugotrajnog dizajna.

"aromatik" je jedan od krajnje retkih primera toga i bas mi je drago.

P.S. Pa sunce ti poljubim, nema te 10 godina. Mogao si i da se javis negde u medjuvremenu :P

• 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ne bih se ja usudio presvetu helvetiku nazvati nedizajniram dizajnom. Neko se dobro potrudio da je dizajnira :)

Ono što mi smeta u svemu ovome je tolika količina minimalizma u ovom vizeulnom identitetu da u logotipu nesteje grafizam.

Ne volim logotipe koji nemaju jasan grafizam i slovolik. Ako nema grafizma, gdje su prepoznatljivost, jedinstvenost i simbolika. Upečatljivost se ne može dovesti u pitanje, zato što je humana helvetika sama po sebi upečatljiva, ali da imamo neki znak kao npr. fleka.me, situacija bi bila puno bolja.

U danasnje vreme, sve je "predizajnirano" i zato maltene vise nema klasicnog, vanvremenskog, dugotrajnog dizajna.

"aromatik" je jedan od krajnje retkih primera toga i bas mi je drago.

P.S. Pa sunce ti poljubim, nema te 10 godina. Mogao si i da se javis negde u medjuvremenu :P

post-67-1430274333_thumb.jpg