Jump to content

Podosta stare kvalitetne opreme

Recommended Posts

Djed mi je foto entuzijast i nakon što je preminuo ostalo je mnogo njegove opreme za fotografiranje i razvijanje fotografija pa me zanima što najbolje s time pošto se radi o finim stvarima (nije štedio na ničemu, naručivao je iz njemačke sve fine stvari). Od foto opreme ima nekoliko starih crno-bijelih fotića marke Kodak, cijelu silu leća i dodataka za njih, potrošne foto opreme čak i uređaj za uvećavanje (meopta magnifax 3). Svaki savjet mi je dragocjen

Napravi popis svega sto ima, pa se prvo malo informisi na netu sta je sta i koje je okvirne vrednosti, a posle odluci sta ces s' tim.

okvirne vrijednosti i jesu problem: uopće nemam ideje gdje bih to doznao a nadao sam se ovdje. mislio sam poslikati sve što ima pa postati slike pa staviti na forum

okvirne vrijednosti i jesu problem: uopće nemam ideje gdje bih to doznao a nadao sam se ovdje. mislio sam poslikati sve što ima pa postati slike pa staviti na forum

Prvo ti napravi popis - zapisi.

Prva stvar:

Potrošnu foto opremu NIKAO NE OTVARAJ i ne gledaj šta je unutra.

Drugo:

Meopta, Magnifax, Krokus... aparati za povećanje su nekada bili veoma cjenjeni, ali ako nemaju objektive - neupotrebljivi su.

Fotoaparati nisu crno bjeli, fotoaparati su zavisni od filma, tako da ako staviš crno bjeli film, fotografija koju napravi je crno bjela i obrnuto.

Vrednosti "stare", "skupe" opreme "dobavljane iz Njemačke" mogu da budu šarolike. Uglavnom, tj najčešće, oprema je materijalno bezvrjedna i ne očekuj da će da se proda za neke "ozbiljne" novce. Više će vrijediti kao neko sjećanje na đeda ili kao poklon nekome ko će da je koristi ili izloži kao neki eventualno muzejski primjerak.

Zanimljivo bi bilo da skupiš sve na jedno mjesto i napraviš fotografije i da vidmo tačno sa čime raspolažeš i da ti na osnovu toga kažemo šta je šta i šta može šta ne može da bude zanimljivo, odnosno kome i kako

Bez nekog spiska je stvarno besmisleno pričati. Ima stare fotoopreme gde komadi koštaju u hiladama evra, a ima i podjednako starih i prividno "sličnih" komada koji vrede koliko i kamen za kupus.

Fotografiši to šta imaš, popiši, NE OTVARAJ KARTONSKE KUTIJE sa papirima i nekorišćenim filmovima (ako ima toga). To se može uništiti ako se osvetli ili nestručno proveri.

Daj spisak, pa bar da podelimo u vredi/ne vredi grupe.

• 2 weeks later...

Nije da ti ovo ne vredi.. ali najbolje je da postavis na ebay, ne znam kako stojite sa platnim prometom u HR s obzirom da ste u EU.

Kao sto je receno, nadji coveka u nemackoj koji ima nalog i hoce da proda za tebe. Svabe vole da kupe od svaba :).

Ugrubo, oko 300 e za sve.

/taj metz nastavak za blic je fina stvar../

Ako i toliko dobije. Nema nekih kolekcionarskih primeraka. Ovi aparati i objektivi nisu puno (novaca) vredeli ni kada su bili aktuelni, ali je njima sigurno načinjeno mnoštvo predivnih fotki kojih su vam verujem prepuni porodični albumi.

Čuvaj ih kao uspomenu na djeda. Više će ti vredeti kao ukrasi na policama nego što ćeš za njih dobiti ako ih prodaš. ;)

1. Pentax - ne vrijedi mnogo

2. Sekonic - svjetlomjer je vjerovatno pokojnik ako je sa fotonaponskom ćelijom

3. Canon A1 je jako fina stvar, volio bih ga posjedovati, ali generalno nema ogromnu upotrebnu vrijednost. To ti je nešto kao mercedes 123 - neuništivo, ali ... zastarelo. Na tom Canonu je zanimljiv objektiv. Realno je da dobiješ oko 50tak eura za taj obj.

4. Pentax k1000 - ne vrijedi mnogo.

5. Od svih objektiva koje si posložio, ovdje je sigurno najzanimljiviji ovaj Vivitar series1. Odličan je, ali opet upotrebna vrijednost za današnje uslove nije značajna

6. Ovo čudovište metzovo, stvarno nemam pojma šta je. Prvi put vidim

7. Filteri su jako malih prečnika za današnje objektive. Ujedno su za crno bjeli postupak (da ti ne objašnjavam detalje). Imaju upotrebnu vrednost samo za crno bjele snimke na filmu.

8. Edit Piaf, La traviata - ploče, pogriješio si forum. Mada iskreno, ako su neke baš baš rijetke i baš dobro očuvane, velika vjerovantoća je da su vrijednije od sve dosada prikazane opreme

9. Sixtomat - svetlomer, Rodenstock i Schneider - su valjda objektivi za povećanje (za izradu crno bjelih fotografija). Od svega do sada, ovo su "najozbiljnije" stvari, bar po nazivima firmi. Ne vide se dobro, daj napiši tačne podatke pa ćemo iskopati šta je šta, ispod na donjoj polici je satni mehanizam koji isključuje aparat za povećanje.

10. Magnifax aparat za povećanje. Ima neku vrijednost, ali realno samo onome ko se bavi izradom crno bjelih fotografija.

11. Meopta Magnifax je za "istočne" uslove bila bomba od aparata za povećanje. Najveća prednost u odnosu na ostale "krševe" je to što je mehanički zmaj, pa si mogao baš da radiš :)

Sve u svemu, vrno "tanka" kolekcija koja nema materijalnu vrijednost.

Ono što je zanimljivo je Canon A1 i njegov objektiv, te onaj Vivitar series 1.

Ova dva objektiva za povećanje nisu zanimljiva osim onome koga baš baš interesuje izrada crno bjelih fotografija.

Mislim da je i 300 eura previše optimističko, a uz sve to ćeš imati gomiletinu problema oko transporta.

istankov, puno hvala na detaljnim odgovorima

je, djed se bavio crno-bijelom fotografijom, to mu je bio neki ćef...

inače koliko vidim po ebay-u, ovi pentaxi se kreću oko 150$ a cannon oko 250$ pa sam mislio prodati na ebayu ako je netko voljan platiti poštarinu do gdjegod...

ploče sam slučajno potegnuo u galeriju, no imao je i nekih 30ak ploča još iz jugotona i to bivše yu pevaljke pa neznam ni što s time jer vidim da prodaju ploče po oglasniku za 10€ kakve god...

inače, to što neko na ebay traži 150 ili 250$ za nešto, ne znači da toliko i dobije ...

to su bile cijene sa završenih aukcija, dakle toliko su dobivali. dobivali su neki i više al prosjek je bio tu i to jeftiniji prosjek, skuplji je bio oko 200$ za pentaxe i 350$ za cannon

Da me ne shvatiš pogrešno Švabo, želim ti da prodaš i za više od toga ... Ali koliko ja vidim cene na ebay, nemoj se preterano nadati ...

Uzmi otvori lokalne sajtove i pogledaj za koliko ide slična oprema, i sve će ti biti jasno ... ti stari filmaši se povlače godinama po oglasima i na kraju odu za par desetina eura, ako uopšte odu ... sa objektivima je malo bolja situacija jer se mogu upotrebljavati i na digitalnim telima, ali i toga ima gomila tako da je tržište prezasićeno i ako nije u pitanju neki zaista izuzetan primerak, mrka kapa ...

Sve ti ovo govorim iz najbolje namere, većinu stvari koje su ti od djeda ostale imam po policama, eno ih skupljaju prašinu ... Da vrede nešto značajnije i sam bih prodao ... u stvari, ono što ima neku upotrebnu vrednost već odavno i jesam, za neku simboličnu cenu, bolje da neko koristi nego da meni stoji džabe ...

to su bile cijene sa završenih aukcija, dakle toliko su dobivali. dobivali su neki i više al prosjek je bio tu i to jeftiniji prosjek, skuplji je bio oko 200$ za pentaxe i 350$ za cannon

Jesi siguran da si kucao tačan naziv modela u pretragu? Tu cijenu od 200$ za filmsko tijelo mogu dostići samo modeli LX ili neki drugi model, ali samo ako je ograničena serija u pitanju.

Za Canona ne znam, ali mislim da neće ići po te pare.