Jump to content

Potrebna mi je pomoć oko organizacije dnevne sobe (trpezarije i kuhinje), enterijer

Recommended Posts

• Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

MOze i ovako ali nisam sigurna koliko je ovo nesto komotnije nego prethodno resenje. Lavabo ne bi trebalo toliko blizu kada da bude, odvoji makar 15 cm od ivice do ivice a jos bolje kada bi bilo 30cm. Mozda mozes taj zub da iskoristis za neke ormarice ... sta ja znam nisam sigurna da je bolje.

p.s. Napomena za ostale koji bi sredjivali kupatilo i gledaju ove predoge da su ovo jako neprakticne varijante sto sto se tice instalacija pa samim tim i cene. Preporuka je da instalacije budu na jednom zidu ili eventualno susednim i naravno ako je moguce izbeci da instalacije budu na spoljasnjem zidu zbog eventualnog smrzavanja.

• 2 weeks later...

Malo ću da se raspišem ali ne zamerite. Nakon isprobavanja odlučili smo se za rešenje u prilogu najviše zbog prostora koji ostaje između sanitarija i levog, slobodnog, zida.

Treba mi vaš savet u vezi razmaka između sanitarija i zida. Ostaje mi 39cm prostora (plus 15 cm udubljenje, vidi prilog skica) kada od 210 cm kupatila odbijem 72 za kadu, 60 za lavabo saormarićem i 39 za šolju.

Prema prethodnim savetima između kade i lavaboa bi bilo 15. Tada ostaje 24 za obe strane šolje. Da li imate predlog za razmak?

Drugo, da li ima pravilo za položaj slavine? Mislio sam da slavina na kadi bude na suprotnom zidu od lavaboa.

Ostalo: preko od lavaboa bi bio sušač. Kotao bih stavio kao na skici mada prodavac negoduje da bude iznad kade. Ako mu smeta toliko vlaga pomeriću ga iznad sušača. Preko puta šolje bi bila korpa za veš a iznad neke police. Verovatno ću suziti štok za 20 cm da bih smanjio potreban prostor pilikom otvaranja vrata. Moram još da razmislim da li ima smisla ovo za vrata. Prozor koji je sada 80x80 zamenio bih nekim koji je širine 60, sadašnji deluje veliko u odnosu na kupatilo.

Trenutno ima ugradni vodokotlić na akciji pa može da se desi da njega stavim ako ubedim ženu da odložimo kupovinu ormana jer postojeći može da se koristi još neko vreme :-) Cena za ruke se ne menja :-) Da li funkcionalno vredi ugrađivati vodokolić, nisam naišao na negativne kometare?

da li ima pravilo za položaj slavine? Mislio sam da slavina na kadi bude na suprotnom zidu od lavaboa.

Sve se moze napraviti, ali zasto bez preke potrebe komplikovati stvari? Bolje poslusaj Mariju:

Preporuka je da instalacije budu na jednom zidu ili eventualno susednim i naravno ako je moguce izbeci da instalacije budu na spoljasnjem zidu zbog eventualnog smrzavanja.

Znam ali ako su na istoj strani kako da priđem slavini ako je ormarić sa lavaboom dubine 50 i visećim delom tik pored kade? Pričam za potrebe korišćenja slavine bez ulaska u kadu npr. da se opre nešto, napuni kofa...

Iz istog razloga izbegavam da stavim fiksni panel na stranu gde je slavina. Morao bih da se izlomim svaki put kada se koristi slavina bez ulaženja u kadu.

Kotao i sušač moraju preko puta lavaboa jer ne vidim drugo rešenje.

Neka ti prostor predviđen za ve-ce šolju bude širine barem 70cm (dakle ako bi za osnovu uzeo ovu skicu umesto 12 ka lavabou treba 14cm). Ovo je zaista minimalna dimenzija kako bi šolji moglo da se normalno priđe. Kada se rastojanje deli nejednako sa obe strane onda se ka zidu ostavlja nešto veće.

Rastojanje između lavaboa i kade može da bude i 0 (ne dodiruju se, standardni lavabo je iznad) ali ja kada ikako mogu stavim razmak od makar 5cm.

Pretpostavljam da ćeš uzeti pliću veš-mašinu (40cm) i staviti je u nišu (udubljenje) iza vrata, to nije nacrtano. Imaj u vidu da se ona postavlja na malom rastojanju od zida tako da, uprkos tome što se vrata ne otvaraju "iz cigle" već štoka, treba razmisliti o još plićoj. Četrdesetice u realnosti često imaju 42, 44cm, pa slobodno ponesi metar kada kreneš u nabavku. Razmisli odmah i o mašini za sušenje veša, proizvođači često nude takva rešenja da se one mogu montirati nad mašinom za pranje, ali obično samo ako su iste marke.

Slavinu za kadu postavi ispod prozora. Ne isplati se štedeti par stotina dinara i gubiti na funkcionalnosti. Naravno, bolje je kada se sve izvede na jednom zidu i kada je on unutrašnji, no tebi će cevi svakako ići i po spoljašnjem (kotao je, pretpostavljam, bojler).

Što se tiče prozora veći je tu problem njegov položaj (otvaranje preko kade) nego dimenzija. Ukoliko si odlučio da ga menjaš standard za kupatila je od 60/60cm pa na više; ukoliko bi prozor menjao samo zato što ti se čini velikim - nemoj, više svetlosti će svakako uticati na još prijatniji utisak o prostoriji. Naravno, akoje dotrajao ili svojom dimenzijom utiče na funkcionalnost, onda bi to bila druga priča...

sxtedler hvala na savetima.

Prostor za šolju biće 70 (šolja, plus po 15 sa svake strane ili malo asimtrično). Toliko sam izmerio da mi treba. Na osnovu toga prilagodiću ostalo.

Ostaće 8 između lavaboa i kade. U poruci 55 na fotografili na levom zidu biće šolja. Od šolje do zida biće ukupno 30 cm 15 do zamišljene ivice i 15 u usečenom delu koji će varovatno služiti za odlaganje.

Veš mašina neće biti u kupatilu. Izmestili smo je zbog manjka prostora.

Kombinovani kotao će biti najverovatnije preko puta lavaboa iznad sušača. Na što većoj visini. Kaže prodavac da ne valja iznad kade zbog vlage.

Prozor menjam zbog dotrajalosti.

Za položaj slavine deluje mi da će biti malo prostora (uska kada) ako je stavim na sredini. Proveriću kasnije pa se javljam.

U vezi sa položajem slavine za kadu.

Na slici su položaji slavine (kvadrat) i odvoda (krug). Ako je slavina na široj strani kade ostaje 45 kao slobodan prostor za tuširanje. Kada je 70 (bruto) - 20 za česmu - 5 za suprotnu stranicu. Slavina na sredini kade smeta prilikom korišćenja, ako se slavina pomeri malo u stranu onda manje smeta. ako se stavi na užu, bočnu stranu onda ne smeta. Mislim da bi tuš trebalo da ide na bočnu, užu, stranu zbog manje prskanja okolo.

Ako bih uzeo kadu bila 75 ili 80 mislim da bi bilo lepše da je česma na sredini kako si rekao ali ne mogu da stavim širu kadu već samo ovu najužu kako bih imao prostora za ostale stvari u kupatilu.

^

Može i na užoj strani ali je pomalo nepraktično i značajno ograničava mogućnosti kasnije reorganizacije. Varijanta sa "smaknutim" položajem na dužoj strani može da bude dobar kompromis.

Veš mašina neće biti u kupatilu. Izmestili smo je zbog manjka prostora.

Onda to otvara mnoge nove mogućnosti za organizaciju, recimo da se ubaci dosta šira* kada (možda i neka slobodne forme ili tzv. tipa Jakuzi), lavabo bi išao u nišu iza vrata a šolja ostaje gde jeste - eventualno da se u osnovi zarotira za 90°, svakako kanalizaciona vertikala može da ostane na istom mestu.

* Ovo bi naglasilo problem pristupa prozoru.

Čini mi se da si ipak rešio da je raspored iz poruke 55 "zacementiran". Nisam video osnovu cele kuće** pa nemam uvid u celokupnu situaciju, te sam proceni jedan savet: traži od majstora da ipak postavi instalaciju odvoda za veš-mašinu u niši iza vrata kupatila, možda samo da izostavi jedan element kako bi sve moglo da se prekrije pločicom dok se ne koristi (a verujem da će ti kad-tad ova ideja pasti na pamet). U zavisnosti od položaja slivnika to je trošak od par stotina dinara sada, a može da te sačuva mnogih nerviranja kroz par godina.

** Što se kupatila tiče prostora ima dovoljno, i za pliću veš-mašinu. Naravno, ukoliko imaš prostoriju za domaćinstvo (pranje, peglanje, eventualno sušenje... ukoliko je do kupatila u nju često ide i bojler) onda veš-mašina svakako ide tamo.

-

I još jedan, nepopularan deo. Možda da angažuješ nekoga... nekoga ko će ti projektovati mrežu (to je jeftino) ili pomoći kroz konsultacije uživo. Inženjer građevinarstva ili arhitekture bi verovatno u prvom obilasku video x stvari koje su nama očigledne a tebi na prvi pogled toliko nebitne da ih nisi ovde ni pomenuo. Tačno, neke arhitekte sat vremena takvih konsultacija naplaćuju 5000***, ali obično te spreče da napraviš nekoliko puta skuplje greške, da ne pominjem osnovni cilj - naći bezbedno i kvalitetno rešenje, jeftino u izgradnji i eksploataciji.

*** Ovo je cifra nekih doktora nauka. Tebi bi bio dovoljan običan inženjer, i mnogo manja suma.

U prilogu je osnova čitave kuće. Deo sa tamnim zidovima je do ulice i tu su moji roditelji.

Veš mašina bi išla u hodnik-špajz, na skici kuće je to gore-levo.

Za kupatilo kao novu mogućnost si mislio nešto kao raspored kao skici? Kupatilo se radi komplet sa novom vodom i kanalizacijom.

Napravio sam od lajsni dva kvadra dimenzija lavaboa sa ormarićem i šolje. Vrteo sa to po kupatilu i vizuelno raspored sa sanitarijom na jednom zidu ostavlja najviše mesta (taj sa skice 55).

Razmišljao sa da kombinovani kotao ide u isti špajz samo na kraj do kupatila ali čini mi se da dok topla voda za umivanje i pranje ruku prevali put od ukupno desetak metara ja već obavio što sam imao.

Ovde sam jedan deo tih, meni, "nebitnih" stvari video zahvaljujući vama i mogu da preporučim svima koji budu imali isti problem (sa novcem) da ako je ikako moguće angažuju nekog, ne mora za projekat može i za savet. Možda može da se preusmeri novac sa nekog dela radova koji se mogu uraditi kasnije, sledeće godine npr. kupovina dela nameštaja.

Osim ovih za amatere "nebitnih" stvari u mom iskustvu se pojavio i detalj kod majstora (za sada kod dva majstora, krov i struja). Sve što ih pitam može ali kada dođe do izvođenja to ne bude baš tako, što zbog umeća što zbog zaboravnosti.

Hteo sam da pitam da li postoji pravilo za koliko se pomera slavina na dužoj strani kade, smaknuta slavina?

Ne sviđa mi se da slivnik bude na sredini kupatila, da li se može pomeriti van centra i da li se to praktikuje? Majstor kaže da može to da izvede :-)

post-53774-1439662873_thumb.jpg

post-53774-1439662887_thumb.jpg

Za kupatilo kao novu mogućnost si mislio nešto kao raspored kao skici? Kupatilo se radi komplet sa novom vodom i kanalizacijom.

Napravio sam od lajsni dva kvadra dimenzija lavaboa sa ormarićem i šolje. Vrteo sa to po kupatilu i vizuelno raspored sa sanitarijom na jednom zidu ostavlja najviše mesta (taj sa skice 55).

Da, ova V6 varijanta bi ti dala mogućnost dosta veće i slobodnije oblikovane kade (vidim da ti je to bitno). Lavabo je malo preblizu, no prihvatljivo; ve-ce šolja je iza vrata što je preporučljivo, ali je njihovo otvaranje "englesko" (u odnosu na oblik prostorije). V6 ima opravdanja samo sa većom kadom, naravno.

Ukoliko se radi komplet nova instalacija (i vertikala) onda imaš još više mogućnosti za organizaciju, mada ni ovo nije loše.

Najviše mesta - to je u redu, no prostor treba smisleno iskoristiti. Neke generalne preporuke kod projektovanja u opštem slučaju su da se dimenzije usvoje ili kao minimalne plus jedan modul ili takve da omogućavaju barem dve varijante organizacije prostora - zato što se minimalne prilikom neke sledeće rekonstrukcije, reorganizacije... obično pokažu kao nedovoljne, pa projekat iziskuje nesrazmerno velika ulaganja. Ne ide se ni na prevelike dimenzije. Nekoliko procenata više doprinosi boljem utisku u konforu, no ukoliko stan i preko toga povećamo za x kvadrata samo dobijamo novu površinu koju treba održavati, grejati...

Zato sam navijao za veš-mašinu u kupatilu. Ipak, tvoj hodnik-špajz ima dobru vezu sa ostalim prostorijama (da je još kupatilo bliže...), kao stvoren za domaćinstvo, tako da je u redu da ona ide tamo.

Razmišljao sa da kombinovani kotao ide u isti špajz samo na kraj do kupatila ali čini mi se da dok topla voda za umivanje i pranje ruku prevali put od ukupno desetak metara ja već obavio što sam imao.
Ne, predaleko je.

Hteo sam da pitam da li postoji pravilo za koliko se pomera slavina na dužoj strani kade, smaknuta slavina?
Koliko znam ne postoji pravilo baš za to, ali postoje prostorni zahtevi koji u obzir uzimaju korišćenje, kasnije eventualne izmene i slično.

U tvom slučaju, ako bi radio kupatilo kao u poruci 55, preporučujem 60cm od levog zida ili 40cm. Ispod 30cm se gubi smisao postavljanja na širi zid. Nisam video dimenzije elemenata, no sa nekim standardnim ne bih išao na manje od 40cm ('ajde, možda i osovinski ali to je to).

Ne sviđa mi se da slivnik bude na sredini kupatila, da li se može pomeriti van centra i da li se to praktikuje? Majstor kaže da može to da izvede :-)
Možeš da postaviš slivnik bilo gde, podne pločice se rade u blagom padu ka njemu (ugao je neprimetan).

Bilo bi praktično da bude u blizini kade na pravcu ka lavabou (najčešće prskanje, zbog ribanja...).

-

Na brzinu sam sada prelistao prvi deo teme, vidim da si skoro već uradio nešto u dnevnom boravku tako da neću komentarisati ostatak kuće; to sam uzeo u obzir samo u funkciji kupatila.

Majstori - obrati pažnju na postavljanje ve-ce šolje. U poslednjih 9 novogradnji/rekonstrukcija video sam da je šolja curela u 3 slučaja u roku od nekoliko meseci. Nemam pojma u čemu je problem, iskreno, ali to se ranije nije dešavalo ni približno toliko često. Možda ima veze sa upotrebljenim materijalima, elementima...

Hvala na korisnim savetima. U prilogu je planirana verzija kuće uzeta od plana za struju koji je malo izmenjen u odnosu na dati crtež.

Vrata između kuhinje i letnje kuhinje još nisu probijena. Renoviram sve osim menjanja parketa u dnevnoj i spavaćoj sobi (mada su dva kvadrata u dnevnoj propala pa će majstor pokušati da ih lepo zameni).

Do sada je urađeno malo, završeni su krov i prva faza za struju (razvučeni su kablovi, montirane kutije). Sutra počinju radovi na komplet vodi i kanalizaciji (trebalo je danas ali su majstori otkazali 15 minuta pre planiranog početka). Posle njih dolazi grejanje i moler. Za to vreme ćemo izabrati kuhinju i deo nameštaja.

U vezi sa rekonstrukcijom kuće svaki savet / preporuka je dobrodošao. Dosadašnja pomoć mi je od velike koristi. Svestan sam i da moja pitanja zahtevaju da se izdvoji i deo vašeg slobodnog vremena prvo za čitanje a posle i za odgovor tako da sam poziv za pomoć uputio za meni najproblematičnij deo, kupatilo.

post-53774-1439688145_thumb.jpg

Na stranu ostale stvari - majstori su već u kući, ostaje premalo vremena za neke savete.

U suštini neke stvari ne možemo menjati - prva u oči pada orijentacija, odlična za radni prostor, no za jedan stambeni je to moglo i bolje da se izvede (ovo je dogradnja?). Kada bi barem za dnevnu sobu imao mogućnost nečega izuzev severa... Ukoliko postoji ta varijanta ona bi, uz još par sitnica (treba proveriti položaj vrata izm. dn. sobe i ulaza), dala šansu dosta interesantnijim rešenjima u celokupnom dnevnom boravku. Evo, već sam se pomirio da to nije moguće.

Razmisli o pomeranju vrata između letnje kuhinje i trpezarije na 60cm od ugla - donjeg, u kom već jesu, severnog (čišće komunikacije, veće mogućnosti reorgaizacije, izbegavanje "sudaranja" vrata...). Ovo pre svega zavisi od toga koliko često će vrata biti u funkciji, a na osnovu svega bih rekao da će imati solidnu frekventnost.

Kuhinjski deo - ukoliko zadržiš ovo rešenje moraš da se pomiriš sa nekim kompromisima. Pozitivno je to što je jednostavno i omogućava direktan nadzor dece u celom dnevnom boravku. Ima i mane: cela kuhinja je saglediva iz praktično celog dnevnog boravka (žena će shvatiti zašto ovo pišem) čime otpada prednost alternativnog ulaza u nju kroz letnju kuhinju; pitanje provetravanja i širenja mirisa (aspirator će pomoći, delimično); svojim oblikom onemogućava normalno postavljanje većeg trpezarijskog stola.

Kod kuhinje je prilično očigledna alternativna solucija: ostaviti otvor između kuhinje i prostora koji je obeležen kao hodnik-špajz, u njemu postaviti novi zid i tako deo prostora hodnik-špajza dodeliti kuhinji. Kuhinja bi više-manje dobila prostor između elemenata po pravcu sever-jug, šporet i sudopera bi obavezno išli u gornji deo prostorije (dakle levo i/ili desno ali gore, južno), a u trpezarijskom delu bi bio bar-pult, u nastavku zida ka dn. sobi. Ovo bi otlonilo sve nedostatke nabrojane za prethodno rešenje - sagledivost kuhinje iz ostalog dela dn. boravka (praktično bi se video samo jedan lep pult), problem sa provetravanjem rešen a sa mirisima potpuno minimalizovan, mogao bi komotno da postaviš sto za šestoro ili da zadržiš manji a do pulta dodatno postaviš barske stolice... Dodatni plus je što bi sto za računar mogao da postaviš u gornji levi ugao (severoistočni) trpezarijskog prostora što je mnogo urednije rešenje (uzgred, 100/50cm je prevelika dimenzija za računarski sto). Mana rešenja u odnosu na prethodno je nešto manja sagledivost iz kuhinje (kontrola dece i izdvojenost onoga ko radi u kuhinji), no za drugi centar okupljanja - trpezariju - ona je potpuna. To bi smanjilo hodnik-špajz za 2-2,5kvm, no rešenje je toliko funkcionalnije (i u samoj kuhinji a i daje dodatnu vrednost ostalim prostorijama dn. boravka i dn. boravku kao celini) da zavređuje barem najozbiljniju pažnju.

Spavaća soba - prolaz ka krevetu od 60cm je preuzan (treba 80cm). Šta je ovo levo 65/~175cm? Ukoliko je to dečji krevetac - 'ajde-de, ako je neki plahar bolje odmah zaboravi... Naravno, ovo pod uslovom da još nemaš taj nameštaj. Tada bi mogao da razmisliš o mostu nad bračnim krevetom koji bi se nastavljao na plahare desno (zapadni zid). Mali nedostatak te varijante je što bi onda dečji krevetac išao ispod bračnog kreveta što je rešenje koje se često primenjuje ali se meni lično manje dopada. Ipak, pristao bih na taj kompromis. Podsećam te da nemaš puno prostora za odlaganje u ostatku kuće, plahari u spavaćoj sobi su ti vrlo bitni.

Sve u svemu izazovan i interesantan objekat, ali pošto smo već ušli u projektovanje za sve dalje detalje razrade bi bila neophodna poseta uživo. Potpuno sagledavanje realnih mogućnosti, planirani budžet, detaljne skice i rešavanje detalja... sve to teško ide ovako posredno. Ipak, nadam se da je nešto od ovoga barem malo pomoglo.

Odštampao sam tvoj komentar i skicu pa krenuo lagano u drugo čitanje :-)

Na početku ću napisati zaključak. Sve što si napisao je na mestu iako nisi bio u objektu. Dosta si mi pomogao, hvala ti na svemu što si napisao.

Postoje neki ograničavajući faktori koje možda ranije nisam naveo jer smo pričali najviše o kupatilu.

Sve je rekonstrukcija dela starog objekta osim nacrtanog ulaza koji se izbacuje 1,5 do 2 metra u dvorište čisto da ima gde da se ostavi obuća i okače jakne. Jedan deo je iz 1957, drugi iz 1977 i treći iz 1980 (označeno na skici 1). Svi zidovi su od najmanje 1,5 opeke, unutrašnji su uglavnom debljine 40 (ima jedan od 32) a spoljašnji 45-50 cm. Krov je karatavan, nema nosećih stubova. Južna strana je na 1-1,5 metara od zida komšijine kuće. Deo levo (ka istoku) od spavaće sobe je koristila baka.

Postavio bih više slika čisto informativno ali ne mogu zbog limita.

„Razmisli o pomeranju vrata između letnje kuhinje i trpezarije na 60cm od ugla - donjeg, u kom već jesu“ – ova vrata ne postoje tek treba da se probiju. Od ranije razmatram 60 cm a koči me sledeće: kao što vidite nema dečiju sobu, trenutno ni dete ali se nadamo da će biti. Trebalo je smisliti gde da udenem dečiju sobu i nisu mi se sviđala ili su bila platežno nedostupna u ovom momentu rešenja koja sam smislio ja, žena i poznanik građevinac. Zbog finansija vodio sam se mišlju da negde dozidam sobu a postojala su rešenja da se dozida i neko mini kupatilce ili toalet… skica1 i 2.

Odlučio sam da renoviramo ono što imamo a doziđivanje da uradimo kada i ako bude trebalo. I kada dođe dete imamo par godina vremena. Verujem da će se do tada iskristalisati rešenje, možda bude slobodna i neka prostorija iz prednjeg dela kuće…

Ako ova vrata budu na 60 od ivice trebalo bi pomeriti vrata špajza ka istoku da ne bi smetao šporet, pored šporeta su radni deo i sudopera.

Kuhinja - hteo sam da srušim zid koji odvaja špajz i pregradim špajz u pravcu zida kuhinja-letnja kuhinja. Problem je što je južni zid kuhinje noseći (špajz je dozidan kao aneks i u lošem je stanju). Visina špajza je 210cm a iznad je omalterisana trska i odmah crep kako bi se ispratio pad krova. Trpezaija i dnevni boravak su odvojeni trokrilnim vratima (slika dnevna soba) koja mogu po potrebi da se skinu ili skroz otvore. Žena je htela da ih skinem ali zbog širenja mirisa nisam mogao da pristanem na to. Špajz je u takvom stanju da ništa ne bih mogao da kačim bez još ulaganja tako da sam u njemu mislio da stavim „mobilne“ stvari kao što je orman za sezonsko odlaganje odeće, veš mašina i slično.

Spavaća soba – desno su budući plakari, iza su postojeća vrata koju ću zatvoriti rigipsom i aktivirati po potrebi. To levo je piano klavir koji je žena dobila u nasledstvo. Tu je postavljen jer ne znam gde bih drugo sa njim, ne koristi se. Sutra zbog kreveca i manjka plakara verovatno ćemo morati da smislimo drugo rešenje. Za uske prolaze ka krevetu jedino da malo suzim krevet?

Sređivanje dvorišta ostaje za kasnije.

Možda negde nisam bio jasan, udubio sam se u pisanje. Ako ima nekih nejasnoća tu sam.

post-53774-1439902067_thumb.jpg

post-53774-1439902074_thumb.jpg

Prvo, permutovao sam ovde iznad: "Dodatni plus je što bi sto za računar mogao da postaviš u gornji levi ugao (severoistočni) trpezarijskog prostora što je mnogo urednije rešenje", umesto "severoistočni" treba "jugoistočni".

-

Hodnik-špajz - visina od 210cm je premala. Proveri da li se nekom intervencijom može dobiti (i koliko) veća. Ovo bi rešilo mnoge probleme u celoj kući. Tu je i pitanje karatavana, ali ako je u dobrom stanju...

Ulaz - preporučuje se slobodni (čisti, slobodan od ikakvog nameštaja) prostor od 180/180cm. U praksi već 160/160cm pravi probleme. Imaj u vidu moguću nadogradnju V3 kada ga radiš (a prostora imaš dovoljno). Mana je što će redukovati i onako loš položaj spavaće sobe što se tiče pogleda i osvetljenja (ode malo istočnog ujutru).

Spavaća soba - piano pravi manje problema od plahara, bolje ne sužavaj krevet ispod 180cm.

Položaji vrata - obično se ide na 60cm od ivice zida ili na nulu (u praksi 5-10cm), ređe na 40cm. Razlog za ovo je što se uobičajeno red nameštaja (uglavnom gabaritnijeg tipa plahari i slično) nalazi iza vrata kako bi se u njihovom pravcu obezbedio put kretanja dok bi sa druge strane bio ostali nameštaj (npr. krevet ili set za sedenje). Ovakvo rešenje u pravilu nudi najčistije i najekonomičnije projekte. Kada se ne može dobiti 60cm (standardna dubina nameštaja) onda se, ukoliko nema drugih uslova, ide na nulu ili 40cm (dubina nameštaja za dokumentaciju npr.).

Budućnost V2 zelena - jednostavno zaboravi na ovo, previše je mana.

Budućnost plava - ima više logike ako gornji deo letnje kuhinje postane kuhinja, slično mom predlogu iz prethodne poruke. U oba slučaja letnja kuhinja ionako otpada. Još nešto o ovome: već postojeći projekat ima elemente rešenja koji se nazivaju proširena komunikacija - to je situacija u kojoj se kroz trpezariju prolazi ka drugim prostorijama, s time što se u početku (tridesetih) ona naslanjala na hodnik ili bila njegov deo a kasnije (od šezdesetih) se kroz nju ulazilo u spavaće sobe (obično manje, dečje, i to za decu manjeg uzrasta). Kod tebe "budućnost plava" može biti i roditeljska soba - ovo ti pišem zbog položaja vrata. Naime, kod roditeljskih/spavaćih soba u pripadajuće kupatilo (intimno kupatilo) se može ulaziti ili iz sobe ili iz degažmana koji je u funkciji samo spavaće sobe. Daleko je to od idealnog rešenja i po položaju i po dimenzijama (išlo bi se na minimalne, krajnje, dimenzije za roditeljsku sobu), ali eto, postoji i ta mogućnost. Opet je to bolje od kombinovane sobe (dnevni boravak u kome se spava).

Budućnost V3 - kratkoročno nudi rešenje no dodatno komplikuje neko kasnije sređivanje.

-

Razmisli o faznom rešavanju:

Faza 1: ulaz izbacuješ 180cm (malo previše, no zbog eventualnih kasnijih intervencija), ulaganje u konstrukciju sadašnjeg hodnik-špajza kako bi dnevni boravak bio izveden kao što sam predložio u prethodnoj poruci (da ne ponavljam, pasus počinje sa "Kod kuhinje je prilično očigledna alternativna solucija...").

Faza 2: celokupna površina letnje kuhinje se dodeljuje spavaćoj sobi -

- Faza 2-1: - dečjoj, bez dodatnog kupatila. Idealno rešenje za do dva deteta istog pola do perioda kada starije napuni 8 ili kao soba za jedno dete do 14 godina. Ostatak hodnik-špajza se pretvara u kuhinjski špajz.

- Faza 2-2: - roditeljskoj, vrlo je poželjno da se tu nađe i intimno kupatilo koje ja vidim u ostatku hodnik-špajza. Dimenzije su takve da gotovo zahtevaju prepuštanje severnog zida kako bi se dobilo minimalnih 12kvm (ili 14 za opciju sa bebom). Spavaća soba iz 1957. postaje dečja.

Faza 3: Dodaje se Budućnost V3 (poželjno na 2-2).

Još neki podaci, delovaće nabacano ali mislim da je na kraju preglednije nego da svuda gušim tekst dodacima...

Po našim standardima stambeni prostor sa ovoliko funkcija bi morao uz ulaz da ima toalet (za dn. boravak), roditeljska spavaća soba svoje intimno kupatilo, i svaka spavaća soba kupatilo u svojoj neposrednoj blizini. Strogo uzevši tada ni Faza 2-1 ne bi smela da bude uzeta u obzir, no realno njome možeš da "kupiš" nekoliko godina. Možeš i da je preskočiš, pa odmah na 2-2, mada zbog nadzora mlađe dece 2-1 je vrlo interesantna iako po drugim stvarima jeste nepravilna. Takođe, Fazi 3 bi nedostajao ili toalet za dnevni boravak ili kupatilo za sobe, tako posmatrano.

Dete mora da dobije svoju sobu do osme godine. Deca različitog pola mogu da dele sobu do osme godine starijeg deteta, a deca istog pola do četrnaeste starijeg deteta. U redu je da se u dečju sobu deteta mlađeg od 14 ulazi kroz proširenu komunikaciju (trpezariju). Kada je razlika među decom veća od 4 (ili 5, nisu mi preporuke pri ruci) ona se u detinjstvu međusobno ne doživljavaju ravnopravnim, i tada treba izbegavati da dele sobu. Minimalna površina spavaće sobe po korisniku je 6kvm, a ovo se može smanjiti za decu.

Ovo što sam ti napisao u ovoj poruci baš i nema neke veze sa velikim brojem standarda struke, probao sam da ti pomognem u traženju nekog rešenja na tragu prihvatljivog a da bude finansijski neopterećujuće. Dakle - ovako se ne radi. Standardi postoje sa razlogom i razlozima a jedan od glavnih je ekonomična gradnja, oni nas u stvari uče grekama prethodnika, ili kao što piloti kažu: "Dobra procena proizilazi iz iskustva. Nažalost, iskustvo obično proizilazi iz loše procene." Postojeći i nisu Bog zna šta, kao da je veliki uticaj na njih imao neko ko se pravi da je van struke, i zato treba konsultovati i razumeti ostale standarde i preporuke - nacionalne i lokalne.

Može dodatna pomoć, ne mogu da ispratim u delu za kuhinju: ostavljam vrata i pravim pregradni zid u špajzu. Gde stavljam šporet i sudoperu, da li na južni zid ka komšiji ili na "novi" istočni / postojeći zapadni zid špajza? Špajz je širine 135 bez pločica. Ne mogu da odredim na koje mesto si predložio da bude bar-pult.

Na novi istočni ili postojeći zapadni zid sadašnjeg hodnik-špajza. Ne mogu ništa da kažem dok se to ne izmeri, centimetri su u pitanju, no novi zid bi bio na 240cm od starog (eventualno 210cm) kako bi ostavio prostor za prilaz - između redova elemenata - od 120cm (ili minimalnih 90cm). Postoji i varijanta sa proširivanjem sadašnjeg otvora vrata za ~60cm čime bi se još više dobilo na funkcionalnosti, no treba proveriti da li je ovo izvodivo (konstrukcija).

Za bar-pult postoji više opcija, jedna od logičnijih je da bude paralelan sa južnim zidom kuhinje i na 90cm od njega, širine/dubine 40cm i dužine barem 130cm (procena na bazi tvojih skica). Visina je obično 120cm. Ispod bi mogao da ide plitki radni deo i prostor za odlaganje. U prostoru pulta ka zidiću ka dnevnoj bi bili neki elementi... Ovo već zavisi od oblikovanja nameštaja, stvari koje već imaš, a još više od mogućnosti širenja otvora vrata ka sadašnjem hodnik-špajzu. To ostavlja između 135+135+90cm i 180+270cm prostora za kuh. elemente (tvoja skica: ~400cm*). Ukoliko je moguće proširiti otvor sa obe strane ili istočno za oko 80cm onda u obzir dolazi i kuhinja oblika "П" (180+120*+135+90cm ili 180+120*+270cm). Tu bi, verovatno, odabrao nešto duži bar-pult.

Veće "skidanje" zida daje i mogućnost drugačijeg orijentisanja kuh. elemenata, no ovakvo je bolje.

* Delovi u uglu su manje iskoristivi.

Hvala na pojašnjenju. Ideja proširivanja južnih vrata tj. rušenja južnog zida je bila u opticaju i moguća je ali ne baš i realna. Trebalo bi noseći zid debljine 50 cm rušiti. Na njemu su grede (prva slika: juzni_zid_i_spajz_slikano_prema_istoku) tako da bi ih trebalo podupreti a svako sleganje drvenih greda bilo bi problematično. Vidi se i pad krova. Proširivanje vrata zavisilo bi od dužine grede iznad njih ako je ima jer su naknadno rađena. Nisam imao ideju kao ti za raspored i mislim da je baš dobra, samo da je špajz viši. Skeptik sam i po pitanju stanja špajza jer je napukao na nekoliko mesta i ne bih „stratešku“ instalaciju vezivao za špajz.

Troje građevinaca je gledalo špajz (postojala je ideja dizanja potkrovlja) i svi su bili za njegovo rušenje. Postojala je ideja da kuhinja bude u špajzu ali se zbog širine odustalo.

Ulaz i faza 1 – dobro da si rekao 180 ja bih stavio na 160. Trebalo bi negde da stavim neki čiviluk, cipelarnik. Mislio sam ulazna vrata budu 140 (90 vrata i 50 drugo „fiksno“ krilo). Iza fiksnog krila mislim da stavim neki minimalni nameštaj. Ne znam gde bih sa jaknama i obućom. Odmah kod ulaza stavio bih dva uža a viša prozora zbog estetike.

Faza 2-1: razmišljao sam da kasnije letnja kuhinnja postane dečija soba zbog manjih ulaganja. Bio bih miran dosta godina. Bila bi malo uža soba 265 ali šta da se radi. Stvarno mi se ne sviđa što zatvoram južna vrata u kuhinji/trpezariji jer gušim ovu mogućnost. Špajz ostaje odsečen odn. Mora se ići kroz dečiju sobu do veš mašine i špajza.

Posle toga faza 3: V3.

Hvala za standarde i smernice.

Kuhinja – raspored je u prilogu, ne znam da li može bolje u slučaju zatvaranja južnih vrata. Bojler bi bio niskomontažni levo ispod sudopere.

post-53774-1440108100_thumb.jpg

post-53774-1440108124_thumb.jpg

post-53774-1440108135_thumb.jpg

post-53774-1440108157_thumb.jpg

post-53774-1440108223_thumb.jpg

Troje građevinaca je gledalo špajz (postojala je ideja dizanja potkrovlja) i svi su bili za njegovo rušenje.
Ovo je nov podatak za mene. Onda tu nema mnogo priče, ili da se napravi kako treba i tom prilikom mu se poveća visina (krov bi bio malo složeniji) ili ništa od ozbiljnijeg računanja s njim.

Trebalo bi noseći zid debljine 50 cm rušiti. Na njemu su grede (prva slika: juzni_zid_i_spajz_slikano_prema_istoku) tako da bi ih trebalo podupreti a svako sleganje drvenih greda bilo bi problematično. Vidi se i pad krova. Proširivanje vrata zavisilo bi od dužine grede iznad njih ako je ima jer su naknadno rađena.
Armiranobetonska greda može da se postavi i nad naknadno probijenim vratima. Naravno, bolje je kada se sve isplanira na početku, ali je izvodivo, i tu obavezno treba uposliti profesionalca.

Mora se ići kroz dečiju sobu do veš mašine i špajza.
Ako sada ostaviš prolaz u špajz kroz letnju kuhinju to i ima opravdanja, ali kada tu površinu budeš iskoristio za sobu moj ti je savet da zatvoriš ta vrata ka špajzu. U suprotnom ne samo da ćeš imati nefunkcionalni raspored prostorija* već ćeš prilično narušiti upotrebljivost sobe - donekle zbog prolazaka kroz nju, a još više zbog slobodnog prostora koji ćeš morati da ostaviš između vrata ka trpezariji i ka špajzu. Bilo bi komplikovano organizovati dobar raspored unutar sobe, a i praktično bi tu na taj način izgubio neka 2kvm u prostoriji od 9,9kvm.

* To onda više nije špajz nego neka ostava, domaćinstvo, u koju se umesto iz nekog predprostora koji deli sa kupatilom ili kuhinjom ulazi kroz spavaću - dečju ili roditeljsku - sobu.

U vezi sa ovim razmisli o ostavljanju priključaka za veš-mašinu u kupatilu, za kasnije, već sam pominjao.

Kuhinja – raspored je u prilogu, ne znam da li može bolje u slučaju zatvaranja južnih vrata.
Osnovna šema nije loša, uglavnom je poštovano pravilo o nizu: frižider/zamrzivač - radni deo - sudopera - radni deo - termička obrada (rerna, šporet...).

Više me brine veza sa dnevnom sobom (sagledivost, pisao sam ranije) zbog koje će vrata između nje i trpezarije verovatno često biti zatvorena zbog same pripreme hrane. Ovo, zajedno sa potpunom sagledivošću kuhinje iz trpezarije, utiče na povremeno smanjene mogućnosti korišćenja trpezarije kao drugog centra okupljanja (iako je prolazna) i funkcionalno utiče na celokupni dnevni boravak. Iz tog ugla gledano možda bi bilo bolje da je barem šporet uz južni zid... Vidim da si već radio neke elektroinstalacije i da planiraš nestandardne dimenzije kuh. elemenata, pa vidi kako se to uklapa u priču.

U osnovi zavisi od tvoje odluke, od toga da li će prostor sadašnjeg hodnik-špajza biti generalno sređen ili ne... Vidiš, u svim nedoumicama koje si pomenuo pominje se špajz.

U vezi sa ovim razmisli o ostavljanju priključaka za veš-mašinu u kupatilu, za kasnije, već sam pominjao.

Biće ostavljeno prema tvojoj preporuci.

Kompletna pregradna vrata između dnevne sobe i trpezarije se lako skidaju i montiraju prema potrebi. U slučaju potrebe npr. rođendana ili slično biće skinuta a za svakodnevni život videćemo kako je bolje. Miris pripremanja hrane me najviše brine ali verujem da će se jela sa težim mirisima spremati u letnjoj kuhinji. Ranije se većina jela spremala u letnjoj kuhinji, ostaje da se vidi kako će biti ubuduće.

Da, zaboravih ovo... Prema ranije okačenim slikama čini mi se da nećeš imati potrebe za stepeništem na ulazu. Ipak, ukoliko ga budeš imao, uobičajeno je da se ispred vrata ostavi podest od 60cm (dakle ne samo stepenik od oko 30cm). Izbegava se postavljanje manje od 3 stepenika (3 visine), no kod tebe je već nasleđeno neko stanje pa na to verovatno ne možeš u potpunosti da utičeš.