Jump to content
PetarM

YN 560 III, 560 IV HSS

Recommended Posts

Dobri ljudi, dobar dan :)

Dali postoji nacin da se manuelni Yongnuo blicevi koji stoje van aparata nekako nateraju da rade brze sinhronizacije od 1/200, prevashodno na dnevnom svetlu ? Koji odasiljaci bi bili adekvatni za to ? Konkretno, razmisljam da uzmem bar jedan 560 IV ili III, sa kojim bi mogao napolju da imam otvoreniju blendu za portrete. Canon sistem je u pitanju. Hvala

Hmmm, zanimljivo,

Nabaviš HSS blic, njega montiraš na fotoaparat, smanjiš snagu da ne učestvuje u kadru, a YN nasviraš na 1/1 jerbo dužina trajanja bljeska na toj snazi iznosi 1/320, (tu negde), YN u S1 mod, HSS na manual da ne radi ETTL predbljesak.

YN slave okida na prvi bljesak HSS blica i dok završi bljesak na punoj snazi zavesica je već završila posao, a YN je radio kao kontinualno svetlo.

Jedina mana metode je da ne smeš smanjivati snagu na YNu pošto time smanjuješ vreme trajanja bljeska, te ćeš dobiti neosvetljenu štraftu u kadru ako ti dužina ekspozicije bude duža od vremena trajanja bljeska.

Odlična fora, možda može da bude problematično napolju na suncu sa optičkim okidanjem? A opet, unutra ti high speed sync i ne treba nešto specijalno...

ok, nije mi bas potpuno jasno ovo na linku gore, ali vecinu kapiram :).

Ja ne radim, niti znam studijska fotografisanja, meni ovo treba povremeno za dnevno svetlo. Ovo na linku je koliko razumem slucaj kada se dodatni blic pobudjuje bljeskom blica koji je na aparatu i koji je u hss-u. Vidim da tamo na forumu spominju i ove YN 622c odasiljace, pa sad, kontam ovako...ako recimo odasiljac ima hss (a prema specifikaciji taj 622 ima) i stoji na aparatu podesen na hss, dali on moze da fakticki bezuslovno pokrene YN 560 III ili IV na kojem je drugi 622c, odmah cim krene zavesica, u dnevnim uslovima ? (kada bljeskovi za pobudu ne znace bas mnogo). Dali je neko probao ovo ?

Jedina mana metode je da ne smeš smanjivati snagu na YNu pošto time smanjuješ vreme trajanja bljeska, te ćeš dobiti neosvetljenu štraftu u kadru ako ti dužina ekspozicije bude duža od vremena trajanja bljeska.

a gde su tu t.1 i t.5 vremena i kako to utice na celu filozofiju?

Mozda je off, ali sa je hardverski problem sto blicevi nemaju HSS? Sta je tu toliko tesko sinhronizovati? Jel strafte nastanu kad blic jos radi a zavesica se zatvara, ili blic prekine u pola zatvaranja zavesice, ili kako? Nije mi to jasno, pola kadra osvetljeno, pola nije, kako se to fizicki desi?

Ok.

Evo ga jedan zanimljiv video, glavni glumac 7D.

Kako to funkcioniše - otvori se zavisica, ako je sinhro na prvoj, kad prva tresne dole blic opali i "osvetli" ceo senzor i gotovo, druga zavesica može da čuči, ili da se spušta, ali blic je odradio svoje i osvetlio je potpuno otvoren senzor.

Ok, ovde stupa na snagu HSS funkcija blica. Svi znamo kako radi HSS, aktivira se čim krene prva zavesica i rafališe sve dok se ne zatvore obe. Time se postiže da svetlo blica osvetli ceo senzor. U slučaju kada se pri ovoj brzini okine klasičan blic osvetljen je samo onaj deo senzora od momenta kada je prva zavesica udarila dole. Druga zavesica pri 1/1000 je već prešla preko pola senzora i to je taj neosvetljeni deo (kad kažem osvetli senzor, mislim da osvetli deo kadra koji vidi senzor u tom trenutku, da ne bude zabune)

Kako radi ovaj štap kanap HSS. Imaš HSS blic i imaš optički slave YN 560 III - YN prebaciš u S1 ili S2 mod u zavisnosti da li ti HSS okida u ETTL ili M modu. Dakle, HSS "master" ovde služi samo da okine YN-a na početku kretanja zavesice. YN bljesak pune snage traje dosta dugo i ako je ekspozicija kraća od vremena trajanja bljesak biće osvetljen ceo kadar.

E sad, štos je što neće ceo kadar biti idealno ravnomerno osvetljen, pošto blic ipak tu punu snagu isporučuje po nekoj krivoj snaga/vreme, ali brate, ako radiš napolju mislim da ti to neće predstavljati problem.

Čak i ako okineš onako na divljaka i sa štraftom, ako kreativno upotrebiš deo kadra koji ti blic u stvari osvetli neće se uopšte videti da imaš pola nedoblicanog kadra.

Petre, imaces crne linije po fotografiji...

Triger nije problem...

Problem je sto blic nema hss...

Moze Petre, upravo 622 ti služi kao HSS, bas kako ti je dzoni napisao

Ti si muzicar ? Da. Znaci muzicar ? Ne, nisam ... :) :P

Sada ste me zbunili nacisto, hehe. Salim se :)

@dzonivajsmiler, hvala

Ljudi koliko ja ovo razumem, tu je pitanje svih pitanja prvo da li 662c moze uopste da klasicno pobudi daljinski manuelni blic 560 III ili IV na kome je drugi 622c i ako je ispunjeno prvo ... da li 622c (koji je na aparatu u hss modu) daje pobudu drugom 622c (koji je na blicu), da taj blic krene sa bljeskom u trenutku pokretanja zavesice ?.. tj da kao zapocne hss.

Seriju bljeskova normalno da manuelni blic nema, ali se rucnim stelovanjem snage namesti da tom manuelnom blicu bljesak traje duze nego ekspozicija na aparatu - (sto veca snaga, duzi bljesak, kolko razumem). Na taj nacin dobijemo iznudjeni hss. Kolko vidim @dzonivajsmiler i @puckons kazu da moze. Verujem da dosta ljudi ovde koristi ove sprave, pa ne bi bilo lose da neko proba.

A ja navijam da ovo stvarno moze da funkcionise po danu :)