Jump to content

Popunjavanje teksta cijelim stranicama do donjih margina

Jovica Djurdjic
 Share

Recommended Posts

Kada u InDesignu unesem tekst u okvire preloma on mi se ne razlije jednako na svim stranicama do donje margine. Nikako da shvatim zašto se to dešava. Može li mi neko objasniti šta, gdje i kako da postavim u programu da bih dobio tekst s popunom do dna stranice? Šaljem samo jednu stranicu, na drugoj je tekst do dna, ali nije na ostalima.

Kada u InDesignu unesem tekst u okvire preloma on mi se ne razlije jednako na svim stranicama do donje margine. Nikako da shvatim zašto se to dešava. Može li mi neko objasniti šta, gdje i kako da postavim u programu da bih dobio tekst s popunom do dna stranice? Šaljem samo jednu stranicu, na drugoj je tekst do dna, ali nije na ostalima.

Ne znam da li sam te dobro razumeo, ali mislim da ti treba sledeće: selektuj tekst i poravnanje stavi na justified. Tako dobiješ tekst u bloku. Tekst box staviš onoliki koliko želiš da ti deo stranice zauzima tekst, i naravno, neće ti se "razliti" do dna stranice ako nemaš dovoljno teksta. Nadam se da sam pomogao.

Ne znam da li sam te dobro razumeo, ali mislim da ti treba sledeće: selektuj tekst i poravnanje stavi na justified. Tako dobiješ tekst u bloku. Tekst box staviš onoliki koliko želiš da ti deo stranice zauzima tekst, i naravno, neće ti se "razliti" do dna stranice ako nemaš dovoljno teksta. Nadam se da sam pomogao.

Da li mislite na okvir Text Frame Options, pa Alig i na kraju dole na Justify? Ili na nešto drugo? Justified? Gdje je to?

On je, očigledno, mislio na horizontalno poravnanje, ali ono što tebi treba je vertikalno. Baš na tom mestu gde si pomenuo. Text Frame Options prozor.

To se dešava zato što na stranicama koristiš slova različite veličine (naslovi su veći od običnog teksta) ili imaš slike, tabele i sl. koje pomeraju tekst po vertikali, ali ne za ceo broj redova. Uglavnom, u pitanju je potpuno normalna stvar koja se rešava vertikalnim Justify poravnanjem.

Pozdrav.

Ne, nije ništa od toga u pitanju. Radi se o književnom tekstu. Jednaka mi je veličina fonta naslova i teksta. I opet mi se na nekim stranicama pojavljuje bjelina pri donjem okviru za tekst. Pokušao sam da isključim Keep Options, ali ne valja. Moram ga imati uključen. Negdje je ta bjelina manja, negdje veća. Ponekada zaista zna biti veika. Onda razmišljam kako da to riješim, pa povećavam prored ili razmak između pasusa, ali nije to dobro rješenje. Dakle, radi se o vertikalnom poravnanju tako da mi tekst ravnomjerno bude raspoređen na svim stranicama od vrha do dna. Vjerovatno ima neka postavka kako se to na startu podesi. Odmah nakon postavki dokumenta, okvira za tekst i sl. Kako se to rješava? Tekst unosim copy-paste iz worda. Nije moguće da se to naknadno dotjeruje, makar i Justify poravnavanjem, rekao bih popunjavanjem do dna.

post-7163-1423468045_thumb.jpg

post-7163-1423468048_thumb.jpg

post-7163-1423468055_thumb.jpg

post-7163-1423468082_thumb.jpg

post-7163-1423468084_thumb.jpg

post-7163-1423468105_thumb.jpg

post-7163-1423468158_thumb.jpg

Ovde korišćen mali razmak između pasusa. Na levoj strani imaš više pasusa pa redovi padaju sve niže i niže. Ako lenjirom (na papiru) ili horizontalnim gajdovima (guides) u InDesign-u, kreneš da pratiš da li redovi na levoj i desnoj strani padaju u istoj visini, videćeš da se redovi na levoj strani polako spuštaju sve više i više u odnosu na desnu stranu. Na kraju, na levoj strani nije ostalo dovoljno mesta da se uglavi još jedan red teksta nego je tu ostalo prazno. Znači, uđi u Paragraph style za tekst i isključi taj razmak.

Drugi način kako to možeš da rešiš je Baseline Grid. Definišeš mrežu horizontalnih linija na koje će da se lepi tekst. Potraži neki tutorial o Baseline Grid-u, ako te zanima više o tome.

Pozdrav.

Pogrešno sam te razumeo, sada kada si postavio slike shvatam problem. Čovek ti je lepo rekao.

Drugi način kako to možeš da rešiš je Baseline Grid. Definišeš mrežu horizontalnih linija na koje će da se lepi tekst. Potraži neki tutorial o Baseline Grid-u, ako te zanima više o tome.

Ovo se radi odmah na početku izrade preloma, i u tome leži tvoj problem. Jednom kada na početku definišeš baseline grid i veličinu svog fonta kao razmak izmedju redova biće ti mnogo lakše. Kasnije ideš na opciju snap to grid, i to je to.

Nakon što sam na početku definisao baseline grid, veličinu fonta i razmak, moram uključiti Kepp Options, pa mi se opet pojavi na nekoj strani mala praznina pri dnu okvira za tekst. Definišem stil...

Eto, kako to riješiti? Ne možemo imati siročiće i udovice, a ne mogu ni ručno na toj strani povećati razmak između redova, jer tako gubim simetriju na drugoj stranici.

• 3 months later...