Jump to content

Misevi sa dodatnim dugmadima za macro precice

Epitaph
 Share

Recommended Posts

• Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja bih volio naci makar jedan primjer/video koji pokazuje da je wacom brzi i produktivniji u neorganskom modelovanju (kao kod arhitektonskog modelovanja), kao i u radu sa takvim scenama, sa mnogo proxy objekata (brzi od misa naravno)?! :)

Ako je nesto tako moguce, ja cu ga definitivno kupiti jer kod mene brzi rad znaci veca plata, tako da sam ozbiljno zainteresovan za kvalitetan primjer? (Otplaticu wakom bez problema ako je ulaganje opravdano, sve se na kraju svodi na produktivnost...)

Mislim da je sve stvar navike. Ja i na poslu imam wacom i kuci L verziju takodje i ne koristim ga umesto misa bas toliko. Jednostavno sta ti vise odgovara. U studiju tipa polovina koristi vecinom olovku, druga polovina ne, tako da sve zavisi sta ti vise lezi i kako.

Ja ga koristim izmedju ostalog i za archviz vec par godina, meni je jednostavno lakse kad je olovka. Sto se tice 3d porgrama bukvalno to ili mis nema nikakve veze, ali posto cesto palim i Zbrush ili 'bojim' modele onda je na kraju ispalo da mi mis samo smeta na stolu. Ja volim da koristim PieMenu ili MarkingMeni kako ga zovu u Mayi, i tu imas par shortcut-ova na tastaturi i to je to. I mogu da se zavalim u krevet Intous Pen u krilu i cepaj :D Mis nekako uvek mora da stoji sa strane pa nezgodno.

Ne verujem da je iko pravio takav video poredjenja, ali svejedno to je kao da kazes da nema sanse da brze i preciznije pises olovkom kad je molerski valjak dokazan u praksi. Naravnom svako svoje, ne ubedjujem nikoga ni u sta, samo konstatujem pa ko voli nek izvoli.

Lucky osnovni razlog zasto mis a ne tabla je cena, mis je 100 Eura a tabla 2k. Nemozemo svi mi da priustimo takvo zadovoljstvo. Ove table bez ekrana sam probao ali iskreno mi se nisu dopale, barem ono sto sam probao, dok one sa ekranom izgledaju predobro ali cena im je i dalje preskupa (po meni nerealna).

Ovaj mis imam i ubrazao mi je dosta rad.

A znaš kako... i ja se premišljam o nekoj maloj tabli za editovanje fotografija. Rad zna da bude mnogo "prirodniji". Opet, kad npr. ganjam poziciju i tangente za anchor point, tabla tu ne pomaže. A to da li je lakše i brže pisati olovkom ili molerskim valjkom... Zavisi kol'ka su slova :D Osim toga... Je li lakše i brže olovkom ili pisaćom mašinom? A kad stenografiju ubacimo u priču, šta onda?

Opet dolazimo do čuvene "100 ljudi 100 ćudi".

na ovako nesto sam mislio :

Cintiq-24HD-Touch.jpg

One bez ekrana sam imao prilike da probam u nekim prodavnicama ali nekako su mi se ucinile dosta lose, neprecizne i nesinhronizovane, sada opet stvar navike, ko stalno radi sa njima verujem da nema takvih problema. Opet nemam nesto mnogo iskustva sa njima.

A ova sa ekranom je na spisku za kupovinu, samo sto na tom spisku ima jos dosta dosta toga ispred nje :)

Navika je cudo :P

Onomad sam na YuTuberu gledao Intious vs. Sintek, lik koji je to snimio bavio se sas 2D, crtanje ilustrovanje.... i radio je to solidno. Elem, razmisljao je da kupi sintek ali bila mu je frka sto mu ruka zaklanja crtez!!! Objasnio je da je poceo da crta na tabli i olovku nikad koristio nije. Smesno na prvi mah, ali kad malo razislis i nije. Mozak usvaja neke navike i jako ih se tesko oslobadja. Kada sam kupio tablu stavio sam je na kolena, nekako mi je izgledalo naprirodnije, tako je koristim i danas. Mnogo puta sam cuo da se neko zali, te ukocila mu se kicma, te utrnulo mu rame, zglob.... Ja sedim opusten,o desna sapa na tabli, leva na tastaturi, mis za svaki slucaj pored. Kada to kazem nekom, gleda me ko tele... ne moze, nije navikao, ne ide to tako ^_^

Olovka moze da lepo sljaka u neorganskom modelovanju, ali ako prilagodis nacin rada... ne moze 100% da zameni mis, ali ono sto izgubis dok se prebacujes sa olovke na misa nadoknadis vecom brzinom rada.... barem meni.

... @labicko, to je samo stvar navike, prilagodjavanja. Ne moze tabla da zameni mis u potpunosti, ali rad je mnogo komotniji i prirodniji za neke stvari. Sintek je na kraju ipak vise za Zbrush, ilustrovanje, te stvari. Treba mozda neko vreme da se covek uhoda ali jednom kad pokapira vise se ne odvaja od table :)

Citam sada poruke i izgleda mi kao da vise niko ne radi subd/ poligonsko modelovanje :) Da li bi mi neko pojasnio kako mrda poligone sa olokom, ja pokusao, meni ruka otpala. A zanima me jer aktivno ucim zbrush i jeste smranje prebacivanje (posebno ako imas manji sto).

Selektujes komponenete, uradis transformacije :)

Iskreno ovo ne pomaze. Konkretno deluje mi kao da je potrebno 10godina da se selektuju specificni poligoni i na njima izvrsi bilo koji vid transformacije. Ono sto hocu da kazem mozda jeste, kako se modeluje u maxu sa standardnim extrude edge metodom?

Sta da ti kazem, meni je apsolutno isto kao sa misem, samo posto radim i matte painting i sculpting ne moram da se switchujem stalno, plus imam shortcute na dohvat ruke. Drugim recima ne treba mi mis sa jos 50 tastera za shortcute kad sa olovkom imam sve. Ako ja mogu da modelujem hard surface vec 7,8 godina sa tim moze svako.

Sta da ti kazem, meni je apsolutno isto kao sa misem, samo posto radim i matte painting i sculpting ne moram da se switchujem stalno, plus imam shortcute na dohvat ruke. Drugim recima ne treba mi mis sa jos 50 tastera za shortcute kad sa olovkom imam sve. Ako ja mogu da modelujem hard surface vec 7,8 godina sa tim moze svako.

Kul, meni je pacov sa nekoliko dodatnih dugmica fenomenalan posebno zato sto koristim ring, loop i connect konstantno. Da li je izvodljivo sa obicnim intuosom (prethodnim bambooom) modelovanje u maxu? Posto predpostavljam da su ti dugmici sa strane najbitniji u sustini, jer nekako se sa cetiri plus 2 na olovci ne snadjem?

Wolf imas na samoj tabli dodatne dugmice, barem na ovim skupljim, nego meni nije jasn onda kako to da sve sto sam probao mi nekako izgledalo lose. Jer ima mozda neka podesavanja u softweru, jer su te table koje sam ja probao imale isti problme sinhronizacije, ja povucem potez a na ekranu olovka kasni, nije mnogo ali dovoljno da nemozes nista precizno da odradis.

Moracu da malo vise pogledam oko ovih tabli jer ako moze da se nadje nesto sto dobro radi a u ceni do 200 Eura onda vredi kupiti.

Za hard surface mozes sve da odradis misem, ali sam video da sculpting mnogo lakse ide preko table, a da ne pricam o 2D art koji sa misem i nemozes da odradis. Tabla definitvno vredi samo sam ja sve nesto gledao ove high end od po 2k i vise.

Realno i sculpting sa misem je uzaludan posao. Sto se tice tabli tu Wacom jedino treba uzimat, nema nikakvi lagova. Ja pored Intousa Pro imam i ovaj manji Bamboo sada je to Intous Pen koji kosta oko 100 evra (Manga varijanta dodje i sa licencom za taj software), realno ti ne treba nista bolje od toga a ima i touch opciju. Uzmes jos i wireless opciju i milina. Zavalis se u fotelju i kao da svesku drzis u krilu. Za tastere mozes podesiti za svaku aplikaciju drugacije. Ja kao sto sam rekao dosta koristim Marking Menu ili PieMenu kako ko vec zove, na Intous Pro imas 8 programilni tastera i wheel, dok Intous Pen ima 4 tastera, i tu mapujem sve komande i plus Modifer keys (ja samo Alt imam zbog navigacija), i nekad radim po par sati da ne pipnem tastaturu.

Sve je stvar navike naravno i treba nko vreme prilagodjavanja, ja kao sto rece Lucky cesto palim Zbrush i 3dCoat i onda naravno samo olovku koristim i posle odredjenog vremena kontas da nema potreba za misem uopste, ubacis ga i fioku i ne vadis :D Nekim ljudima to prosto ne odgovara, poznajem nekoliko.

Sto se tice IntousPro on ima i opcija da aktiviras super sensitive mode i ti bukvalno tako precizno pomeras olovku u milimiter ..

Ja cak sta vise mislim da bi Maxovcima to vise odgovaralo jer mi se cini da Max ima onaj UI overlay za svaku akciju tako da i nema neke velike potrebe za shortcutima.

Ja sam se odlucio za probavanje Wacom-a, posebno jer tvrdite da moze biti koristan i u neorganskom modelovanju.

Trenutno imam poprilican problem sa Logitech G600 - iako su precice fantasticne, mada ne tako ludo korisne kako sam mislio, oblik misa mi rastura ruku. Previsok je - i sada imam probleme sa bolovima. NIsu neizdrzivi, ali su tu... Dok kada se vratim na svoj obicni mis nemam nikakvih prolema.

Moj nacin da drzim mis je vrhovima prstiju, sa G600 to je skoro pa nemoguce - a sa takvim drzanjem se gubi funkcionalnost jer nije moguce dohvatiti sve dugmice.

Probat cu Intuos Wacom CTH-480S - nije prevelik (moze stati pored misa), ima touch kontrole za rad sa prstima, 4 dodatna dugmeta za precice, i najvaznije, nije prekup! Na amazonu.de je 86€ a ovdje kod nas 110€. (vjerovatno ga kupujem ovdje)

Dacu mu Intous-u priliku, ako mi ne bude odgovarao, prodacu ga!

Dugmad na G600 mogu dobro doci, ja sam podesio odabir i mijenjanje Viewport-a, otvaranje novog fajla, "save incremental" - na max-u extra korisno, zatvaranje prozora, otvaranje foldera biblioteke /projekta, i slicne stvari - na kraju sam ipak odustao od dodjeljivanja vaznih max precica, jer ne zelim da se osakatim za buducnost - ne mogu sebi dopustiti da se oslonim previse na mis i njegovu dugmad i da poslije imam probleme, nakon sto ga prekinem koristiti...

Pravim reviziju precica na tastaturi kako bi ih sve mogao potrpati, i to redosljedom, od najcesce koristenih do najrjedjih - cesto koristene trebaju biti lakse dostupne - trenutno mi je sve razbacano.

Ja sam svo vreme koristio ogromne miseve, MX seriju pre toga neki microsoft isto ogroman, tako da mi je ovaj G600 jos i nesto manji u odnosu na druge. Ruku oslanjam na ono jastuce sto ide uz Rocat pad, pa nemam nikakvih problema sto se tice bolova.

Sto se tice dugmica lako su dostupni i laki za koriscenje. Imam nekolkiko profila za precice, za MAX poseban, i na njemu imam komande za viewport i one sto najvise koristim u modelingu, ali do sada sam iskoristio samo prvih 12 kombinacija, ono sa trecim dugmentom (ALT) nisam jos dodelio. Meni licno odgovara mis jer ne radim neorganski modeling, to jest ne radim sculpting.

Ono sto sam primetio kod misa a sto je negativno je to sto ponekad, ne stalno, baguje sa prepoznavanjem softwera, to jest prebacim se na MAX a on ne prepozna to i ostane na nekom drugom profilu, pa moram rucno da preko gornjeg dugmeta namestim profil. Dobro je sto su profili color coded tako da uvek znam na kom sam profilu po boji dugmica.

Sto se tice Wacom to i ja planiram, mada za to moram da sacekam da cena nafte skoci :)

Meni se strasno dopao novi MX Master - izgleda kao mis koji stvarno dobro lezi u ruci, a i tockic na strani se cini korisnim... uz to izgleda da se moze drzati vrhovima prstiju, za razliku od ovog mog "cuda".

logitech-mx-master.jpg

mxmaster_mouse-and-receiver-620.jpg

Sada u pocetku je prekskup - 100€, cijena vjerovatno nece padati prvih godinu dana...

P.S. Ako neko zeli kupiti G600 nek mi se javi. Prodajem ga za 35€. Koristio sam ga nekih 20 dana, i to ne stalno jer me uzasno zaje**va ruka od njega...

• 10 months later...

Pozdrav ljudi,

Kada vec diskutujete o misevima:

Koji bi ste mi mis preporucili umesto g400/g400s? Sesti mis kako menjam u zadnje 4 godine.

Pre par dana mi se pokvario i nakon toga je zavrsio u parcicima.

Ako znate neki slican oblik ovom misu, voleo bih da znam. Okrenuo sam sve radnje, u nadi da cu naci jos jedan komad, medjutim ga nema vise u prodaji ili jedino da nadjem preko nekih oglasa polovan. Inace samo njih koristim (da ne spominjem da su jako kvarljivi, los kabal i losi klikovi) ali mi njihov oblik odgovara i lepo lezi u mojoj ruci.